# دوره راهنمای ایده

راهنمای ایده‌های کسب و کار

اینجا صفحه ی اصلی راهنمای ایده است و می‌توانید فهرست درسها و توضیحات را مشاهده کرده و عنوان دلخواه را مطالعه فرمایید.

در کسب و کار همه‌چیز از ایده شروع می‌شود! ایده‌هایی که شاید خلاقانه و مهم و تاثیرگذار نباشند اما اولین پنجره‌ای هستند که رو به دنیای کسب و کار گشوده شده و باز می‌مانند چون در طول مسیر و فرآیندهایی مثل بازاریابی، مدیریت استراتژیک، فرآیندهای ساخت، مدیریت منابع انسانی و … به آن‌ها نیاز است.

البته ایده‌پردازی به کسب و کار و اکتشاف و اختراع محدود نیست و در هر مساله‌ای برای پیدا کردن راه‌حل به آن‌ها نیاز داریم، پس دوره‌ی راهنمای ایده یک بحث مستقل است که مطالعه‌ی آن به تمام مخاطبان ویکی تولید توصیه می‌شود.

ضمنا اعتقاد داریم که بهترین راه‌حل برای ارزیابی ساختار یافته و همه‌جانبه‌ی ایده‌های تجاری، به‌کار گرفتن طرح توجیهی و مدل کسب و کار است و ‌با همین هدف راهنمای این دو مورد هم آماده کردیم تا تمام این مجموعه در قالب دوره‌ی مدل‌سازی و امکان‌سنجی ایده‌های کسب و کار  خدمت شما ارائه ‌شود.

محبوب‌ترین اسباب بازی دوران کودکی‌ام تفنگی بود که به گمانم می‌توانست جان انسان‌ها را بگیرد! پس موقع خوابیدن کنارم می‌گذاشتم تا در شرایط اضطرار، جان غول‌ها و هیولاها و دزدان را بگیرم و با تکیه بر همین قابلیت بدون ترس و واهمه بخوابم.

البته چند باری وسوسه شدم به دیگران شلیک کنم اما نتوانستم با خودم کنار بیایم! چون اگر چیزی نمی‌شد، بر تمام خیالاتم مهر باطل می‌زد و باید شب‌ها دوباره از تاریکی می‌ترسیدم! یعنی در اعماق ذهنم می‌دانستم که این تفنگ برای آدم کشتن نیست اما به هر حال باعث می‌شد راحت بخوابم و این مساله‌ی کمی نبود.

خیلی طول کشید تا فهمیدم بزرگترها هم تفنگ اسباب بازی دارند! آن‌ها برای دلگرم شدن ایده‌هایی را پیدا می‌کنند اما قرار نیست اجرا یا حتی ارزیابی کنند؛ آن وقت دیگران تعجب می‌کنند که چرا فلانی این ایده را ول نمی‌کند !؟ یا لا‌اقل اجرایش کند ببینیم چه می‌شود؟ اما اصل ماجرا همان است که در کودکی دچارش بودم.

خلاصه که شاید تصمیم گرفتید از راهنمای ایده عبور کنید و سراغ مدل کسب و کار بروید،  اشکالی هم ندارد چون این مجموعه پیش نیاز نیست ولی توصیه می‌کنیم که حداقل درس دوم را بخوانید تا دلبسته‌ی ایده‌های اشتباه نشوید!

فهرست درسهای دوره

در ادامه فهرست درس‌های منتشر شده در راهنمای ایده را مشاهده می‌کنید، اما قبل از مطالعه‌ به نکات زیر توجه کنید:

 • این راهنما مختص تولید نیست و برای تمام فعالان حوزه‌ی کسب و کار قابل استفاده است.
 • لطفا برای ارتقا کیفیت، در صورت مواجه شدن با اشکالات فنی و نگارشی اطلاع‌رسانی نمایید.

هر کسی ایده را با نگاه خودش می‌بیند چون با چشم قابل رویت نیست و ابعاد، رنگ و شاخصه‌های معلومی ندارد؛ در این درس هم قرار نیست حرف قطعی بزنیم اما تلاش کردیم تا برداشت خودتان را داشته باشید و زیرساخت استفاده از درس‌های بعدی فراهم شود.

در این درس موارد زیر را بررسی می‌کنیم:

 • تعریف ایده چیست؟
 • ایده‌ی کسب و کار چیست؟
 • بررسی مهم‌ترین ویژگی‌های ایده

به صورت کلی هر جا که به راهکار نیاز باشد با ایده‌ها سر و کار داریم یعنی اهمیت آن‌ها روشن است چون بخشی از موفقیت و شکست در گروی آن‌هاست،‌ اما این یک مساله‌ی کلی است و یک ایده‌ی خاص لزوما مهم نیست! در متن درس بارها از ایده‌هایی مثال میزنیم که ظاهرا مهم هستند اما عملا بود و نبودشان تاثیر زیای ندارد؛ حتی از مواردی صحبت می‌کنیم که ایده برای شخصی مهم است اما برای دیگران نمی‌تواند فاقد ارزش باشد.

مطالبی که در این درس مطرح می‌شود کمک می‌کند که هر ایده‌ای را جدی فرض نکنید و گاهی هم آن‌ها را جدی بگیرید با آنکه شاید ظاهر آسانی دارند.

در این درس موارد زیر را بررسی می‌کنیم:

 • بررسی دیدگاه موافقان و مخالفان در مورد اهمیت ایده
 • کدام پارامترها روی اهمیت ایده تاثیر می‌گذارند؟
 • بررسی پارامتر زیرساخت
 • بررسی پارامتر خلاقیت
 • بررسی پارامتر تعداد ذی‌نفعان

خیلی‌ها به موضوع خلاقیت و ایده علاقه‌ ندارند و فقط دنبال یک زمینه‌ی کاری مناسب هستند؛ البته هدفِ راهنمای ایده هم چیزی جز این نیست اما مسیری که انتخاب کردیم شاملِ مباحث و روش‌های مختلفی می‌شود که مطالعه و یادگیری آن‌ها زمان می‌خواهد؛ پس درس سوم را آماده کردیم تا این دسته از مخاطبین شانس خود را امتحان کنند و بدون قوانین اسکمپرس و طوفان فکری و … به نتیجه‌ی قانع‌کننده برسند.

برای عزیزانی که ترجیح می‌دهند فرآیند اصولی را طی کرده و راهنمای ایده را تا آخر بخوانند، این درس شبیه یک مقدمه و تمرین ذهنی برای ورود به مباحث جدی‌تر است.

در این درس موارد زیر را بررسی می‌کنیم:

 • بررسی دو پارامتر علاقه و مهارت
 • ارزیابی زندگی شخصی و بخش‌های جامعه با هدف حل مساله
 • بهینه‌سازی فرآیندها و ساز و کارهای یک کسب و کار برای شکل‌گیری ایده‌های جدید
 • بررسی مدل کسب و کار برندهای مطرح در حوزه‌های متفاوت

طوفان فکری نام مجموعه روش‌هایی است که برای ایده‌پردازی و حل مساله استفاده می‌شود و اکثر شما با نوع کلاسیک آن آشنا هستید اما روش‌ها و سناریوهای مختلفی برای آن معرفی شده که اکثرا از وجود آن‌ها بی‌اطلاع هستند.

در این درس هم با طوفان فکری آشنا می‌شوید و هم شیوه‌ی اجرای نوع کلاسیک آن را یاد می‌گیرید، البته خیلی از دوستان ویکی‌تولید بنا بر اطلاعات قبلی خود ترجیح می‌دهند از این درس عبور کنند اما نکات مطرح شده کاملا برای ادامه‌ی دوره ضروری هستند و توصیه می‌کنیم حتما نگاهی به محتویات این بخش داشته باشید.

در این درس موارد زیر را بررسی می‌کنیم:

 • طوفان فکری چیست و چه اهدافی را دنبال می‌کند؟
 • چهار قانون اوسبورن
 • شیوه‌ی برگزاری طوفان فکری کلاسیک و نکاتِ آن

تکنیک SCAMPER از هفت روش مختلف ایده‌پردازی برای بررسی واگرای یک مساله تشکیل شده است که بسیاری از افراد در جلسات طوفان فکری گروهی و انفرادی از چند روش آن استفاده می‌کنند؛ معمولا افراد نمی‌دانند که این روش‌ها اجزای یک پازلِ ایده‌پردازی هستند و تصمیم گرفتیم به‌جای بررسی موردی آن‌ها یک درس کامل را به این تکنیک‌ها اختصاص دهیم.

خیلی از دوستانی که مشترکِ دوره‌ی راهنمای ایده نیستند می‌توانند با همین روش‌ها تا حد زیادی به ایده‌های خلاقانه برسند.

در این درس موارد زیر را بررسی می‌کنیم:

 • تکنیک SCAMPER چیست و از کجا آمده است؟
 • معرفی هفت روش SCAMPER به همراه مثال

نگاشتِ ذهنی یکی از ساده‌ترین و پرکاربردترین ابزارهایی است که در حوزه‌های مختلفِ آموزش، حلّ مساله، یادگیری، برنامه‌ریزی و … استفاده می‌شود و برای ایده‌پردازی انفرادی و گروهی به کار می‌رود.

جالب است که در سال‌های اخیر بسیاری از کاربرانِ اینترنت ترجیح می‌دهند به‌جای جست‌و‌جوی اینفوگرافیک‌ها یا مقالات از نگاشت‌های ذهنی استفاده کنند چون کمک می‌کند بسیاری از مفاهیمِ پیچیده را ساده‌تر بفهمند و با این اوصاف اگر با نگاشت ذهنی یا طریقه‌ی ایجاد آن آشنا نیستید حتماً این درس را مطالعه کنید.

در این درس موارد زیر را بررسی می‌کنیم:

 • نگاشتِ ذهنی چیست و چگونه مطرح شده است؟
 • نحوه‌ی ترسیم نگاشتِ ذهنی
 • بررسی کاربرد نگاشتِ ذهنی در جلسات طوفان فکری