شما در حال خواندن درس چگونه برای کسب و کار ایده پیدا کنیم؟ از دوره‌ی راهنمای ایده هستید.

چگونه برای کسب و کار ایده پیدا کنیم؟

تعداد زیادی از منابع کسب و کار با این فرض شروع می‌شوند که مخاطبان ایده را از قبل پیدا کرده‌ و حالا برای ارزیابی یا اجرای آن مراجعه کرده‌اند اما می‌دانیم که بخش زیادی از آن‌ها هنوز ایده‌ی مناسب ندارند.

کافیست ترندهای گوگل را بررسی کنید تا شاهد حجم زیاد کاربرانی باشید که در جست و جوی ایده‌های آماده هستند و طبیعی است که اغلب به نتیجه نمی‌رسند چون مناسب بودن یک ایده‌ی کاری با خواسته‌ها و اهداف و مهارت‌های افراد سنجیده می‌شود و به سختی راهکارهای دیگران در این طبقه قرار می‌گیرند.

آیا با کمک این درس ایده پیدا می‌کنید؟

در این درس چند تکنیک عمومی برای پیدا کردن موضوع کسب و کار معرفی می‌کنیم اما اگر از تمرین‌ها غافل شوید به نتیجه‌ نمی‌رسید چون سادگی روش‌ها باعث می‌شود که آن‌ها را جدی نگیرید و قابلیت‌هایشان پنهان بماند؛ برای خوانندگان حرفه‌ای این درس یک مقدمه است و در ادامه‌ی دوره‌ با مباحث جدی‌تر روبه‌رو می‌شوند اما انتظار می‌رود که با انجام تمرین‌های این درس حداقل به چند زمینه‌ی کاری مناسب برسید.

این درس برای چه کسانی مفید است؟

این درس برای کسانی مفید است که نمی‌خواهند روی قوانین خلاقیت (اسکمپرس)، روش‌های طوفان فکری انفرادی و گروهی و … وقت بگذارند و ترجیح می‌دهند سریع‌تر میاحث اصلی کسب و کار را دنبال کنند؛ برای مشترکین دوره و کسانی که می‌خواهند روی تمام مباحث وقت بگذارند این درس می‌تواند مقدمه‌ای قبل از ورود به درس‌های جدی‌تر باشد.

This content is for registered users only. Please login.


 این درس شامل فایل صوتی است که فقط در دسترس کاربران و اعضای سایت قرار می‌گیرد، می‌توانید پس از عضویت رایگان و مراجعه‌ی مجدد به این درس، فایل صوتی را گوش کنید.

۱- تکیه بر علایق و توانمندی‌های شخصی برای پیدا کردن زمینه‌ی کار

این مساله‌ی ساده را بارها شنیده‌اید و می‌دانید و تکرار شده که باید بر اساس علاقه‌تان ایده پیدا کنید؛ اما بعید است که هنوز فهرستی از ایده‌های مورد علاقه‌تان داشته باشید!  یادآور می‌شویم که مغز در مسائل مورد علاقه‌اش عدالت را کنار می‌گذارد و به این سادگی‌ خسته نمی‌شود اما اگر چیزی باب میلش نباشد سریعاً آن را تمام می‌کند.

به‌هر حال با وجود این‌که علاقه‌ای به گفتن کلیشه‌ها نداریم باید برای پیدا کردن زمینه‌ی کاری مناسب از علاقه‌های شخصی شروع کنیم و چه بهتر که یک‌بار برای همیشه فهرست کارهای مورد علاقه‌تان‌ را بنویسید و تصویر آن را در تلفن همراه ذخیره کنید؛ ضمنا نیازی نیست فهرست شما خلاقانه باشد! فقط باید در ثبت علایق چیزی نگفته نماند. (موضوع کلی کسب و کار مورد علاقه‌تان را بنویسید کفایت می‌کند)

در قدم بعدی باید فهرستی بر مبنای توانمندی‌ها تنظیم کنید؛‌ هر تخصص و مهارت و ویژگی مفیدی که دارید باید ثیت شود و برای آن یک یا چند کسب و کار مثال بزنید اما کلی‌گویی کنید تا ذهنتان روی مساله‌ی خاصی همگرا نماند.

این دو فهرست چه ارتباطی با ایده پیدا کردن دارند؟

این دو فهرست شامل موضوعاتی می‌شوند که در آن‌ها تخصص دارید یا مورد علاقه شما هستند و کمی جلوتر یاد می‌گیرید که چطور با روش‌هایی مثل ترکیب و مقیاس‌دهی و … از آن‌ها ایده‌های جدید بسازید؛‌ اما در همین مرحله هم ذهن‌تان برای ایجاد ایده‌های جدید تحریک خواهد شد؛ همچنین پراکندگی موضوعات ثبت شده می‌تواند شما را به تفکر واگرا وادار کند تا به مهارت‌ها و علایقی فکر کنید که قبلا به آن‌ها توجه نکردید.

تمرین. سه کاری که از انجام آن‌ها  لذت می‌برید و سه مهارتی که نقاط قوت شما هستند بنویسید، سپس برای هر کدام دو زمینه‌ی کاری پیشنهاد کنید.

۲-  اول برای حلّ مسائل خودتان ایده پیدا کنید!

معمولا مشاغل بر مبنای حل مساله و رفع نیازها شکل می‌گیرندو برای همین بسیاری از افراد در جست‌و‌جوی مسائل و مشکلات بقیه هستید تا راهکاری پیدا کنند و کارشان شکل بگیرد اما حواس‌شان نیست که به مسائل زندگی خودشان توجه کنند!  پس بهتر است از خودمان شروع کنیم و دنبال روش‌هایی برای ساده‌تر، ارزان‌تر و بهتر کردن فرآیندها، محصولات و خدماتمان باشیم.

تاکید می‌کنیم که این یک شروع است ودر قدم بعدی روی مسائل دیگران متمرکز می‌شوید اما در این حالت شانس بیشتری دارید چون:

– نسبت به مسائل شخصی درک بیشتری دارید و دقیق‌تر مساله‌ها را شناسایی و ارزیابی می‌کنید.

– بررسی راه‌حلی که پیدا می‌کنید ساده‌تر است، چون شخصا یکی از مشتریان هستید.

– انگیزه‌ی بیشتری دارید چون مساله مربوط به خودتان است و با آن درگیر هستید.

با وقت گذاشتن روی تمرین و خواندن جوابی که آماده کردیم متوجه می‌شوید که چطور باید از این روش ایده پیدا کنید، حتی اگر وقت کافی ندارید حتما نمونه‌ی حل شده را مطالعه کنید.

تمرین. یکی از مشکلاتی که با آن روبه‌رو هستید و سه مساله‌ای که ترجیح می‌دهید بهتر شوند یادداشت کنید؛ برای مشکل مطرح شده یک راه‌حل تجاری و برای هر کدام از موارد دیگر حداقل دو زمینه‌ی کاری پیشنهاد کنید. (لازم نیست کارهای خلاقانه باشند اما برای حل کردن مشکل یا بهبود شرایط مفید باشند، نمونه را بخوانید)

نکته: جالب است که در تاکسی و مهمانی و وقت نهار و .. مشکلات زیادی به ذهنمان می‌رسد و بازگو می‌کنیم اما موقع حل تمرین بسیاری از دوستان چیزی به ذهن‌شان نمی‌رسد.

نمونه‌ای از تمرین حل‌شده

مشکل:‌ حجم زیاد مقالات تولید شده در ویکی تولید و نداشتن نفرات و زمان کافی برای ویراستاری

می‌خواهیم ایده پیدا کنیم و بهتر است راه‌حل‌ها در قالب معرفی کسب و کار باشند، بر این مبنا موارد زیر انتخاب شده است:

راه حل اول: استخدام چند ویراستار و راه‌اندازی یک وبسایت برای انجام آنلاین خدمات ویراستاری، به‌طوریکه متن خام آپلود شده و در زمان مقرر به‌صورت تدوین شده تحویل مشتری شود.

راه حل دوم: طراحی و فروش یک نرم‌افزار برای پیشنهاد کلمات مترادف، شناسایی غلط‌های نگارشی، شناسایی ساختارهای اشتباه، شناسایی جملات طولانی، کاربرد اشتباه علایم و …

راه حل سوم: راه‌اندازی یک وبسایت دو سویه برای ویراستاران و تولیدکنندگان محتوا؛ در این سایت مشتریان سفارش ویراستاری را ثبت می‌کنند و کارشناسان قیمت پیشنهاد می‌کنند و برای انتخاب بهتر ویراستار باید مکانیزم امتیازدهی در نظر گرفته شده باشد.

 

مساله‌ی اول: بسته بودن مغازه‌ها و موجود نبودن قهوه‌ی با کیفیت در ساعات اولیه‌ی روز

راهکار اول:  طراحی اپلیکیشن مبتنی بر موقعیت مکانی برای تحویل قهوه درب منزل طبق زمان توافق شده، مثلا سفارش می‌تواند از شب قبل برای صبح فردا ثبت شود تا هزینه‌های لوجستیک به‌صرفه باشد.

راهکار دوم: ساخت دستگاه قهوه‌ساز اتوماتیک که در مناطق مختلف شهری نصب شود؛ مشتری در مکانیزمی شبیه دستگاه ATM سفارش می‌دهد و با پرداخت پول فرآیند آماده کردن قهوه شروع می‌شود.

مساله‌ی دوم: آنتن‌دهی ضعیف خطوط تلفن همراه در شرکت

راهکار اول: راه‌اندازی شرکتی که روی آنتن‌دهی کار می‌کند و همزمان با ساخت واحد مسکونی مشاوره‌های لازم را در اختیار سازنده قرار می‌دهد.

راهکار دوم: طراحی، ساخت و عرضه‌ی دستگاهی برای افزایش آنتن‌دهی در مقیاس آپارتمان‌ها، برج‌ها و مجتمع‌های مسکونی و تجاری

مساله‌ی سوم: نبود حوصله یا زمان کافی برای تهیه‌‌ی هدیه

راهکار اول: راه‌اندازی استارتاپی که مشخصات دوستان نزدیک یا  نزدیکان را از مشتریان بگیرد و در موعد مقرر ضمن یادآوری و هماهنگی برای تهیه‌ی هدیه اقدام ‌کند؛ بهتر است قیمت اجناس خریداری شده مشابه بازار باشد و سود شرکت با خدماتی مانند بسته‌بندی کادو، ارسال گل و … تامین شود.

راهکار دوم: راه‌اندازی وبسایتی که برای هر کاربر هدایای منحصر به فرد پیشنهاد کند، در حقیقت فهرست موجودی سایت معلوم نیست و فقط با مشخصاتی که کاربر در مورد گیرنده‌ی هدیه ثبت کرده چند بسته‌ی مختلف پیشنهاد می‌شود تا اولا دریافت کننده متوجه نشود که هدایا به چه صورتی تهیه شده و دوما کاربران فکر کنند که هدایا به‌صورت سفارشی و صرفا بر اساس خواسته‌ی آن‌ها انتخاب شده است.

۳- حالا می‌توانید بر اساس نیاز سایرین ایده پیدا کنید!

پس از بررسی مسائل شخصی وقت آن است که به نیازهای بقیه توجه کنید، اما برای چه کسانی باید ایده پیدا کنید؟ اگر همه را با هم در نظر بگیریم،‌ ذهن نمی‌تواند روی مسائل متمرکز شود و بهتر است که جامعه را به بخش‌های مختلف تقسیم کنید و هر کدام جداگانه بررسی شود.

به طبقه‌بندی کردن جامعه، بخش‌بندی بازار گفته می‌شود که در درس‌های بازاریابی و مدل کسب و کار بررسی می‌کنیم اما در این مرحله به این نکته اکتفا کنید که بخش‌های اتتخاب شده تا حد امکان دغدغه‌های شبیه هم داشته باشند؛ مثلا جامعه‌ی دختران دانش‌آموز از ۷ تا ۱۲ سالگی علایق و خواسته‌ها و شرایط مشابهی دارند یا جامعه‌ی تولیدکنندگان مواد شوینده مشکلات مشترکی دارند که اقتضای صنعت و کسب و کارشان است.

ضمنا باید جامعه‌ای را انتخاب کنید که به آن‌ها دسترسی دارید، مثلا جامعه‌ی فضانوردان ناسا یا پرورش‌دهندگان کوالا احتمالا گزینه‌های خوبی نیستند و اولویت با بخش‌هایی است که در دسترس هستند، مثلا یک صنعت‌گر متخصص در تولید پنجره می‌تواند روی مسائل تولیدکنندگان پروفیل، شرکت‌های ساختمانی، شرکت‌های معماری یا دانشجویان مکانیک تحقیق کند.

روش‌های مختلفی برای پیدا کردن دغدغه‌های هر بخش از جامعه وجود دارد که در ادامه به بخشی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

– در گزارش ترندهای گوگل می‌توان بررسی کرد که یک کلید‌واژه (می‌تواند محصول یا خدمت باشد) چقدر جست و جو شده، روند جست و جو چگونه بوده و کاربران به چه کلید‌واژه‌های دیگری علاقه داشتند؟ مثلا می‌توان فهمید که کاربران بیشتر برای پیچ جست و جو می‌کنند یا مهره؟ این جست و جو در حال رشد است یا کمتر شده؟ معمولا کدام نوع پیچ یا مهره بیشتر جست‌و‌جو می‌شود؟ و بر مبنای آن‌ها متوجه شد که تقاضا برای کدام نوع پیچ بیشتر است. 

– ترند شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که مردم به چه مسایلی توجه می‌کنند و بخش زیادی از این مسائل در مورد خواسته‌ها و نیارهایشان است، کدام خواسته‌ها رشد می‌کنند؟ کدام نیازها در حال بهبود هستند؟ چه موضوعاتی با هم ارتباط دارند؟ بررسی موضوعات تخصصی که توجه بیشتری به آن‌ها شده می‌تواند برای پیش بینی تقاضا استفاده شود.

– حضور در گروه‌های تخصصی (تلگرام، واتس‌اپ، اینستاگرام و …) یکی از ارزان‌ترین و ساده‌ترین روش‌های شناسایی نیازها است چون در آن‌ها اخبار مهم، مشکلات و راهکارها بازتاب داده می‌شوند و می‌توان بعضی ایده‌ها و راهکارها را مطرح کرد تا فیدبک گرفته شود. 

– در اکثر حوزه‌ها، رسانه‌های تخصصی در قالب سایت و صفحات اجتماعی و نشریات فعالیت می‌کنند و در آن‌ها اخبار، مسائل و دانش مربوطه منتشر می‌شود، اما نباید یک مخاطب معمولی باشید چون هدف این است که ایده پیدا کنید پس به کامنت‌ها و نظرات توجه کنید، سعی کنید با نویسندگان مقالات ارتباط بگیرید، تبلیغ‌ها را ببینید و جزئیات را تحلیل کنید.

– بسیاری از انجمن‌ها با هدف شناسایی و حل کردن مشکلات یک صنف ایجاد می‌شوند و عضویت و مراجعه به آن‌ها می‌تواند برای فهمیدن مشکلات و مسائل کسب و کارهای بزرگ کارایی داشته باشد اما برای ارزیابی کسب و کارهای کوچک و متوسط کافی نیست و بهتر است از روش‌های قبلی استفاده کنید.

تمرین. یک صنف خاص را در نظر بگیرید، مثل تولیدکنندگان لوازم بهداشتی،‌ و تلاش کنید در یکی از شبکه‌های اجتماعی نیاز اصلی فعالان آن را شناسایی کنید؛‌ اگر در شبکه‌های اجتماعی عضو نیستید از ابزار Trends.google.com استفاده کنید و جست‌و‌جوی گوگل را مبنا قرار دهید.

۴- با بهینه کردن اجزای یک کسب و کار، راهکارهای جدید پیدا کنید

دست بالای دست بسیار است و اغلب محصولات، خدمات، فرآیندها،‌ راه‌حل‌ها و … ایده‌آل نیستند، پس می‌توانید با بهینه کردن آن‌ها ایده پیدا کنید اما لازمه‌ی آن دسترسی به یک کسب و کار است که می‌تواند شغل فعلی شما یا دوستتان باشد؛ مثلا اگر کارمند هستید به این فکر کنید که آیا تمام فرآیندهای اداری بهینه هستند؟ آیا از تکنولوژی به اندازه کافی استفاده می‌شود؟ آیا صندلی‌ها، سیستم تهویه، نور و … مناسب هستند؟

برای افزایش احتمال موفقیت باید سعی کنیم که سوالات بیشتری مطرح شود و زوایای مختلف کار را ببینیم، یعنی به فرآیندهای تولید محصول یا عرضه‌ی خدمات محدود نشویم و به بخش‌های دیگر مثل فرآیندهای فروش، حسابداری، ارتباط با مشتری، تحقیق و توسعه، منابع انسانی و … هم توجه داشته باشیم.

این‌که چگونه فرآیندها را می‌بینید و از چه ساختاری برای بررسی استفاده می‌کنید یک الگوی ثابت و همیشگی ندارد اما استفاده از پنج سوال زیر می‌تواند شروع خوبی باشد:

سوال اول- کدام فرآیندها می‌توانند بهتر انجام شوند؟‌ (از نظر سادگی، هزینه‌ی تمام شده، کیفیت، لذت‌بخش بودن)

سوال دوم- چگونه بهره‌وری کارمندان بیشتر می‌شود؟

سوال سوم- چگونه محصولات یا خدمات بهتر می‌‌شوند؟

سوال چهارم- چگونه محصولات یا خدمات می‌توانند در بازارهای دیگر عرضه شوند؟

سوال پنجم- چه آینده‌ای برای این کسب و کار پیش‌بینی می‌کنید؟

زمانی که به یک کسب‌و‌کار دسترسی نداشته باشید، راه‌حل‌های کمتری برای ساخت محصول یا زیرساخت‌های خدمات به ذهنتان می‌رسد چون اطلاعات دقیقی از فرآیندهای ساخت (یا زیر ساخت لازم برای خدمات) ندارید، پس در این حالت بهتر است روی بخش‌های دیگر تمرکز کنید یعنی با جمع‌آوری اطلاعات و شناسایی فرآیند‌ها، مدل کسب و کار را پیاده‌سازی کرده و روی مزیت رقابتی، ارتباط با مشتری، روش‌های درآمدزایی و … کار کنید.

تمرین. کسب و کاری که بیشتر می‌شناسید (مثلا شغل فعلی) انتخاب کنید و به پنج سوال بالا در مورد آن جواب دهید، طوری‌که هر جواب بتواند موضوع یک کسب و کار جدید باشد؛ البته در شرایط غیرتمرین برای هر سوال چندین جواب مختلف داده می‌شود.

نمونه‌ای از تمرین حل‌شده

برای حل این تمرین هایپرمارکت‌ها را انتخاب کردم.

جواب سوال ۱، چه فرآیندی می‌تواند بهتر شود؟

برای محاسبه‌ی قیمت می‌توان به‌جای بارکد از سنسورهای هوشمند استفاده کرد تا به‌صورت خودکار با عبور مشتریان از گیت قیمت اجناس محاسبه شود و نیازی به جابجایی چندباره‌ی کالا از سبد به نوار نقاله و از نوار نقاله به کیسه نباشد و بر این مبنا می‌توان شرکتی تاسیس کرد که روی تکنولوژی RFID کار می‌کند.

جواب سوال ۲، چگونه می‌توان انگیزه کارکنان را بیشتر کرد؟

بخشی از کارکنان هایپرمارکت‌ ساعت‌ها فرصت نشستن ندارند و یک کفش خوب می‌تواند در افزایش روحیه‌ی آن‌ها موثر باشد،‌ پس می‌توان یک تولیدی راه‌اندازی کرد که کفش‌های مناسب این افراد تولید می‌کند و امکان سفارشی‌کردن اجناس متناسب با رنگ یا لوگوی برند وجود داشته باشد. (چون نیاز مشتری به کفش دائمی است و فرآیند خرید متوقف نمی‌شود)

جواب سوال ۳، چگونه می‌توان خدمات بهتری ارائه کرد؟

ضدعفونی کردن محصولات خریداری شده می‌تواند تاثیر زیادی در جلب نظر مشتریان داشته باشد و بر این مبنا می‌توان دستگاهی طراحی کرد که روی نوار نقاله‌ی صندوق نصب شده و به صورت خودکار هر چه روی آن باشد ضدعفونی می‌کند، یعنی ما شرکتی هستیم که این دستگاه را برای هایپرمارکت‌ها تامین می‌کند.

جواب سوال ۴، چگونه این خدمت می‌تواند در حوزه‌های دیگر عرضه شود؟

هایپرمارکت در صنعت خرده‌فروشی غیر‌تخصصی دسته‌بندی می‌شود و می‌توانیم در یک حوزه‌ی تخصصی مثل ابزارآلات یا تجهیزات آزمایشگاهی چنین فروشگاهی راه‌اندازی کنیم، احتمالا برای مشتریان جالب خواهد بود که با فروشگاه بسیار بزرگی شامل انواع آچار و پیچ و پرچ و تجهیزات مختلف رو‌به‌رو شوند.

جواب سوال ۵، چه آینده‌ای برای آن پیش‌بینی می‌کنم؟

بیشتر فروشگاه‌های فیزیکی در حال تبدیل به فروشگاه‌های آنلاین و مجازی هستند و به همین علت هایپرمارکت‌ها هم احتمالا به اندازه‌ی امروز پررونق نخواهند بود.

اگر فروشگاه‌های آنلاین هم نوعی هایپرمارکت بدانیم احتمالا رقابت آینده در موضوع زمان تحویل خواهد بود،‌ چون معمولا در مورد اقلام مصرفی مثل گوشت و مرغ و تخم‌مرغ مشتریان ترجیح می‌دهند که چند ساعت و چند روز منتظر نمانند و راه‌اندازی شرکتی که با اجاره‌ی انبار در سطح شهر به تسریع فرآیندهای لوجستیک کمک می‌کند.

۵- یک مدل کسب و کار را در حوزه‌های دیگر استفاده کنید

یکی از تکنیک‌های ساده که هم در موضوع مدل‌های تجاری و هم برای ایده پیدا کردن استفاده می‌شود آن است که یک مدل کسب و کار ترجیحا شناخته شده را در حوزه‌های دیگر بررسی کنید؛ مثلا اگر اسنپ در حوزه‌ی کتاب کار می‌کرد احتمالا به اپلیکیشنی برای معاوضه‌ی کتاب تبدیل می‌شد، یعنی ارزش‌ِ استفاده‌ی اشتراکی اسنپ در حوزه‌ی کتاب به‌صورت معاوضه قابل انجام است و می‌تواند یک کسب و کار جدید باشد.

البته این یک مثال ساده بود و هر چقدر این رشته‌ها طولانی‌تر باشد، شانس بیشتری برای پیدا کردن ایده‌ی کسب و کار دارید.

اگر حوزه‌ی کاری مورد علاقه خود را می‌دانید باید آن را ثابت در نظر گرفته و مدل کسب و کار ایده‌های مختلف را پیاده‌سازی کنید، مثلا فرض کنید می‌خواهیم کارخانه‌ای برای تولید خودکار راه‌اندازی کنیم؛

  • اگر مدل کسب و کار کاله را پیاده‌سازی کنیم احتمالا طیف گسترده‌ای از خودکارها و مدادهای مختلف در رنگ‌های خاص و سفارشی و طرح‌های مختلف تولید می‌کنیم. (تنوع محصولات)
  • اگر مدل کسب و کار سامسونگ را پیاده سازی کنیم احتمالا قبل از تمام شدن جوهر آن، بخش ارتباط با مشتریان سفارش جدید را گرفته و محصول را ارسال می‌کند. (خدمات پس از فروش خوب)
  • اگر مدل کسب و کار بنز را پیاده سازی کنیم احتمالا خودکارهایی با عمر طولانی تولید می‌کنیم که از تکنولوژی‌های جدید استفاده می‌کنند، مثلا ممکن است از آسیب پوست انگشت هنگام نوشتن طولانی جلوگیری کنند یا رنگ آن‌ها تا حدی قابل تنظیم باشد. (کیفیت و پیشرو بودن)
  • اگر مدل کسب و کار لگو را پیاده‌سازی کنیم احتمالا اجزای مختلف خودکار بصورت جداگانه قابل خریدن بود، مثلا بدنه‌ی خودکار، مغز آن، اکسسوری‌ها و … می‌توانستند عوض شوند. (طراحی ماژولار)

اگر حوزه‌ی کاری خود را انتخاب نکردید، فرآیند زیر به شما کمک می‌کند:

  • فهرست علایق (بخش اول این درس) را بیاورید و برای هر مورد از آن یک برند مطرح انتخاب کنید.
  • فهرست مهارت‌ها (در همان بخش اول) را آورده و برای هر مورد آن دو الی سه گزینه‌ی کاری پیشنهاد کنید.
  • مدل کسب و کار برندهای انتخاب شده را برای هر یک از گزینه‌های کاری پیاده‌سازی کنید.

استفاده از این روش اگر توام با صبر و دقت کافی باشد، علاوه بر این‌که لذت بخش است شما را به نتایج خوبی می‌رساند.

۶- سایر روش‌ها

کسانی که فرصت کافی برای یادگیری روش‌های خلاقانه ندارند با همین نکات می‌توانند تا حد زیادی برای انتخاب زمینه‌ی کاری موفق باشند، اما قوانین اسکمپرس، امواج آلفا، روش‌های تداعی آزاد و آنالوژی و … در حوزه‌ی خلاقیت طبقه‌بندی می‌شوند و بررسی آن‌ها به کسانی توصیه می‌شود که وقت و علاقه‌ی کافی دارند.

پیشنهاد برای مطالعه‌ی بیشتر

مقالات زیادی در اینترنت منتشر شده که در مورد ایده پیدا کردن صحیت می‌کنند و نکاتی را به صورت موردی عنوان می‌کنند، یکی از نمونه‌های جذاب آن‌ را در لینک زیر قرار دادیم که ارزش علمی ندارد اما می‌تواند برای مرور مطالب این درس و آمادگی برای درس‌های بعدی مفید باشد:

# چرا ایده مهم‌ترین بخش یک استارتاپ است؟  از سایت مدیوم

نکته: این مقاله به زبان انگلیسی است.

تمرین: نوبت شماست!

به خاطر داشته باشید که برای ارزیابی شدن تمرین‌ها و دسترسی به آن‌ها باید اشتراک راهنمای ایده را تهیه کنید، با این حال دسترسی به تمرین‌ درس‌های آزاد را محدود نکردیم تا یادگیری‌‌تان کامل شود.

لطفاً برای حل تمرین‌ها وقت بگذارید و به خاطر داشته باشید که امکان اصلاح و تغییر آن‌ها وجود دارد اما فقط اولین پاسخ‌های شما توسط پشتیبان ارزیابی می‌شود.


شما وارد سیستم نشده‌اید و در این حالت امکان ارزیابی تمرین‌های شما را نخواهیم داشت.