قرار نیست از افتخارات و نفرات نخبه و تاثیراتِ شگفت‌آور ویکی‌تولید صحبت کنیم! در دنیای وب همیشه جای تولید خالی بود و جزو معدود کسانی هستیم که روی این موضوع دست گذاشتیم، پس نه به علت خوب و ایده‌آل بودن که به دلیل کم‌کاری تولیدکنندگان در اشتراک تجربه و دانش، برای بسیاری از موضوعات جزو معدود منابعی هستیم که در اختیارتان قرار می‌گیرد و بهتر است قبل از مطالعه‌ی آن‌ها کمی با ویکی‌تولید آشنا شده باشید.

چرا به ویکی تولید نیاز دارید؟

خیلی از ما فارغ‌التحصیلان دانشگاهی، انبوهی از روابط و تئوری‌ها و مطالب مختلف را به ذهنمان سپرده‌ایم و با وجود آن‌ها توفیقی در کارآفرینی نداریم، چرا؟ چون بخش زیادی از این دانسته‌ها ضروری نیستند و اتفاقاً بخش زیادی از ضروریات را نمی‌دانیم و علی‌الخصوص در تولید، هیچ رشته‌ی دانشگاهی کافی نیست!

مثلاً کارشناسان صنایع چیز زیادی از فرآیندهای تولید و آهنگری و مواد و جوش و … نمی‌دانند، عزیزان ساخت و تولیدی هم برای چیدمان ماشین‌آلات و مدیریت مواد و طراحی کارخانه اطلاعی آموزش ندیده‌اند و اگر هر دو رشته را بخوانید باز هم در تدوین استراتژی، پلن‌های بازاریابی، مسائلِ مالی، اخذ مجوز و … نگفته‌های زیادی هست که به آن‌ها نیاز خواهید داشت.

با این اوصاف برای راه‌اندازی صفر تا صد یک واحدِ تولیدی و مدیریت آن سه راه وجود دارد:

  • همه‌ی رشته‌های مدیریت، ساخت، مواد، اقتصاد و حقوق را بخوانید تا بر همه‌ی امور مسلط باشید.
  • گروه توانمند و کاملی از متخصصین مختلف باشید و هر کدام بخشی از امور را به عهده بگیرید.
  • دست به دامنِ مشاوران و شرکت‌های مهندسی باشید تا به شما در راحل مختلف کمک کنند.

ویکی‌تولید اما راهکار چهارمی است که در تلاشیم به این فهرست اضافه ‌شود! در این سامانه اولاً بخش زیادی از اطلاعات ضروریِ تولید به‌صورت طبقه‌بندی شده در اختیار صنعت‌گران قرار می‌گیرد و دوماً مفاهیم ساده‌سازی می‌شوند تا به پیش‌نیازهای تخصصی نیازی نباشد؛ یعنی کاربر می‌تواند بر حسبِ نیاز به ویکی‌تولید مراجعه و به اطلاعات مورد نیاز خود دسترسی داشته باشد.

اطلاعات ویکی‌تولید تا چه حد کامل است؟

این‌که تمام اطلاعات ضروری تولید را جمع‌آوری و طبقه‌بندی شود به سال‌ها زمان و میلیاردها تومان سرمایه‌گذاری نیاز است، اما در تلاشیم که محتویات به‌صورت منظم به‌روزرسانی و تکمیل شوند تا هر چه زودتر پاسخگوی نیازهای مقدماتی تولیدکنندگان باشیم.

چگونه همکاری داشته باشیم؟

متاسفانه ویکی‌تولید در حوزه‌های تبلیغاتی، فروش قطعات و تجهیزات، تبادل بک‌لینک، اسپانسرشیپ، رپورتاژ و …  امکان همکاری ندارد چون با ماهیت آن سازگار نیست و از اعتبار مطالب کاسته می‌شود اما از فعالیت‌های مشترک برای تولید محتوای تخصصی یا مستندسازی و انتقال تجربیات به کاربران استقبال می‌کنیم.

برای حمایت می‌توانید با مشارکت در بخشِ نظرات و معرفی ویکی‌تولید به سایرین به رشد و توسعه‌ی سریع‌تر ویکی‌تولید کمک کنید و فراموش نکنید که انتشار بی‌اجازه‌ی محتویات ویکی‌تولید (اعم از متن و صدا و تصویر) علاوه بر این‌که خلاف قوانین است با فرهنگِ رسانه‌ای مغایرت دارد و ما را دل‌سرد می‌کند.

چه کسانی مطالب را می‌نویسند؟

در سایت‌های ویکی (مثل ویکی‌پدیا) مطالب دائما در حال تغییر و تکمیل هستند و ما هم از این قاعده پیروی می‌کنیم اما برای پیش‌گیری از مطالب بی کیفیت یا کپی شده تمام محتویات به سفارش ویکی‌تولید و توسط افراد متخصص نوشته می‌شوند و مطابق برنامه‌ی از پیش تعیین شده و فیدبک‌ کاربران دائماً بازنگری و تکمیل می‌شوند، پس متناسب با موضوع مقاله افراد متفاوتی در تولید محتوا همکاری می‌کنند که بسیاری از آن‌ها نویسندگان ثابت نیستند.

نهایتاً برای ثابت ماندنِ لحن مقالات و حفظ سادگی مطالب، ویراستاری نهایی و ضبط فایل‌های صوتی توسط سردبیر (میلاد اسمعیلی) انجام و مطالب در قالب کمپین‌ها و دوره‌های مختلف منتشر می‌شود.

چگونه با هم در ارتباط باشیم؟

ارتباط کاربران با ویکی‌تولید بعد از عضویت در سایت آغاز و به تدریج تقویت می‌شود و تلاش کردیم که با استفاده از کمپین‌ها و محدود کردن مقالات از تمام کاربران پشتیبانی کنیم.

اگر سوالی در مورد ویکی‌تولید دارید از ایمیل پشتیبانی استفاده کنید: Info@wikitolid.ir

برای ارتباط با مدیریت سایت از فرم تماس در برگه‌ی ارتباط با ما استفاده کنید: ورود به برگه‌ی ارتباط با ما