شما در حال مطالعه‌ی راهنمای اخذ مجوز تولید هستید.

چگونه در ایران مجوز تولید بگیریم؟ راهنمای کامل جواز تاسیس، پروانه بهره برداری و قوانین استقرار

اخذ مجوز تولید با ثبت شرکت و پروانه‌ی کسب واحدهای تجاری متفاوت است و چون منابع محدودی فرآیند آن را توضیح داده‌اند هنوز ابهامات زیادی برای متقاضیان وجود دارد، لذا تصمیم گرفتیم راهنمای کاملی آماده کنیم و تمام مراحل و نکات آن را به اشتراک بگذاریم.

ضمنا‍ً پیام‌های زیادی از کاربران داشتیم که در مورد تولید بدون مجوز و ضرورت آن پرسیدند و لازم به ذکر است که دریافت وام، اخذ نشان‌استاندارد، همکاری با شبکه‌های توزیع معتبر، دریافت یارانه‌های انرژی، تسهیلات تأمین مواد اولیه، وارد کردن منابع از سایر کشورها، تهیه‌ی زمین در شهرک صنعتی،‌ جذب سرمایه‌گذار، شرکت در نمایشگاه‌ها و بسیاری از موارد دیگر نیازمند مجوز هستند.

همچنین مطابق قانون، نهادهای مربوطه در صورت شناسایی واحدهای غیرقانونی (بدون مجوز تولید) برای تعطیل کردن و پلمپ آن اقدام می‌کنند و با این اوصاف، بدون مجوز شانس زیادی برای موفقیت و درآمدزایی وجود نخواهد داشت.

با توجه به حجم زیاد مطالب، این راهنما یک فایل صوتی دارد که شنیدن آن به درک کلیّت فرآیند کمک می‌کند اما برای آشنایی با نکات هر بخش به مطالب نوشتاری مراجعه کنید.

 به اطلاع دوستان قدیمی‌تر ویکی‌تولید می‌رسانیم که فایل صوتی این راهنما به روزرسانی شده‌است و سعی کردیم با بیان ساده‌تر در مورد فرآیند اخذ مجوز صحبت کنیم؛ ضمناً دسترسی به آن برای تمامی کاربران آزاد است.

گام اول: یافتن نواحی مجاز برای اخذ مجوز تولید

شاید مهم‌ترین سوال برای اخذ مجوز تولید این است که واحد شما چقدر آلایندگی دارد؟ چون اگر کارتان برای محیط زیست و مردم خطرناک باشد باید جایی کار کنید که از مناطق مسکونی (شهرها و روستاها) و نواحی حساس محیط زیست (مثل رودخانه‌ها، جنگل، دریا و …) دور باشد.

برای این‌که روند اخذ مجوز تولید از اصول مشخصی پیروی کند و مبتنی بر نظرات شخصی و سلیقه‌ی افراد نباشد، تمام فعالیت‌های مختلف (شامل هزاران فعالیت تولیدی و خدماتی) را بر اساس آلایندگی در هفت رده‌ی مختلف زیست محیطی طبقه‌بندی کرده‌اند که پاک‌ترین‌ها (مثل تولید لباس در تیراژ کم) در رده‌ی اول و آلاینده‌ترین‌ها در رده‌ی هفتم قرار می‌گیرند.

مثلاً در حوزه‌ی فعالیت‌های سلولوزی، تولید جعبه‌ی مقوایی (کد فعالیت: ۴۱۰۰۱) پاک است و در رده‌ی ۱ قرار می‌گیرد اما تولید خمیر کاغذ از ضایعات (کد فعالیت: ۴۶۰۰۱) آلودگی زیادی دارد و در رده‌ی ۶ طبقه‌بندی می‌شود.

پس در قدم اول باید رده‌ی زیست محیطی کارتان را پیدا کنید و بدانید که در کدام نواحی جغرافیایی اجازه‌ی فعالیت دارید؛ توجه کنید که هنوز نیازی به سوله و تجهیزات و کارگر ندارید و صرفاً می‌خواهیم شرایط را ارزیابی کنید.

فعالیت واحد تولیدی شما در چه رده ای قرار می‌گیرد؟

همان‌طور که گفتیم، مسئولان برای قانون‌مند شدن مجوز تولید، جدولی برای رده‌بندی زیست محیطی و اماکن مجاز فعالیت‌شان تهیه کرده‌اند که برای شما آپلود کردیم و می‌توانید دانلود کنید:

دانلود ضوایط استقرار (PDF)

البته با توجه به ناپایداری قوانین باید زمانی که تصمیم به اخذ مجوز تولید گرفتید، شخصاً آخرین ضوابط استقرار را از سایت‌های رسمی (مثل سایت اداره‌ی محیط زیست یا سایت صنعت و معدن) دانلود کنید اما فعلاً برای یادگیری همین فایل پاسخگوی نیازتان خواهد بود.


برای ساده‌تر شدن یادگیری، فقط رده‌ی زیست محیطی را پیدا کنید و ادامه‌ی توضیحات را در همین مقاله بخوانید.


اگر چند فعالیت مختلف انجام می‌دهید، رده‌ی تمامِ آن‌ها را بررسی کنید و بالاترین رده به واحد تولیدی شما تعلق می‌گیرد، مثلاً اگر یک فعالیت در رده‌ی اول و دیگری در رده‌ی هفتم باشد، واحد تولیدی شما از نظر آلایندگی در رده‌ی هفتم است.

در چه مناطقی مجاز به تاسیس کارخانه (کارگاه) هستید ؟

کارگاه‌ها و کارخانجات رده‌ی اول کاملاً پاک هستند و می‌توانند در مناطق شهری مستقر شوند، به‌شرطی که کاربری زمین مربوطه با کارشان هم‌خوانی داشته باشد. (قاعدتاً در حاشیه و خارج از شهر هم اجازه‌ی دایر شدن دارند)

از رده‌ی دوم و بالاتر، اجازه‌ی فعالیت داخل شهرها را ندارند؛ واحدهای رده‌ی دوم و سوم می‌توانند در شهرک‌ها و نواحی و اماکن صنعتی حاشیه‌ی شهرها و رده‌های بالاتر باید بیرون از حاشیه‌ی شهرها مستقر شوند.

حریم استقرار مجاز برای شرکت های دانش بنیان

جدول زیر، قوانین استقرار هر یک از رده‌های زیست محیطی را نشان می‌دهد:

حریم های مجاز استقرار

موارد جدول برای کسانی اهمیت دارد که امکان حضور در شهرک‌های صنعتی را ندارند، چون موقعیت شهرک‌های صنعتی بر اساس همین قوانین انتخاب شده است و از قبل مشخص می‌کنند که برای چه فعالیت‌هایی مجاز است.

نکته‌ی دیگر این است که مجوز تولید فقط به مناطقی داده می‌شود که کاربری صنعتی داشته باشند، مثلاً زمینی که مطابق جدول بالا برای رده‌ی اول تا چهارم مناسب است به شرطی قابل استفاده خواهد بود که کاربری آن صنعتی باشد.


با توجه به این‌که دوستان زیادی در مورد کاربری زمین سوال داشتند، یک مطلب تکمیلی در مورد آن ضمیمه کردیم که قبل از شروع گام دوم می‌توانید بخوانید.

منع استقرار در ۱۲۰ کیلومتری استان تهران

در ۲۰ خرداد سال ۱۳۴۶ قانونی تصویب شد که به موجب آن هیچ صنعتی اجازه ندارد تا شعاع ۱۲۰ کیلومتری  شهر تهران دایر شود مگر با اجازه‌ی هیئت دولت و بعداً بخش‌هایی از ممنوعیت آن برداشته شد، مثلاً مطابق مصوبه ۴۰۵۸۴ در سال ۱۳۵۳، استقرار واحدهای کشت و صنعت و مجتمع‌های شیر و گوشت و صنایع غذایی مجاز اعلام شد،‌ یا طبق مصوبه ۳۰۹۰۰ در سال ۱۳۶۵ برای حمایت از صنایع کوچک روستایی، احداث واحدهای صنایع غذایی و کشاورزی و بسته‌بندی آن‌ها، قالی‌بافی، پارچه بافی، پشم شویی، ابریشم ریسی، موزاییک و لوله، آسفالت و شن و ماسه در محدود ۲۰ تا ۱۲۰ کیلومتری تهران مجاز شد. (کمی جلوتر این موارد را به صورت‌کامل‌تر فهرست کردیم)

این قانون امروز هم دایر است، ضمن اینکه شبیهِ آن برای شهرهایی مثلِ اصفهان و اراک و مشهد و … هم وضع شده است اما یکی از اشتباهات رایج در اخذ مجوز تولید این است که بعضی‌ها به گمان گذشته‌های دور، فکر می‌کنند که برای همه‌ی واحدهای تولیدی برقرار است اما کارگاه‌های خدماتی (مثل تراشکاری‌ها و ریخته‌گری سفارشی و …) و کارخانجات رده‌های اول و دوم شامل آن نیستند.

ضمناً برای بعضی فعالیت‌ها (در رده‌های بالاتر) معافیت‌هایی در نظر گرفته شده است و راهکارهایی وجود دارد که در مطلب تکمیلی (کمی پایین‌تر) بررسی کردیم.

مطلب تکمیلی گام اول (۱): معافیت‌های شعاع ۱۲۰ کیلومتر

برای اطلاع از آخرین مصوبات ممنوعیت استقرار می‌توانید به لینک زیر مراجعه کنید (البته گاهی سایت‌ مربوطه در دسترس نیست) :

http://isipo.ir/index.jsp?fkeyid=&siteid=1&pageid=321

موارد استثنای قانون استقرار در خارج از شعاع ۱۲۰ کیلومتر

واحدهای خدماتی همچون ارائه دهندگان خدمات ماشینکاری یا ریخته گری (در حد نمونه سازی یا تولید آزمایشی) شامل قانون ۱۲۰ کیلومتر نمی شوند. (دوستان زیادی سوال پرسیده بودند) همچنین واحدهای تولیدی پوشاک، بعضی صنایع غذایی، صنایع نوین و شرکت های دانش بنیان می توانند از این قانون معاف شوند.

بعنوان مثال برای شرکت های دانش بنیانی که آلودگی زیست محیطی ایجاد می کنند امکان استقرار در شهر تهران وجود ندارد و بنا به میزان آلودگی ممکن است مجاز به استقرار در حاشیه ی تهران یا نواحی دورتر باشند. بعبارتی برای فعالیت های دانش بنیان نیز رده بندی وجود دارد و تنها فعالیت های رده ی ۱ قابل استقرار در شهر تهران هستند.

صنایع غذایی شامل مجتمع های شیر و گوشت، سردخانه های تولید یخ، کشتارگاه ها، مراکز دامداری، تولیدکنندگان خوراک دام و طیور، تولیدکنندگان و مراکز بسته بندی خشکبار، تولیدکنندگان پودر سبزیجات، بسته بندی مواد غذایی همچون گوشت، مرغ، ماهی، مواد لبنی، چای، عسل و غیره، آردسازی و نان ماشینی و تولیدکنندگان انواع غذای آماده می توانند از قانون ممنوعیت استقرار معاف شوند.

ضمناً برای واحدهای دانش بنیان و صنایع نوین یا پیشرفته شامل تولید تجهیزات الکترونیکی و ارتباطی پیشرفته، مواد نو (مثل سرامیک ها یا پلیمرهای پیشرفته یا مواد ابر رسانا) ، بیوفناوری (مثل کیت های تشخیصی و داروهای پیشرفته یا کودهای بیولوژیک)، اپتیک و لیزر (مثل فیبر نوری، لنزهای اپتیک و کریستال ها)، اتوماسیون و سیستم های هوشمند (تولید تجهیزات مربوطه مثل کنترلر و سنسور)، تولیدکنندگان مرتبط با فناوری نانو، تولیدکنندگان حوزه ی فناوری اطلاعات (مثل تولید سامانه های اطلاعاتی)، صنایع هوافضا، انرژی های نو (مثل مبدل های خورشیدی یا پیل سوختی) و … معافیت‌هایی وجود دارد می‌توانید از نهادهای مربوطه (ترجیحاً با مراجعه‌ی حضوری) پیگیری کنید.


چرا معافیت‌های صنایع نوین را در این راهنما مطرح نکردیم؟ چون هر یک از این عناوین، شامل تعداد زیادی فعالیت مختلف هستند که فقط بخشی از آن‌ها مشمول معافیت می‌شوند و فهرست‌شان متغیر است، پس باید آخرین موارد را از نهاد مربوطه استعلام بگیرید.

ضمناً همان‌طور که بالاتر گفتیم، برای حمایت از مناطق روستایی، دولت به بعضی واحدهای تولیدی اجازه می‌دهد که در موضوعات بسته بندی انواع میوه و سبزیجات، خشک کردن سبزیجات، تولید و بسته بندی سرکه، تولید ماست، دوغ، کشک، پنیر، کره و خامه، تولید و بسته بندی قارچ خوراکی، چوب بری و جعبه سازی، پشم شویی و پشم ریسی، قالیبافی، تولید دار قالی، تولید پارچه‌ی دستباف، ابریشم ریسی، تولید و بسته بندی عسل، تولید و تخمیر کودهای حاصل از زوائد حیوانی و گیاهی و تولید خوراک دام از ضایعات کشاورزی، سوار کردن ادوات کشاورزی، موزائیک، لوله و تیر سیمانی، آسفالت، شن و ماسه در شعاع ۱۲۰ کیلومتری مستقر شوند.

همچنین مطابق مصوبه مورخ ۱۱/۵/۱۳۸۴ هیئت وزیران احداث واحدهای تولید بتن آماده، تصفیه خانه‌های آب و فاضلاب، بازیافت نخاله ساختمانی، نیروگاه‌های تولید برق و کارگاه‌های موقت تولید آسفالت و شن و ماسه (برای طرح های عمرانی در حال اجرا) در داخل شعاع ۱۲۰ کیلومتری تهران مجاز است.

یک راهکار : خریدن کارت شناسایی کارگاه یا گواهی فعالیت صنعتی

تا سال ۱۳۷۳ برای واحدهای فعالی که در شعاع ۱۲۰ کیلومتری شهر تهران قرار داشتند و فعالیت خود را پیش از ۱۳۶۴ آغاز کرده بودند مجوزی به نام “کارت شناسایی کارگاه”  و همچنین از سال ۱۳۶۴ تا ۱۳۸۱ برای تولیدکنندگانی که آلایندگی چندانی نداشتند (همچون صنایع تراشکاری، ماشین سازی، قالب سازی و …) “گواهی فعالیت صنعتی” صادر شده است.

هر دو مجوز در حال حاضر معتبر هستند و با واگذاری آن ها به سرمایه گذار جدید طی ضوابط خاصی امکان ادامه‌ی فعالیت در محدوده ی ۱۲۰ کیلومتری تهران وجود خواهد داشت.

البته چنین کارخانجاتی برای اضافه کردن محصولات جدید، افزایش تیراژ و توسعه‌ی کارخانه محدودیت دارند که مسأله‌ی قابل توجهی است.

مطلب تکمیلی گام اول (۲): آشنایی با مفهوم کاربری اراضی

جمعیت و میانگین سن و خواسته‌های مردم عوض می‌شود و متناسب با آن شهرها و روستاها و جاده‌ها توسعه پیدا می‌کنند، هر چند اکثر فعالیت‌های عمرانی مثلِ عریض کردن آزادراه‌ها، احداثِ پل‌ها و خیابان‌ها، ایجاد پارک‌ها و کمربند سبز و … به سال‌ها زمان و برنامه‌‌ها و طرح‌های بلندمدت نیاز دارند.

در این میان، تعیین کاربری نواحی و زمین‌های مختلف یکی از فعالیت‌های مهم برای کنترل قیمت زمین، جلوگیری از تخریب محیط زیست، تسهیل خدمت‌رسانی، ایجاد شغل، ارتقای رفاه عمومی و … است که در دو طرح‌ِ جامع و تفصیلی انجام می‌شود.

در طرحِ‌ جامع، کاربری نواحی مختلف تعیین و به منطقه‌های مسکونی، صنعتی، تاسیسات، اداری، کشاورزی و …  انجام می‌شود که به آن نقشه‌ی جامع هم می‌گویند (مثلاً نقشه‌ی جامع تهران، اصفهان) و در طرح تفصیلی، بر اساس طرح جامع، نحوه‌ی استفاده از زمین‌های مختلف شهری، مساحتِ آن‌ها، دسترسی به راه‌های ارتباطی، تراکم ساختمانی، اولویت‌های بهسازی و نوسازی و … تعیین می‌شود.

طبقه‌بندی کلی اراضی (پهنه‌بندی)

به مرز‌بندی محدوده‌های مختلف شهر برای کارهای مختلف، پهنه‌بندی می‌گویند که مثلاً در طرح تفصیلی شهر تهران از چهار پهنه‌ی زیر استفاده کرده‌اند:

پهنه‌ی سکونت : محدوده‌هایی که برای سکونت هستند و شامل قطعات زمین، دسترسی‌ها، شبکه معابر و خدمات پشتیبانی و … است؛ خیلی از فعالیت‌ها برای تامین آرامش و امنیت مردم در این مناطق ممنوع یا مشروط است اما متناسب با نیاز مردم، انجام بعضی فعالیت‌های خدماتی (مثل آموزش) و فعالیت‌های تجاری مجاز است.

پهنه‌ی فعالیت: محدوده‌هایی هستند که برای کار و فعالیت استفاده می‌شوند و واحدهای تولیدی هم در این قسمت قرار می‌گیرند.

پهنه‌ی مختلط: محدوده‌هایی که هم برای کار و فعالیت و هم برای سکونت مناسب هستند.

پهنه حفاظت: محدوده‌هایی که باید حفاظت شوند و ساخت و ساز ممنوع یا بسیار محدود است، مثل باغ‌های، زمین‌های زراعی، پارک‌ها،‌ فضای سبز و باز عمومی و خصوصی و …

 هر کدام از این پهنه‌ها شامل کاربری‌های مختلفی می‌شود اما مواردی که برای تولید بررسی می‌کنیم، پهنه‌های فعالیت و مختلط هستند؛ طبق دستورالعمل فعلی شهرداری، تمام کارگاه‌های پاک و غیرآلاینده (مثلاً تراشکاری ساده یا جوشکاری معمولی)، جواهرسازی، تولید عروسک و اسباب‌بازی و ساز، لوازم دفتری و ساخت تابلو می‌توانند در پهنه‌های فعالیت و داخل شهر تهران مستقر شوند.

پس برای گرفتن مجوز تولید ابتدا طرح تفصیلی شهر مورد نظرتان را در گوگل جست و جو و دانلود می‌کنید، سپس برای منطقه مورد نظرتان باید نوع پهنه و کاربری زمین را استعلام بگیرید و در ادامه‌ی درس بررسی کنید که با نوع فعالیت شما سازگار باشد.

گام دوم: اخذ جواز تاسیس (یا موافقت اصولی)

اولین مرحله‌ی قانونی در فرآیند اخذ مجوز تولید، اجازه گرفتن برای احداث واحد تولیدی است که به آن جواز تاسیس گفته می‌شود؛ یعنی بدون این‌که سوله‌ای بخرید و تجهیزاتی تهیه کنید، طرح توجیهی می‌نویسید و آن را به نهاد مربوطه ارائه می‌کنید تا بررسی کنند و در صورت تأیید برای خرید زمین و سوله و ماشین‌آلات و … اقدام کنید.

در طرح توجیهی متراژ سوله‌ و تعداد نفرات و تیراژ تولید و تعداد ماشین‌آلات و … دقیقاً مشخص شده است و برمبنای آن‌ها نوع فعالیت و میزان آلایندگی کارتان مشخص می‌شود، ضمنا‍ً بعد از دریافت جواز تأسیس موظف هستید که دقیقاً مطابق طرح توجیهی عمل کنید تا به مرحله‌ی بهره‌برداری و شروع کارتان برسید.

اما نهاد صادرکننده‌ی جواز تأسیس کجاست؟ این موضوع دقیقاً به نوع فعالیت شما بستگی دارد؛ بیشتر طرح‌های تولیدی با وزارت صنعت و معدن و تجارت سر و کار دارند اما مثلاً برای محصولات کشاورزی باید از طریق وزارت جهاد و کشاورزی و برای مصنوعات دستی از طریق وزارت صنایع دستی و گردشگری اقدام کنید.

اگر برای جواز تأسیس به نهاد اشتباه مراجعه کنم چه می‌شود؟

اخذ مجوز تولید آنقدرها هم ترسناک و عجیب و غریب نیست! زمانی که پروسه‌ی اخذ مجوز شروع می‌شود تمام ابهامات را فراموش می‌کنید و مسیر روشنی پیش رویتان قرار می‌گیرد.

اگر برای کارتان اشتباهاً به نهاد دیگری مراجعه کنید (البتهً معمولاً این فرآیند اینترنتی انجام می‌شود) شما را به مسیر درست و نهاد مربوطه هدایت می‌کنند و مشکل خاصی وجود نخواهد داشت.

من پروانه اتحادیه دارم، باز هم به جواز تأسیس نیاز است؟

اتحادیه‌ها زیر مجموعه‌ی وزارت‌خانه‌ی مربوطه هستند و نهادهای جداگانه‌ای محسوب نمی‌شوند؛ اگر اتحادیه‌ای به شما مجوز تولید داد از نظر وزارت‌خانه مورد قبول است و می‌توانید با همان پروانه برای تولید اقدام کنید و به جواز تأسیس نیازی ندارید؛ اما تأکید می‌کنیم که مجوز اتحادیه باید در خصوص تولید باشد وگرنه کارایی ندارد.

آیا برای جواز تأسیس به مجوزهای دیگری هم نیاز است؟

بله! اگر فعالیت شما به چند وزارت‌خانه مربوط باشد باید از همه‌ی آن‌ها مجوز بگیرید، البته جواز تأسیس فقط توسط یکی از آن‌ها صادر می‌شود اما از شما خواسته می‌شود که مجوزهای مربوط به نهادهای دیگر را برای صدور جواز تأسیس تهیه کنید.

البته خیلی‌ها گمان می‌کنند که مجوز گرفتن از نهادهای دیگر فرآیند دشواری است اما خوشبختانه تمام شرایط و ضوابط مربوطه مشخص است و می‌توانید با مراجعه به آن‌ها از شرایط اخذ مجوز مطلع شوید.

اگر طرح توجیهی پذیرفته نشود چه اتفاقی خواهد افتاد ؟

در صورتی که مدارک یا طرح توجیهی ارائه شده دارای مشکلات ساختاری، فنی، نقص، اشتباه یا ابهام باشد پس از بررسی به اطلاع شما خواهد رسید و پس از اصلاح موارد درج شده می‌توانید برای کارشناسی مجدد آن اقدام نمایید.

آیا می‌توانم برای مکان دلخواه مجوز تولید بگیرم؟

بله! زمان ثبت درخواست می‌توانید مکان دلخواه‌تان را مشخص کنید و در صورتی که از نظر زیست محیطی و سایر محدوده‌های قانونی مشکلی نباشد، جواز تاسیس صادر می‌شود.

برای درخواست جواز تاسیس به چه مدارکی نیاز دارم؟

برای جواز تاسیس لازم نیست حتماً شرکت ثبت کنید و شخصیت حقوقی باشید.

اشخاص حقیقی می‌توانند با مدارک شناسنامه و کارت ملی و پایان خدمت برای جواز تاسیس اقدام کنند و اشخاص حقوقی به تصویر شناسنامه و کارت ملی مدیر عامل، تصویر روزنامه تاسیس شرکت، تصویر اساسنامه  و اظهارنامه شرکت، کارت پایان خدمت مدیر عامل و مهر شرکت نیاز خواهند داشت.

ضمناً همان‌طور که گفته شد باید طرح توجیهی داشته باشید و ظرفیت تولید و نوع و تعداد ماشین‌آلات و متراژ سوله و … مشخص باشد.

تفاوت شخصیت های حقیقی و حقوقی در اخذ جواز تاسیس چیست ؟

فرقی نمی کند اما شاید بعضی بانک‌ها برای اعطای تسهیلات به اشخاص حقوقی اعتماد بیشتری داشته باشند؛ با این حال می‌توانید به‌صورت حقیقی اقدام کنید و بعداً آن را به حقوقی تبدیل کنید.

فرآیند اخذ جواز تاسیس چقدر زمان می برد؟

از آن‌جایی که مجوز تولید و جواز تاسیس توسط نهادهای مختلفی اعطا می‌شود، نمی‌توانیم زمان دقیقی را اعلام کنیم.

حدود یکی دو سال قبل می‌گفتیم این روند در صنعت و معدن حدود یک تا سه هفته و در جهاد کشاورزی حدود دو تا چهار هفته و در سازمان میراث فرهنگی به یک الی دو ماه زمان نیاز دارد اما در حال حاضر این بازه‌های زمانی دقت کافی ندارند و روی آن‌ها برنامه‌ریزی نکنید. (می‌تواند سریع‌تر یا کندتر باشد)

گام سوم: احداث زیرساخت‌ها

جواز تاسیس از تاریخ صدور به مدت یکسال اعتبار دارد و متقاضی موظف است در این مدت نسبت به تهیه زمین، خرید تجهیزات، برقراری انشعاب آب و برق، استخدام بعضی نفرات و … اقدام کند؛ کارشناسان هم به‌صورت منظم وضعیت پیشرفت را رصد کرده و گزارش می‌دهند.

معمولاً تهیه‌ی سوله‌ی آماده در مکان دلخواه و با متراژ مناسب مقدور نیست و به همین علت صاحبان طرح تصمیم به تهیه‌ی زمین و ساخت سوله می‌گیرند و ذکر این نکته ضروریست که تهیه‌ی زمین در شهرک‌های صنعتی به جواز تأسیس نیاز دارد.

گاهی شرایط تهیه‌ی اقساطی زمین وجود دارد و متقاضی می‌تواند با ارائه‌ی جواز، زمین را در قالب پیش پرداخت و اقساط بلند مدت خریداری کند؛ همچنین بعضی بانک‌ها تسهیلاتی برای خرید ماشین‌آلات دارند و معمولاً به این شکل هستند که بخشی از تجهیزات را می‌خرید (مثلاً ۴۰ درصد) و مبلغ خرید سایر تجهیزات به‌صورت وام اعطا می‌شود.


توجه کنید که اعداد ذکر شده مثال بودند و باید شرایط و ضوابط مربوطه را از بانک‌ها بپرسید، ضمن اینکه این تسهیلات همیشگی نیستند.

ممکن است فرآیند خرید ماشین‌آلات یا احداث سوله و … با مشکل روبه‌رو شود و در بازه‌ی یک‌ساله به پایان نرسد؛ در این حالت می‌توانید برای تمدید فرصت یکساله درخواست کتبی ارسال کنید و در صورت موافقت از شش ماه‌ تا یک‌سال فرضت اضافه برخوردار می‌شوید.

  موافقت با این درخواست بر اساس گزارش‌های ثبت شده از روند پیشرفت واحد تولیدی است و باید دلیل قابل قبولی برای این تأخیر وجود داشته باشد (که معمولاً وجود دارد).

گام چهارم: پروانه بهره برداری (مجوز تولید)

وقتی همه‌ی کارهای گام سوم انجام شد یعنی کارخانه برای شروع کار آماده است و می‌تواند مجوز تولید یا پروانه‌ی بهره‌برداری داشته باشد، پس در قالب تولید آزمایشی، تجهیزات و عملکردشان را می‌سنجید و برای صدور پروانه بهره برداری درخواست می‌کنید.

اگر در کارخانه‌ی شما محصولات مختلفی تولید می‌شود، فرآیند تولید هر کدام به‌صورت جداگانه بررسی شده و برای همان قسمت پروانه‌ی بهره‌ی برداری صادر می‌شود.

نمونه ای از پروانه بهره برداری

مراحل درخواست پروانه بهره برداری

برای درخواست پروانه کافیست به وبسایت بهین یاب، قسمت سرمایه گذاری و صدور پروانه ی بهره برداری مراجعه کنید.

برای پروانه‌ بهره‌بردای به مدارکی نیاز دارید که ثابت می‌کند موارد درج شده در طرح توجیهی را رعایت کردید و شامل جواز تاسیس، تصویر قراردادهای امتیاز آب و برق، فاکتور خرید ماشین آلات و تجهیزات، تصویر پایان کار ساختمانی، اسناد مالکیت یا اجاره نامه و اقرارنامه‌ی محل تولید، فاکتور خرید مواد اولیه، فاکتورهای خرید و اجرای سوله، فایل اکسل مربوط به اطلاعات پرسنل، رسید پرداخت صدور پروانه و حق تمبر است.

البته نیازی نیست تمام نفرات مشخص شده در طرح توجیهی را استخدام کرده باشید، اما حضور بخشی از آن‌ها ضروری است.

در وبسایت صنعت و معدن، حداكثر زمان صدور پروانه بهره برداري ۱۵ روز بعد از ارسال مدارک تعیین شده است.

صدور پروانه بهره برداری برای دارندگان کارت شناسایی یا گواهی صنعتی چگونه است؟

همانطور که گفتیم، کارت شناسایی کارگاه یا گواهی فعالیت صنعتی نسخه‌ی قدیمی‌تر مجوز تولید در ایران هستند؛ دارندگان این مجوزها اجازه‌ی فعالیت دارند اما زمانی برای آن‌ها پروانه‌ی بهره‌برداری صادر می‌شود که به نواحی مجاز (از نظر رده‌بندی) نقل مکان کنند.

مجوزهای استاندارد هم در کنار مجوز تولید مهم هستند، برای کسب اطلاعات بیشتر روی دکمه زیر کلیک کنید.

 برای تولیدکننده بودن ابهام دارید؟ روی دکمه زیر کلیک کنید.