شما در حال خواندن درس دیاگرام ارتباط فضا و دیاگرام بلوکی هستید. این درس مربوط به دوره‌ی طرح‌ریزی است.

دیاگرام ارتباط فضا و دیاگرام بلوکی

در این درس با دو دیاگرام مختلف آشنا می‌شوید که هر دوی آن‌ها مساحت و شکل و نحوه‌ی قرارگیری بخش‌های مختلف کارخانه را نمایش می‌دهند:

۱- دیاگرام ارتباط فضا (Space Relationship Diagram) که کاملاً شبیه دیاگرام ارتباط (Relationship Diagram) و دیاگرام جریان (Flow Diagram) است، با این تفاوت که مساحت و شکل هر بخش را نشان می‌دهد.

۲- دیاگرام بلوکی (Block Diagram) که نمایی ساده و شفاف از بخش‌های مختلف کارخانه است و چیدمان دپارتمان‌ها را بدون جزئیاتی مثل خطوط جریان و خطوط  وابستگی بخش‌ها به تصویر می‌کشد.

گفته بودیم که وابستگی بخش‌ها را می‌توانیم بر اساس (۱) شدت جریان مواد یا (۲) عوامل دیگر یا (۳) ترکیبی از آن‌ها تعیین کنیم که برای نمایش این ارتباطات در حالت اول از دیاگرام جریان (Flow Diagram) و برای حالت‌های دوم و سوم از دیاگرام ارتباط (Relationship Diagram) استفاده می‌کنیم.

در دیاگرام جریان (Flow Diagram) همه‌ی بخش‌ها را به شکل مستطیل‌های کوچک نشان می‌دهیم و در دیاگرام ارتباط از علائم استفاده می‌کنیم. اما اگر جای علائم، شکل واقعی هر بخش را با مقیاسی مشخص (مثلاً ۱:۸) تصویر کنیم به دیاگرام ارتباط فضا تبدیل می‌شود؛ البته لازم نیست حتماً به دیاگرام‌های ارتباط یا جریان -که قبلاً تعیین شده‌اند- وفادار باشیم، بلکه شاید با اضافه شدن فضاها تصمیم‌ بگیریم که تغییراتی در چیدمان المان‌ها اعمال کنیم.

رسم دیاگرام فضا فقط بر اساس جریان مواد

تصویر زیر را از در درس‌ دیاگرام جریان به‌ خاطر دارید:

اگر به‌ جای مستطیل‌های هم‌اندازه، شکل واقعی بخش‌ها را تصویر کنیم به دیاگرام ارتباط فضا تبدیل می‌شود. در تصویر زیر ابعاد هر خانه‌ی شطرنجی معادل یک متر در یک متر است.

تبدیل دیاگرام جریان به دیاگرام ارتباط فضا

ناگفته نماند که لازم نیست حتماً بخش‌ها را چهارگوش نشان دهیم، بلکه اگر از فضاهایی با شکل‌های دیگر استفاده می‌کنیم باید همان را تصویر کنیم.

رسم دیاگرام ارتباط فضا بر اساس نمودار ارتباط بخش‌ها

تصویر زیر را به‌صورت مرحله‌به‌مرحله در درس دیاگرام ارتباط رسم کردیم و حالا می‌خواهیم دیاگرام ارتباط فضا را برای آن رسم کنیم:

اگر فضاها را در دیاگرام قبلی اعمال کنیم به یک دیاگرام ارتباط فضا تبدیل می‌شود:

ترسیم دیاگرام ارتباط فضا بر اساس دیاگرام ارتباط

معمولاً در دیاگرام ارتباط فضا از نمایش اجزایی مثل دیوارها، راهروها و ستون‌ها صرف‌نظر می‌شود یا گاه فضای راهروها به مساحت بخش‌ها اضافه می‌شود. با این حال اگر موقعیت‌شان مهم باشد، می‌توانیم آن‌ها را در دیاگرام نشان دهیم.

دیاگرام بلوکی

اگر فاصله‌ی میان بخش‌ها و خطوط بین آن‌ها را در دیاگرام رابطه‌ی فضا حذف کنیم به دیاگرام بلوکی تبدیل می‌شود.

دیاگرام بلوکی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *