به دوره‌ی طراحی مهندسی خوش آمدید.

این دوره در حال تکمیل است و مطالب جدید آن به تدریج طی هفته‌ها و ماه‌های آینده منتشر می‌شوند.

طراحی مهندسی

طراحی مهندسی (Engineering Design) فرایندی است که به مهندسان در حلّ مسائل مهندسی (مثل طراحی محصول، فرایند یا سیستم) کمک می‌کند؛ تعریف دقیق‌تر و توضیحات کامل‌تر را می‌توانید در درس اول این مجموعه مطالعه کنید.

بله، مهندسی طراحی (Design Engineering) به فعالیت مهندسانی گفته می‌شود که در حوره‌ی تخصصی خودشان طراحی می‌کنند، مثل طراحی یک سازه‌ی استاتیکی توسط مهندسان جامدات یا طراحی مدار الکتریکی توسط مهندسان برق، لذا یک مهندس طراح به دانش و تجربیاتی نیاز دارد که خاصّ همان رشته‌ی خاص مهندسی است.

طراحی مهندسی (Engineering Design) یک فرایند عمومی حل مسأله است که همه‌ی مهندسان می‌توانند از آن استفاده کنند و دانش و تجربیات تخصصی‌شان را در بستر آن به محصول، سیستم یا فرایند تبدیل کنند.

بله، تمرکز طراحی صنعتی (Industrial Design) روی شکل و فرم قطعات است اما طراحی مهندسی یک فرایند عمومی برای طراحی محصولات، فرایندها و سیستم‌ها است که تمام جنبه‌های طراحی را در بر می‌گیرد.

توسعه‌ی محصول (Product Development) شامل تمامی اقداماتی است که یک ایده را به محصولی تجاری تبدیل می‌کند و در برگیرنده‌ی فعالیت‌های بسیار متنوعی در جنبه‌های مختلف بازاریابی و تولید و ساخت است، یعنی مثلاً تهیه‌ی مستندات محصول یا جمع‌آوری اطلاعات بازاریابی یا طراحی اجزای فنی محصول یا قیمت‌گذاری یا تست محصول همگی بخشی از فرایند توسعه‌ی محصول به حساب می‌آیند.

طراحی مهندسی اولاً فقط برای ایجاد محصول نیست و دوماً فقط روی طراحی تمرکز دارد و شامل مباحثی مثل بازاریابی و فروش نمی‌شود.

تقریباً بله. طراحی مهندسی الزاماً برای طراحی محصول نیست و می‌تواند برای طراحی فرایندها (مثل فرایند تولید) یا سیستم‌ها (مثل طرح‌ریزی کارخانجات) مورد استفاده قرار بگیرد، با این حال اگر هدف از آن ایجاد محصول باشد، نوعی رویه‌ی سیستماتیک طراحی محصول محسوب می‌شود.

محصول؛ تمرکز این مجموعه روی طراحی محصول است و می‌توانستیم از همین عنوان برای آن استفاده کنیم. همچنین مجموعه‌ی طرح‌ریزی واحدهای صنعتی نمونه‌ای از فرایندهای طراحی سیستم است که جداگانه بررسی کردیم و انشالله در آینده طراحی فرایندها را هم آموزش خواهیم داد.

تمرکز این مجموعه روی طراحی محصول است، به عبارتی از فرایند طراحی مهندسی برای ایجاد محصول استفاده می‌کنیم و مطالعه‌ی آن به دلایل زیر مفید است:

  1. با رویه‌ی سیستماتیک طراحی محصول آشنا می‌شوید و می‌توانید از آن برای اجرای بهتر پروژه‌های طراحی استفاده کنید.
  2. با بسیاری از روش‌ها و ابزارهای حل مسأله و تصمیم‌گیری آشنا می‌شوید که کارایی زیادی در صنعت دارند.
  3. با چالش‌های رایج در طراحی و نحوه‌ی عبور از آن‌ها آشنا می‌شوید.
  4. با مراحل مختلف طراحی (مثل طراحی مفهومی یا تفصیلی) آشنا می‌شوید و مسیر طراحی را بهتر درک می‌کنید.