شما در حال خواندن سی‌ونهمین نوشته (بهترین زمان کارآفرینی چند سالگی است؟) از مجموعه‌ی نبض تولید هستید، این مجموعه به‌صورت هفتگی به‌روزرسانی می‌شود.

بهترین زمان کارآفرینی چند سالگی است؟

سوال اشتباهی هست که خیلی‌‌ها می‌پرسند: بهترین زمان کارآفرینی چند سالگی است؟ معلوم نیست که پاسخ این سوال چه دردی را دوا می‌کند. فرض کنیم که یکی چهل ساله باشد و بگوییم که چهل سالگی بهترین زمان است، چه تاثیری دارد؟ انگیزه‌ای ندارد و با این حرف انگیزه می‌گیرد؟ یا اگر سی ساله باشد تا تولد چهل سالگی منتظر می‌ماند؟ البته سؤال پرسیدن کار پسندیده‌ای است. بعضی‌ها می‌پرسند و خیلی‌ها مشتاقانه جواب می‌دهند. یکی می‌گوید بیست سالگی بهتر است، یکی سی‌سالگی، یکی چهل‌سالگی. عجیب هم نیست. معمولاً سوالِ اشتباه، پاسخ‌های بی‌اساس زیادی دارد. در ادامه، ابتدا دلایل اشتباه بودن سؤال را می‌نویسم و سپس سؤال مناسب‌تری را جایگزین می‌کنم.

کارآفرینی شبیه خرید خودرو یا مسافرت رفتن نیست که زمان‌بندی مشخصی داشته باشد. آن‌هایی که می‌گویند بیست سالگی بهترین زمان است، از کدام مرحله‌ی کارآفرینی سخن می‌گویند؟ آن زمان که ایده‌‌ای به ذهن می‌رسد؟ زمانی که اطلاعات، جمع‌آوری می‌شود؟ زمان اجرای ایده؟‌ زمانی که کار به بلوغ می‌رسد؟ تجربیات شکست خورده هم به حساب می‌آورند یا فقط موفقیت‌ها را حساب می‌کنند؟ شاید ایده‌ای در شانزده سالگی جرقه بخورد و پس از سال‌ها پردازش در سی سالگی اجرا شود. شاید کسی از بیست تا پنجاه سالگی در هیچ یک از فعالیت‌های کارآفرینانه‌اش موفق نباشد، اما در دهه‌ی ششم زندگی با همان تجربیات به یک کارآفرین موفق تبدیل شود. کارآفرینی، آغاز و پایان مشخصی ندارد که آن را با سن خاصی مقارن بدانیم.

اما سؤال دیگر این است که سن چه ویژگی خاصی دارد که شانس موفقیت در کارآفرینی را با آن تخمین می‌زنند؟ می‌دانیم که در بعضی مطالعات، پاره‌ای ازویژگی‌های افراد را بر اساس سن و سال پیش‌بینی می‌کنند، مثلاً اکثر هفت ساله‌ها به مدرسه می‌روند یا بعضی بیماری‌ها در سنین خاص رایج‌تر هستند و در چنین مواردی، سن ارتباط معناداری با پارامترها دارد. اما آیا ویژگی‌های موثر در کارآفرینی هم می‌توانیم با معیار سن و سال پیش‌بینی کنیم؟

برای رسیدن به جواب بهتر است ویژگی‌های فردی را به دو گروه ذاتی و اکتسابی تقسیم کنیم. ویژگی‌های ذاتی (مثل تفکر خارج از چهارچوب و انعطاف‌پذیری) به ندرت با گذر زمان تغییر می‌کنند، به همین علت وضعیت آن‌ها ارتباطی با سن و سال ندارد. ویژگی‌های اکتسابی می‌توانند به مرور زمان تقویت شوند، اما پیچیدگی‌های زندگی امروز باعث می‌شود که نتوانیم وضعیت‌ بخش زیادی از آن‌ها را با سن و سال تخمین بزنیم. مثلاً در شرایط معمول انتظار می‌رود که قدرت مالی و تجربیات افراد در چهل سالگی از هفده‌سالگی بیشتر باشد، اما این یک قاعده‌ی همیشگی نیست و چهل ساله‌های زیادی هستند که وضعیت مالی مناسب یا تجربه‌ی کاری مفیدی ندارند‌. همچنین ده‌ها پارامتر دیگر مثل ارتباطات مؤثر، وقت کافی یا انگیزه‌ی بالا روی کارآفرینی تأثیر می‌گذارند که وضعیت‌شان الزاماً با افزایش سن بهتر نمی‌شود.علاوه بر ویژگی‌های فردی، عوامل محیطی مثل تسهیلات بانکی، سیاست‌های مالیاتی دولت، تعرفه‌های گمرکی یا رویه‌ی صدور مجوزها به شدت در موفقیت کسب‌وکارها  مؤثر هستند.

وقتی سن را مبنا قرار می‌دهیم، ویژگی‌های ذاتی افراد و شرایط زندگی‌شان در نظر گرفته نمی‌شود و تمرکز روی ویژگی‌های اکتسابی آن‌هاست، با این حال تعداد ویژگی‌های اکتسابی تأثیرگذار زیاد است و از آن جایی که بسیاری از آن‌ها تابع زمان نیستند، سن و سال نمی‌تواند به تنهایی برآیند تمام آن‌ها را نمایش دهد. در نتیجه منطقی‌تر است که به جای تمرکز روی سن افراد -برای پیش‌بینی ویژگی‌هایشان- مستقیماً ویژگی‌های فردی و شرایط زندگی‌شان مبنا قرار بگیرد و این سوال را جایگزین کنیم: موفقیت در کارآفرینی به چه شرایطی نیاز دارد؟

با این که جذابیت این سؤال به اندازه‌ی قبلی نیست، اما پاسخ‌های منطقی‌تر و معتبر زیادی برای آن وجود دارد که می‌توانند نتیجه‌بخش باشند. در ویکی‌تولید، تعدادی از مهم‌ترین خصائل فردی را در درس ویژگی‌های شخصیت کارآفرین بررسی کردیم که نسخه‌ی مختصری از نظرات مشهور است. اما فارغ از جواب سؤال، امیدوارم پذیرفته باشید که کارآفرینی ارتباطی با سن و سال ندارد، بلکه به ویژگی‌ها و شرایطی وابسته است که بخشی از آن‌ها در کنترل ما نیست و بخش دیگر باید با برنامه‌ریزی و مدیریت تقویت شود.

میلاد اسمعیلی هستم.

اگر مخاطب ویکی‌تولید باشید، من را با فایل‌های صوتی و نوشته‌های تخصصی در حوزه‌ی تولید می‌شناسید.

تصمیم گرفتم کمی حرف‌های غیرتولیدی بزنم و راستش را بخواهید برای کمک به مخاطبان نیست! من در سال‌های اخیر زمان زیادی را صرف نوشته‌های تخصصی کردم و از شبکه‌های اجتماعی و جلسات حضوری دور بودم، برای همین حرف‌های دوستانه‌ی زیادی نگفته مانده است که علاقمندم در مجموعه‌ی نبض تولید با شما در میان بگذارم.

امیدوارم حاصل این اقدام کوچک، ارتباط نزدیک‌تر و صمیمانه‌تر با شما عزیزان باشد.

شمارهعنوان
نوشته‌ی پنجاه‌ویکمکارمان هر چه باشد، از آن خرده می‌گیرند
نوشته‌ی پنجاهمآیا بدون دیگران هم می‌توانیم؟
نوشته‌ی چهل‌ونهمرشدمان قشنگ اما دردناک است
نوشته‌ی چهل‌وهشتمحل مسائل پیچیده با ساده‌ترین راهکارها
نوشته‌ی چهل‌وهفتمباید صبور بمانیم تا بهار برسد
نوشته‌ی چهل‌وششمجایگاه اجتماعی و اصل برابری
نوشته‌ی چهل‌وپنجمامروز نبض تولید یک ساله شد
نوشته‌ی چهل‌وچهارمشهرزادی می‌خواهیم برای هزار و یک شب تولید
نوشته‌ی چهل‌وسومنیازها و انگیزه‌های کارآفرینی بر اساس مدل مازلو
نوشته‌ی چهل‌ودومآمده بودند شکارچی باشند
نوشته‌ی چهل‌ویکمخودت را دوست داشته باش
نوشته‌ی چهلمدوست دارند شبیه آن کسب و کار موفق باشند
نوشته‌ی سی‌ و نهمبهترین زمان کارآفرینی، چند سالگی است؟
نوشته‌ی سی‌ و هشتمبا علاقه شروع کن، منطق باشد برای بعد
نوشته‌ی سی‌ و هفتماز کافه‌هایشان یاد بگیریم
نوشته‌ی سی‌ و ششمبا چند قطره باران سیل نمی‌آید؟
نوشته‌ی سی‌ و پنجمدخترها تولید نمی‌کنند؟ هیس!
نوشته‌ی سی‌ و چهارماز نو شروع می‌شود، مگر از نو شروع کنی
نوشته‌ی سی‌ و سومقهرمان کدام داستان ماندگار اهل سازش بوده است؟
نوشته‌ی سی‌ و دومهمه چیز با هم نمی‌شود
نوشته‌ی سی‌ و یکمتندی می‌کنم، آرام می‌گیری
نوشته‌ی سی‌اممدت‌ها استراحت نکرده بود
نوشته‌ی بیست و نهمققنوس در راه است
نوشته‌ی بیست و هشتمآشغال‌ها را دور بریزید و دور بزنید
نوشته‌ی بیست و هفتمساختن، زمین خالی می‌خواهد
نوشته‌ی بیست و ششمپنج ایده برای ارائه خدمات مهندسی در اینترنت
نوشته‌ی بیست و پنجمیادگار امروز برای کافه‌نشینی آینده
نوشته‌ی بیست و چهارممشاوره‌ی مصلحتی
نوشته‌ی بیست و سومقهرمانان غیرخاکی
نوشته‌ی بیست و دومموفقیت با آموزش موفقیت
نوشته‌ی بیست و یکممهندسان واقعی را بشناسیم
نوشته‌ی بیستماسیر جزئیات نشویم تا به اصل برسیم
نوشته‌ی نوزدهمجای تخریب، خانه بسازیم
نوشته‌ی هجدهمایستاده تشویق کنید
نوشته‌ی هفدهمنکاتی در مورد تولید (3)
نوشته‌ی شانزدهمنکاتی در مورد تولید (2)
نوشته‌ی پانزدهمنکاتی در مورد تولید (1)
نوشته‌ی چهاردهمکمی آن‌طرف‌تر از دغدغه‌هایمان
نوشته‌ی سیزدهمنبوغ دیوانگان
نوشته‌ی دوازدهماز غروب نترس تا طلوع کنی
نوشته‌ی یازدهمچرا نمی‌گذارند پرواز کنم؟
نوشته‌ی دهمخوب باشید، ممنونم.
نوشته‌ی نهمپس با آسانی دشواری است
نوشته‌ی هشتمهمین لحظات را زندگی کنیم
نوشته‌ی هفتممسیر دیگران ما را به مقصد نمی‌رساند
نوشته‌ی ششمارزشمندیم و تمام
نوشته‌ی پنجمگاهی پایین آمدن سخت‌تر است
نوشته‌ی چهارمکدام عاشقی انقدر چشم‌پوشی می‌کند؟
نوشته‌ی سومرام نمی‌شود که نمی‌شود
نوشته‌ی دومپیاده‌ای؟ من هم مثل تو
نوشته‌ی اولبهانه نگیر، تولید کن