# مفاهیم و اطلاعات اولیه‌ی تولید

مفاهیم پایه تولید

تولید مجموعه‌ی بزرگی از علوم مختلف مثل اقتصاد، حقوق، مدیریت و شاخه‌های مهندسی است و نمی‌توانیم نقطه‌ی آغاز مشخصی برای یادگیری آن متصور شویم. جهان گسترده‌ی تولید به اندازه‌ای تجزیه و شاخه‌بندی شده است که همه از دریچه‌ی تخصص خودشان به آن نگاه می‌کنند و کم‌تر کسی آن را به عنوان یک «کل منسجم» مطالعه کرده است. با این حال، اگر بخواهیم زمینه‌ی تخصصی خودمان را کنار بگذاریم و کلیت تولید را درک کنیم، نقطه‌ی شروع آن کجاست؟

مجموعه‌ی «مفاهیم و اطلاعات اولیه» در پاسخ به این سوال تنظیم شده و بارها بر اساس بازخورد مخاطبان اصلاح شده است. در مورد بهترین نقطه‌ی شروع یادگیری، آخرین تصمیم این بوده است که علاوه بر تشریح مفاهیم اولیه (مثل تعریف تولید، ساخت و صنعت)، چند مبحث منتخب را بررسی کنیم. این مباحث در ظاهر ارتباطی با هم ندارند، اما طوری انتخاب شده‌اند که در زمانی کوتاه، علاقمندان را با فضای تولید آشنا کرده و آن‌ها را برای تجزیه‌وتحلیل مسائل آماده می‌کند.

با توجه به حجم کم درس‌ها و وسواسی که نسبت به انتخاب موضوعات داشته‌ایم، توصیه می‌کنیم که تمام درس‌ها را به ترتیب بخوانید. اگر با مفهوم یا مبحثی از قبل آشنا هستید، مرور آن برای اطمینان از اتفاق نظرمان بی‌فایده نیست و اگر کاملا با موضوعات بیگانه هستید، خیال‌تان آسوده باشد که مطالب درس‌ها نیازی به اطلاعات قبلی ندارد.

تولید چیست؟

تولید (Production) چیست و چه تفاوتی با ساخت (Manufacturing) دارد؟


تولید (Production) چیست و چه تفاوت‌هایی با ساختن (Manufacturing) دارد؟ تا زمانی که معنا و مفهوم این واژگان را ندانیم، عملاً مطالعه‌ی تولید امکان‌پذیر نیست.

پارادایم‌های تولید

پارادایم‌ های تولید (سیر تحولات تاریخ)


زمانی دغدغه‌ی تولیدکنندگان این بود که خط تولید داشته باشند و بیشتر تولید کنند. اما حالا موضوعات جدیدتری مثل تولید جهانی (Global Manufacturing) یا ساخت دیجیتال (Digital Manufacturing) مطرح هستند. چهارچوب فکری حاکم بر تولیدکنندگان به مرور زمان عوض می‌شود و مطالعه‌ی این تغییرات کمک می‌کند که درک عمیق‌تری از فضای تولید و مسائل مهمی که در آن اتفاق می‌افتد داشته باشیم. 

انواع فرایندهای تولید و ارائه‌ی خدمات

آشنایی با انواع فرایند به دسته‌ای، تکراری، پیوسته، کارگاهی

در این درس، فرایندهای تولید و ارائه‌ی خدمات را به کلّی‌ترین شکل ممکن بررسی می‌کنیم. آشنایی با این فرایندها کمک می‌کند که درک بهتری از سیستم‌های تولید داشته باشیم.

صنعت و طبقه‌بندی آن

انواع صنایع مختلف (صنعت )

کلمه‌ی «صنعت» اهمیت زیادی در ادبیات فعالان اقتصادی دارد، مثلاً برای گرفتن پروانه‌ی تولید باید مشخص کنیم که در کدام صنعت فعالیت می‌کنیم یا مثلاً هیأت وزیران تصویب کرده‌اند که فعالیت‌های صنعتی در شعاع ۱۲۰ کیلومتری شهرها انجام نشود. اما چه فعالیت‌هایی صنعتی هستند و اساساً منظور از صنعت و صنعتی چیست؟

کسب‌وکار، کارآفرینی و اشتغال‌زایی

تعریف کسب و کار، کارآفرینی و استارتاپ چیست و چه تفاوت‌هایی با هم دارند؟

یک تولیدکننده صاحب کسب‌وکار است و در شرایطی می‌تواند کارآفرین، اشتغال‌آفرین یا صاحب استارتاپ باشد. در این درس، معنا و مفهوم تمام این واژگان را بررسی می‌کنیم تا در آینده راجع به آن‌ها اتفاق نظر داشته باشیم. به عنوان مثال، در یکی از درس‌های آینده ممکن است از واژه‌ی کارآفرینی استفاده کنیم و زمانی می‌توانید منظورمان را درک کنید که با معنای دقیق آن اشنا باشید.

کسب‌وکارهای کوچک، متوسط و بزرگ

کسب‌وکارهای کوچک، بزرگ و متوسط: بررسی تأثیر اندازه‌ی بنگاه اقتصادی در شاخص‌های مهم اقتصادی

در این درس کسب‌وکارهای کوچک و بزرگ را از لحاظ معیارهای مهمی مثل هزینه‌ی تولید و جذب سرمایه مقایسه می‌کنیم. هدف این است که بعد از مطالعه‌ی این درس، درک عمیق‌تری از مفهوم «اندازه‌ی کسب‌وکار» و مزایا و معایب آن داشته باشید.

تعاریف حقوقی مهم در حوزه تولید

مروری بر تعاریف مهم صنعتی در منابع حقوقی

در این درس، تعدادی از مهم‌ترین تعاریف و مفاهیم مربوط به حوزه‌ی تولید را از منابع حقوقی استخراج می‌کنیم. از میان این تعاریف، تعدادی از آن‌ها با آن چه در منابع مهندسی و مدیریت می‌خوانیم متفاوت است، اما در مسائل حقوقی و تعامل با نهادهای دولتی، باید به همین تعاریف پایبند باشیم.

مهم‌ترین مسائل حقوقی تولیدکنندگان

در این درس از میان مسائل قابل طرح برای مشاغل مختلف، به تعدادی از رایج‌ترین مسائل حقوقی تولیدکنندگان اشاره می‌کنیم. البته گستردگی، تنوع و پیچیدگی موضوعات باعث می‌شود که نتوانیم فهرست کاملی ارائه کنیم، اما عموم مسائل تولیدکنندگان در ارتباط با عناوین‌ِ ارائه شده در این درس هستند. ضمناً بعضی از این عناوین را در ویکی‌تولید، جداگانه و به تفصیل بررسی کرده‌ایم که می‌توانید از منوی سایت، قسمت مباحث حقوقی به آن‌ها دسترسی داشته باشید.