قرار نیست از افتخارات و نفرات نخبه و تاثیراتِ شگفت‌آور ویکی‌تولید صحبت کنیم! در دنیای وب همیشه جای تولید خالی بود و جزو معدود کسانی هستیم که روی این موضوع دست گذاشتیم، پس نه به علت خوب و ایده‌آل بودن که به دلیل کم‌کاری تولیدکنندگان در اشتراک تجربه و دانش، برای بسیاری از موضوعات جزو معدود منابعی هستیم که در اختیارتان قرار می‌گیرد و بهتر است قبل از مطالعه‌ی آن‌ها کمی با ویکی‌تولید آشنا شده باشید.

چرا به ویکی تولید نیاز دارید؟

خیلی از ما فارغ‌التحصیلان دانشگاهی، انبوهی از روابط و تئوری‌ها و مطالب مختلف را به ذهنمان سپرده‌ایم و با وجود آن‌ها توفیقی در کارآفرینی نداریم، چرا؟ چون بخش زیادی از این دانسته‌ها ضروری نیستند و اتفاقاً بخش زیادی از ضروریات را نمی‌دانیم و علی‌الخصوص در تولید، هیچ رشته‌ی دانشگاهی کافی نیست!

مثلاً کارشناسان صنایع چیز زیادی از فرآیندهای تولید و آهنگری و مواد و جوش و … نمی‌دانند، عزیزان ساخت و تولیدی هم برای چیدمان ماشین‌آلات و مدیریت مواد و طراحی کارخانه آموزش ندیده‌اند و اگر هر دو رشته را بخوانید باز هم در تدوین استراتژی، پلن‌های بازاریابی، مسائل مالی، اخذ مجوز و … نگفته‌های زیادی هست که به آن‌ها نیاز خواهید داشت.

با این اوصاف برای راه‌اندازی صفر تا صد یک واحدِ تولیدی و مدیریت آن سه راه وجود دارد:

  • همه‌ی رشته‌های مدیریت، ساخت، مواد، اقتصاد و حقوق را بخوانید تا بر همه‌ی امور مسلط باشید.
  • گروه توانمند و کاملی از متخصصین مختلف باشید و هر کدام بخشی از امور را به عهده بگیرید.
  • دست به دامنِ مشاوران و شرکت‌های مهندسی باشید تا به شما در راحل مختلف کمک کنند.

ویکی‌تولید اما راهکار چهارمی است که در تلاشیم به این فهرست اضافه ‌شود! در این سامانه اولاً بخش زیادی از اطلاعات ضروریِ تولید به‌صورت طبقه‌بندی شده در اختیار صنعت‌گران قرار می‌گیرد و دوماً مفاهیم ساده‌سازی می‌شوند تا به پیش‌نیازهای تخصصی نیازی نباشد؛ یعنی کاربر می‌تواند بر حسبِ نیاز به ویکی‌تولید مراجعه و به اطلاعات مورد نیاز خود دسترسی داشته باشد.

اطلاعات ویکی‌تولید تا چه حد کامل است؟

این‌که تمام اطلاعات ضروری تولید را جمع‌آوری و طبقه‌بندی شود به سال‌ها زمان و میلیاردها تومان سرمایه‌گذاری نیاز است، اما در تلاشیم که محتویات به‌صورت منظم به‌روزرسانی و تکمیل شوند تا هر چه زودتر پاسخگوی نیازهای مقدماتی تولیدکنندگان باشیم.

چگونه همکاری داشته باشیم؟

متاسفانه ویکی‌تولید در حوزه‌های تبلیغاتی، فروش قطعات و تجهیزات، تبادل بک‌لینک، اسپانسرشیپ، رپورتاژ و …  امکان همکاری ندارد چون با ماهیت آن سازگار نیست و از اعتبار مطالب کاسته می‌شود اما از فعالیت‌های مشترک برای تولید محتوای تخصصی یا مستندسازی و انتقال تجربیات به کاربران استقبال می‌کنیم.

برای حمایت می‌توانید با مشارکت در بخشِ نظرات و معرفی ویکی‌تولید به سایرین به رشد و توسعه‌ی سریع‌تر ویکی‌تولید کمک کنید و فراموش نکنید که انتشار بی‌اجازه‌ی محتویات ویکی‌تولید (اعم از متن و صدا و تصویر) علاوه بر این‌که خلاف قوانین است با فرهنگ رسانه‌ای مغایرت دارد و ما را دل‌سرد می‌کند.

آیا ویکی‌تولید واقعاً ویکی است؟

بله اما شبیه خیلی از ویکی‌های دیگر نیست. اگر ویکی‌تولید را مبنا قرار دهیم، مطالب یک دست نیستند، ساختار محتوایی مشخص نیست، خیلی از محتویات از منابع دیگر کپی شده‌اند و لحن‌های مختلفی دارند و … اما سبک و سیاق ما متفاوت است (نه لزوماً بهتر).

در ویکی‌تولید ساختار محتوایی از قبل تعیین شده است و محتوا نیز به‌صورت اختصاصی تألیف می‌شود اما متخصصان و صاحب‌نطران می‌توانند در بخش نظرات، اشتباهات را تصحیح کنند، مطالبی را برای اضافه یا حذف شدن پیشنهاد کنند و … با این حال امکان تغییر مستقیم مطالب وجود ندارد تا یک‌دست بودن محتوا و لحن یکسان حفظ شود و از پراکندگی مطالب جلوگیری کنیم؛ از طرفی برای اعمال تغییرات سخت‌گیری می‌کنیم و لازم است منابع معتبری آن‌ها را تأیید کرده باشند تا تغییرات لحاظ شود.

اگر مخاطب جدی ویکی‌تولید باشید حتماً متوجه شده‌اید که مقالات دائماً در حال به‌روزرسانی هستند و مقالاتی مثل راهنمای مدل کسب‌وکار یا مجوزهای تولید بیشتر از صد بار در بازه‌ی یک ساله به‌روزرسانی شده‌اند تا وضعیت مطلوب‌تری از نظر نگارشی و محتوایی داشته باشند.

چگونه با هم در ارتباط باشیم؟

ارتباط کاربران با ویکی‌تولید بعد از عضویت در سایت آغاز و به تدریج تقویت می‌شود و تلاش کردیم که با استفاده از کمپین‌ها و محدود کردن مقالات از تمام کاربران پشتیبانی کنیم.

اگر سوالی در مورد ویکی‌تولید دارید از ایمیل پشتیبانی استفاده کنید: Info@wikitolid.ir

برای ارتباط با مدیریت سایت از فرم تماس در برگه‌ی ارتباط با ما استفاده کنید: ورود به برگه‌ی ارتباط با ما 

دوستانی که سؤالات فنی در خصوص مجوزها، تجهیزات و … به صورت کلی مباحث مطرح شده در سایت دارند می‌توانند از بخش نظرات هر درس استفاده کنند، اما از پاسخگویی در قالب ایمیل و تلفن معذوریم چون ترجیح می‌دهیم که زمان صرف شده برای پاسخ‌دهی به یک نفر، برای کمک به تعداد بیشتری از کابران صرف شود و بخش نظرات درس‌ها این امکان را محقق می‌کند.