اینجا راهنمای دوره تصمیم گیری برای ورود به کار تولید است، خوش آمدید.

. . .


شما حق اشتراک فعال ندارید، با این حال می‌توانید به بخشی از محتویات این مجموعه دسترسی داشته باشید و در صورت تمایل به دسترسی کامل می‌توانید برای (خرید اشتراک) اقدام کنید.

دوره آموزشی تصمیم گیری برای ورود به کار تولید

سال‌های زیادی بود که بعضی شب‌ها را با دوستانم در کافه می‌گذراندم و انتخابم نسکافه، ماکیاتو و سایر نوشیدنی‌های شیرین و گرم بود.

همه چیز رضایت بخش بود تا روزی که آن‌ها از اسپرسو و طعم اصیل قهوه و نشاط کافتئین صحبت کردند و آن‌قدر این‌ها را گفتند و گفتند که دیگر از نسکافه‌ام لذت نبردم! دلم تغییر می‌خواست و همان شب جای نسکافه یک فنجان اسپرسو سفارش دادم.

نمی‌دانم چطور آن مزه‌ی تلخ را تحمل کردم اما خودم را توجیه می‌کردم که این اصیل‌ترین طعم قهوه است و چقدر حال آدم را خوب می‌کند، گویی که جهان را با زاویه‌ی دیگری می‌بینی و در امتداد مسیر تمام بزرگان تاریخ دمی می‌آسایی!

جالب است که با همین تفکر ساختگی و ساده‌انگارانه سال‌ها اسپرسو نوشیدم و خود را از نوشیدن نسکافه محروم کردم، چون نمی‌دانستم که ما آدم‌ها اول از رفتارها، حرف‌ها و نظرات همدیگر الگوبرداری می‌کنیم و بعداً برای آن‌ها دلیل‌ پیدا می‌کنیم.

حالا سوال اینجاست که در حوزه‌ کسب و کار، نسکافه و اسپرسوی شما کدام است؟

برای بعضی افراد، علاقه به کسب و کار از جنس عشق کاذب است! چرا؟

آن‌ها بدون تحقیق وارد یک کسب و کار می‌شوند و پس از صرف هزینه‌های زیاد به اشتباه خود پی می‌برند؛ در حقیقت ابتدا تحت تاثیر پول و اعتبار تولیدکنندگان بزرگ قرار می‌گیرند اما به بدهی و سختی کار و تعطیلی بسیاری از واحدهای کوچک و متوسط توجه نمی‌کنند، شبیه جوانی که عاشق شده و فقط نیمه‌ی پر لیوان را می‌بیند.

علاوه بر این در دنیای امروز حجم زیادی از محتویات آموزشی ایجاد می‌شوند که تشخیص درست یا غلط بودن آنها آسان نیست، علی‌الخصوص در شبکه های اجتماعی معمولا با محتوای سطحی رو به رو هستیم که بعضی افراد به‌واسطه ی آن‌ تصمیم‌های خطرناکی می‌گیرند!

در دوره ی تصمیم گیری برای ورود به کار تولید، جهت‌گیری خاصی نداریم تا همه چیز بر پایه منطق و استدلال باشد و از شما هم می‌خواهیم که با نگاهی عمیق به مطالعه درس‌ها بپردازید تا ابزاری برای اتخاذ بهترین تصمیم باشد.

این دوره کاملاً عمومی است و جنبه‌ی تخصصی ندارد.

مثلاً در مورد مراحل راه‌اندازی تولیدی، به‌جای صحبت از رویکردهای مختلف طرح‌ریزی و مدیریت عملیات و بازاریابی، مراحل را با زبانی بسیار ساده بازگو کردیم.

البته در ویکی‌تولید دوره‌های تخصصی و عمیق زیادی در مورد روش‌های طرح‌ریزی و مدیریت عملیات و توسعه‌ی محصول و … وجود دارد، اما کسی که می‌خواهد برای ورود به دنیای تولید تصمیم بگیرد، حوصله و فرصت کافی برای مطالعه‌ی موضوعات تخصصی ندارد و دقیقاً به همین علت این مجموعه در ویکی‌تولید منتشر شده است.

انشالله اگر بعد از پایان این مجموعه، برای ورود به دنیای تولید تصمیم گرفتید، می‌توانید از دوره‌های تخصصی‌تر ویکی‌تولید استفاده کنید تا به جواب دقیق هر کدام از سؤالاتتان برسید.

در ادامه‌ی همین برگه می‌توانید فهرست درس‌ها را بخوانید؛ دسترسی به بعضی از آن‌ها برای عموم کاربران امکان‌پذیر است اما بعضی درس‌ها و فایل‌های صوتی (که با رنگ قرمز نشان دادیم) فقط در اختیار کاربرانی قرار می‌گیرد که حق اشتراک فعال داشته باشند.

به دو علّت:

اول این‌که در دنیای وب محتوای مادام‌العمر نداریم. شاید سایت به هر علتی بسته شود، شاید اینترنت قطع شود و … اما محدود بودن دوره‌ها کمک می‌کند تا به تعهدمان پایبند بمانیم.

دوم این‌که در قیمت‌گذاری‌ها فرض می‌کنیم که یک کاربر فعال حدأقل چهاربار یک محتوای تخصصی را خریداری می‌کند، یعنی زمان را محدود کردیم اما در عوض قیمت‌ها را تا یک‌چهارم دوره‌های مشابه کاهش دادیم.

خیر! متن درس‌ها کاملاً با فایل صوتی مطابقت می‌کند.

با این حال خیلی از دوستان با فایل صوتی احساس راحتی بیشتری می‌کنند، یا بیان خودمانی‌ را ترجیح می‌دهند، یا می‌خواهند از فرصتی که در خیابان و زمان‌های انتظار صرف می‌شود بهتر استفاده کنند. فایل صوتی برای این عزیزان است وگرنه متن‌ درس‌ها چندین بار ویراستاری شده و تلاش کردیم که تجربه‌ی خوبی از مطالعه‌ی آن‌ها داشته باشید.

در فهرست درس‌ها (همین برگه) مشخص کردیم که کدام درس‌ها شامل فایل صوتی هستند.

در ویکی‌تولید تا حد توان و دانش‌مان به تمام سوالات جواب می‌دهیم و این منحصر به مشترکین دوره نیست، اما لطفاً به نکات زیر توجه کنید:

 • سرویس ایمیل ویکی‌تولید توسط همکاران فنی ما بررسی می‌شود که ارتباطی با محتویات تخصصی ندارند، پس سوالات‌ را زیر متن درس‌ها بنویسید.
 • قاعدتاً سوالات باید در موضوع درس باشند، شاید تنها تفاوت کاربرد آزاد و مشترکین ویژه (در پرسش سوال) همین باشد که اعضای ویژه به درس‌های بیشتری دسترسی دارند و دست‌شان برای پرسش سوال بازتر است.
 • اگر سوالتان جنبه‌ی شخصی دارد و نمی‌خواهید بقیه بدانند، کافیست در متن پیام به این موضوع اشاره کنید تا آن را به‌صورت عمومی منتشر نکنیم؛ در این حالت جواب را با کمی تأخیر به ایمیل شما ارسال خواهیم کرد. البته ترجیح می‌دهیم که سوالات عمومی باشند و ارزش افزوده‌ای برای تمام کاربران ایجاد شود.
 • برای جلوگیری از اسپم و حفظ کیفیت پیام‌ها، تمام کامنت‌های ارسالی اول باید توسط ادمین تأیید شوند و بعداً ‌همراه جواب به‌صورت عمومی منتشر خواهند شد، این فرایند معمولاً کمتر از ۱۲ ساعت زمان می‌برد.

فهرست درس‌های دوره

در ادامه فهرست درس‌های منتشر شده در دوره‌ی تصمیم گیری برای ورود به کار تولید را مشاهده می‌کنید، اما قبل از مطالعه‌ به نکات زیر توجه کنید:

 • ترتیب ارائه‌ی محتویات مهم است و پیشنهاد می‌کنیم که مطالب را به ترتیب دنبال کنید.
 • یادداشت‌برداری به فهم بیشتر مطالب کمک می‌کند.
 • لطفا برای ارتقا کیفیت، در صورت مواجه شدن با اشکالات فنی و نگارشی اطلاع‌رسانی نمایید.

در دوره‌ی تصمیم‌گیری برای تولید به دفعات از کلماتی مانند ارزش آفرینی، کارآفرینی، اشتغال‌زایی و … استفاده می‌کنیم و باید در موردشان به توافق رسیده باشیم، همچنین بسیاری از تصمیم‌ها و قضاوت‌ها بر اساس همین مفاهیم شکل می‌گیرند و روی شیوه‌ی ارزیابی و تصمیم‌های ما اثر می‌گذارند.

بخش مفاهیم پایه شامل موضوعات بنیادین و ضروری است که گزیده و کوتاه نوشته شده‌اند تا هرچه‌ زود‌تر موضوعات اصلی را آغاز کنیم.

مفاهیم پایه تولید

در این مجموعه موارد زیر را بررسی میکنیم:

 • مفاهیم کسب‌وکار و کارآفرینی و اشتغال‌زایی (+فایل صوتی)
 • تولید چیست؟ (+فایل صوتی)
 • صنعت و طبقه‌بندی آن
 • پارادایم‌های تولید

البته درس‌های دیگری هم به این مجموعه اضافه شده است که خواندن آن‌ها برای شما ضروری نیست.

متن + ۱۳ دقیقه فایل صوتی


دسترسی به محتوای نوشتاری برای تمام کاربران آزاد است.

دسترسی به محتوای صوتی برای تمام کاربران آزاد است.

آیا تا به حال برای شنا کردن در اقیانوس به کوهستان رفته‌اید؟ آدم عاقل این کار را نمی‌کند؟ شما می‌دانید که جای دریا روی کوه نیست، اما حتی یک آدم عاقل که این حقیقت را نداند ممکن است همین تصمیم اشتباه را بگیرد.

در این درس بررسی می‌کنیم که انگیزه‌های شما برای داشتن یک کسب و کار، منطقی است یا غیرمنطقی؟ یعنی در این مسیر به آن چه می‌خواهید می‌رسید یا باید مسیر دیگری انتخاب کنید؟ این درس کاملا در خصوص تصمیم گیری برای ورود به کار تولید اهمیت دارد.

دلایل شروع کسب و کار

در این درس موارد زیر را بررسی می‌کنیم:

 • برای شروع یک کسب و کار کدام دلایل منطقی هستند؟
 • معمولا چه انگیزه‌های اشتباهی در شروع یک کسب و کار وجود دارند؟

متن + ۱۴ دقیقه فایل صوتی


دسترسی به محتوای نوشتاری برای تمام کاربران آزاد است.

دسترسی به محتوای صوتی برای تمام کاربران آزاد است.

حرف‌های بی‌منطق و صد من یک غاز زیادی در مقایسه کارمندی و کارآفرینی می‌گویند که از جنس فیلم‌های سینمایی و داستان‌های خیالی هستند؛ اما همین حرف‌های غیرمسئولانه سبب می‌شود که افراد زیادی در تصمیم‌گیری اشتباه کنند.

در این درس تلاش می‌کنیم تا از جنبه‌های مختلف این مساله را بررسی کنیم، اما به شرطی‌که جهت‌گیری‌های قبلی را هنگام مطالعه کنار بگذارید.

کارآفرینی یا کارمندی؟

در این درس موارد زیر را بررسی میکنیم:

 • آزمون آنلاین برای آنکه بدانیم از نظر شخصیتی برای کارآفرینی مناسب هستید یا کارمندی؟
 • چگونه موقعیت فعلی خودمان را به درستی ارزیابی کنیم؟
 • چگونه ارزیابی کنیم که کارآفرینی اوضاع ما را چه تغییری خواهد داد؟
 • مقایسه ویژگی‌های مشاغل کارمندی و کارآفرینی

متن + ۱۴ دقیقه فایل صوتی


دسترسی به محتوای نوشتاری برای تمام کاربران آزاد است.

دسترسی به محتوای صوتی فقط برای اعضای دوره امکان‌پذیر است.

بعضی دوستان به ایده‌ها و روش‌های خلاقانه و جدید فکر می‌کنند اما موفقیت در کارآفرینی به بعضی خصایل و ویژگی‌های فردی نیاز دارد که در این درس بررسی می‌کنیم؛ هرچند هیجانات اولیه و شوق اجرای ایده‌ باعث می‌شود که بسیاری از دوستان به این درس بی‌توجهی کنند اما محتویات آن برای تصمیم‌گیری منطقی ضروری است.

در این درس به مهم‌ترین ویژگی‌های شخصیت کارآفرین اشاره می‌کنیم که برگرفته از تست آیزنبرگ هستند و شامل موارد زیر می‌شوند:

 • میزان تبعیت از چهارچوب‌ها
 • قدرت پذیرش ریسک
 • قدرت تصمیم‌گیری و حل‌مساله
 • مهارت‌های ارتباطی و کار گروهی
 • میزان هدف‌گرایی
 • پتانسیل یادگیری

متن + ۱۳ دقیقه فایل صوتی


دسترسی به محتوای نوشتاری فقط برای اعضای دوره امکان‌پذیر است.

دسترسی به محتوای صوتی فقط برای اعضای دوره امکان‌پذیر است.

شاید کارمند هستید و به راه‌اندازی کسب‌وکار فکر می‌کنید؛ اتفاقاً خیلی از کارمندان دیروز مثل شما فکر می‌کردند و امروز مدیران کسب‌وکارهای موفق هستند اما تجربه نشان‌ داده است که این موفقیت معمولاً بعد از یک یا چند مرحله شکست رقم می‌خورد.

در این درس از قوانینی صحبت می‌کنیم که به کاهش هزینه‌ی شکست‌های احتمالی کمک می‌کنند، در حقیقت قصد داریم که از شرایط فعلی (کارمندی) به نفع آینده استفاده کنیم تا اگر موفق نشدیم باز هم قدرت بلند شدن و تلاش دوباره داشته باشیم.

مبنای این درس حول مسائل زیر است:

 • رازداری
 • صبر
 • وسواس در شراکت
 • آماده شدن برای فرصت‌ها

متن + ۱۶ دقیقه فایل صوتی


دسترسی به محتوای نوشتاری فقط برای اعضای دوره امکان‌پذیر است.

دسترسی به محتوای صوتی فقط برای اعضای دوره امکان‌پذیر است.

برای شما، تولید بهتر است یا خدمات؟ قبلا مشاغل کارمندی و مدیریت کسب و کار را مقایسه کردیم و در این درس، تولید و خدمات را به عنوان  دو قطب اصلی کسب و کار مقایسه می‌کنیم، علی الخصوص که ویژگی‌های کاملا متفاوتی دارند.

کسب و کار تولیدی بهتر است یا خدمات؟

در این درس کارهای خدمات و تولید از نظر معیارهای زیر مقایسه می‌شوند:

 • میزان تعامل با مشتریان و اثرات آن
 • زمان مورد نیاز برای راه‌اندازی
 • زمان مورد نیاز برای رسیدن به بازدهی مناسب
 • میزان وابستگی به تقاضا (مقاومت در شرایط سخت)
 • بحث فیزیکی بودن محصول و قابل اعتماد بودن
 • پتانسیل صادرات و حضور در بازارهای جهانی

متن + ۱۵ دقیقه فایل صوتی


دسترسی به محتوای نوشتاری برای تمام کاربران آزاد است.

دسترسی به محتوای صوتی فقط برای اعضای دوره امکان‌پذیر است.

برای شکل‌گیری واحد تولیدی باید کارهای زیادی انجام شود که در مورد ترتیب و شیوه‌ی انجام‌شان نظرات مختلفی وجود دارد، پس با وجود این‌که مسیر واحد و مشخصی موجود نیست اما برای جلوگیری از ابهامات احتمالی  یک نقشه‌ی راه پیشنهاد می‌کنیم که برای ارزیابی مسیر و تصمیم‌گیری برای ورود به حوزه‌ی تولید مفید است.

در این درس روی موارد زیر کار می‌کنیم:

 • اولویت‌بندی مراحل راه‌اندازی واحد تولیدی
 • توضیح کوتاه و اجمالی در مورد هر مرحله

متن + ۱۴ دقیقه فایل صوتی


دسترسی به محتوای نوشتاری فقط برای اعضای دوره امکان‌پذیر است.

دسترسی به محتوای صوتی فقط برای اعضای دوره امکان‌پذیر است.

بسیاری از ما قصد تولید محصولاتی را داریم که مشابه‌شان توسط کارخانجات بزرگ‌تر یا قدیمی تولید می‌شود و در این شرایط شانس پیروزی چقدر است؟ آیا می‌توانیم با آن‌ها رقابت کنیم یا باید روی بزرگ شدن تمرکز داشته باشیم؟ در این درس به این سوالات پاسخ دادیم.

در این درس روی موارد زیر کار می‌کنیم:

 • مفهوم رقابت در حوزه‌ی تولید
 • روش‌های دوری از رقابت
 • راهکارهای رقابت موفق با بزرگ‌ترها

متن + ۸ دقیقه فایل صوتی


دسترسی به محتوای نوشتاری فقط برای اعضای دوره امکان‌پذیر است.

دسترسی به محتوای صوتی فقط برای اعضای دوره امکان‌پذیر است.

سرمایه‌ی مورد نیاز برای اجرای هر پروژه به نوع آن بستگی دارد و می‌تواند طیف گسترده‌ای از مقادیر مختلف باشد، اما بسیاری اوقات شرایط جذب سرمایه نیست و از تولید منصرف می‌شوید.

در این درس راهکارهایی را معرفی می‌کنیم که باعث کاهش هزینه‌های راه‌اندازی می‌شوند و با آگاهی از آن‌ها، شاید فرصتی برای حضور شما در عرصه‌ی تولید داشته باشید.

در این درس از راهکارهای زیر صحبت می‌کنیم:

 • تولید شبکه‌ای
 • فعالیت اداری و برون‌سپاری تولید
 • فضای اشتراکی برای تولید
 • تجدیدنظر در مورد ماشین‌آلات و تیراژ
 • تغییر مکان در زنجیره‌ی تأمین
 • تبدیل تولید به خدمات

متن + ۱۸ دقیقه فایل صوتی


دسترسی به محتوای نوشتاری فقط برای اعضای دوره امکان‌پذیر است.

دسترسی به محتوای صوتی فقط برای اعضای دوره امکان‌پذیر است.

در درس‌های این دوره تلاش کردیم که اصلی‌ترین سوالات علاقمندان ورود به حوزه‌ی تولید را بررسی کنیم اما سوالات غیراصولی زیادی مانده است که جواب مشخصی ندارند، پس تصمیم گرفتیم که پرتکرارترین آن‌ها را در این بخش مطرح کنیم و با استناد به تجربیات شخصی و کلی‌گویی به جواب نسبتاً درستی برسیم؛ این کار به رفع ابهام کمک می‌کند اما به خاطر داشته باشید که مبنای علمی ندارند.

متن + ۱۸ دقیقه فایل صوتی


دسترسی به محتوای نوشتاری فقط برای اعضای دوره امکان‌پذیر است.

دسترسی به محتوای صوتی فقط برای اعضای دوره امکان‌پذیر است.