احتمالاً تصمیم خوبی نبود اما ویکی ‌تولید را برای دو سال در شرایط آزمایشی نگه داشتیم تا خواسته‌ها و رفتار کاربران را بهتر بشناسیم و حالا نوبت شماست که با ویکی‌تولید آشنا شوید.

البته نمی‌خواهم از پتانسیل‌ها و دستاوردهایمان صحبت کنم، چون اگر خوب باشیم در عمل می‌بینید و قضاوت می‌کنید، اما اصرار دارم از خواسته‌ها و اهداف و برنامه‌هایمان مطلع باشید.

ویکی‌تولید چیست؟

ویکی‌تولید مجموعه‌ی طبقه‌بندی شده از اطلاعات ضروری تولید است که محتویات آن به‌صورت مفهومی و با زبانی ساده تألیف شده است.

چرا ویکی‌تولید ساخته شد و چه فایده‌ای دارد؟

خیلی از ما فارغ‌التحصیلان دانشگاهی، انبوهی از روابط و تئوری‌ها و مطالب مختلف را به ذهنمان سپرده‌ایم اما توفیقی در کارآفرینی نداریم، چون بخش زیادی از آن‌ها ضروری نبودند و اتفاقاً بخش زیادی از ضروریات را یاد نگرفتیم.

از سوی دیگر، هیچ رشته‌ی دانشگاهی برای تولید کافی نیست. مثلاً مهندسان صنایع چیز زیادی از مواد و آهنگری و ورق‌کاری و جوشکاری نمی‌دانند، مهندسان ساخت و تولید هم برای چیدمان ماشین‌آلات و مدیریت مواد و طراحی کارخانه آموزش نمی‌بینند و اگر هر دو رشته را بخوانید کماکان در مسائل حقوقی و بازاریابی و حسابداری و توسعه‌ی محصول و مدیریت منابع انسانی و تأسیسات به کمک نیاز خواهید داشت.

حقیقتاً تولید یک فعالیت گروهی است نه انفرادی، اما خیلی از علاقمندان تولید به نفرات و کارشناسان مختلف دسترسی ندارند و حداقل برای شروع، خیلی از کارها را خودشان انجام می‌دهند.

حالا خودتان قضاوت کنید، تکلیف آن‌هایی که سرمایه‌های میلیاردی و مشاوران مختلف ندارند چه می‌شود؟ چه راهکاری به ذهن‌تان می‌رسد؟

زمانی خودم با این مسأله درگیر شدم و استفاده از کتاب‌ها و سایت‌ها و اساتید مختلف به‌ ذهنم رسید، اما سه مشکل اساسی داشتم:

مشکل اول این بود که نمی‌دانستم برای حل هر مشکل به چه کتاب یا مشاوری مراجعه کنم، چون پای تخصص‌های مختلف وسط بود و ساختار یک‌پارچه‌ای برای نمایش ارتباط‌شان وجود نداشت.

مشکل دوم لحن نوشتاری کتاب‌ها بود که برای متخصصان همان حوزه نوشته می‌شدند و درک‌شان سخت بود. (اما می‌شد ساده و قابل فهم باشند)

مشکل سوم، حجم زیاد مطالب بود که ساعت‌ها در میان‌شان غرق می‌شدم و نمی‌دانستم کدام بخش‌ها ضرورت بیشتری دارند، مخصوصاً در منابع طرح‌ریزی (مورتر و اپل و …) هرچقدر بیشتر کار می‌کردم به حجم ابهاماتم اضافه می‌شد.

از این‌جا به بعد داستان مشخص است؛ تصمیم گرفتم به جای تمرکز روی حوزه‌ای مشخص (مثلاً طراحی قالب‌های آهنگری سرد) از دوستانم کمک بگیرم تا حوزه‌های مختلف را در کنار هم قرار دهیم و مشکل اول را حل کنیم.

اما برای مشکلات دوم و سوم چه کردیم؟

اولین تصمیم این بود که تمام مطالب را خودمان تألیف کنیم، یعنی آن‌چه از کتاب‌ها و مقالات ترجمه می‌کردیم و یاد می‌گرفتیم به صورت مفهومی بازنویسی کنیم تا به نوشتاری ساده تبدیل شود.

دوماً تلاش کردیم روی مطالب اصلی تمرکز کنیم و موضوعات کاملاً تخصصی و اغلب غیرضروری را از آن‌ها جدا کنیم تا خوانندگان در دریای اطلاعات غرق نشوند.

همین تصمیم‌های به ظاهر ساده،‌ زمینه‌ی شکل‌گیری ویکی‌تولید را فراهم کرد و در اسفند ۱۳۹۷ اولین مقاله‌ی آن را منتشر کردیم.

تا به‌حال چقدر جلو رفتید؟

تازه در شروع راهیم و آن‌چه گفتم، برنامه‌ی ما برای سال‌های آینده و شاید تمام عمرمان است.

به هر حال انتهای مسیر معلوم نیست، شاید سازوکاری پیدا کردیم که سرعت تألیف را بیشتر کند، شاید دوستان دیگری به ما اضافه شوند که بعید است، چون روش‌های منطقی‌تری برای کسب درآمد وجود دارد، اما تا جایی که در توانمان باشد این مسیر را ادامه خواهیم داد.

آیا ویکی‌تولید می‌تواند یک منبع درسی باشد؟

به هیچ وجه! اگر سرفصل‌های دانشگاهی را کافی می‌دانستیم چه نیازی به ویکی‌تولید بود؟ ما خواهان یکپارچه‌سازی موضوعات تولید هستیم و اگر آن‌ها را مجدداً تفکیک کنید به نتیجه‌ی خاصی نمی‌رسید.

برای همین اکیداً توصیه می‌کنم از ویکی‌تولید برای امور تحصیلی استفاده نکنید، چون نه تنها با سرفصل‌های دانشگاهی هم‌خوانی ندارد که بعضی اطلاعات ارائه شده احتمالاً با منابع دانشگاهی تعارض دارد.

برای خواندن ویکی‌تولید به چه پیش‌نیازی احتیاج دارم؟

مطالب ویکی‌تولید به‌صورت سریالی منتشر می‌شوند و معمولاً از ابتدایی‌ترین حالت ممکن شروع می‌کنیم تا شاخه و برگ‌های آن اضافه شود و به جمع‌بندی برسیم، لذا به پیش‌نیاز خاصی احتیاج نخواهید داشت مگر حوصله و اشتیاق.

چگونه با ویکی‌تولید همکاری کنیم؟

گاهی پیام‌هایی در خصوص همکاری دریافت می‌کنیم که بیشتر آن‌ها در مورد تبلیغات بنری و رپورتاژ آگهی و فروش اشتراکی و … هستند.

چنین پیام‌هایی ناراحت کننده نیست و اتفاقاً از انتخابتان لذت می‌بریم اما شرایط همکاری نداریم، چون مطالب‌مان طوری است که روی تصمیم‌های مخاطبان اثر می‌گذارد و جهت‌گیری تبلیغاتی از اعتبارشان کم می‌کند.

چرا حق اشتراک می‌گیرید؟

وقتی بخواهیم با دل و جان برای کاری وقت بگذاریم، موظفیم آن را جدی بگیریم.

شاید در شروع کار مسأله‌ی ویکی‌تولید برای من و دوستانم جدی نبود اما مدت‌هاست که تمام وقت‌مان را برای آن می‌گذاریم.

ویکی‌تولید، خوب یا بد، کسب‌وکاری است که آن را انتخاب کردیم و زمانی موفق و پایدار می‌شود که جریان مالی داشته باشد.

با این حال، امیدوارم روزی برسد که درآمدمان از منبع دیگری باشد و نوشته‌هایمان بیش از پیش خوانده شود.

چگونه با ویکی تولید در ارتباط باشیم؟

ایمیل ما Info@wikitolid.ir است اما آن را توصیه نمی‌کنم، چون راه‌حل‌های سریع‌تر و بهتری داریم تا خیال‌مان از پاسخگویی راحت باشد.

برای ارسال انتقادات و پیشنهادات یا ارتباط با مدیریت، از برگه‌ی ارتباط با ما استفاده کنید.

اگر مشکل فنی دارید، به درسی دسترسی ندارید یا برای تهیه‌ی دوره‌ها با مشکل روبه‌رو شدید به برگه‌ی پشتیبانی مراجعه کنید، این روش برای پاسخگویی سریع‌تر طراحی شده است.

لطفاً از این کانال‌های ارتباطی برای سؤالات تخصصی و مهندسی استفاده نکنید؛ دوستانی که ایمیل شما را می‌خوانند الزاماً نویسندگان مقالات یا کارشناسان حوزه‌ی تولید نیستند و نمی‌توانند پاسخگوی شما باشند.

برای طرح چنین سوالاتی از بخش پیام‌ها، در پایین هر مقاله یا درس، استفاده کنید

چگونه از ویکی‌تولید حمایت کنیم؟

اعتمادتان بزرگ‌ترین حمایت است، اما اگرخواهان همراهی بیشتر هستید، موارد زیر به ما کمک می‌کند:


اگر در نوشته‌ها با اشکالات نگارشی یا فنی روبه‌رو شدید از بخش پیام‌ها، پایین همان نوشته، اطلاع‌رسانی کنید.

اگر از ویکی‌تولید تجربه‌ی خوبی دارید، آن را با سایر علاقمندان تولید به اشتراک بگذارید.

در صورت مشاهده‌ی تکثیر مطالب ویکی‌تولید یا فروش محتویات آن اطلاع‌رسانی کنید تا آن را پیگیری کنیم.

و در آخر …

از زمانی که برای آشنایی با ویکی‌تولید صرف کردید سپاس‌گزارم.

در تکمیل این بخش توصیه می‌کنیم که راهنمای استفاده از ویکی‌تولید را هم مطالعه بفرمایید: راهنمای استفاده از ویکی‌تولید