شما در مجموعه‌ی آیا می‌توانم تولیدکننده باشم؟ هستید. درس‌های این مجموعه با هدف بررسی انطباق «شرایط شما» با «ملزومات موفقیت در حوزه‌ی تولید» تنظیم شده‌اند.

آیا می‌توانم تولیدکننده باشم؟

گاهی باید برای گذران زندگی و تامین مخارج، انتظارات‌مان را در انتخاب شغل نادیده بگیریم و هر فرصتی را غنیمت بشماریم. اما در مورد تولیدکنندگان و کارخانه‌داران، این موضوع به ندرت  اتفاق می‌افتد و اکثراً با برنامه‌ریزی و تصمیم قبلی به این عرصه وارد می‌شوند.

هزینه‌های زیاد و پیچیدگی فعالیت‌های تولیدی به اندازه‌ای است که سرمایه‌گذاران و علاقمندان، مدت‌ها برای فراهم کردن شرایط منتظر می‌مانند. اگر تصمیم این افراد با جدیت همراه نباشد، دیر یا زود فرایند انتظار کشیدن و هزینه کردن متوقف می‌شود و به حوزه‌های دیگری سوق پیدا می‌کنند. به همین علت منطقی‌تر است که قبل از قدم گذاشتن در مسیر طولانی و پرهزینه‌ی تولید، متناسب با شرایط و علایق‌مان، در موضوعات زیر به قطعیت برسیم:

برای من، شغل آزاد بهتر از کارمند بودن است‌.

برای کسب‌وکار من، فعالیت تولیدی بهتر از فعالیت خدماتی است.

اگر اگاهانه به نتایج بالا برسیم، بعداً به واسطه‌ی سختی‌ها و چالش‌های تولید، دچار تردید نمی‌شویم و آسوده خاطریم که انتخاب بهتری وجود نداشته است. با این حال، خیلی‌ها تحت تاثیر هیجانات و بدون بررسی جوانب، پس از صرف هزینه و زمان بسیار، می‌فهمند که گزینه‌های مناسب‌تری در اختیارشان بوده است و تصمیم اشتباهی گرفته‌اند.

هدف اصلی این مجموعه‌ی کوتاه، شفاف‌سازی مسائل و رفع ابهامات برای تصمیم‌گیری دقیق‌تر در مورد انتخاب شغل آزاد به جای کارمندی و انتخاب حوزه‌ی تولید به جای خدمات است. به این منظور اولاً کارمندی و کار آزاد و دوماً حوزه‌های خدمات و تولید را در قالب چند درس مستقل بررسی خواهیم کرد.

رایج‌ترین انگیزه‌های شروع کسب‌وکار

انگیزه‌های تأسیس کسب‌وکار - آیا انتظارات شما با داشتن کسب‌وکار برآورده می‌شود یا باید راه دیگری پیدا کنید؟

در این درس بررسی می‌کنیم که کدام انگیزه‌ها و انتظارات برای تأسیس کسب‌وکار درست هستند؟ اگر انگیزه‌هایمان به اندازه‌ی کافی پایدار نباشند، کسب‌وکار را نیمه‌کاره رها می‌کنیم. اگر انتظاراتی داشته باشیم که کسب‌وکار امکان تحقق آن‌ها را نداشته باشد، زمان و منابع مالی‌مان در مسیر اشتباه صرف می‌شود. بنابراین باید انگیزه‌هایمان را بشناسیم و از انطباق‌ آن‌ها با حوزه‌ی کسب‌وکار اطمینان حاصل کنیم.

انتخاب میان کارمندی و کار آزاد

کارمندی بهتر است یا کار آزاد؟ در این درس به کامل‌ترین شکل ممکن به این سؤال پاسخ می‌دهیم.

در این درس تلاش می‌کنیم تا با مقایسه‌ی دقیق کارمندی و کار آزاد، ویژگی‌های فردی و امکانات مورد نیاز برای موفقیت در هر یک از این حوزه‌ها را شناسایی کنیم. با این کار، می‌توانیم ویژگی‌های فردی و امکاناتی که در اختیار داریم را با ملزومات این حوزه‌ها مقایسه کرده و دقیق‌تر در مورد مسیر شغلی‌مان تصمیم‌ بگیریم.

مقایسه‌ی کسب‌وکارهای تولیدی و خدماتی

مقایسه کسب‌وکارهای تولیدی و خدماتی در حوزه‌ی صنعت

بعد از این که فهمیدیم متناسب با شرایط‌مان «تأسیس کسب‌وکار» از «کارمندی» بهتر است، باید اولویت‌مان از بین حوزه‌های خدمات و تولید را انتخاب کنیم. در این درس تلاش می‌کنیم با مقایسه‌ی فعالیت‌های خدماتی و تولیدی، شرایط را برای اولویت‌سنجی دقیق‌تر فراهم کنیم. بعد از مطالعه‌ی این درس، می‌توانید در مورد «تولیدکننده بودن» به جمع‌بندی برسید.