به دوره‌ی طراحی مهندسی خوش آمدید.

این دوره در حال تکمیل است و مطالب آن به تدریج در هفته‌ها و ماه‌های آینده منتشر می‌شود و برای استفاده از آن به دو نکته‌ی زیر توجه کنید:

۱- از آن‌جایی که درس‌های این مجموعه، جنبه‌ی مهارتی دارند لذا انتشار تدریجی مطالب کمک می‌کند تا فرصت بیشتری برای انجام تمرین‌ها داشته باشید و می‌توانید از این محدودیت به نفع یادگیری بیشتر استفاده کنید.

۲- تمام درس‌های این مجموعه، مشابه سایر مطالب ویکی‌تولید، تألیفی هستند و با توجه به این‌که برای اولین بار منتشر می‌شوند عاری از اشکال نخواهند بود، از این رو خواهشمندیم در صورت مواجهه با چنین مواردی ما را از طریق بخش نظرات مطلع کنید تا فرایند تکمیل مجموعه با کیفیت بالاتری به پایان برسد.

طراحی مهندسی

. . .

شما حق اشتراک فعال ندارید، با این حال می‌توانید به بخشی از محتویات این مجموعه دسترسی داشته باشید و در صورت تمایل به دسترسی کامل باید برای (خرید اشتراک) اقدام کنید.

امروز مورخ ۸ مرداد ۱۴۰۰ کارمان روی مجموعه‌ی طراحی مهندسی آغاز شد و انشالله تمام توان و تلاش‌مان را به کار می‌گیریم تا به نتیجه‌ای مطلوب و رضایت‌بخش برسیم.

طراحی مهندسی (Engineering Design) روش و فرایندی است که به مهندسان در شناسایی مسائل مختلف و کشف راه‌حل‌شان کمک می‌کند.

برای درک بهتر این تعریف توجه داشته باشید که اولاً وقتی می‌گوییم طراحی مهندسی یک فرایند است یعنی شامل مراحل مختلفی می‌شود که بعداً در موردشان صحبت می‌کنیم و دوماً وقتی می‌گوییم برای شناسایی و حل مسائل استفاده می‌شود منظورمان تمام مسائل و شرایط مختلفی است که یک مهندس می‌تواند با آن‌ها روبه‌رو شود، مثلاً طراحی یک قطعه یا یک وسیله یا یک سیستم یا انتخاب بهترین روش حمل‌ونقل یا بهترین طرح انبار همگی مسائل مهندسی به حساب می‌آیند که برای پیدا کردن راهکارشان می‌توانیم از فرایند طراحی مهندسی استفاده کنیم.

در درس اول این مجموعه مفصّل مفاهیم طراحی و طراحی مهندسی را از جنبه‌های مختلف بررسی کردیم که دسترسی به آن برای تمام کاربران آزاد است و توصیه می‌کنیم حتماً آن را مطالعه کنید.

بله، مهندسی طراحی (Design Engineering) یک اصطلاح عمومی برای فعالیت مهندسانی است که در حوره‌ی تخصصی خودشان به کار مهندسی مشغول هستند، مثل طراحی یک سازه‌ی استاتیکی توسط مهندسان جامدات یا یک مدار الکتریکی توسط مهندسان برق؛ اما طراحی مهندسی (Engineering Design) یک فرایند عمومی حل مسأله است که به مهندسان یک رشته‌ی خاص تعلق ندارد و همگی می‌توانند از آن برای حل مسائل طراحی استفاده کنند.

بله، تمرکز طراحی صنعتی (Industrial Design) روی شکل و فرم محصولات است اما طراحی مهندسی یک فرایند عمومی برای طراحی محصولات، فرایندها و سیستم‌ها است که تمام جنبه‌های آن را در بر می‌گیرد.

اصولاً توسعه‌ی محصول (Product Development) شامل تمامی اقداماتی است که یک ایده را به محصولی تجاری تبدیل می‌کند و در برگیرنده‌ی فعالیت‌های بسیار متنوعی در جنبه‌های مختلف بازاریابی و تولید و ساخت است، یعنی مثلاً تهیه‌ی مستندات محصول یا جمع‌آوری اطلاعات بازاریابی یا طراحی اجزای فنی محصول یا قیمت‌گذاری یا تست محصول همگی بخشی از فرایند توسعه‌ی محصول به حساب می‌آیند اما طراحی مهندسی صرفاً روی فاز طراحی تمرکز دارد و مباحثی مثل بازاریابی را در بر نمی‌گیرد.

طراحی مهندسی جذاب و کارآمد است اما عمر کوتاهی دارد و با توجه به این‌که صنعت‌مان کمی عقب‌تر از کشورهای پیشرفته حرکت می‌کند، هنوز آن‌طور که باید وارد سیستم آموزشی کشورمان نشده است، اما به‌هر حال از نظر ما مهندسان رشته‌های مختلف باید یاد بگیرند که از دانش و تجربیات مهندسی خود به‌صورت هدفمند استفاده کنند و وقت آن است که به‌جای الگوبرداری ضعیف از محصولات خارجی، خودمان رویه‌ی طراحی اصولی را یاد بگیریم تا حرفی برای گفتن داشته باشیم.

امروز که این نوشته را برایتان می‌نویسیم تقریباً جامعه‌ی مهندسان ما با مفهوم طراحی مهندسی بیگانه هستند و انشالله با انتشار این مجموعه می‌توانیم در ترویج این دانش کاربردی سهیم باشیم.

زیاد! به نظر می‌رسد که تألیف این مجموعه پرهزینه‌ترین فعالیت ویکی‌تولید طی سال‌های اخیر باشد و با توجه به جدید بودن موضوعات باید زمان بیشتری صرف کنیم، پس زمان‌بندی مشخصی نداریم و هم‌زمان با تکمیل مطالب هر درس آن را در اختیارتان قرار می‌دهیم تا به تدریج و در کنار هم به نتیجه‌ی مطلوب برسیم.

درس اول: طراحی مهندسی چیست؟

طراحی مهندسی یا Engineering Design چیست

در این درس با مفاهیم طراحی و طراحی مهندسی از جنبه‌های مختلف آشنا می‌شوید و در مورد عناوین زیر بحث می‌کنیم:

۱- مفهوم مهندسی

۲- مفهوم طراحی

۳- مفهوم طراحی مهندسی

۴- اهمیت طراحی مهندسی

۵- انواع طراحی تطبیقی، توسعه، نو و انتخابی

۶- مقایسه‌ی طراحی مهندسی با عناوین مشابه

۷- مرور اجمالی بر دلایل شکست طرح‌های مهندسیدرس دوم: فرایند طراحی و انواع آن

فرایند طراحی

در این درس موضوعات زیر را بررسی می‌کنیم:

۱- مفهوم فرایند طراحی

۲- تفاوت فرایند طراحی یا روش طراحی

۳- فرایندهای طراحی توصیفی و تجویزی

۴- فرایند چهار مرحله‌ای کراس

۵- فرایند طراحی French

۶- فرایند طراحی Archer

۷- فرایند طراحی VDI2221

۸- فرایند طراحی Pahl و Beitzدرس سوم: برنامه‌ریزی محصول چیست و چگونه انجام می‌شود؟

آشنایی با برنامه ریزی محصول

در این درس موضوعات زیر را بررسی می‌کنیم:

۱- مفهوم برنامه‌ریزی محصول و ارتباط آن با طراحی مهندسی

۲- آشنایی با فرایند برنامه‌ریزی محصول

۳- آشنایی کلی با اقدامات و روش‌های برنامه‌ریزی محصولدرس چهارم: چرخه عمر محصول

چرخه عمر محصول (Product Life Cycle) به زبان ساده

در این درس موضوعات زیر را بررسی می‌کنیم:

۱- مفهوم مدل چرخه عمر محصول (Product Life Cycle)

۲- مراحل چهارگانه‌ی زندگی محصول شامل معرفی و رشد و بلوغ و زوال

۳- ویژگی‌های محصول در هر کدام از مراحل زندگیدرس پنجم این مجموعه طی روزهای آینده منتشر خواهد شد