شما در حال خواندن درس دیاگرام جریان (وابستگی بر اساس جریان مواد) از مجموعه‌ی جریان مواد هستید.

توصیف شدت جریان میان بخش‌ها به‌صورت کیفی و با کدهای A و E و I و O و U

«دیاگرام جریان» ابزاری برای نمایش وابستگی میان المان‌های مختلف بر اساس «شدت جریان مواد» است. قبلاً گفتیم که برای تعیین چیدمان المان‌ها -یا همان لی‌اوت- باید میزان وابستگی و ارتباط میان آن‌ها را بسنجیم، سپس المان‌های وابسته‌تر را در مجاورت هم قرار دهیم. برای تعیین میزان وابستگی، پارامترهای زیادی باید مورد توجه قرار بگیرد که معمولاً شدت جریان مواد یکی از مهم‌ترین آن‌هاست. این اهمیت به اندازه‌ای است که موتر در کتاب SLP، عوامل مؤثر را به دو گروه «شدت جریان مواد» و «هر چیزی غیر از شدت جریان مواد» تقسیم کرده است؛‌ چرا که در واحدهای صنعتی، معمولاً بخش زیای از هزینه‌ها مربوط به حمل‌ونقل مواد است. با این وجود، همیشه هم نمی‌توان وابستگی میان بخش‌ها را فقط بر اساس شدت جریان ماده سنجید، یا حتی گاه جریان قابل چشم‌پوشی است و باید به سایر عوامل توجه کرد.

دیاگرام جریان زمانی به کار می‌آید که بخواهیم وابستگی میان بخش‌ها را فقط بر اساس شدت جریان توصیف کنیم.  اما برای توصیف وابستگی بخش‌ها بر اساس «سایر عوامل به جز شدت جریان» یا بر اساس «شدت جریان» و «سایر عوامل» می‌توانیم از دیاگرام ارتباط استفاده کنیم. در ادامه، چگونگی رسم دیاگرام جریان را در سه مرحله‌ توضیح خواهیم داد.

قدم اول: تهیه‌ی پیش‌نیازها

برای تهیه دیاگرام جریان، باید موارد زیر را تهیه کنیم:

باید متناسب با هدف‌مان، فهرستی از بخش‌های مختلف را تهیه کنیم؛ این بخش‌ها ممکن است ساختمان‌ها، سوله‌ها، دپارتمان‌ها، ایستگاه‌های کاری یا ماشین‌آلات باشند. مثلاً در فاز دوم طرح‌ریزی معمولاً به المان‌های بزرگ‌تر مثل ساختمان‌ها و سوله‌ها و دپارتمان‌ها توجه می‌کنیم. اما در فاز سوم روی جزئیات، مثل ماشین‌آلات و ایستگاه‌های کاری توجه داریم. برای بخش‌بندی دقیق‌تر و اصولی‌تر واحد تولیدی، می‌توانید از درس‌های اول تا ششم مجموعه طرح‌ریزی استفاده کنید.

باید قبلاً شدت جریان میان هر دو المان را محاسبه کرده باشیم. بدین منظور می‌توانیم: مسیرهای حرکت را از FPC استخراج، شدت جریان میان هر دو بخش را محاسبه کنیم و نتایج را مثل زیر در ماتریس از-به یا دیاگرام جریان به نمایش بگذاریم.

قدم دوم: مرتب کردن شدت جریان

در قدم دوم، مندرجات جدول را به ترتیب شدت جریان مرتب می‌کنیم.

قدم سوم. تبدیل اعداد شدت جریان به حروف توصیفی

در این مرحله اولاً باید مقادیر عددی شدت جریان را به شکل توصیفی تبدیل کنیم. ثانیاً دیاگرام جریان را تشکیل دهیم.

موتر برای استانداردسازی توصیف‌های کیفی، حروف زیر را برای توصیف غیرعددی شدت جریان پیشنهاد کرده است:

A: Abnormal high intensity of flow

E: Especially high intensity of flow

I: Important intensity of flow

O: Ordinary intensity of flow

U: Unimportant moves of negligible intensity

معنای این حروف را به زبان انگلیسی نوشتیم تا دلیل نام‌گذاری هر کدام معلوم باشد و راحت‌تر آن‌ها را به ذهن بسپارید:

A: شدت جریان میان بخش‌ها به‌صورت غیرطبیعی زیاد است (بسیار بسیار زیاد است)

E: شدت جریان میان بخش‌ها به‌طور خاصی زیاد است (بسیار زیاد است)

I: شدت جریان مهمی میان بخش‌ها وجود دارد (زیاد)

O: شدت جریان میان بخش‌ها معمولی است. (متوسط)

U: شدت جریان قابل چشم‌پوشی و بی‌اهمیت است.

ضمناً برای توصیف دقیق‌تر می‌توانیم هر کدام از این حروف را (به جز U) با علامت + و – نشان دهیم. بدین ترتیب ۹ گروه مختلف برای توصیف اهمیت جریان خواهیم داشت که به ترتیب عبارتند از:

A+

A-

E+

E-

I+

I-

O+

O-

U

برای تبدیل شدت جریان به کدهای توصیفی (A و E و I و O و U) ابتدا برای جریان بین هر دو بخش، یک نمودار میله‌ای رسم می‌کنیم. سپس بازه‌های مختلفی را تعریف می‌کنیم که هر کدام به یکی از کدهای توصیفی تعلق دارند. هر کدام از مقادیر شدت جریان در یکی از این بازه‌ها قرار می‌گیرد و متناسب با آن نام‌گذاری می‌شود. در زیر یک دیاگرام جریان را می‌بینید.

بازه‌های دیاگرام بر اساس تجربیات و نظریات تحلیل‌گران انتخاب می‌شوند (چون یک توصیف کیفی هستند) اما موتر توضیحاتی در کتابش دارد که برای تعیین دقیق‌تر آن‌ها مفید است: معمولاً بازه‌ی A فقط شامل ده درصد از روابط است، اما همین میزان مسئول حدود ۴۰ % از کل شدت جریان هستند. حال آن که بازه‌ی O معمولاً ۱۰% از کل شدت جریان را به خود اختصاص دهد، اما ۴۰% روابط مربوط به آن هستند.

در دیاگرام جریان بالا، بازه‌ی A فقط شامل جریان میان بخش‌های اول و هفتم و بخش‌های اول و ششم است. یعنی دو رابطه از کل ۲۱ رابطه و حدوداً ۱۰% آن‌ها را شامل می‌شود. از طرفی شدت جریان همین دو رابطه (۱۸۰۰ و ۱۶۰۰) معادل ۳۴۰۰ واحد است که به نسبت کل شدت جریان (۹۲۰۸ واحد) حدود ۳۷% است. این اعداد با قاعده‌ی ۱۰% و ۴۰% موتر هم‌خوانی دارند و به نظر می‌رسد که عملکردمان در ارزش‌گذاری کیفی مقادیر شدت جریان، مناسب بوده است.

نموداری که رسم کردیم خروجی این درس و جواب سؤال اول است و یکی از ورودی‌های بسیار مهم در فرایند طرح‌ریزی محسوب می‌شود که به زودی با نحوه‌ی استفاده از آن آشنا خواهید شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *