شما در حال خواندن درس تعریف کسب و کار از دوره ی تصمیم گیری برای ورود به کار تولید هستید.

کسب و کار چیست؟

ویکی تولید علاقه‌ای به تعریف مفاهیم ندارد اما در این درس ضروری است که مفاهیم کارآفرینی و مدیریت کسب و کار را بررسی و مقایسه کنیم تا برای سایر درس‌ها اتفاق نظر بیشتری داشته باشیم؛ مثلا نکات زیادی برای کارآفرینی هست که برای کسب و کارهای معمولی کاربردی ندارند و باید از قبل تفاوت آن‌ها را فهمیده باشید.

پس این درس را به دقت مطالعه کنید و اطمینان داشته باشید که هیچ مطلبی فراتر از نیاز این دوره مطرح نمی‌شود.

تعریف کسب و کار به زبان ساده

اگر از اکثر افراد بپرسیم که کسب و کار چیست ؟! احتمالا می‌گویند کاری است که برای رسیدن به پول انجام می‌شود اما در حقیقت، این تعریف صرفا معرف یک حرکت اقتصادی است، نه کسب و کار!

پیش از بررسی تعریف کسب و کار ابتدا سعی کنید به سوالات زیر پاسخ دهید:

  • آیا اگر کسی موبایلی را در دیوار بفروشد یک کسب و کار شکل گرفته است ؟
  • آیا اگر کسی به صورت غیر قانونی پول در میاورد صاحب کسب و کار است؟
  • آیا یک نفر به تنهایی میتواند یک کسب و کار بوجود بیاورد؟
  • آیا کسب و کار فقط با هدف کسب درآمد شکل میگیرد؟

تعریفی که ارائه می‌شود باید برای این چهار سوال و سوالات دیگر جوابی داشته باشد که انتخاب ویکی تولید را در ادامه می‌خوانید:

آشنایی با مفهوم کسب و کار

به فعالیتهای منظمی که ارزشی را عرضه میکنند (خدمات، کالا، دانش و …) تا ارزشی را بدست بیاورند (پول، اعتبار، تاثیر اجتماعی و …) کسب و کار گفته میشود.

اولین نکته‌ای که در این تعریف به آن اشاره شده، منظم بودن فعالیت است یعنی اگر یک حرکت اقتصادی، منظم نباشد در زمره‌ی کسب و کار نیست؛ مثلا شخصی که گاه و بیگاه به خرید و فروش سکه یا ارز مبادرت می‌کند، صاحب یک کسب و کار نیست اما اگر همین اقدامات را بصورت برنامه ریزی شده انجام دهد، صاحب کسب و کاری از نوع تجارت است.

با جواب دادن به چند سوال مفهوم کسب و کار بهتر منتقل می‌شود:

آیا حرکت اقتصادی منظم اما غیرقانونی یک کسب و کار است؟

در هیچ یک از تعاریف کسب و کار اشاره ای به قانونی بودن آن نشده است اما اکثرا روی ایجاد ارزش هم عقیده هستند، پس دو حالت میتواند وجود داشته باشد:

  1. اگر فعالیتی منظم و سودآور باشد اما ارزشی ایجاد نکند از چهارچوب تعریف کسب و کار خارج می‌شود، مثل مجموعه‌ای که پیش پرداخت ساخت یک برج را تمام و کمال دریافت کرده اما نمیخواهد آن را بسازد یا طلا فروشی که جنس تقلبی می‌فروشد شامل این تعریف نیستند.
  2. اگر فعالیتی منظم و سودآور باشد، اما ارزشی که ارائه کرده قانونی نباشد، کسب و کار محسوب می‌شود مثل مغازه ای که بدون مجوز محصولاتی را برای فروش گذاشته است.

آیا کسب و کار یک نفره هم داریم ؟

در تعریف کسب و کار هیچگونه قید و شرطی برای تعداد افراد وجود ندارد، پس جواب مثبت است مگر آنکه از اصطلاح شرکت استفاده شده باشد چون همیشه بصورت گروهی اداره می‌شود؛ بسیاری از آرایشگران، فروشندگان، پزشکان، مهندسان، وکلا، تعمیرکاران، تراشکاران، تعمیرکاران و … کسب و کار خود را بصورت انفرادی مدیریت میکنند.

آیا کسب و کاری داریم که منفعت مالی داشته نباشد؟

افراد مختلف به این سوال جوابهای متفاوتی میدهند، چون ممکن است تعریف کسب و کار در ذهن آنها متفاوت باشد و بعضی تعاریف روی ارزش مالی تاکید دارند اما تعریفی که در ویکی تولید انتخاب شده است از ارائه ی ارزش برای دریافت ارزش صحبت می‌کند، یعنی ممکن است یک سرمایه گذار، تصمیم بگیرد برای حمایت از معلمان بازنشسته شرکتی را تاسیس کند و بدون دریافت پول خدماتی را ارائه دهد، در این حالت کسب درآمدی اتفاق نیفتاده اما یک ارزش اجتماعی خلق شده است.

تفاوت کسب و کار با کارآفرینی چیست؟

روزانه کسب و کارهای زیادی ایجاد می‌شوند اما آیا همه از جنس کارآفرینی هستند؟ گاهی می‌شنویم که افراد می‌خواهند برای مشاوره‌ی کارآفرینی مراجعه کنند اما نهایتا  آنچه مطرح می‌شود ارتباطی با کارآفرینی ندارد .

پیتر دراکر اعتقاد دارد که کارآفرین شخصی است که با سرمایه خود، کسب و کاری را شروع کرده و به موجب آن در محیط و ارزش‌های موجود، تغییرات مثبتی ایجاد نماید.

زمانی که از تغییر مثبت صحبت میکنیم، یعنی در یکی از بخشهای کسب و کار تغییری اتفاق افتاده که نتایج بهتری داشته و کاری انجام شده که قبلا  انجام نشده است.

یوزف آلویس شومپر اعتقاد دارد: کارآفرین می‌خواهد و می‌تواند که یک ایده یا ابتکار را به نوآوری تبدیل نماید.

چون کارآفرینی نوعی کسب و کار است می‌خواهیم آن را در قالب تعریف کسب و کار بیان کنیم:

به هر اقدامی که بصورت منظم و نوآورانه ارزش یا ارزشهایی را عرضه کرده و در ازای آن‌ها ارزشی را بدست بیاورد، کارآفرینی گفته می‌شود.

پس در نهایت،  کسب و کار زمانی در زمره‌ی کارآفرینی است که در شیوه‌ی اجرای آن تغییراتی به‌وجود آمذه باشد ، مثلا در طراحی محصول یا نحوه‌ی ارائه خدمات، بازاریابی، کانال ارتباط با بازار و … از روش جدیدی استفاده شود.

چرا مهم است که بدانیم کارآفرین هستیم یا نه؟

شاید توقع‌مان از میزان سود یک سوپر مارکت در خیابان پرتردد شمال تهران حدود ۱۲ میلیون تومان در ماه باشد، ضمن اینکه احتمالا دو تا چهار ماه زمان لازم دارد تا مشتریان به خرید از آن عادت کنند.

خواربارفروشی نوعی کسب و کار است که نمونه های زیادی هم دارد، به همین علت زمان بازدهی را پیش بینی کردیم و اگر یک سوپرمارکت در شرایط ذکر شده تاسیس شود اما تا دوازده ماه به سود نرسد نشانه‌ی وجود اشکال است.

اما کارآفرینی با کسب و کار معمولی تفاوت دارد، چون هنوز هیچ یک از شیوه های جدید آن ارزیابی نشده و ممکن است ماه‌ها و سال‌ها زمان لازم باشد تا به سود برسد و به استراتژی و زمان‌بندیی خاصی نیاز دارد.

در دنیای تخصصی امروز، حرفه‌ای نیست که یک تولیدکننده اشتباها خود را کارآفرین معرفی نماید.

تفاوت کارآفرینی با اشتغال زایی چیست؟

رایج است که اصطلاح کارآفرینی اشتباه به جای اشتغال‌زایی استفاده شود اما معانی و کاربرد متفاوتی دارند؛ اشتغال زایی به معنای ایجاد ظرفیت شغل برای دیگران است تا کسب درآمد کنند اما کارآفرینی، مطابق آنچه توضیح داده شده، به شکل گیری روش جدیدی از کسب و کار می‌گویند پس  صاجب کارخانه‌ای‌ با هزاران کارمند لزوما کارآفرین نیست .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *