شما در حال مطالعه‌ی راهنمای اخذ مجوز تولید هستید.

چگونه در ایران مجوز تولید بگیریم؟ راهنمای کامل جواز تاسیس، پروانه بهره برداری و قوانین استقرار

اخذ مجوز تولید با ثبت شرکت و پروانه‌ی کسب واحدهای تجاری متفاوت است و چون منابع محدودی فرآیند آن را توضیح داده‌اند هنوز ابهامات زیادی برای متقاضیان وجود دارد، لذا تصمیم گرفتیم راهنمای کاملی آماده کنیم و تمام مراحل و نکات آن را به اشتراک بگذاریم.

ضمنا‍ً پیام‌های زیادی از کاربران داشتیم که در مورد تولید بدون مجوز و ضرورت آن پرسیدند و لازم به ذکر است که دریافت وام، اخذ نشان‌استاندارد، همکاری با شبکه‌های توزیع معتبر، دریافت یارانه‌های انرژی، تسهیلات تأمین مواد اولیه، وارد کردن منابع از سایر کشورها، تهیه‌ی زمین در شهرک صنعتی،‌ جذب سرمایه‌گذار، شرکت در نمایشگاه‌ها و بسیاری از موارد دیگر نیازمند مجوز هستند.

همچنین مطابق قانون، نهادهای مربوطه در صورت شناسایی واحدهای غیرقانونی (بدون مجوز تولید) برای تعطیل کردن و پلمپ آن اقدام می‌کنند و با این اوصاف، بدون مجوز شانس زیادی برای موفقیت و درآمدزایی وجود نخواهد داشت.

با توجه به حجم زیاد مطالب، این راهنما یک فایل صوتی دارد که شنیدن آن به درک کلیّت فرآیند کمک می‌کند اما برای آشنایی با نکات هر بخش به مطالب نوشتاری مراجعه کنید.

 به اطلاع دوستان قدیمی‌تر ویکی‌تولید می‌رسانیم که فایل صوتی این راهنما به روزرسانی شده‌است و سعی کردیم با بیان ساده‌تر در مورد فرآیند اخذ مجوز صحبت کنیم؛ ضمناً دسترسی به آن برای تمامی کاربران آزاد است.

گام اول: یافتن نواحی مجاز برای اخذ مجوز تولید

شاید مهم‌ترین سوال برای اخذ مجوز تولید این است که واحد شما چقدر آلایندگی دارد؟ چون اگر کارتان برای محیط زیست و مردم خطرناک باشد باید جایی کار کنید که از مناطق مسکونی (شهرها و روستاها) و نواحی حساس محیط زیست (مثل رودخانه‌ها، جنگل، دریا و …) دور باشد.

برای این‌که روند اخذ مجوز تولید از اصول مشخصی پیروی کند و مبتنی بر نظرات شخصی و سلیقه‌ی افراد نباشد، تمام فعالیت‌های مختلف (شامل هزاران فعالیت تولیدی و خدماتی) را بر اساس آلایندگی در هفت رده‌ی مختلف زیست محیطی طبقه‌بندی کرده‌اند که پاک‌ترین‌ها (مثل تولید لباس در تیراژ کم) در رده‌ی اول و آلاینده‌ترین‌ها در رده‌ی هفتم قرار می‌گیرند.

مثلاً در حوزه‌ی فعالیت‌های سلولوزی، تولید جعبه‌ی مقوایی (کد فعالیت: ۴۱۰۰۱) پاک است و در رده‌ی ۱ قرار می‌گیرد اما تولید خمیر کاغذ از ضایعات (کد فعالیت: ۴۶۰۰۱) آلودگی زیادی دارد و در رده‌ی ۶ طبقه‌بندی می‌شود.

پس در قدم اول باید رده‌ی زیست محیطی کارتان را پیدا کنید و بدانید که در کدام نواحی جغرافیایی اجازه‌ی فعالیت دارید؛ توجه کنید که هنوز نیازی به سوله و تجهیزات و کارگر ندارید و صرفاً می‌خواهیم شرایط را ارزیابی کنید.

فعالیت واحد تولیدی شما در چه رده ای قرار می‌گیرد؟

همان‌طور که گفتیم، مسئولان برای قانون‌مند شدن مجوز تولید، جدولی برای رده‌بندی زیست محیطی و اماکن مجاز فعالیت‌شان تهیه کرده‌اند که برای شما آپلود کردیم و می‌توانید دانلود کنید:

دانلود ضوایط استقرار (PDF)

البته با توجه به ناپایداری قوانین باید زمانی که تصمیم به اخذ مجوز تولید گرفتید، شخصاً آخرین ضوابط استقرار را از سایت‌های رسمی (مثل سایت اداره‌ی محیط زیست یا سایت صنعت و معدن) دانلود کنید اما فعلاً برای یادگیری همین فایل پاسخگوی نیازتان خواهد بود.


برای ساده‌تر شدن یادگیری، فقط رده‌ی زیست محیطی را پیدا کنید و ادامه‌ی توضیحات را در همین مقاله بخوانید.


اگر چند فعالیت مختلف انجام می‌دهید، رده‌ی تمامِ آن‌ها را بررسی کنید و بالاترین رده به واحد تولیدی شما تعلق می‌گیرد، مثلاً اگر یک فعالیت در رده‌ی اول و دیگری در رده‌ی هفتم باشد، واحد تولیدی شما از نظر آلایندگی در رده‌ی هفتم است.

در چه مناطقی مجاز به تاسیس کارخانه (کارگاه) هستید ؟

کارگاه‌ها و کارخانجات رده‌ی اول کاملاً پاک هستند و می‌توانند در مناطق شهری مستقر شوند، به‌شرطی که کاربری زمین مربوطه با کارشان هم‌خوانی داشته باشد. (قاعدتاً در حاشیه و خارج از شهر هم اجازه‌ی دایر شدن دارند)

از رده‌ی دوم و بالاتر، اجازه‌ی فعالیت داخل شهرها را ندارند؛ واحدهای رده‌ی دوم و سوم می‌توانند در شهرک‌ها و نواحی و اماکن صنعتی حاشیه‌ی شهرها و رده‌های بالاتر باید بیرون از حاشیه‌ی شهرها مستقر شوند.

حریم استقرار مجاز برای شرکت های دانش بنیان

جدول زیر، قوانین استقرار هر یک از رده‌های زیست محیطی را نشان می‌دهد:

حریم های مجاز استقرار

موارد جدول برای کسانی اهمیت دارد که امکان حضور در شهرک‌های صنعتی را ندارند، چون موقعیت شهرک‌های صنعتی بر اساس همین قوانین انتخاب شده است و از قبل مشخص می‌کنند که برای چه فعالیت‌هایی مجاز است.

نکته‌ی دیگر این است که مجوز تولید فقط به مناطقی داده می‌شود که کاربری صنعتی داشته باشند، مثلاً زمینی که مطابق جدول بالا برای رده‌ی اول تا چهارم مناسب است به شرطی قابل استفاده خواهد بود که کاربری آن صنعتی باشد.


با توجه به این‌که دوستان زیادی در مورد کاربری زمین سوال داشتند، یک مطلب تکمیلی در مورد آن ضمیمه کردیم که قبل از شروع گام دوم می‌توانید بخوانید.

منع استقرار در ۱۲۰ کیلومتری استان تهران

در ۲۰ خرداد سال ۱۳۴۶ قانونی تصویب شد که به موجب آن هیچ صنعتی اجازه ندارد تا شعاع ۱۲۰ کیلومتری  شهر تهران دایر شود مگر با اجازه‌ی هیئت دولت و بعداً بخش‌هایی از ممنوعیت آن برداشته شد، مثلاً مطابق مصوبه ۴۰۵۸۴ در سال ۱۳۵۳، استقرار واحدهای کشت و صنعت و مجتمع‌های شیر و گوشت و صنایع غذایی مجاز اعلام شد،‌ یا طبق مصوبه ۳۰۹۰۰ در سال ۱۳۶۵ برای حمایت از صنایع کوچک روستایی، احداث واحدهای صنایع غذایی و کشاورزی و بسته‌بندی آن‌ها، قالی‌بافی، پارچه بافی، پشم شویی، ابریشم ریسی، موزاییک و لوله، آسفالت و شن و ماسه در محدود ۲۰ تا ۱۲۰ کیلومتری تهران مجاز شد. (کمی جلوتر این موارد را به صورت‌کامل‌تر فهرست کردیم)

این قانون امروز هم دایر است، ضمن اینکه شبیهِ آن برای شهرهایی مثلِ اصفهان و اراک و مشهد و … هم وضع شده است اما یکی از اشتباهات رایج در اخذ مجوز تولید این است که بعضی‌ها به گمان گذشته‌های دور، فکر می‌کنند که برای همه‌ی واحدهای تولیدی برقرار است اما کارگاه‌های خدماتی (مثل تراشکاری‌ها و ریخته‌گری سفارشی و …) و کارخانجات رده‌های اول و دوم شامل آن نیستند.

ضمناً برای بعضی فعالیت‌ها (در رده‌های بالاتر) معافیت‌هایی در نظر گرفته شده است و راهکارهایی وجود دارد که در مطلب تکمیلی (کمی پایین‌تر) بررسی کردیم.

مطلب تکمیلی گام اول (۱): معافیت‌های شعاع ۱۲۰ کیلومتر

برای اطلاع از آخرین مصوبات ممنوعیت استقرار می‌توانید به لینک زیر مراجعه کنید (البته گاهی سایت‌ مربوطه در دسترس نیست) :

http://isipo.ir/index.jsp?fkeyid=&siteid=1&pageid=321

موارد استثنای قانون استقرار در خارج از شعاع ۱۲۰ کیلومتر

واحدهای خدماتی همچون ارائه دهندگان خدمات ماشینکاری یا ریخته گری (در حد نمونه سازی یا تولید آزمایشی) شامل قانون ۱۲۰ کیلومتر نمی شوند. (دوستان زیادی سوال پرسیده بودند) همچنین واحدهای تولیدی پوشاک، بعضی صنایع غذایی، صنایع نوین و شرکت های دانش بنیان می توانند از این قانون معاف شوند.

بعنوان مثال برای شرکت های دانش بنیانی که آلودگی زیست محیطی ایجاد می کنند امکان استقرار در شهر تهران وجود ندارد و بنا به میزان آلودگی ممکن است مجاز به استقرار در حاشیه ی تهران یا نواحی دورتر باشند. بعبارتی برای فعالیت های دانش بنیان نیز رده بندی وجود دارد و تنها فعالیت های رده ی ۱ قابل استقرار در شهر تهران هستند.

صنایع غذایی شامل مجتمع های شیر و گوشت، سردخانه های تولید یخ، کشتارگاه ها، مراکز دامداری، تولیدکنندگان خوراک دام و طیور، تولیدکنندگان و مراکز بسته بندی خشکبار، تولیدکنندگان پودر سبزیجات، بسته بندی مواد غذایی همچون گوشت، مرغ، ماهی، مواد لبنی، چای، عسل و غیره، آردسازی و نان ماشینی و تولیدکنندگان انواع غذای آماده می توانند از قانون ممنوعیت استقرار معاف شوند.

ضمناً برای واحدهای دانش بنیان و صنایع نوین یا پیشرفته شامل تولید تجهیزات الکترونیکی و ارتباطی پیشرفته، مواد نو (مثل سرامیک ها یا پلیمرهای پیشرفته یا مواد ابر رسانا) ، بیوفناوری (مثل کیت های تشخیصی و داروهای پیشرفته یا کودهای بیولوژیک)، اپتیک و لیزر (مثل فیبر نوری، لنزهای اپتیک و کریستال ها)، اتوماسیون و سیستم های هوشمند (تولید تجهیزات مربوطه مثل کنترلر و سنسور)، تولیدکنندگان مرتبط با فناوری نانو، تولیدکنندگان حوزه ی فناوری اطلاعات (مثل تولید سامانه های اطلاعاتی)، صنایع هوافضا، انرژی های نو (مثل مبدل های خورشیدی یا پیل سوختی) و … معافیت‌هایی وجود دارد می‌توانید از نهادهای مربوطه (ترجیحاً با مراجعه‌ی حضوری) پیگیری کنید.


چرا معافیت‌های صنایع نوین را در این راهنما مطرح نکردیم؟ چون هر یک از این عناوین، شامل تعداد زیادی فعالیت مختلف هستند که فقط بخشی از آن‌ها مشمول معافیت می‌شوند و فهرست‌شان متغیر است، پس باید آخرین موارد را از نهاد مربوطه استعلام بگیرید.

ضمناً همان‌طور که بالاتر گفتیم، برای حمایت از مناطق روستایی، دولت به بعضی واحدهای تولیدی اجازه می‌دهد که در موضوعات بسته بندی انواع میوه و سبزیجات، خشک کردن سبزیجات، تولید و بسته بندی سرکه، تولید ماست، دوغ، کشک، پنیر، کره و خامه، تولید و بسته بندی قارچ خوراکی، چوب بری و جعبه سازی، پشم شویی و پشم ریسی، قالیبافی، تولید دار قالی، تولید پارچه‌ی دستباف، ابریشم ریسی، تولید و بسته بندی عسل، تولید و تخمیر کودهای حاصل از زوائد حیوانی و گیاهی و تولید خوراک دام از ضایعات کشاورزی، سوار کردن ادوات کشاورزی، موزائیک، لوله و تیر سیمانی، آسفالت، شن و ماسه در شعاع ۱۲۰ کیلومتری مستقر شوند.

همچنین مطابق مصوبه مورخ ۱۱/۵/۱۳۸۴ هیئت وزیران احداث واحدهای تولید بتن آماده، تصفیه خانه‌های آب و فاضلاب، بازیافت نخاله ساختمانی، نیروگاه‌های تولید برق و کارگاه‌های موقت تولید آسفالت و شن و ماسه (برای طرح های عمرانی در حال اجرا) در داخل شعاع ۱۲۰ کیلومتری تهران مجاز است.

یک راهکار : خریدن کارت شناسایی کارگاه یا گواهی فعالیت صنعتی

تا سال ۱۳۷۳ برای واحدهای فعالی که در شعاع ۱۲۰ کیلومتری شهر تهران قرار داشتند و فعالیت خود را پیش از ۱۳۶۴ آغاز کرده بودند مجوزی به نام “کارت شناسایی کارگاه”  و همچنین از سال ۱۳۶۴ تا ۱۳۸۱ برای تولیدکنندگانی که آلایندگی چندانی نداشتند (همچون صنایع تراشکاری، ماشین سازی، قالب سازی و …) “گواهی فعالیت صنعتی” صادر شده است.

هر دو مجوز در حال حاضر معتبر هستند و با واگذاری آن ها به سرمایه گذار جدید طی ضوابط خاصی امکان ادامه‌ی فعالیت در محدوده ی ۱۲۰ کیلومتری تهران وجود خواهد داشت.

البته چنین کارخانجاتی برای اضافه کردن محصولات جدید، افزایش تیراژ و توسعه‌ی کارخانه محدودیت دارند که مسأله‌ی قابل توجهی است.

مطلب تکمیلی گام اول (۲): آشنایی با مفهوم کاربری اراضی

جمعیت و میانگین سن و خواسته‌های مردم عوض می‌شود و متناسب با آن شهرها و روستاها و جاده‌ها توسعه پیدا می‌کنند، هر چند اکثر فعالیت‌های عمرانی مثلِ عریض کردن آزادراه‌ها، احداثِ پل‌ها و خیابان‌ها، ایجاد پارک‌ها و کمربند سبز و … به سال‌ها زمان و برنامه‌‌ها و طرح‌های بلندمدت نیاز دارند.

در این میان، تعیین کاربری نواحی و زمین‌های مختلف یکی از فعالیت‌های مهم برای کنترل قیمت زمین، جلوگیری از تخریب محیط زیست، تسهیل خدمت‌رسانی، ایجاد شغل، ارتقای رفاه عمومی و … است که در دو طرح‌ِ جامع و تفصیلی انجام می‌شود.

در طرحِ‌ جامع، کاربری نواحی مختلف تعیین و به منطقه‌های مسکونی، صنعتی، تاسیسات، اداری، کشاورزی و …  انجام می‌شود که به آن نقشه‌ی جامع هم می‌گویند (مثلاً نقشه‌ی جامع تهران، اصفهان) و در طرح تفصیلی، بر اساس طرح جامع، نحوه‌ی استفاده از زمین‌های مختلف شهری، مساحتِ آن‌ها، دسترسی به راه‌های ارتباطی، تراکم ساختمانی، اولویت‌های بهسازی و نوسازی و … تعیین می‌شود.

طبقه‌بندی کلی اراضی (پهنه‌بندی)

به مرز‌بندی محدوده‌های مختلف شهر برای کارهای مختلف، پهنه‌بندی می‌گویند که مثلاً در طرح تفصیلی شهر تهران از چهار پهنه‌ی زیر استفاده کرده‌اند:

پهنه‌ی سکونت : محدوده‌هایی که برای سکونت هستند و شامل قطعات زمین، دسترسی‌ها، شبکه معابر و خدمات پشتیبانی و … است؛ خیلی از فعالیت‌ها برای تامین آرامش و امنیت مردم در این مناطق ممنوع یا مشروط است اما متناسب با نیاز مردم، انجام بعضی فعالیت‌های خدماتی (مثل آموزش) و فعالیت‌های تجاری مجاز است.

پهنه‌ی فعالیت: محدوده‌هایی هستند که برای کار و فعالیت استفاده می‌شوند و واحدهای تولیدی هم در این قسمت قرار می‌گیرند.

پهنه‌ی مختلط: محدوده‌هایی که هم برای کار و فعالیت و هم برای سکونت مناسب هستند.

پهنه حفاظت: محدوده‌هایی که باید حفاظت شوند و ساخت و ساز ممنوع یا بسیار محدود است، مثل باغ‌های، زمین‌های زراعی، پارک‌ها،‌ فضای سبز و باز عمومی و خصوصی و …

 هر کدام از این پهنه‌ها شامل کاربری‌های مختلفی می‌شود اما مواردی که برای تولید بررسی می‌کنیم، پهنه‌های فعالیت و مختلط هستند؛ طبق دستورالعمل فعلی شهرداری، تمام کارگاه‌های پاک و غیرآلاینده (مثلاً تراشکاری ساده یا جوشکاری معمولی)، جواهرسازی، تولید عروسک و اسباب‌بازی و ساز، لوازم دفتری و ساخت تابلو می‌توانند در پهنه‌های فعالیت و داخل شهر تهران مستقر شوند.

پس برای گرفتن مجوز تولید ابتدا طرح تفصیلی شهر مورد نظرتان را در گوگل جست و جو و دانلود می‌کنید، سپس برای منطقه مورد نظرتان باید نوع پهنه و کاربری زمین را استعلام بگیرید و در ادامه‌ی درس بررسی کنید که با نوع فعالیت شما سازگار باشد.

گام دوم: اخذ جواز تاسیس (یا موافقت اصولی)

اولین مرحله‌ی قانونی در فرآیند اخذ مجوز تولید، اجازه گرفتن برای احداث واحد تولیدی است که به آن جواز تاسیس گفته می‌شود؛ یعنی بدون این‌که سوله‌ای بخرید و تجهیزاتی تهیه کنید، طرح توجیهی می‌نویسید و آن را به نهاد مربوطه ارائه می‌کنید تا بررسی کنند و در صورت تأیید برای خرید زمین و سوله و ماشین‌آلات و … اقدام کنید.

در طرح توجیهی متراژ سوله‌ و تعداد نفرات و تیراژ تولید و تعداد ماشین‌آلات و … دقیقاً مشخص شده است و برمبنای آن‌ها نوع فعالیت و میزان آلایندگی کارتان مشخص می‌شود، ضمنا‍ً بعد از دریافت جواز تأسیس موظف هستید که دقیقاً مطابق طرح توجیهی عمل کنید تا به مرحله‌ی بهره‌برداری و شروع کارتان برسید.

اما نهاد صادرکننده‌ی جواز تأسیس کجاست؟ این موضوع دقیقاً به نوع فعالیت شما بستگی دارد؛ بیشتر طرح‌های تولیدی با وزارت صنعت و معدن و تجارت سر و کار دارند اما مثلاً برای محصولات کشاورزی باید از طریق وزارت جهاد و کشاورزی و برای مصنوعات دستی از طریق وزارت صنایع دستی و گردشگری اقدام کنید.

اگر برای جواز تأسیس به نهاد اشتباه مراجعه کنم چه می‌شود؟

اخذ مجوز تولید آنقدرها هم ترسناک و عجیب و غریب نیست! زمانی که پروسه‌ی اخذ مجوز شروع می‌شود تمام ابهامات را فراموش می‌کنید و مسیر روشنی پیش رویتان قرار می‌گیرد.

اگر برای کارتان اشتباهاً به نهاد دیگری مراجعه کنید (البتهً معمولاً این فرآیند اینترنتی انجام می‌شود) شما را به مسیر درست و نهاد مربوطه هدایت می‌کنند و مشکل خاصی وجود نخواهد داشت.

من پروانه اتحادیه دارم، باز هم به جواز تأسیس نیاز است؟

اتحادیه‌ها زیر مجموعه‌ی وزارت‌خانه‌ی مربوطه هستند و نهادهای جداگانه‌ای محسوب نمی‌شوند؛ اگر اتحادیه‌ای به شما مجوز تولید داد از نظر وزارت‌خانه مورد قبول است و می‌توانید با همان پروانه برای تولید اقدام کنید و به جواز تأسیس نیازی ندارید؛ اما تأکید می‌کنیم که مجوز اتحادیه باید در خصوص تولید باشد وگرنه کارایی ندارد.

آیا برای جواز تأسیس به مجوزهای دیگری هم نیاز است؟

بله! اگر فعالیت شما به چند وزارت‌خانه مربوط باشد باید از همه‌ی آن‌ها مجوز بگیرید، البته جواز تأسیس فقط توسط یکی از آن‌ها صادر می‌شود اما از شما خواسته می‌شود که مجوزهای مربوط به نهادهای دیگر را برای صدور جواز تأسیس تهیه کنید.

البته خیلی‌ها گمان می‌کنند که مجوز گرفتن از نهادهای دیگر فرآیند دشواری است اما خوشبختانه تمام شرایط و ضوابط مربوطه مشخص است و می‌توانید با مراجعه به آن‌ها از شرایط اخذ مجوز مطلع شوید.

اگر طرح توجیهی پذیرفته نشود چه اتفاقی خواهد افتاد ؟

در صورتی که مدارک یا طرح توجیهی ارائه شده دارای مشکلات ساختاری، فنی، نقص، اشتباه یا ابهام باشد پس از بررسی به اطلاع شما خواهد رسید و پس از اصلاح موارد درج شده می‌توانید برای کارشناسی مجدد آن اقدام نمایید.

آیا می‌توانم برای مکان دلخواه مجوز تولید بگیرم؟

بله! زمان ثبت درخواست می‌توانید مکان دلخواه‌تان را مشخص کنید و در صورتی که از نظر زیست محیطی و سایر محدوده‌های قانونی مشکلی نباشد، جواز تاسیس صادر می‌شود.

برای درخواست جواز تاسیس به چه مدارکی نیاز دارم؟

برای جواز تاسیس لازم نیست حتماً شرکت ثبت کنید و شخصیت حقوقی باشید.

اشخاص حقیقی می‌توانند با مدارک شناسنامه و کارت ملی و پایان خدمت برای جواز تاسیس اقدام کنند و اشخاص حقوقی به تصویر شناسنامه و کارت ملی مدیر عامل، تصویر روزنامه تاسیس شرکت، تصویر اساسنامه  و اظهارنامه شرکت، کارت پایان خدمت مدیر عامل و مهر شرکت نیاز خواهند داشت.

ضمناً همان‌طور که گفته شد باید طرح توجیهی داشته باشید و ظرفیت تولید و نوع و تعداد ماشین‌آلات و متراژ سوله و … مشخص باشد.

تفاوت شخصیت های حقیقی و حقوقی در اخذ جواز تاسیس چیست ؟

فرقی نمی کند اما شاید بعضی بانک‌ها برای اعطای تسهیلات به اشخاص حقوقی اعتماد بیشتری داشته باشند؛ با این حال می‌توانید به‌صورت حقیقی اقدام کنید و بعداً آن را به حقوقی تبدیل کنید.

فرآیند اخذ جواز تاسیس چقدر زمان می برد؟

از آن‌جایی که مجوز تولید و جواز تاسیس توسط نهادهای مختلفی اعطا می‌شود، نمی‌توانیم زمان دقیقی را اعلام کنیم.

حدود یکی دو سال قبل می‌گفتیم این روند در صنعت و معدن حدود یک تا سه هفته و در جهاد کشاورزی حدود دو تا چهار هفته و در سازمان میراث فرهنگی به یک الی دو ماه زمان نیاز دارد اما در حال حاضر این بازه‌های زمانی دقت کافی ندارند و روی آن‌ها برنامه‌ریزی نکنید. (می‌تواند سریع‌تر یا کندتر باشد)

گام سوم: احداث زیرساخت‌ها

جواز تاسیس از تاریخ صدور به مدت یکسال اعتبار دارد و متقاضی موظف است در این مدت نسبت به تهیه زمین، خرید تجهیزات، برقراری انشعاب آب و برق، استخدام بعضی نفرات و … اقدام کند؛ کارشناسان هم به‌صورت منظم وضعیت پیشرفت را رصد کرده و گزارش می‌دهند.

معمولاً تهیه‌ی سوله‌ی آماده در مکان دلخواه و با متراژ مناسب مقدور نیست و به همین علت صاحبان طرح تصمیم به تهیه‌ی زمین و ساخت سوله می‌گیرند و ذکر این نکته ضروریست که تهیه‌ی زمین در شهرک‌های صنعتی به جواز تأسیس نیاز دارد.

گاهی شرایط تهیه‌ی اقساطی زمین وجود دارد و متقاضی می‌تواند با ارائه‌ی جواز، زمین را در قالب پیش پرداخت و اقساط بلند مدت خریداری کند؛ همچنین بعضی بانک‌ها تسهیلاتی برای خرید ماشین‌آلات دارند و معمولاً به این شکل هستند که بخشی از تجهیزات را می‌خرید (مثلاً ۴۰ درصد) و مبلغ خرید سایر تجهیزات به‌صورت وام اعطا می‌شود.


توجه کنید که اعداد ذکر شده مثال بودند و باید شرایط و ضوابط مربوطه را از بانک‌ها بپرسید، ضمن اینکه این تسهیلات همیشگی نیستند.

ممکن است فرآیند خرید ماشین‌آلات یا احداث سوله و … با مشکل روبه‌رو شود و در بازه‌ی یک‌ساله به پایان نرسد؛ در این حالت می‌توانید برای تمدید فرصت یکساله درخواست کتبی ارسال کنید و در صورت موافقت از شش ماه‌ تا یک‌سال فرضت اضافه برخوردار می‌شوید.

  موافقت با این درخواست بر اساس گزارش‌های ثبت شده از روند پیشرفت واحد تولیدی است و باید دلیل قابل قبولی برای این تأخیر وجود داشته باشد (که معمولاً وجود دارد).

گام چهارم: پروانه بهره برداری (مجوز تولید)

وقتی همه‌ی کارهای گام سوم انجام شد یعنی کارخانه برای شروع کار آماده است و می‌تواند مجوز تولید یا پروانه‌ی بهره‌برداری داشته باشد، پس در قالب تولید آزمایشی، تجهیزات و عملکردشان را می‌سنجید و برای صدور پروانه بهره برداری درخواست می‌کنید.

اگر در کارخانه‌ی شما محصولات مختلفی تولید می‌شود، فرآیند تولید هر کدام به‌صورت جداگانه بررسی شده و برای همان قسمت پروانه‌ی بهره‌ی برداری صادر می‌شود.

نمونه ای از پروانه بهره برداری

مراحل درخواست پروانه بهره برداری

برای درخواست پروانه کافیست به وبسایت بهین یاب، قسمت سرمایه گذاری و صدور پروانه ی بهره برداری مراجعه کنید.

برای پروانه‌ بهره‌بردای به مدارکی نیاز دارید که ثابت می‌کند موارد درج شده در طرح توجیهی را رعایت کردید و شامل جواز تاسیس، تصویر قراردادهای امتیاز آب و برق، فاکتور خرید ماشین آلات و تجهیزات، تصویر پایان کار ساختمانی، اسناد مالکیت یا اجاره نامه و اقرارنامه‌ی محل تولید، فاکتور خرید مواد اولیه، فاکتورهای خرید و اجرای سوله، فایل اکسل مربوط به اطلاعات پرسنل، رسید پرداخت صدور پروانه و حق تمبر است.

البته نیازی نیست تمام نفرات مشخص شده در طرح توجیهی را استخدام کرده باشید، اما حضور بخشی از آن‌ها ضروری است.

در وبسایت صنعت و معدن، حداكثر زمان صدور پروانه بهره برداري ۱۵ روز بعد از ارسال مدارک تعیین شده است.

صدور پروانه بهره برداری برای دارندگان کارت شناسایی یا گواهی صنعتی چگونه است؟

همانطور که گفتیم، کارت شناسایی کارگاه یا گواهی فعالیت صنعتی نسخه‌ی قدیمی‌تر مجوز تولید در ایران هستند؛ دارندگان این مجوزها اجازه‌ی فعالیت دارند اما زمانی برای آن‌ها پروانه‌ی بهره‌برداری صادر می‌شود که به نواحی مجاز (از نظر رده‌بندی) نقل مکان کنند.

مجوزهای استاندارد هم در کنار مجوز تولید مهم هستند، برای کسب اطلاعات بیشتر روی دکمه زیر کلیک کنید.

 برای تولیدکننده بودن ابهام دارید؟ روی دکمه زیر کلیک کنید.

229 پاسخ
 1. مریم یعقوبخانی
  مریم یعقوبخانی گفته:

  سلام.من مجوز مشاغل خانگی جهادکشاورزی دارم،در زمینه چیپس خرما و کره مغزیجات فعالیت میکنم،چطور باید مجوز تولید بگیرم،منظورم برای تاسیس کارگاه،باید از کجا شروع کنم،چقدر سرمایه لازمه؟تشکر

  پاسخ
  • ادمین
   ادمین گفته:

   سلام بر شما
   برای مجوز، پس از تهیه‌ی طرح توجیهی به اتحادیه مربوطه مراجعه کنید.
   برای راه‌اندازی کارگاه، ابتدا میزان تقاضای بازار و فروشتان را پیش‌بینی کنید تا ظرفیت تولید مشحص شود (هزینه‌ی مطالعات بازار)،
   سپس بر مبنای ظرفیت باید فرآیند تولید محصولاتتان را طراحی کنید (هزینه‌ی طراحی فرآیند)،
   بر اساس فرآیند تولید، تعداد و چیدمان ماشین‌آلات و تجهیزات مورد نیاز را انتخاب ‌کنید (هزینه‌ی ماشین‌آلات + هزینه‌ی نصب و راه‌اندازی)،
   بر اساس نوع ماشین‌آلات و چیدمان، فضای مورد نیاز برای سوله را محاسبه و موقعیت مکانی سوله را انتخاب کنید (هزینه‌ی احذاث یا اجاره‌ی سوله)،
   بر اساس نوع ماشین آلات، تعداد نیروی انسانی مورد نیاز را محاسبه کنید (هزینه‌ی منابع انسانی)،
   روش توزیع خود را مشخص کنید (برای دسترسی به کانال‌های توزیع + هزینه‌های بازاریابی)،
   نوع و حجم مواد اولیه مورد نیاز برای شروع تولید را تعیین کنید (هزینه‌های مواد اولیه برای شروع تولید)
   اگر تجربه‌ی کافی ندارید، این مبالغ را محاسبه و جمع کنید و نهایتاً در ۲ ضرب کنید (هزینه‌های یادگیری و …)

   البته در ویکی‌تولید آموزش‌های مربوط به تمام این مراحل را آماده کردیم و انشالله به زودی از آبان ماه منتشر خواهد شد.

   پاسخ
   • محمد
    محمد گفته:

    سلام وقت بخیر
    بنده می‌خوام یک کارگاه ماشین سازی(ماشین آلات نانوایی) راه اندازی کنم، برای این کار به کجا باید مراجعه کنم، و آیا میتوانم کار مونتاژ انجام بدم یا حتما باید ماشین آلات خودم رو ثبت اختراع کنم؟

    پاسخ
    • ادمین
     ادمین گفته:

     با سلام
     اگر طرح برای خودتون هست باید اونو ثبت کنید تا از حقوق معنویتون حمایت بشه، اگر دقیقاً طرح یک شرکت دیگه رو می‌خواین کار کنید باید ازشون اجازه بگیرید. (لایسنسی)
     توصیه می‌کنم اگر در کارتون جدی هستید و می‌خواین با کارخانجات این حوزه رقابت کنید قبل از هر کاری استاندارد ملی ایران برای تولید ماشین‌آلات و تجهیزات پخت نان رو بررسی بفرمائید تا دقیقاً بدونین چه الزاماتی باید رعایت بشه.
     ضمن این‌که کارتون صنفی هست و می‌تونید به صنف سازندگان ماشین‌آلات پخت نان و شیرینی مراجعه بفرمائید تا برای شروع راهنمایی‌تون کنند.

     پاسخ
 2. ادمین
  ادمین گفته:

  سلام، سوال شما بسیار کلی بود.
  توصیه می‌کنیم از کمپین ویکی‌تولید استفاده کنید تا در یک بازه‌ی دو سه ماهه به جواب اکثر سوالاتتان برسید، اما گام اول تهیه‌ی طرح توجیهی و تعیین دقیق خدمات و محصولات است.
  موفق باشید و از حضور شما در ویکی‌تولید خوشحالیم

  پاسخ
 3. میلاد اسمعیلی
  میلاد اسمعیلی گفته:

  سلام و وقتتون بخیر …

  اون بیست و چند نفر دوست فعالی که در کمپین پاییز داریم اگر سوالی داشتند حتماً مطرح کنند در این سه روز و پاسخگوی سوالاتشون هستم.
  ضمناً میتونین پیگیری پیام رو فعال کنید تا وقتی جواب ارسال شد از طریق ایمیل با خبر بشین.

  پاسخ
 4. میلاد اسمعیلی
  میلاد اسمعیلی گفته:

  در یکی از درس‌های آینده (که فایل صوتی از قبل ضبط شده) دقیقاً به چنین سوالاتی اشاره می‌کنم و توضیح میدم که طرحشون می‌تونه زمینه‌ی سوءاستفاده توسط مشاورنماهارو فراهم کنه.

  شما باید از این‌جا شروع کنید که دقیقاً خواسته خودتون رو بدونین؛ چه خدمتی رو برای چه افرادی و با چه‌شیوه‌ای می‌خواین ارائه کنین؟ خدمات شما چجوری به مشتری معرفی می‌شن؟ و وقتی جواب این سؤالاتو پیدا کردین باید ببینیم که چه منابعی برای هر کدوم نیازه و چه هزینه‌ای دارند.

  الان مشخص نیست که قصدتون تولید کابینت‌ِ آماده‌س یا کار سفارشی؟ می‌خواین در کدوم شهر و برای چه قشری کار کنید؟ قراره در اینستا کارتون تبلیغ بشه یا دفتر کار داشته باشین و برای سازنده‌ها کاتالوگ بفرستید؟

  و چون اینا معلوم نیست، ممکنه یک نفر شمارو خیلی ساده به مسیری هدایت کنه که برای شما خطرناکه اما برای خودش منفعت داره

  پاسخ
 5. ساره ساره
  ساره ساره گفته:

  سلام، جواب خیلی از سوالامو گرفتم واقعا دمتون گرم

  فقط یک سوال برام مونده که میشه وقتی یه شرکت داریم کارخونه هم به نام شرکت بزنیم؟ چجوری؟

  خیلی زیاد ممنونم ویکی تولید

  پاسخ
  • میلاد اسمعیلی
   میلاد اسمعیلی گفته:

   سلام

   جواز تأسیس رو می‌تونین به نام شخص بگیرین یا شرکت؛ وقتی از شخصیت حقوقی استفاده می‌کنید یعنی اون کارخونه بخشی از دارایی‌های شرکته.

   ممنون از حضور شما

   پاسخ
 6. پدرام نوذری
  پدرام نوذری گفته:

  درود بر آقای اسمعیلی
  فقط خواستم احسنت گفته باشم چون پیش موسسات حقوقی بارها رفتم و همین اطلاعات هم نداشتند.
  با اجازه‌ ی شما فابل صوتی را با گوشی موبایل ضبط کردم تا همراهم باشد اما فقط برای استفاده شخصی خواهد بود.
  سپاس از زحمات شما

  پاسخ
  • میلاد اسمعیلی
   میلاد اسمعیلی گفته:

   سلام پدرام عزیز

   شما یکی از اعضای فعال کمپین هستید، کافی بود بهمون ایمیل بزنید فایل اصلی رو ارسال کنیم.

   موفق و پاینده باشید

   پاسخ
  • میلاد اسمعیلی
   میلاد اسمعیلی گفته:

   سلام
   کالاهایی که به نوعی با فرهنگ کشورمون در ارتباط هستند زیرمجموعه‌ی صنایع دستی مربوط میشن؛ شما برای محصولتون اقدام کنید اگه مشکلی باشه بهتون اطلاع‌رسانی می‌کنن و ارجاعتون می‌دن به نهاد مربوطه

   پاسخ
  • حمید رضا
   حمید رضا گفته:

   سلام وقت شما بخیر
   آیا برای تولید وکس یا موم گرم نیاز به مجوز بهداشت دارم؟
   یا اینکه میتونم بعنوان یه کارگاه کوچک راه اندازی کنم البته مجوز صنعت و معدن دارم ثبت برند هم کردم فقط مشکلم با بهداشت هست که سرمایه کافی برای راه اندازی کارگاه و آزملیشگاه ندلرم

   پاسخ
 7. احمد دردقه
  احمد دردقه گفته:

  سلام.من میخواستم یک کارگاه ساخت تیر برق راه بندارم.میخواستم بدونم گرفتن مجوز از صنایع توزیع نیرو برق یاهمون استانداردشماره … چه شرایطی لازم داره؟
  وخیلی ممنونم بابت فایل صوتی وتوضیحات کامل یاستتون.

  پاسخ
  • ادمین
   ادمین گفته:

   سلام به مهندس عزیز
   متأسفانه در این حوزه پروژه‌ای نداشتیم تا حالا و اطلاع دقیقی ندارم.
   خوشحالیم که رضایت داشتید

   پاسخ
 8. سید علی احمدی
  سید علی احمدی گفته:

  سلام
  دوستان من نمی دونستم که با اسم شرکت می شه جوازکسب گرفت اما به تازگی متوجه شدم که می شه این کار را کرد حسنش اینکه یک مالیات می دی ومجوزهم داری

  پاسخ
 9. نرگس کوچک زاده
  نرگس کوچک زاده گفته:

  باسلام و عرض ادب:من مجوز مشاعل خانگی دارم وحدود ده سال است در روستا ۳۵کیلومتری کرمان در زمینه تولید رشته آشی و پلویی فعالیت می کنم قصد دارم با اخذ مجوز میزان تولید و اشتغال زایی را افزایش دهم لیکن به صنعت معدن مراجعه کردم گفتن باید فقط در شهرک صنعتی فعالیت کنی تا بتوانی مجوز بگیری ،در حالیکه روستا که شهرک صنعتی ندارد و کاربری املاک نامشخص است خواهشا مرا راهنمایی بفرمایید در ضمن کارگاه من یک باب منزل نوساز با متراژ ۲۰۰متر اعیانی و۵۰۰متر زمین می باشد

  پاسخ
  • ادمین
   ادمین گفته:

   سلام
   شهرک صنعتی لازم نیست در روستا باشه، حتی اگر در استان محل فعالیت شما،‌ شهرک یا نواحی صنعتی قابل اسکان وجود داشته باشه مکلّف هستید از همون‌جا استفاده کنید.
   ضمناً اگر تیراژ تولید شما بالای ۳۰۰ تن در سال باشه کلاً در روستا اجازه‌ی فعالیت ندارید (رده‌ی ۲ هستید) اما اگر ظرفیت در حد رده‌ی یک باشه، کاربری زمین هم در طرح روستایی مشخص نباشه و … میتونین برای تعیین کاربری زمین اقدام کنید تا بهتون مجوز بدن

   پاسخ
   • سید امید سلیمانی
    سید امید سلیمانی گفته:

    سلام خسته نباشید و ممنون بابت اطلاعات دقیق و بیان زیبا و ساده شما
    من ۱۰۰ میلیون تومان سرمایه دارم و میخواستم یک دستگاه خط تولید دستمال کاغذی رولی بزنم. یه مغازه زیر خونه خودمون هست که حدودا۳۰ متر مربعه.
    من چطوری میتونم یه کارگاه خانگی کوچک تولیدی دستمال کاغذی راه بندازم آیا با ۱۰۰ میلیون تومان میتونم شروع بکار کنم و تولیداتم رو به بازار عرضه کنم‌؟

    پاسخ
    • ادمین
     ادمین گفته:

     با سلام خدمت امیر عزیز؛

     افرادی بودند که با سرمایه‌ی ناچیز و حتی صفر کاری رو آغاز کردند و موفق شدند، اما به‌صورت کلّی توجه داشته باشید که تأسیس کارگاه و تهیه‌ی ماشین‌آلات به تنهایی کافی نیست و باید سرمایه‌ی در گردش مورد نیاز برای پا گرفتن کارگاه را داشته باشید (مثلاً برای خریدن مواد اولیه، تعمیر ماشین‌آلات و پخش محصول) که ۱۰۰ میلیون تومان کافی به‌نظر نمی‌رسد و احتمالاً به سرمایه‌ی بیشتری نیاز خواهید داشت که می‌تواند از طریق تسهیلات بانکی و شراکت و امثالهم تأمین شود.

     البته شرکت‌هایی هستند که ماشین‌آلات محصولاتی مثل دستمال کاغذی را در اختیارتان قرار می‌دهند و محصولات‌تان را از شما می‌خرند که در این حالت می‌توانید بخشی از هزینه‌ها (مثل هزینه‌های بازاریابی) را کاهش دهید، اما انعقاد قرارداد با این شرکت‌ها الزاماً سودآور نیست و باید قبل از آن جزئیات زیادی را در نظر بگیرید که در مجموعه‌های “تصمیم برای تولید” و “مدل کسب‌وکار” بررسی کردیم.

     برای شما آرزوی موفقیت می‌کنیم.

     پاسخ
   • میلاد اسمعیلی
    میلاد اسمعیلی گفته:

    استفاده از شخصیت حقوقی برای اخذ جواز کسب باعث افزایش مالیات نمیشه! احتمالاً منظور ادمین این بوده که متعاقب افزایش درآمدتون باید مالیات بیشتری پرداخت کنید.

    پاسخ
  • ذوالقدر بذرگر
   ذوالقدر بذرگر گفته:

   سلام
   من ميخام از ادغام چند تركيب و كود ،يه محصول برا استفاده تو كشاورزي توليد كنم .بايد از كجا شروع كنم بزا مجوز؟
   ممنون

   پاسخ
   • ادمین
    ادمین گفته:

    با سلام و وقت بخیر
    یک طرح توجیهی بنویسید و مشخص کنید که فرمول محصولتون چیه، در چه ظرفیتی قصد تولید دارید، چه تجهیزاتی لازم دارین و … و برای جواز تأسیس از طریق وزارت جهاد و کشاورزی اقدام بفرمایید.

    پاسخ
    • زهره
     زهره گفته:

     سلام من میخوام واسه زمینی که تومحدوده شهرک صنعتی هست مجوز صنعتی بگیرم میشه لطفا راهنماییم کنید؟

     پاسخ
 10. علی دهقان
  علی دهقان گفته:

  سلام جناب اقای اسعیلی لطفا در صورت امکان فایل صوتی بروز شده راه اندازی واحد تولیدی را برای اینجانب ارسال کنید.
  ممنون

  پاسخ
  • میلاد اسمعیلی
   میلاد اسمعیلی گفته:

   سلام
   متأسفانه محتوای صوتی درس‌های پریمیوم (با نماد قفل بسته) قابل دانلود نیست و صرفاً به‌صورت آنلاین ارائه می‌شود، امیدوارم عذرخواهی من را بپذیرید و این توضیح را اضافه می‌کنم که محدودیت فوق صرفاً برای حمایت از ناشران آتی کتاب‌های ویکی‌تولید وضع شده است.

   پاسخ
 11. مهدي خليلي
  مهدي خليلي گفته:

  سلام
  من نیازی رو شناسایی کردم مانند دکمه های لباس که از چین وارد میشوند
  من میخوام این دکمه هارو طراحی کنم و بسازم و بفروشم
  اما نکته اینجاست که من کارگاه تولیدی ندارم درواقع از ظرفیت های موجود در شهرک های صنعتی استفاده میکنم من دکمه رو طراحی میکنم و میسپارم به کارگاه های تولیدی و بعد از تولید کار رو تحویل میگیرم و میفروشم
  اگر کارگاه تولیدی مجوز تولید داشته باشد ایا من که پخش کننده هستم بایست مجوز پخش اخذ نمایم؟

  پاسخ
  • ادمین
   ادمین گفته:

   سلام

   متغیرهای زیادی برای پاسخ به این سوال مطرح است که ارتباطی با موضوع این راهنما ندارند و پاسخگویی به آن‌ها در صلاحیت ما نیست.

   مثلاً باید بدانیم که محصولات به چه شیوه‌ای تأمین و توزیع می‌شوند؛ اگر صرفاً سفارش می‌گیرید و سفارش به تولیدکننده ابلاغ و از آنجا مستقیماً به خریدار ارسال می‌شود می‌توانید در قالب نمایندگی فروش باشید، اگر محصولات را می‌خرید، انبار می‌کنید و در اختیار فروشندگان قرار می‌دهید می‌تواند در قالب شرکت پخش باشد، اگر حجم انبار کم است می‌توانید در قالب یک واحد تجاری فعالیت کنید و حالت‌های دیگری که باید با کمک یک مشاور حقوقی (در حوزه‌ی تجارت) در مورد آن تصمیم بگیرید.
   ضمناً باید راهکاری برای ثبت طرح محصولات (مالکیت معنوی) و اعطای موقت آن به کارگاه‌ها اتخاذ کنید تا از مشکلات آینده جلوگیری شود.

   پاسخ
 12. ایت
  ایت گفته:

  سلام
  اگر مجوز تاسیس و مجوز بهره برداری برای کارگاه تولیدی مصنوعات چوبی و ام دی اف داشته باشیم باز هم باید پروانه کسب از اتحادیه درودگران بگیریم یا صرفا مجوز های صادره از صنعت و معدن( بدون نیاز به پروانه کسب ) برای فعالیت کافی می‌باشد
  چون اتحادیه گفته اند بنده با داشتن مجوز تاسیس و جواز بهره برداری باز هم باید پروانه کسب از اتحادیه داشته باشم
  لطفا جواب بدید خیلی ضروری است
  ممنون

  پاسخ
  • ادمین
   ادمین گفته:

   سلام
   برای جواب قطعی به مشاور حقوقی مراجعه کنید، اما بصورت کلی اینطور به نظرم میاد که مطابق ماده ۹۱ قوانین نظام صنفی، اگر زیرمجموعه یه اتحادیه محسوب بشین و با خرده فروش‌ها یا مصرف‌کنندگان در ارتباط باشین -که هستین- مجوز صمت کافی نیست و مکلف به اخذ پروانه کسب از اتحادیه خواهید بود.

   پاسخ
 13. پریسا
  پریسا گفته:

  سلام، وقت شما بخیر
  یک محصول در زمینه کالای پزشکی به ثبت اختراع رسانده ام؛ قصد دارم برای تولید این محصول آن را به کارخانه تولیدات کالای پزشکی تحویل دهم سپس محصول را با نام تجاری خودم در اختیار فروشندگان قرار دهم. در این صورت نیازی به داشتن شرکت، موسسه و سوله نخواهم داشت. چگونه می توانم برند (شخصی) دریافت کنم؟ شخصا به چه مجوزهایی نیاز دارم؟ و چه مراحلی را باید طی کنم؟
  سپاسگزارم

  پاسخ
  • ادمین
   ادمین گفته:

   با سلام و وقت بخیر
   اگر اختراع را ثبت کرده‌اید باید با تولیدکنندگان قراردادی برای اعطای امتیاز عقد کنید که بسیار حساس است و حتماً قرارداد را زیرنظر یک وکیل مجرب جلو ببرید تا خدایی نکرده دچار مشکل نشوید اما در مورد برند، شما چگونه می‌توانید بدون شخصیت حقوقی برندسازی کنید ؟! برای هر محصول باید نام سازنده و تاریخ ساخت و … مشخص باشد و حرف شما شبیه این است که من یک فرمول جدید برای ماست پیدا کنم و آن را به کاله بفروشم و کاله روی ماست‌های تولید شده آدرس منزل بنده را درج کند.

   اگر می‌خواهید با نام و برند شخصی‌تان آن را به فروش برسانید لازم است که شخصاً برای ثبت شرکت و اخذ مجوزها اقدام فرمایید، اما با توجه به این‌که راهکارها و شرایط حقوقی مختلفی ذر این مورد وجود دارد لازم است که برای انتخاب گزینه‌ی مناسب به وکیل مراجعه کنید.

   در آخر اگر منظورتان این بود که یک نفر بسازد و شما هم با نام خودتان بفروشید و مجوز بهداشت تهیه نکنید و استاندارد نگیرید و … اصلاً این کار را توصیه نمی‌کنم چون کالای پزشکی بدون تأییدیه به جایی نمی‌رسد.

   پاسخ
 14. علیرضا کلهر
  علیرضا کلهر گفته:

  سلام خسته نباشید
  من میخوام یه کارگاه متوسط تولیدی بزنم
  تولید لامپ هالوژن و پنل (مونتاژ ، تمام مواد جا های دیگه تهیه و درست میشه فقط داخل کارگاه مونتاژ میشه)
  میخوام بدونم گرفتن مجوز الزامی هست
  و واسه ثبت برند باید چکار کنم
  اگه گرفتن مجوز الزامی هست راهنمایی کنید لطفا

  پاسخ
  • ادمین
   ادمین گفته:

   سلام و وقت بخیر

   مطابق قانون تمام فعالیت‌های تجاری باید ثبت شده باشند تا در مورد مالیات یا ورشکستگی اون‌ها اقدام بشه، پس حتی یک کارگاه کوچک هم به مجوز نیاز خواهد داشت و الزامی هست.
   شما کاری که می‌خواین انجام بدین صنفی هست و باید به دفتر صنف الکتریک محل اقامتتون مراجعه کنید تا شرایط و ضوابط رو بهتون بگن، چند ساعت کلاس آموزشی شرکت کنید و به امید خدا مجور بگیرید.

   موفق و موید باشید

   پاسخ
 15. علیرضا کلهر
  علیرضا کلهر گفته:

  سلام خسته نباشید
  قصد دارم یه کارگاه مونتاژ لامپ هالوژن و پنل led
  راه اندازی کنم
  خواستم بدونم برای انجام این کار گرفتن مجوز الزامی است
  یا باید برند رو جای خاص ثبت نام کنم
  لطفا راهنمایی کنید

  پاسخ
 16. farid
  farid گفته:

  سلام و خسته نباشید
  بنده قصد دارم خط تولید تنباکو (معسل )راه اندازی کنم و نیاز به مشاوره داشتم اگه امکانش هست بنده رو راهنمایی کنین .ممنون

  پاسخ
  • ادمین
   ادمین گفته:

   با سلام، ویکی‌تولید مشاوره‌ی فردی نداره و سؤالاتی که به‌صورت عمومی مطرح میشن جواب میدیم تا برای تعداد بیشتری از عزیزان مفید باشه.
   شما هم اگر تمایل دارین می‌تونین اینجا سؤالتون رو مطرح کنین و تا حد توان در خدمت شما خواهیم بود

   پاسخ
  • ادمین
   ادمین گفته:

   بستگی به نوع کارتون داره دوست من
   تولید بعضی محصولات به مجوزهای جانبی هم نیاز داره که از نهادهای مختلف صادر میشن، پس اول باید دید چه مجوزهایی برای کارتون نیازه و بعدا جواب داد
   اما به صورت کلی لازم نداره، یا برای بعضی مجوزها نهایتا یک دوره آموزشی چند ساعته میگذرونین مگر این‌که مورد خاصی تو ذهنتون باشه

   پاسخ
   • سعید
    سعید گفته:

    با سلام من یک کارگاه تزریق پلاستک دارم کار خدماتی میکنم الان میخوام برم در کار تولید چند تا سوال یکی این که من میتوانم محل را اجاره کنم..دوم برای سهمیه مواد چیکار کنم سوم هیچ مدرکی ندارم نه جواز نه پروانه از کجا وچطوری شروع به کار بکنم..

    پاسخ
 17. ادمین
  ادمین گفته:

  سلام دوست عزیز
  اگر خط مونتاژ قراره داشته باشین و بصورت صنعتی تولید کنید، مشمول مقررات صنعت و معدن هستید؛ پیشنهاد میکنم اول به اتحادیه مراجعه کنید برای دریافت پروانه تولید بصورت صنفی
  اگر گفتن کارتون در اون حیطه نیست باید مسیر جواز تاسیس رو جلو ببرید.
  ضمنا کارتون میتونه در زمره‌ی تولید بدون کارخانه هم باشه، اگر قصد تولید قطعات رو ندارین و صرفا مونتاژ میکنین حتما در طرحتون بهش اشاره کنید و فقط تجهیزات مونتاژ رو در طرح توجیهی قید کنید.

  کلا مسیر هیچکدومشون سخت نیست، منتها برای پیدا کردن مسیر دقیق باید اطلاعات کاملی از شیوه کارتون داشته باشیم که از طریق بررسی طرح امکان‌پذیره

  موفق باشید

  پاسخ
  • خلیج
   خلیج گفته:

   با سلام
   امروز به اتحادیه صنف تولید کنندگان تحهیزات الکترونیکی مراجعه کردم به ما گفتند مدارک رو جهت گرفتن جواز اماده و ارائه کنید به اتحادیه ، خط تولید هم احداث کنید تا بازرسی .
   یک مورد مبهوم هست ، اول باید خط تولید احداث بشه بعد بازرس بیاد برای بازرسی جهت اخذ پروانه تولید یا اول باید پروانه تولید داشته باشیم جهت احداث خط تولید ؟
   چون ما ۷۰ درصد قطعاتمون باید وارداتی وارد بشه تا تولید انجام بشه و اگر وارد نشه ما به چه صورت تولید رو باید شروع کنیم ؟

   پاسخ
   • ادمین
    ادمین گفته:

    سلام دوست من
    این‌طوری نیست که الان کارگاه رو راه‌اندازی کنید بعدا کارای مجوز رو انجام بدین
    هر اتحادیه فرایند مشخصی برای صدور مجوز داره، اما به هر حال همشون زیر نظر قوانین صنفی هستند.
    شما حتما قوانین صنفی رو در گوگل جست و جو کنید تا از ضوابط کلی مطلع باشید، اما بصورت کلی اول باید درخواستتون بصورت کتبی در اتحادیه ثبت بشه؛ اکثر اتحادیه ها یک سایت دارند که اونجا درخواست رو وارد میکنین و خودشون برای مجوزهایی که نیاز دارید از نهادهای مختلف استعلام میگیرن و نهایتا درخواستتون رو تایید میکنن
    وقتی درخواست تایید شد، حالا میتونین مراحل دیگه رو انجام بدین.
    برای واردات کالا، اتحادیه میتونه بهتون نامه بده و از طریق اون ثبت سفارش میکنید اما برای اطمینان خاطر، از الان بپرسید که از چه زمانی و در چه شرایطی این نامه رو بهتون میدن؟
    برای اینکه شاید ضوابط خاصی داشته باشند و بعدا دچار مشکل نشین

    پاسخ
  • محسن
   محسن گفته:

   با سلام میخواستم بپرسم جهت تولید جعبه شیرینی وجعبه پیتزا البته بصورت یه کاگاه کوچک نه همه خط تولید رو بسازم فقط جعبه پیتزا و شیرینی باید به کجا مراجعه کنم ممنون

   پاسخ
   • ادمین
    ادمین گفته:

    با سلام و وقت بخیر
    تولید جعبه‌های مواد غذایی از مواردی است که به مجوز بهداشتی-کارگاهی از سازمان غذا و دارو (زیرمجموعه‌ی وزارت بهداشت) نیاز دارد، برای آگاهی از حدأقل ضروریات آن می‌توانید به سایت رسمی این سازمان مراجعه کنید یا این عبارت را در گوگل جست‌وجو کنید: “حداقل ضوابط تاسيس و بهره برداري كارخانجات توليد كننده مقوا جهت بسته بندي مواد خوراكي”

    پاسخ
 18. رامین
  رامین گفته:

  سلام . من قصد راه اندازی یک کارخوته برای تولید قطعات خودرو دارم و برای جواز اقدم کردم و اعلام کردند که شهرکهای صنعتی استان تهران ظرفیت ندارند . چطور میتونم بدونم که کدوم شهرک الان زمین برای واگذاری داره اطراف استان تهران ؟ آیا لیستی وجود داره که بشه از اون لیست انتخابکرد . ممنون

  پاسخ
 19. مهسا عسگری
  مهسا عسگری گفته:

  سلام وقتتون بخیر ، در خصوص راه اندازی واحدهای سیار سوال داشتم شما از نحوه دریافت مجوز برای این واحدها اطلاعاتی و یا منبعی دارید؟

  پاسخ
  • ادمین
   ادمین گفته:

   با سلام

   اگر منظورتان استقرار پروژه‌ای است، معمولاً در قالب قرارداد پیمانکاری با شرکت‌های مهندسی انجام می‌شود (مثل واحدهای تولیدی که موقتاً در کنار پروژه‌های سد‌سازی و پل‌سازی مستقر می‌شوند).
   در حقیقت این تولیدی‌ها ارائه دهندگان خدمات هستند و محصول مشخصی ندارند اما با کمک تجهیزات و نیروی کارشان (که شاید اجاره‌ای هم باشد) در کنار پروژه‌های دیگر مستقر شده و خدمت‌رسانی می‌کنند.
   اگر قصد ارائه‌ی چنین خدماتی دارید باید در خصوص ثبت شرکت مهندسی و مجوزهای مربوطه (متناسب با نوع کارتان) اقدام بفرمایید؛ اما اگر منظورتان چیز دیگری است طرح بفرمایید تا هم‌فکری کنیم.

   پاسخ
  • محمد
   محمد گفته:

   با سلام
   من میخواستم یه کارگاه ساخت قفس پرنده راه اندازی کنم
   ینی مواد مورد نیازش رو بخرم و با یکی دوتا دستگاه شکل دهی مونتاژشون کنم
   آیا به مجوز تولید نیاز داره ؟
   ممنون از سایت خوبتون

   پاسخ
   • ادمین
    ادمین گفته:

    سلام
    سوالتون رو فکر کنم درست متوجه نشدم،
    به‌صورت کلّی شما برای انجام هر فعالیت تجاری (و بسیاری از فعالیت‌های غیرتجاری) نیازمند مجوز هستید.

    انشالله در کارتون موفق باشید

    پاسخ
 20. محمد احمدی
  محمد احمدی گفته:

  سلام.وقت بخیر.ممنون از سایت خوبتون.من یک کارگاه تولید بستنی سنتی میخوام بخرم.الان در شهر فعالیت داره و فقط جواز کسب از اصناف گرفته.میخوام قانونی پیش برم و همه مجوز ها که نیازه بگیرم.اما نمیدونم از کجا باید شروع کنم.ممنون مبشم راهنمایی کنید

  پاسخ
  • ادمین
   ادمین گفته:

   سلام، نظر لطف شماست

   از اتحادیه پیگیری بفرمایید، وقتی از اون‌ها مجوز بگیرید تمام موارد مورد نیازو اعلام می‌کنن خدمتتون

   پاسخ
 21. فرشید پناهی
  فرشید پناهی گفته:

  سلام من میخوام یه کارگاه تولیدی کوچک دستمال کاغذی بزنم میخوام همه کارهام قانونی باشه از کجا شروع کنم؟

  پاسخ
 22. علیرضا انصارین
  علیرضا انصارین گفته:

  سلام راهنماییتون میخواستم در ضمینه راه اندازی خط تولید فراوری حبوبات ،خشکبار و میوه های خشک مممنون میشم

  پاسخ
  • ادمین
   ادمین گفته:

   سلام به شما

   سؤالتون به موضوع خاصی اشاره نمی‌کنه، در مورد مجوز از همین مقاله استفاده کنید و سوالات سایر دوستان را بخوانید؛
   در مورد مراحل راه‌اندازی کارخانه هم مقالات زیادی در ویکی‌تولید هست که می‌توانید مطالعه کنید؛
   اگر هم به‌صورت کلی در مورد ورود به حوزه‌ی تولید ابهام دارید، از دوره‌ی تصمیم‌گیری برای ورود به تولید استفاده کنید که فعلاً رایگان هست؛

   موفق باشید

   پاسخ
 23. وحید
  وحید گفته:

  سلام. من قصد راه اندازی کارگاه تولیدی کوچک برای تولید موزاییک پلیمری رو دارم. لیست اتحادیه ها رو نگاه کردم اتحادیه ای در رابطه با تولید مواد ساختمانی پلیمری وجود نداره. لطفا میشه راهنمایی کنید که من به چه اتحادیه ای مراجعه کنم؟
  سوال دومم این هست که از چه زمانی مشمول مالیات دادن برای واحد تولیدیون میشویم؟

  پاسخ
  • ادمین
   ادمین گفته:

   با سلام
   اتحادیه سازندگان و فروشندگان مصنوعات پلاستیکی

   موضوع مالیات در چهارچوب این مقاله نیست، باید قوانین مالیات مستقیم رو مطالعه بفرمایید، اما به محض شروع کارتون باید دفاتر تجاری تنظیم کنید و در موعد قانونی برای ارسال اظهارنامه اقدام بفرمایید.
   قاعدتا اگر مطابق دفاتر و اظهارنامه درآمدی نداشته باشین، مالیات بردرآمد منظور نمیکنن براتون.

   موفق باشید

   پاسخ
   • علی
    علی گفته:

    سلام من میخوام دستکش کارگری تولید کنم البته فعلا فقط روکش میزنیم بعدا کار بافتش رو انجام میدیم الان باید از صنعت معدن اقدام کنم یا به اتحادیه خاصی باید مراجعه کنم

    پاسخ
    • میلاد اسمعیلی
     میلاد اسمعیلی گفته:

     سلام و وقت‌بخیر؛
     اتحادیه تولیدکنندگان لوازم ایمنی.
     ضمناً شما باید مطابق قانون کار (فصل حفاظت فنی) برای محصول‌تون تأییدیه هم بگیرین.

     پاسخ
 24. حسن
  حسن گفته:

  ضمن عرض سلام
  من ی زمین دارام میخوام محصولات روشنایی تولید کنم ولی زمین من کابریش زراعیه و صنایع معادن نمیتونه برا اونجا مجوز بده جهاد برا بسته بندی خشکبار مجوز میده ولی اونم از غذا و دارو به مشکل میخوره الان برا انیکه من اون واحد رو احداث کنم چیکار کنم؟ اگه من بسته بندی هم بگیرم توش صنایع روشنایی میزنم و اکثرا هم این کارو کردن، مجوزهای کارخونه های اطراف من یکش ترشیه یکیش لواشک ولی همشون تو کاره صنعتی کار میکنن
  ممنون از راهنماییتون

  پاسخ
  • میلاد اسمعیلی
   میلاد اسمعیلی گفته:

   با سلام،
   از حیث قانونی امکان استفاده از زمینی با کاربری زراعی برای تولید محصولات روشنایی امکان‌پذیر نیست.
   باید تبعات قانونی و منافع این کار را کنار هم بگذارید و تصمیم بگیرید.

   پاسخ
 25. صالحی
  صالحی گفته:

  سلام تشکر از اطلاعات ارزنده ای که در اختیار بازدیدکنندگان گذاشتید. سئوالی داشتم ، اگر من بخوام یک درواحد اجاره ایی کوچک برای تولید یک شوینده با تجیهزات اولیه و دستی ایجاد کنم ، تا بتوانم باز خوردی از بازار داشته باشم ، و فعلا درگیر نصب و راه اندازی نشوم ، لازمه مراحل جواز تاسیس… طی کنم ؟ چون اگر هم ادامه پیدا کنه خیلی طول خواهد کشید تا به نصب تجهزات صنعتی برسم . و زمین و احداث اصولی …

  پاسخ
  • ادمین
   ادمین گفته:

   با سلام، نظر لطف شماست.

   ببینید مجوزها یک مسأله‌ی قانونی هستند و مطابق قانون برای فعالیت تجاری باید از نهاد یا صنف مربوطه مجوز بگیرید و فرقی نمی‌کنه برای ارزیابی بازار باشه یا تولید واقعی.
   (توجه کنید که ما فقط از جنبه‌ی حقوقی جواب میدیم و اگر راهکاری مطابق قوانین نباشه به اون کاری نداریم)
   ضمناً برای طی مسیر قانونی به اتحادیه مراجعه کنید.

   پاسخ
 26. میعاد
  میعاد گفته:

  سلام من میخواستم مجوز بگیرم برای کارخانه شالیکوبی برنج ولی شنیدم مجوز نمیدن میشه کاری کرد؟

  پاسخ
 27. علي
  علي گفته:

  با سلام و تشكر از محتواي مفيدتون، براي دريافت مجوز ريخته گري سرب كدام شهرك هاي صنعتي امكان فعاليت دارند ممنون ميشم اگر راهنمايي كنيد

  پاسخ
 28. غلامی
  غلامی گفته:

  سلام
  مدتی است در مغازه ای که دارم مدلی از شومینه را تولید می کنم میخواستم بدونم برای گرفتن مجوز میتوانم در همین مکان که مغازه زیر منزل هست کار را انجام بدهم یا که باید به مکان دیگری برویم

  پاسخ
  • ادمین
   ادمین گفته:

   با سلام؛
   خیلی از واحدهای تجاری بعضی اقلام را در مقدار کم و در حد نمونه‌سازی تولید می‌کنند، مثلاً یک خیاط گاهی کت و شلوار می‌دوزد و به این معنا نیست که یک واحد تولیدی پوشاک راه‌اندازی کرده است یا بسیاری از واحدهای کوچک تراش‌کاری به‌عنوان مشاغل خدماتی در اماکن تجاری فعالیت می‌کنند.

   با این حال در مورد حدود کار شما اطلاعی ندارم که تا چه حد عرف است و چگونه انجام می‌شود، لذا اطلاعات دقیق‌تر را از اتحادیه‌ای که برای شما جواز صادر کرده است پرس‌‌وجو کنید، اما به‌صورت کلّی به خاطر داشته باشید که واحد تجاری مجاز نیست که آلایندگی داشته باشد یا تولید صنعتی داشته باشد.

   پاسخ
 29. پویا
  پویا گفته:

  سلام وقت بخیر بنده میخوام یه محصولیو بسته بندی کنم ولی سوله میخوام اجاره کنم. البته شرایطی که باید داشته باشه رو میدونم و طبق اون پیدا کردم.محصول کشاورزیه میخواستم ببینم واسه گرفتن جواز تاسیس چه اقدامی باید انجام بدم و چون هنوز واسه گرفتن برند اقدام نکردم میخوام بدونم که تو کدوم مرحله اجباریه داشتن برند چون روی آدرس برندو میدن.ممنون میشم راهنماییم کنید

  پاسخ
  • ادمین
   ادمین گفته:

   سلام پویای عزیز،
   در مورد جواز تأسیس که در همین مقاله کاملاً توضیح دادیم و تنها نکته‌ای که برای شما مطرحه اینه که باید از طریق جهاد کشاورزی اقدام کنید.
   وقتی جواز تأسیس رو گرفتین میتونین برای ثبت برند اقدام کنید و فقط زمانی اجباریه که محصولتون در یک ظرف خاصی عرضه بشه و خوراکی باشه (در مورد کار شما) اما اگر فله‌ای می‌فروشید ثبت برند اجباری نیست.
   با توجه به این‌که ثبت برند اصلاً کار سختی نیست و شرایط خاصی هم نداره، بهتره همون موقع که جواز تأسیس گرفتین و سوله رو تهیه کردین برای ثبت برندتون هم اقدام کنین.

   یادتون باشه که با جواز تأسیس نمی‌تونین فعالیت کنید و زمان می‌بره تا همه چیزو آماده کنید و پروانه‌ی فعالیت صادر بشه پس همین برهه‌ی زمانی بهترین فرصت برای ثبت برندتونه.

   موفق و مؤید باشید

   پاسخ
 30. عماد شهامت
  عماد شهامت گفته:

  سلام، تشکر بابت اطلاعات خوبتون
  من یه کارگاه خیاطی دارم، البته نه تولید پوشاک، سرویسجات اشپزخانه، مثل دمکنی،دستگیره و…
  میخواستم جواز بگیرم، اما چون کالام مربوط به اشپزخانه هست و درنمایشگاه بین المللی پلاستیک باید شرکت کنم میخوام از اتحادیه پلاستیک یا اصناف مربوطه باشه
  اما اتحادیه میگن باید از اتحادیه خیاطان جواز بگیری
  ایا میشه با جواز خیاطی تو نمایشگاه پلاستیک شرکت کرد؟
  ممنون اگر راهنماییم کنید

  پاسخ
  • ادمین
   ادمین گفته:

   با سلام؛
   خب حقیقتاً محصولات شما از نوع منسوجات پلاستیکی نیست که از چنین اتحادیه‌هایی مجوز بگیرید و عدم همکاریشون منطقی هست.

   در مورد نمایشگاه‌ها نمی‌تونیم حکم کلّی ضادر کنیم چون کاملاً بستگی به برگزارکنندگان داره که چه شرایطی برای شرکت‌کنندگان در نظر گرفته باشند و معمولاً مقررات و شرایط ثبت‌نام را در یک سایت جداگانه یا از طریق ستاد برگزاری در اختیارتون قرار می‌دهند.

   پاسخ
 31. ابوالفضل محبی
  ابوالفضل محبی گفته:

  سلام برای راه‌اندازی کارگاه تولید خودکار کار چه مجوز هایی لازم است و این مجوز ها رو باید از کجا بگیریم

  پاسخ
 32. پوریا
  پوریا گفته:

  سلام
  میخاستم با توجه به قانون تولید بدون کارخانه . خیار شور رو با فرمول خودم در یک واحد تولیدی ثالث به تولید برسونم برای شروع دریافت مجوز از چه نهادی باید شروع کنم

  پاسخ
  • ادمین
   ادمین گفته:

   مشابه این سؤال رو دوستان دیگری هم در این برگه مطرح کردند؛ با توجه به این‌که قراردادهای کاری مختلفی می‌تونه بین شما و تولیدکننده‌ی ثالث منعقد بشه باید حتماً از یک مشاور حقوقی کمک بگیرین اما در مورد مجوزتون به سایت بهین‌یاب مراجعه کنید.

   پاسخ
 33. سعید
  سعید گفته:

  با سلام
  ممنون میشم راهنماییم کنید .
  رشته تحصیلی بنده حقوق هست و الان ۵ سال هست که بیمه شرکت آسانسوری برای من رد میشه .
  * قصد ساخت و تولید تابلوفرمان آسانسور دارم ممنون میشم راهنماییم کنید که :
  ۱- مراحل اخذ جواز درکل روند کار به چه صورت هست و باید از کجا شروع کنم ؟ و به چه چیزهایی نیاز دارم ؟
  ۲- آیا نیاز به گذراندن این مهارت در دانشکده های فنی و گرفتن گواهی هستم ؟ یا نیازی به دادن مدرک تحصیلی مرتبط نیست ؟
  ۳- اگر نیاز به گرفتن گواهی هست باید چه رشته ای و در دانشکده انتخاب کنم ؟

  با تشکر از شما

  پاسخ
  • ادمین
   ادمین گفته:

   سلام سعید عزیز؛

   ۱- برای جواز کسب از اتحادیه‌ی آسانسور اقدام کنید که با توجه به تغییرات احتمالی باید آیین‌نامه‌ی مربوطه رو از سایت اتحادیه دریافت کنید و طبیعتاً در چهارچوب قوانین نظام صنفی هست و به جز اون مواردی مثل حدأقل فضای مورد نیاز (با توجه به رسته‌ی فعالیتتون) رو باید از آیین‌نامه مطالعه بفرمایید.

   ۲- بله، یا باید مدرک تحصیلی مرتبط داشته باشین یا دوره‌هایی مربوطه رو در مراکز فنی‌ و حرفه‌ای گذرونده باشین، اما در مورد این‌که دقیقاً کدام رشته‌ها و دوره‌هارو از شما قبول می‌کنن اطلاعی ندارم و بهتره از خود اتحادیه بپرسین.

   در آخر فراموش نکنید که اگر از دوستانتون کسی هست که در رشته‌ی تحصیلی مرتبط تحصیل کرده یا مدارک مربوط به دوره‌های فنی و حرفه‌ای رو داره می‌تونین در قالب شرکت تجاری پروانه بگیرین.

   پاسخ
 34. محمدسجاد سجادپور
  محمدسجاد سجادپور گفته:

  سلام وقت بخیر
  بنده میخوام یک کارگاه تولید سیگار بزنم.امکانش هست توضیح بدید چطور میشه این رویه رو طی کرد؟

  پاسخ
  • ادمین
   ادمین گفته:

   سلام
   به صنعت‌ومعدن مراجعه کنید اونجا کارشناس دخانیات حضور داره و راهنماییتون می‌کنه؛ اما به صورت کلی مجوز تولید مواد دخانی به سختی و خیلی محدود صادر میشه، فکر تولید بدون مجوز هم نباشین چون تو این موضوع خاص به منزله‌ی قاچاقه.

   پاسخ
   • امیر
    امیر گفته:

    سلام
    ممنون از راهنمایی شما به وسیله فایل صوتی
    من اگر بخوام کارگاه تولیدی دستمال کاغذی راه بندازم چکار باید بکنم

    پاسخ
    • wikitolid
     wikitolid گفته:

     سلام، خوشحالیم که براتون مفید بوده.
     سؤال شما بسیار کلی مطرح شده و می‌تونیم به اون از جنبه‌های مختلفی مثل طراحی محصول (نوع بسته‌بندی و فرایند ساخت و ویژگی‌های محصول)، طرح‌ریزی کارگاه (نوع ماشین‌آلات و فضای مورد نیاز و چیدمان) و موضوعات حقوقی (مثل مجوز و ثبت طرح صنعتی) پاسخ بدیم.
     توصیه می‌کنم از مجموعه‌هایی که در این موضوعات تألیف کردیم حسب نیازتون استفاده کنید تا به جواب جامع‌تر و کاربردی‌تری برسین.

     پاسخ
 35. Iliaz
  Iliaz گفته:

  باسلام آیا با ثبت شرکت تولیدی دیگر نیاز به گرفتن جواز کسب یا پروانه بهره برداری نیست؟

  پاسخ
  • میلاد اسمعیلی
   میلاد اسمعیلی گفته:

   با سلام، ثبت شرکت مقوله‌ای جداست تا چند شخصیت حقیقی، یک شخصیت حقوقی ایجاد کنند. اما مجوز همان اجازه‌ی انجام کار است، برای هر کار باید از متولیان آن اجازه بگیرید که به آن مجوز می‌گویند، مثلاً پزشکان از وزارت بهداشت اجازه‌ی طبابت می‌گیرند و تراشکاران از اتحادیه‌‌ی مربوطه.

   لذا چه یک شخص حقیقی (مثل من و شما) و چه یک شخص حقوقی (مثل شرکت الف) باید برای انجام کارهایشان از متولیان آن مجوز بگیرند و ثبت شرکت به معنای کسب اجازه نیست.

   پاسخ
 36. شیوا علیخانی
  شیوا علیخانی گفته:

  با سلام،من میتونم برای ۴ محصول مشابه یک جواز تاسیس بگیرم؟
  و اینک من برای یک محصول جدید تو سایت جواز تاسیس درخواست فرستادم اما الان دو هفته اس زده بررسی توسط کارشناس استان،چرا تایید نمیشه؟
  و اینک یه با قبلا واس یه محصول دیگکاشناس بازگردانی زده علت بازگردانی ام زده مدارک مدیرعامل بارگذاری شود،تو خود سایت جواز تاسیس ک مکانی برای بارگذاری من ندیدم
  ممنون

  پاسخ
  • میلاد اسمعیلی
   میلاد اسمعیلی گفته:

   سلام و وقت‌بخیر،

   بله در جوازتان نام هر محصول را به همراه ظرفیت تولید درج می‌کنند.
   در مورد وقفه‌ای که داشته‌اند (کارشناس استان)، به نظرتان ماجرای عجیبی است؟ حسب تجربیات‌مان از امور اداری (حالا نه این بحث خاص) اگر همه چیز به موقع انجام شود عجیب‌تر است.

   دقیقاً خاطرم نیست که کجای سامانه مدارک مرتبط با شرکت ثبت می‌شود اما این را می‌دانم که ارائه‌ی مدارک هویتی متقاضی جواز (که همان شرکت مورد نظر شماست) کاملاً ضروری است، لذا اگر مدارکتان را آپلود نکرده‌اید، موضوع را پیگیری فرمائید.

   پاسخ
 37. mahmood
  mahmood گفته:

  اگه بخوایم تو شرکت بازرگانی تولید هم داشته باشیم چیکار باید بکنیم روی بسته بندی نیازس هست اسم شرکتمون رو بزنیم یا فقط نام برند باشه کافیه

  پاسخ
  • میلاد اسمعیلی
   میلاد اسمعیلی گفته:

   باید برای شرکت‌تان، مجوزهای مربوط به تولید محصولات مورد نظر را از متولیان مربوطه اخذ کنید. (مثلاً اگر محصول‌تان کشاورزی است باید از وزارتخانه‌ی مربوطه مجوز بگیرید یا اگر محصول‌تان ورق فلزی است از اتحادیه‌ی مربوطه یا صنعت و معدن مجوز بگیرید)

   پاسخ سؤال دوم هم بستگی به نوع محصول دارد که مشمول چه استانداردهایی باشد و در چه بازارهایی عرضه شود، مثلاً در مورد مندرجاتی که روی بسته‌ی محصولات غذایی ثبت می‌شود باید شکل خاصی را رعایت کنید اما برای بسته‌بندی یک گونی ضایعات چنین حساسیتی وجود ندارد.

   پاسخ
 38. داود
  داود گفته:

  با سلام
  برای تولید یک نوع رب گوجه و چاشنی جات مانند خیارشور و ترشیجات و اطلاع از نحوه طی مراحل و تهیه مدارک لازم باید به کجا مراجعه کنم
  ممنون

  پاسخ
  • میلاد اسمعیلی
   میلاد اسمعیلی گفته:

   سلام و وقت‌بخیر، بستگی به نوع دقیق تولیدات و ظرفیت تولید هر کدام از آن‌ها دارد.

   اگر فعالیت‌ شما صنفی محسوب می‌شود (در گوگل جستجو کنید) به اتحادیه‌ی مربوطه مراجعه بفرمائید، پروانه‌ی کسب از طریق اتحادیه صادر می‌شود و در مورد سایر مجوز‌ها (مثل بهداشت و اماکن و استاندارد) به شما راهنمایی می‌کنند.

   پاسخ
 39. مهدی
  مهدی گفته:

  سلام و عرض ادب
  اول که واقعا عالی هستین
  بعد اعضای فعال کمپین یعنی چی؟ و چگونه اند؟
  آیا وقتی یک کارگاه به بهره برداری میرسه، مثلا بسته بندی نخود، آیا نام آن هم ثبت میشه؟ مثلا نخود احمد، یا اینکه اون یک پروسه ی جدا است؟ سوالمو این طوری هم بپرسم که: من یک کارگاه بسته بندی نخود به نام نخود احمد راه اندازی کردم، آیا نخود احمد دیکه ثبت شده است و بعنوان برند شناخته می شود و آیا می توان برایش نشان استاندارد و سیب سلامت گرفت و تاریخ تولید و انقضا قرار داد یا اینکه هر کدام از این ها یک پروسه ی جداگانه دارند؟

  پاسخ
  • میلاد اسمعیلی
   میلاد اسمعیلی گفته:

   با عرض سلام، از نظر لطف شما خوشحالم.

   گاهاً در ویکی‌تولید کمپین‌هایی ایجاد میشه و با همراهی دوستان بعضی موضوعات را به صورت فشرده مطالعه می‌کنیم؛ انشالله کمپین بعدی در زمستان خواهد بود.

   هر کدام از موضوعاتی که گفتین جدا هستن؛

   نام تجاری (همون نخود احمد) و نشان تجاری (لوگویی که انتخاب می‌کنین و روی محصول می‌زنید) در شمول مقررات مالکیت معنوی قرار می‌گیرن، یعنی نوعی دارایی معنوی محسوب میشن که می‌تونین ثبت کنید (در کشور ما با عنوان ثبت برند به این موضوع اشاره می‌کنن)؛ وقتی نام و نشان تجاری‌تون ثبت شد دیگه کسی اجازه‌ی استفاده از اونو نداره. همچنین اگر محصول‌تون از حیث طرح (مثلاً ظاهرش یا بسته‌بندیش) شکل خاصی داره،‌ میتونین برای ثبت طرح صنعتی اقدام کنین یا اگر از حیث فنّی نوآوری داشتین،‌ می‌تونین براش گواهی ثبت اختراع بگیرین (که البته هیچ کدوم این‌ها اجباری نیست).

   مجوز کارتون که همون پروانه‌ی کسبه باید از اتحادیه بگیرین که واسطه‌ی شما و وزارت صمته و اگر هم کارتون صنفی نیست و اتحادیه نداره باید مستقیماً از وزارت صمت پیگیری کنید و جواز تأسیس بگیرد. (البته حتی اگر کارتون صنفی باشه باز هم می‌تونین از صنعت و معدن اقدام کنین، ولی پیشنهاد من مراجعه به اتحادیه‌س)

   اگر محصول‌تون مشمول استاندارد اجباری باشه، باید ضوابطشو مطالعه کنید، بعد از اداره‌ی استاندارد برای دریافت نشان استاندارد اقدام کنین. (بسته به محصول‌تون شاید بخواین سیب سلامت بگیرین)

   اگر در منزل کار می‌کنین، باید مجوز مشاغل خانگی بگیرین و منزلتون هم به عنوان کارگاه خانوادگی در اداره‌ی کار ثبت کنید تا مشمول بیمه و امثالهم نشه (مورد دوم به شرطیه که جز همسر و فرزندان و پدر و مادرتون، کسی در کارگاه کار نکنه، وگرنه همون اولی کافیه)

   اگر هم می‌خواین شرکت داشته باشین، یعنی شریک دارید و می‌خواین سود و زیان و وظایفو بین خودتون تقسیم کنید، باید اول شرکتتونو تأسیس و ثبت کنید، سپس مجوزها رو برای اون شرکت بگیرید؛ توجه هم داشته باشید که اسم شرکت شما همون نام تجاری یا برندتون نیست، دو تا مقوله‌ی جدا از هم هستند.

   موفق باشید

   پاسخ
 40. بهزاد
  بهزاد گفته:

  سلام وقت بخیر
  میخواستم یه واحد تولیدی در زمینه تولید انواع نایلون و
  پت راه اندازی کنم و بودجه آن را ندارم کارخانه تاسیس کنم
  ولی یک کیلومتری شهر یک شهرک کارگاهی هست که اکثرا مصالح ساختمان میفروشن
  آیا میتونم در این شهرک فعالیتم را انجام بدم؟
  و جهت اخذ مجوز از اداره اصناف شهر میتونم دریافت کنم ؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید
  باتشکر

  پاسخ
  • میلاد اسمعیلی
   میلاد اسمعیلی گفته:

   سلام، وقت شما هم بخیر

   هر جایی که کاربریش صنعتی باشه، با استانداردهای کارتون منافاتی نداشته باشه و مطابق رده‌ی زیست محیطی فعالیت‌تون باشه می‌تونین کار کنین؛ اجازه بدین همه رو بررسی کنیم:

   – اگر منظورتون از شهرک کارگاهی، همون شهرک صنعتیه، از حیث کاربری مشکلی نداره، اما از اونجایی که میگین اونجا مصالح ساختمانی می‌فروشن، به نظرم میاد که شاید یه جای تجاریه، پس این موضوع رو بررسی کنید. (تجاری با صنعتی فرق می‌کنه)
   – من دقیقاً مشخصات محصول شمارو نمی‌دونم، آیین‌نامه‌های حفاظت‌ فنی و استانداردها رو بررسی کنید (تو حیطه‌ی کارتون) و ببینید که آیا الزاماتی در خصوص حدأقل متراژ یا نحوه‌ی دفع ضایعات داره یا خیر؛ اگر چنین مواردی وجود داشت باید بررسی کنید که آیا مکان مورد نظر شما با این الزامات هم‌خوانی داره یا نه.
   – برای تعیین رده‌ی زیست محیطی باید به فایلی مراجعه کنید که در متن راهنما گذاشتیم. رده‌ی زیست محیطی بر اساس نوع محصول‌تون و ظرفیت تولیدش مشخص میشه، یعنی شاید وقتی روزی ۱ تن تولید می‌کنین در رده‌ی ۲ باشین اما وقتی تولیدتون روزی ۱۰ تن باشه، رده‌ی زیست محیطی کارتون ۳ باشه (همه‌ی این‌ها در جداول هست)؛ حالا اگر جایی که گفتین شهرک صنعتیه، تماس بگیرین و بپرسین چه رده‌هایی رو پذیرش می‌کنن و آیا صرفاً برای تولید مصالحه یا می‌تونین فعالیت دیگه‌ای هم داشته باشین؟

   بله، پروانه‌ی کسب رو می‌تونین از اتحادیه‌ی مربوط به کارتون بگیرین.

   موفق باشید

   پاسخ
 41. شیوا علیخانی
  شیوا علیخانی گفته:

  سلام واقعا ممنون از سایت بسیار خوبتون
  برای گرفتن جواز بسته بندی زعفران از جهاد کشاورزی
  باید ابتدا زمین یا کارگاه داشته باشیم تا جواز بسته بندی بهمون بدن یا اول جواز بسته بندی رو میگیریم ک بهمون زمین تعلق بگیره؟
  مراحل جواز بسته بندی زعفران صنعتی را میشه بفرمایید.
  سپاس فراوان از شما

  پاسخ
  • میلاد اسمعیلی
   میلاد اسمعیلی گفته:

   با سلام و وقت‌بخیر؛

   از محبت شما ممنونم.

   ببینید خیلی از دوستان مثل شما فکر می‌کنن که برای دریافت مجوز باید همه چیز از همون اول تمام و کمال وجود داشته باشه، در حالی که این طوری نیست و شما وقتی برای دریافت جواز اقدام می‌کنین، همه چیز مرحله به مرحله جلو میره.

   در مورد جهاد کشاورزی هم شما اول باید جواز تاسیس بگیرین و بعد از اون با تهیه‌ی ماشین‌آلات و استخدام کارگرها و آماده‌سازی کارگاه برای اخذ پروانه اقدام کنید.

   برای دریافت جواز تاسیس، همون مدارک عادی شما (به عنوان شخص حقیقی) کفایت میکنه بعلاوه‌ی یه طرح توجیهی که مشخص باشه میخواین چه کاری انجام بدین. اصلا هم نگران نباشید، شما پروسه رو شروع می‌کنید و خیلی شفاف مسیرتون مشخص میشه.

   اگر از قبل کارگاه یا زمین مناسبی دارید میتونین از همون اول معرفی کنین و برای همون جواز بگیرین.

   در مورد این که آیا بدون جواز بهتون زمین میدن یا نه؟ اگه میخواین تو یه منطقه‌ی غیردولتی زمین تهیه کنید (که البته باید کاربری مناسبی داشته باشه) اصلا برای فروشنده مهم نیست که شما جواز دارید یا ندارید، اما برای بعضی شهرک‌های صنعتی بهتون میگن اول جواز تاسیس بگیرین.

   بریم سراغ سوال آخرتون.

   اگر میخواین شراکتی کار کنین، اول از همه شرکت ثبت کنید تا مجوزا رو برای همون شرکت بگیرین، اگر خودتون میخواین کار کنید (حالا شایدم با دوستان قابل اعتمادی که نیازی به عقد شرکت احساس نمی‌کنن) مجوزا رو به نام خودتون بگیرین.

   اول یک طرح توجیهی بنویسین و برای جواز تاسیس اقدام کنید؛ انشالله اگر با طرح‌تون موفق شد و جواز تاسیس گرفتین باید برای مجوز بهداشت و نشان استاندارد هم اقدام کنید.

   موضوع مالکیت فکری ارتباطی با جواز نداره اما صرفا جهت اطلاع، در مورد فعالیت شما بهتره برای ثبت برند و نشان تجاری و طرح بسته‌بندیتون هم برنامه‌ریزی کنید تا نگرانی بابت کپی کردن طرح بسته‌هاتون وجود نداشته باشه.

   انشالله موفق باشید

   پاسخ
  • wikitolid
   wikitolid گفته:

   سلام، اگر منظور شما ساخت جواهراته به اتحادیه‌ی مربوطه مراجعه کنید و نیازی به ملک صنعتی و امثالهم نخواهید داشت اما اگر منظورتون ذوب‌ریزی طلاست، بسته به ظرفیت تولیدتون باید مطابق مطالب همین راهنما عمل کنید.

   پاسخ
 42. negar
  negar گفته:

  سلام ما می خوایم پروانه ساخت تجهیزات مخازن برج تقطیر بگیریم در ابتدای کار باید چی کار کنیم ؟ برای ساختمانی قصد اجاره کردنش را داریم مساحت باید به چه میزان باشد

  پاسخ
  • wikitolid
   wikitolid گفته:

   با سلام، پاسخ سؤال شما ارتباطی با این درس نداره؛

   برای بحث مساحت، مطالب طرح‌ریزی رو مطالعه بفرمایید.
   برای کارتون هم از تهیه‌ی طرح توجیهی شروع کنید.

   موفق باشید.

   پاسخ
 43. داوود
  داوود گفته:

  سلام
  من یه پارکینگ مشرف به یه حیاط دارم که تقریبا ۱۰۰ متره دوست دارم اونجا فلزی جات تزیینی بسازم برای این کار یه کوره ۱۵کیلویی دارم که سوختش کپسول گازه
  و یه هواکش فیلتر دار هم دارم و بوی زیادی توی هوا نمیپیچه و سر صدای زیاد هم ندارم ضمن اینکه اطرافم هم خونه ای نیست به نظرتون میتونم جوازیا پروانه کسب کنم یا نه
  ممنون

  پاسخ
  • wikitolid
   wikitolid گفته:

   سلام، اگر کار فقط توسط خود شما و اعضای خانواده انجام میشه، آلودگی و سر و صدا نداره، حجم تولید متناسب با شرایط فضای مسکونی هست، عرضه و فروش محصول در جایی غیر از واحد مسکونی انجام میشه و تردد بیش از اندازه وجود نداره، نوع فعالیت‌تون تقریباً برای دریافت مجوز خانگی مناسبه.
   شرط دیگه اینه که فعالیت شما جزء رشته‌های مشاغل خانگی باشه که در سایت اداره کار همشونو فهرست کردن؛ مثلاً عناوینی مثل سازنده‌ی زیورآلات سنتی، ملیله‌ساز، حکاکی روی فلز و امثالهم در این فهرست هست که می‌تونن به کار شما مربوط بشن.

   خودتون هم باید پایان خدمت و یه سری شرایط عمومی رو داشته باشین که ارتباطی با سؤالتون نداره، لذا طرح توجیهی بنویسین و اقدام کنین، اما به صورت کلّی نمیشه اظهار نظر قطعی کرد.
   ضمناً حتی اگر بابت اون کپسول و کوره بهتون مجوز ندن (که بعید هم نیست، چون می‌تونه از حیث ایمنی خطرناک باشه یا آلایندگی ایجاد کنه) می‌تونین کارهای مربوطه رو برون‌سپاری کنین و صرفاً فعالیت‌های مونتاژ و بسته‌بندی رو در منزل انجام بدین تا مجوز صادر بشه.
   انشالله موفق باشین

   پاسخ
 44. محمدرضا حسین زاده
  محمدرضا حسین زاده گفته:

  سلام
  برای احداث کارخانه مقوای بهداشتی جعبه شیرینی باید از کجا شروع کنم
  به کدام وزارت خانه یا غیره مراجعه کنم

  پاسخ
  • میلاد اسمعیلی
   میلاد اسمعیلی گفته:

   با سلام،
   اگر کارتان در حد تهیه‌‌ی مقوا و چاپ روی آن‌هاست به اتحادیه‌ی مربوطه مراجعه کنید.
   اگر قرار است کار تولید انجام دهید، در مورد تولید جعبه و مقوا از وزارت صمت و در مورد بهداشتی بودن آن‌ها از وزارت بهداشت و درمان مجوز بگیرید، همچنین اگر کار چاپ هم انجام می‌دهید به مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد نیاز خواهید داشت.

   پاسخ
 45. درویش
  درویش گفته:

  سلام
  برای گرفتن مجوز تولید هدفون و هندزفری (لوازم جانبی موبایل)
  از کجا باید شروع کرد

  پاسخ
  • میلاد اسمعیلی
   میلاد اسمعیلی گفته:

   با سلام،
   اگر قرار است به عنوان نماینده‌ی شک شرکت دیگر فعالیت کنید، پاسخ مفصلی دارد که خارج از چهارچوب این درس است. (در این حالت ضمن مذاکره با شرکت‌ اصلی باید از قراردادهای مالکیت فکری مثل فرانچایزینگ استفاده کنید و سایر مجوزها را باید متناسب با توافقات شما با شرکت اصلی شناسایی کنیم)

   اگر خودتان محصول خاصی را طراحی کرده‌اید و قصد تولید دارید، باید از صنعت و معدن مجوز بگیرید و نقطه‌ی آغاز، تهیه‌ی طرح تجاری است.

   پاسخ
  • میلاد اسمعیلی
   میلاد اسمعیلی گفته:

   سلام، بله اجاره‌نامه کافی است، مگر بعضی موارد استثنا که مالکیت بر عین ملک را شرط کرده‌اند.

   پاسخ
 46. رعنا رحیمی
  رعنا رحیمی گفته:

  سلام و وقت بخیر جهت اجاره و تاسیس تولیدی مواد شیمیایی چه مناطقی و شهرک های صنعتی میتوان اقدام کرد؟

  پاسخ
  • میلاد اسمعیلی
   میلاد اسمعیلی گفته:

   سلام، تولید مواد شیمیایی طیف وسیعی از محصولات را شامل می‌شود که رده‌های زیست محیطی متفاوتی دارند و سؤال شما صرفاً بر اساس نوع دقیق محصولات و ظرفیت تولیدشان قابل پاسخگویی است. (از جداول ارائه شده در متن درس استفاده کنید)

   پاسخ
 47. رعنا رحیمی
  رعنا رحیمی گفته:

  بله درسته طیف محصولات تولیدی ما مواد شیمیایی پساب های صنعتی رو شامل میشود که قابل استفاده در صنایع مادر هست.

  پاسخ
 48. فاطمه باجلوند
  فاطمه باجلوند گفته:

  سلام وقتتون بخیر.من شامپوی حیوانات در خانه تولید کردم.بنظرتون فروشش بدون جواز بلامانع هستش؟
  به من گفتن چون سازمان حمایت از حیوانات نداریم در کشور میتونم این کار رو کنم.و وقتی خواستم کارگاه بزنم میتونم جواز بگیرم.درسته؟

  پاسخ
  • میلاد اسمعیلی
   میلاد اسمعیلی گفته:

   سلام، تمام فعالیت‌ها مشمول دریافت مجوز هستند و فعالیت شما هم از این قاعده مستثنی نیست، طوری که حتی اگر تولیدکننده‌ی این ماده‌ی شیمیایی نبودید، کماکان باید برای بسته بندی آن مجوز می‌گرفتید و این مسأله ارتباطی با وجود سازمان حمایت از حیوانات ندارد.
   به صورت کلّی چون فعلاً فروش‌تان محدود است، در حالت عادی بعید است با مشکل خاصی روبه‌رو شوید، اما اگر شاکی خصوصی داشته باشید (مثلاً صاحب حیوان بابت حساسیت پوستی شکایت کند)، نداشتن مجوزهای مربوطه می‌تواند دلیل محکمی بر قصورتان باشد.

   پاسخ
 49. میلاد اسمعیلی
  میلاد اسمعیلی گفته:

  ثبت برند ارتباطی با مجوز ندارد و به صورت جداگانه و اختیاری می‌توانید علامت تجاری‌ خودتان را به ثبت برسانید.

  با توجه به اطلاعاتی که ارائه کرده‌اید اظهار نظر در مورد مجوزهای ضروری امکان‌پذیر نیست و حسب مورد، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت صمت می‌توانند متولیان صدور مجوز باشند.

  پاسخ
  • سید علی سجادی
   سید علی سجادی گفته:

   ولی در سایت مالکیت معنوی قوه قضاییه برای اظهارنامه جهت ثبت علامت تجاری در اخر آپلود مجوز رو میخواد برای برسی کارشناس

   پاسخ
   • میلاد اسمعیلی
    میلاد اسمعیلی گفته:

    مجدداً تأکید می‌کنم که ثبت علامت و مجوز دو موضوع مستقل هستند و ارتباطی ندارند؛ یعنی اگر دیجی‌کالا از شما پروانه‌ی کسب یا بهره‌برداری خواسته است، شما نمی‌توانید جای این مجوزها، گواهینامه‌ی مالکیت علامت ارائه کنید، بلکه ارائه‌ی این گواهینامه صرفاً نشان می‌دهد که اگر محصولی را با نام الف می‌فروشید، واقعاً صاحب امتیاز این نام تجاری هستید.

    با این اوصاف اگر صرفاً برای همکاری با دیجی‌کالا می‌خواهید علامت‌تان را ثبت کنید، نیازی به آن نیست و همان پروانه‌ی کسب (یا انواع دیگر مجوزهای تولید یا بهره‌برداری) کفایت می‌کند، اما اگر برای برندسازی یا اعطای لایسنس برنامه‌ریزی کرده‌اید، ثبت علامت می‌تواند مفید باشد. (البته از رویه‌ی دیجی‌کالا خبر ندارم، اما به هر حال نمی‌توانند مالکیت بر علامت را نشانه‌ی مجوز فعالیت بدانند)

    در مورد نکته‌ای که فرمودید (لزوم داشتن مجوز برای ثبت علامت) صرفاً جهت اطلاع‌ عرض می‌کنم که اولاً این پیش‌نیاز جنبه‌ی شکلی دارد (یعنی چندان مهم نیست که از کدام نهاد مجوز گرفته‌اید)، دوماً می‌توانید از سیستم مادرید و ثبت‌ بین‌المللی استفاده کنید (بدون نیاز به مجوزهای ملّی) و سوماً بنا به مستقل بودن مالکیت علامت از مجوز، حتی اگر مجوز فعالیت‌تان باطل شود، امتیاز شما نسبت به علامت تجاری محفوظ می‌ماند.

    پاسخ
   • میلاد رادان
    میلاد رادان گفته:

    سلام علی سجادی عزیز.
    این جواز تاسیسی که میفرمایید جواز تاسیس ثبت شرکت هست نه جواز تاسیس تولیدی. و شما هنگام ثبت شرکت اول باید جواز ثبت شرکت بگیرید
    البته اگر برند شما خارجی نباشد میتوانید حقیقی اقدام کنید و نیازی به ثبت شرکت هم ندارید
    همچنین اگر جواز کسب شغلی و همچنین کارت بازرگانی حقیقی هم داشته باشید میتوانید علامت خارجی ثبت کنید .

    پاسخ
 50. حمید
  حمید گفته:

  سلام. من یک شرکت در زمینه تولید ترمینال برق ثبت کردم و قصد دارم در فاز اول کار تولید را به روش برون سپاری به انجام برسونم. حقیقت اینکه بودجه کافی برای اجاره یا خرید کارگاه تولید ندارم خواستم بپرسم که مجوزهای اجباری برای تولید بدون کارخانه چه هستند؟ و الزاما نیاز به داشتن کارگاه می باشد؟

  پاسخ
  • میلاد اسمعیلی
   میلاد اسمعیلی گفته:

   با سلام، مطابق دستورالعملی که ابتدای امسال (۱۴۰۰) صادر شد، شرایط صدور مجوز تولید بدون کارخانه عبارتند از:

   – داشتن شخصیت حقوقی (که دارین)
   – داشتن نشان تجاری ثبت شده (برند ثبت شده، تا هویت محصولات شما و انتساب اون‌ها به شما رو نشون بده)
   – دفتر کار استیجاری یا دفتر کاری که برای خودتون باشه (منتها مشکلاتی مثل در رهن بانک بودن یا توقیف بودنو نداشته باشه)
   – وجود حدأقل یک قرارداد برون‌سپاری با تولید‌کننده‌ای که واقعاً توانایی انجام موضوع قراردادو داشته باشه (چون شما قراره تولیدتونو برون‌سپاری کنین و حدأقل یک کارگاه یا کارخونه باید وجود داشته باشه که با اون به توافق رسیده باشین)

   با این اوصاف نیازی به داشتن کارگاه ندارین و فعالیت‌های تولید شما توسط کارگاه‌ها و کارخانه‌های دیگه انجام میشن.

   پاسخ
 51. علوی
  علوی گفته:

  با سلام و احترام ممنون از راهنمایی های مفیدتون من میخام توی روستا ی کارگاه کوچک میوه خشک کنی راه اندازی کنم ی اتاق کوچک وتمیز کاشی شده هم دارم تجهیزات زیادی نیاز نداره ولی متاسفانه برق سه فاز مورد نیاز هست که اداره برق شهر با من همکاری نمی کنه راهنمایی میخاستم که باید چکار کنم دستگاه میوه خشک کنی صد کیلیویی با برق سه فاز میخام بگیرم با تشکر

  پاسخ
  • میلاد اسمعیلی
   میلاد اسمعیلی گفته:

   با سلام؛

   از حیث حقوقی شما خواهان برق تولید هستید که تأمین آن مستلزم داشتن پروانه‌ی بهره‌برداری معتبر برای اون مِلک هست و اگر این پروانه رو ندارین، همکاری نکردن اداره‌ی برق کاملاً مطابق آیین‌نامه‌هاس و قابل پیگیری نیست.

   از حیث فنّی شاید راهکاری برای راه‌اندازی اون دستگاه وجود داشته باشه که متأسفانه در تخصص من نیست و به موضوع این مقاله (مجوزهای تولید) هم مربوط نمیشه.

   امیدوارم هر چه زودتر مشکلتون حل بشه و فعالیت مورد علاقه‌تونو شروع کنید،‌ انشالله.

   پاسخ
 52. پژمان نوری
  پژمان نوری گفته:

  سلام من اگر برای کار جواز تاسیس بگیرم اداره برق ترانس بهم میده؟ و سوله بسازم..میتونم به کارم ادامه بدم و پروانه بهره برداری نگیرم بدون پروانه کار کنم.

  پاسخ
  • میلاد اسمعیلی
   میلاد اسمعیلی گفته:

   سلام؛

   با جواز تأسیس می‌تونین برای انشعاب برق درخواست کنین، منتها پس از پایان اعتبار مجوز، پول برق رو با تعرفه‌ی تجاری محاسبه می‌کنن. البته این قاعده فقط در مورد جواز تأسیس نیست، شما اگر پروانه‌ی کسب یا تولید هم ارائه کنین، فقط تا پایان اعتبارشون از برق با نرخ مصارف تولیدی برخوردار می‌شین.

   پاسخ
 53. محمد اشرفیان
  محمد اشرفیان گفته:

  سلام وقت بخیر. مجوز تولید جعبه سازی فانتزی بایستی به کجا مراجعه کنم؟امکانش هست راهنمایی کنید؟ملک مسکونی موقعیت اداری
  امکان مجوز داره؟بدون آلاینده هست و بدون سرصدا
  ممنونم پیشاپیش از راهنمایی شما

  پاسخ
  • میلاد اسمعیلی
   میلاد اسمعیلی گفته:

   سلام، به اتحادیه مراجعه کنین و ضوابط محل هم از اون‌ها بپرسین؛ البته در هر صورت برای کاربری مورد نظر شما، مک اداری مناسب نیست.

   پاسخ
  • میلاد اسمعیلی
   میلاد اسمعیلی گفته:

   با سلام؛
   باید به اتحادیه ذی‌ربط مراجعه کنید. (کارتون صنفیه)

   اصولا مکان اداری برای کار صنعتی نیست.

   پاسخ
 54. محمد اشرفیان
  محمد اشرفیان گفته:

  و اضافه کنم که فروشمون کاملا آنلاین هست و ۷سال سابقه فروش داریم و مراجعه حضوری برای خرید نداریم،و فقط دو الی سه نفر نیروی کار داریم،
  اینکه مجوز انفرادی باید بگیرم یا گروهی؟ و از کجا باید شروع کنم در استان البرز،ممنون از سایت خوبتون

  پاسخ
  • میلاد اسمعیلی
   میلاد اسمعیلی گفته:

   چیزی به نام مجوز گروهی نداریم؛
   شما می‌تونین مجوز رو برای یک شخص حقیقی (مثلاً خودتون) بگیرین؛
   یا با همکاران‌تون شرکت تأسیس کنید و مجوزو برای شرکت بگیرین.

   نقطه‌ی شروعتون بستگی به این داره که دقیقاً نوع محصول و ظرفیت تولید و مدل کسب‌وکارتون رو بدونیم، مثلاً می‌تونین در قالب مشاغل خانگی مجوز بگیرین، یا مجوز تولید بدون کارخانه بگیرین، یا حتی کلاً وارد این فضا نشین و با کسانی که مجوز دارن قرارداد منعقد کنین و صرفاً برای پخش محصولاتتون مجوز بگیرین؛ هر کدام از این حالت‌ها رویه‌ی متفاوت و ملاحظات خاص خودشو داره که برای انتخاب بهترین مسیر، باید ترجیحاً از یک مشاور حقوقی (که روی حوزه‌‌ی کسب و کار هم اشراف داشته باشه) مشورت بگیرین.

   ضمناً اگر مجوزو برای همکاری با فروشگاه‌های آنلاین می‌خواین و دلیل دیگه‌ای براش ندارین، یه پروانه‌ی کسب ساده هم کارتونو راه می‌اندازه.

   پاسخ
   • محمد اشرفیان
    محمد اشرفیان گفته:

    خیلی ممنون از توضیحات کاملتون.ممنونم
    ،من جمع بستم اشتباه متوجه شدید،نه تنها هستم.و قرارهست کارِ تولید جعبه رو در ساختمان مسکونی اداری انجام بدم،از اونجایی که مسکونی اداری هست ساختمون جدید و نیروهای کار خانم فکر میکردم حتما نیاز به مجوز داره که مشکلی پیش نیاد،
    مشاور حقوقی کسب و‌کار رو‌متاسفانه سراغ ندارم،
    مجوز مشاغل خانگی رو خوندم ذکر شده بود باید فقط اعضای خونواده باشه؟!
    تولید هم زیاد نیست و فروش حضوری ندارم
    در حد همون تولید مشاغل خانگی کمی بیشتر،

    و اینکه پروانه کسب رو صادر میکنند برای ساختمون مسکونی اداری؟،و اصلا نیازه برا فروش انلاین و سایت
    و یا تولید کارهای سبک مجوز گرفت؟
    باز هم ممنون

    پاسخ
    • میلاد اسمعیلی
     میلاد اسمعیلی گفته:

     با سلام مجدد؛

     بله مجوز مشاغل خانگی زمانی صادر میشه که اگر شما صاحب‌کار هستید، نهایتاً پدر و مادر و همسر و فرزندان‌تون باهاتون کار کنن (حتی برادر یا خواهرتون هم نباید باشن).

     در مورد مجوز، اصل بر اینه که هر کسی برای کاری که می‌کنه باید مجوز داشته باشه، اما این که نداشتن مجوز چه تبعاتی میتونه داشته باشه، بستگی به نوع فعالیت‌تون داره.

     برای ساختمان مسکونی، پروانه‌ی کسب برای تولید جعبه بعید می‌دونم صادر کنن، منتها بازم می‌تونین از اتحادیه پیگیری کنین.

     پاسخ
 55. محسن میمنت
  محسن میمنت گفته:

  سلام. وقتتون بخیر
  واقعا ممنونم بابات وقت و انرژی که می ذارید و با حوصله توضیح می دید. خیلی وقت بود می خواستم برای تولید اقدام کنم اما گیج بودم. و سایت شما خیلی به من کمک کرد.
  ما یک تیم پزشکی هستیم که محصولات بهداشتی و آرایشی فرموله کردیم و برخی هم ثبت اختراع ایران و برخی خارجی دارن.
  اخیرا به فکر تولیدشون افتادیم اما در فاز اول نمی خوایم وارد تولید گسترده بشیم و در حد تولید کم و مصرف همکاران نزدیک و بیماران خودمون اقدام کنیم. و برند مون رو هم ثبت کردیم. اما می خواییم حتما با مجوز وامکان توزیع باشه.
  می خواستم بدونم برای تولید در این حد در فاز اول از طریق اتحادیه اقدام کنیم یا صمت؟ و اگر اتحادیه چه اتحادیه ای؟
  و اینکه آیا برای تولید مواد آرایشی بهداشتی در این حد بهتره در یک ملک تجاری در درون شهر که مورد تایید معاونت غذا و دارو باشه اقدام کنیم یا حتما باید کارگاه و در شهرک صنعتی باشه؟

  پاسخ
  • میلاد اسمعیلی
   میلاد اسمعیلی گفته:

   با سلام، خوشحالم از این که ویکی تولید براتون مفید بوده.

   مسأله‌ی شما کمی خاصه.

   برای بهره‌برداری از پتنت‌هایی که در ایران مورد حمایت هستند، باید از مرجع ثبت (اداره‌ی مالکیت معنوی) درخواست کنید تا به واسطه‌ی آن، مجوزهای مربوطه از نهادهای ذی‌صلاح برای شما صادر شود.
   اختراعاتی که در ایران ثبت نکرده‌اید و برنامه‌ای هم برای ثبت‌شان ندارید (مثلاً در بازه‌ی ۱۲ ماهه‌ی حق تقدّم نیستند)، در ایران مورد حمایت قرار نمی‌گیرند و تفاوتی با محصولات یا فراورده‌های عادی ندارند. برای این موارد، اگر تولید شما فعلاً در حد آزمایشی است، نیازی به مجوز ندارید اما اگر جنبه‌ی تجاری دارد یا می‌خواهید از آن‌ها بهره‌برداری تجاری کنید، بسته به ماهیت دقیق محصولات‌تان، باید از صمت و بهداشت مجوز بگیرید.

   در مورد سؤال آخرتان، بستگی دقیق به رده‌بندی زیست محیطی محصولات‌تان دارد.

   پاسخ
   • محسن میمنت آبادی
    محسن میمنت آبادی گفته:

    خیلی ممنونم که وقت گذاشتید و پاسخ دادید. با توجه به اینکه می خواییم به جنبه ی تجاری هم وارد بشیم پس از طریق صمت اقدام می کنیم و اگر به نکته ای برخوردیم که برای دوستان هم مفید باشه در اینجا مطرح می کنم

    پاسخ
 56. آریو
  آریو گفته:

  سلام ، ممنون میشم جواب بدین D; ما میخوایم یه تولیدی کوچیک سالاد الویه با بسته بندی وکیوم و استاندارد بهداشتی راه بندازیم (در سطح شهرستان یا استان – در ضمن ایلام زندگی میکنم با جمعیت ۸۰۰ هزار نفریِ کل استان) ، یه تولیدی کوچیک که شاید روزانه بین ۲۰۰ تا ۵۰۰ تا محصول هم تولید نکنه ، و فقط همین یه محصول یعنی الویه رو تولید کنیم ، میخواستم بدونم باید بازم از این مجوز ها و پروانه ها رو گرفت و شهرک صنعتی و سوله و.. اینا نیازه ؟ میدونم که به بعضی از مجوز ها نیاز داریم مثلا بهداشتُ اینا ، ولی بقیشون چی ؟ باید بازم اول جواز تاسیس و.. رو گرفت برای تولیدی به این کوچیکی ؟ خیلی ممنون از مطلب و آموزشتون ^^

  پاسخ
  • میلاد اسمعیلی
   میلاد اسمعیلی گفته:

   سلام، بله باید مجوز بگیرید، اما الزاماً نیازی به تهیه‌ی سوله نیست. توضیحات این راهنما بر اساس رویه‌ی اخذ مجوز از وزارت صنعت و معدن است، اما فعالیت شما با سازمان غذا و دارو و موضوعاتی مثل سیب سلامت مربوط می‌شود که ملاحظات جداگانه‌ای دارد.

   پاسخ
 57. مرتضی علیاری
  مرتضی علیاری گفته:

  سلام
  من میخوام اقدام به تولید اسباب بازی شانسی مثل تخم مرغ های شانسی بکنم. فعالیتم در واقع تولیدی نخواهد بود.یعنی اسباب بازی و پوسته تخم مرغ بصورت آماده در بازار وجود داره و فقط کافیه دور پوسته ها یک برچسب با برند من زده بشه. میخواستم بپرسم جواز تاسیس رو چجوری باید بگیرم با توجه به اینکه کار تولیدی انجام نمیدم

  پاسخ
 58. Ahmad masih
  Ahmad masih گفته:

  سلام وقت شما بخير
  ببخشيد من ميخاستم خط توليد ذغال فشرده براي قيلون و كباب را بندازم من الان بايد بخاطر اخذ جواب فعاليت اين خط به كجا مراجعه بكنم بخاطريكه خط توليد ذغال صنف مشخص ندارد الان موندم كه اگر بيرون از شهر كارگاه بگيرم كه نه به مردم محيط و نه به محيط زيست اسيب برسونم
  بايد مجوز داشته باشم و يا نه اگر بخواهم بگيرم بايد از كجا اقدام بكنم ميشود يك راهنمايي بكنيد كه انشالله بتونم با راهنمايي هاي شما انشالله شروع به فعاليت كنم تشكر سلامت باشيد

  پاسخ
 59. محمودایمانپور
  محمودایمانپور گفته:

  سلام.من ۲۰ سال در یک کارگاه تولید شیلنگ کار کردم از صفر تا ۱۰۰ تولید و تعمیرات برقی و مکانیکی و …. رو کاملا بلد هستم .سال گذشته بازنشسته شدم و به فکر کارکردن برای خودم افتادم .به کمک برادرم یه دستگاه تولید شیلنگ گرفتیم و الان در مغاه ۵۰ متری پایین خونه مسکونی استقرار کردیم .برای تولید با مشکل مالی جهت خرید مواد اولیه مواجه هستیم .با این حال سوال اصلی من برای گرفتن مجوز و استفاده از امتیازات مجوز برای گرفتن وام …. هست .میخواستم از شما سوال کنم که باید از کجا شروع کنم و کجا باید برم برای گرفتن مجوز .

  پاسخ
 60. رازی
  رازی گفته:

  سلام برای انتقال کار گاه ساخت درب و پنجره که همکنون مشغول به فعالیت در شهر می باشد و مجوز از اتحادیه هم دارد به شهرک صنعتی برای ادر اختیار داشتن فضای بزرگتر ایا دوباره مجوز خاصی لازم است بگیریم ؟
  و اینکه شهرک صنعتی برای کارهای چوبی است اگر کار ما که با یو پی وی سی هست در انجا مستقر بشیم چه مشکلاتی ایجاد میشه ؟ کسی که واحد را اجاره داده میگویید در حد یک اخطار می دهند و کار دیگری نمی کنند .

  پاسخ
  • میلاد اسمعیلی
   میلاد اسمعیلی گفته:

   با سلام، بله مجوزها ناظر بر مکان کنونی شما هستند. در مورد سؤال دوم، باید اساسنامه‌ی شهرک مورد نظر را مطالعه بفرمائید. اگر نوع فعالیت‌ شما متناسب با فعالیت‌های شهرک نباشد، اساساً اجازه‌ی انتقال عین یا منافع به شما داده نمی‌شود. همچنین اگر فعالیت واقعی شما با آن چه اعلام کرده‌اید متفاوت باشد، قانوناً امکان جلوگیری از ادامه‌ی فعالیت‌های شما وجود خواهد داشت.

   پاسخ
 61. حسن
  حسن گفته:

  سلام من یه کاراه کوچیک تولید لباس ورزشی دارم و یه مغازه سمت منیریه، میخواستم ببینم برای گرفتن مجوز و موارد مورد نیاز رسمی کردن این کار باید چی کار کنم. ممنونم از پاسخگوییتون

  پاسخ
 62. Tagliafico
  Tagliafico گفته:

  سلام و ارادت
  با سوله ی استیجاری میشه جواز تولید گرفت یا خیر ؟ چون هزینه ی تهیه و ساخت سوله بسیار بالاست و ریسک کار رو چند برابر میکنه

  پاسخ
 63. حسن نظری
  حسن نظری گفته:

  من بیست سال سابقه ی خیاطی حرفه ای دارن و مجوز کسب و کار دارم از امور صنفی ،،،بارها اقدام کردم برای ایجاد کارگاه تولیدی حتی طرح توجیهی هم خودم نوشتم فقط میخام بدونم چجوری هم از منطقه صنعتی شهرمون که تازه افتتاح شده زمین بگیرم و تسهیلات لازم جهت خرید ابزار الات صنعتی مدرن و به روز که توی طرح توجیهی هم ذکر کرده ام ،،ممنون میشم راهنمایی و مشاوره بدین بهم ،،،،

  پاسخ
  • میلاد اسمعیلی
   میلاد اسمعیلی گفته:

   سلام

   بستگی به اون شهرک صنعتی داره؛

   جواز تأسیس کفایت می‌کنه (به شرطی که شهرک، جنبه‌ی عمومی داشته باشه و برای کار خاصی نباشه)

   برای تسهیلات هم می‌تونین با جواز تأسیس اقدام کنید.

   پاسخ
 64. عشرت محسن زاده
  عشرت محسن زاده گفته:

  سلام خسته نباشید.
  برای گرفتن مجوز کارگاه کلاه آکاردئونی باید به کجا مراجعه کرد؟؟ و اینکه به نظرتون صرفه اقتصادی داره همچین کارگاهی؟؟؟ تقاضا داره برای فروش؟

  پاسخ
  • میلاد اسمعیلی
   میلاد اسمعیلی گفته:

   با سلام؛

   اتحادیه درب و پنجره‌سازان.

   تجربه نشون می‌ده که وقتی کسی می‌پرسه فلان کار سود داره یا نه؟ به این معناست که تحقیقات بازار و پیش‌بینی تقاضا و … رو انجام نداده و طبیعتاً در این حالت سودی عایدتون نمی‌شه، چون قراره تیری در تاریکی پرتاب کنید. (شما باید ببینید که دقیقاً چه نوع آکاردئون‌هایی با چه قیمتی در چه مناطقی تقاضا داره و خودتون با چه قیمتی می‌تونین تولید کنید و چقدر قدرت سرمایه‌گذاری دارید و بسیاری از مسائل دیگه‌ای که بحث مفصلی می‌طلبه)

   پاسخ
  • میلاد اسمعیلی
   میلاد اسمعیلی گفته:

   با سلام؛

   اتحادیه درب و پنجره‌سازان.

   تجربه نشون می‌ده که وقتی کسی می‌پرسه فلان کار سود داره یا نه؟ به این معناست که تحقیقات بازار و پیش‌بینی تقاضا و … رو انجام نداده و طبیعتاً در این حالت سودی عایدتون نمی‌شه، چون قراره تیری در تاریکی پرتاب کنید. (شما باید ببینید که دقیقاً چه نوع آکاردئون‌هایی با چه قیمتی در چه مناطقی تقاضا داره و خودتون با چه قیمتی می‌تونین تولید کنید و چقدر قدرت سرمایه‌گذاری دارید و بسیاری از مسائل دیگه‌ای که بحث مفصلی می‌طلبه)

   پاسخ
 65. سیامک آقاجان بگلو
  سیامک آقاجان بگلو گفته:

  عرض سلام و ادب
  پیج بسیار غنی و فعالی دارید
  بنده برای تاسیس یک کارگاه کوچک تولید غذای سرد راهنمایی می خوام
  آیا با توجه به مصوبات اخیر مجلس برای تسهیل در صدور مجوز ها، امکان راه اندازی آن در محلی با کاربری مسکونی هست؟
  آیا شخص حقیقی می تواند اقدام کند؟
  اولین مراجعه به کدام سایت باید باشد؟

  تشکر از این همه تلاش و همکاری شما

  پاسخ
  • میلاد اسمعیلی
   میلاد اسمعیلی گفته:

   سلام، متشکرم.

   به صورت کلّی کسب‌وکار باید در محلی با کاربری مناسب باشه و اگر منظورتون تولید صنعتی غذاهای سرد بسته‌بندی شده (مثل سالاد اولویه و امثالهمه) در منزل امکان‌‌پذیر نیست.

   بله، الزامی به ثبت شرکت نیست، می‌تونین در قالب شخص حقیقی اقدام کنید.

   در مورد سؤال آخر باید دقیقاً ببینیم چه کاری می‌خواین انجام بدین؛ اما به صورت کلّی متولی صدور مجوز “وزارت بهداشته”. با توجه به نوع محصول‌تون توی گوگل سرچ کنید و مصوبات “سازمان غذا و دارو” در مورد اون محصولو مطالعه کنید تا کاملاً از شرایط مطلع بشین.

   موفق باشید

   پاسخ
 66. اکبر
  اکبر گفته:

  سلام و وقت بخیر میخواستم بدونم آیا برای گرفتن مجوز تولید محدودیت متراژ بنا وجود داره یا خیر

  پاسخ
 67. حسن
  حسن گفته:

  سلام
  من میخواهم یک مجموعه بزرگ اقتصادی و اشتغالزایی را ایجاد و راه‌اندازی کنم.
  سلام من میخواهم یک مجموعه بزرگ را ایجاد کنم .
  احداث این مجموعه در ۴ فاز می‌باشد .
  فاز اول : تولید انواع محصولات شوینده
  فاز دوم : تولید انواع محصولات سلولزی
  فاز سوم : تولیدات انواع محصولات غذایی
  فاز چهارم : تولید انواع محصولات دخانی
  این کارخانه در مساحتی حدود
  ۵۰ هکتار احداث خواهد شد . ( امکان افزایش دارد)

  ظرفیت اشتغال حدود تا ۲۰/۰۰۰نفر از مددجویان تحت پوشش کمیته امداد حضرت امام خمینی ره خواهد بود. (امکان افزایش نیروی کار وجود دارد )
  فاز اول:
  تولید روزانه حدود ۵۰۰ تن مایع ظرفشویی.
  تولید روزانه حدود ۵۰۰ تن مایع دستشویی.
  تولید روزانه حدود ۵۰۰ تن پودر لباسشویی دستی و ماشینی.
  تولید روزانه حدود ۵۰۰ تن مواد سفید کننده و ضد عفونی کننده .
  تولید روزانه حدود ۳۰۰ تن انواع شیشه پاکن.
  تولید (ظروف مایعات شوینده و آرایشی و بهداشتی _صفر تا صد)
  تولید گرانول با گرید مختلف
  تولید انواع نایلون و نایلکس

  تصفیه خانه فاضلاب اختصاصی
  نیروگاه برق اختصاصی

  فاز دوم :

  تولید انواع مواد سلولزی از قبیل ( دستمال کاغذی،دستمال توالت. پوشاک بچه، نوار بهداشتی)
  تولید انواع لوازم آرایشی و بهداشتی.
  تولید انواع ظروف یکبار مصرف
  فاز سوم :
  مربوط مواد غذایی
  تولید روغن خوراکی با ظرفیت ۱۰۰۰تن در هر ۲۴ ساعت
  (وابستگی به دولت در این مورد به صفر می‌رسد.خرید روغن خام)
  تولید رب گوجه فرنگی با ظرفیت ۵۰۰ تن تا ۱۰۰۰ تن در هر ۲۴ساعت
  تولید انواع سس
  تولید انواع آبمیوه های طبیعی
  تولید انواع محصولات لبنی ( وابستگی به دولت به صفر می‌رسد _ خوراک دام)
  تولید قند و شکر
  بسته‌بندی انواع چای

  فاز چهارم :
  تولید انواع محصولات دخانی
  تولید انواع سیگار
  تولید انواع تنباکو ی میوه آی
  فاز اول ،دوم ،سوم، چهارم با ظرفیت تولید ۱۰۰٪ خواهد بود.

  (مصرف داخلی و صادراتی)
  چقدر تسهیلات برای ایجاد و راه‌اندازی فاز اول نیاز دارد؟
  لطفاً راهنمایی بفرمایید 🙏

  پاسخ
 68. علیرضا
  علیرضا گفته:

  با سلام . در مورد مجوز تولید نان محلی زیر مجموعه مشاغل خانگی و نحوه اختصاص سهمیه آرد لطفا توضیح دهید که به چه شکل بوده و چه مراحلی باید طی شود ؟
  آیا مربوط به جهاد کشاورزی است یا وزارت تعاون ؟ با تشکر

  پاسخ
 69. بنفشه
  بنفشه گفته:

  با عرض سلام و خسته نباشید
  من شیمیست هستم
  اخیرا دو تا محصول آرایشی با فرمولاسیون خودم ساختم که کیفیت خیلی خوبی دارن.
  سوالم از شما این بود که کوچکترین کارگاهی که میشه نزدیک رشت احداث کرد. از لحاظ فاصله از شهر و متراژ برای تولید ۳ تا محصول چیه؟
  ممنون از سایت خیلی خوبتون

  پاسخ
 70. ایمان
  ایمان گفته:

  سلام و وقت بخیر. ببخشید در مورد مدارکی که باید برای دریافت مجوز تولید ارائه بدیم سوال داشتم. آیا اگر سابقه شغلی نداشته باشیم، باید گواهی مهارت ارائه بدیم؟ یعنی در دوره خاصی باید شرکت کنیم و گواهی بگیریم

  پاسخ
  • میلاد اسمعیلی
   میلاد اسمعیلی گفته:

   سلام،
   اگر می‌خواهید پروانه‌ی کسب صنفی بگیرید، احتمالاً به آن نیاز خواهید داشت که در صورت داشتن مدرک تحصیلی مرتبط یا گذراندن پاره‌ای از دوره‌ها، پروانه به شما اعطا می‌شود. البته متناسب با نوع فعالیت، ضوابط مختلفی حاکم است که متأسفانه نوع فعالیت‌تان را درج نکردید.

   پاسخ
 71. حسن
  حسن گفته:

  سلام خیلی مقاله کاملی بود برای گرفتن مجوز ما در زمینه تولید ماشین آلات صنعتی کار میکنیم. تو سایت فراز صنعت خیلی از مشتریان در مورد نحوه گرفتن مجوز و دردسراش سوال میپرسند حتما به این مقاله ارجاع میدیم همه استفاده کنند

  پاسخ
 72. زهره
  زهره گفته:

  وقت بخیر وقتی ما همه این مراحل رو انجام دادیم میتونیم از وزارت صنعت و معدن وام بگیریم

  پاسخ
  • میلاد اسمعیلی
   میلاد اسمعیلی گفته:

   با سلام؛

   اگر تسهیلاتی برای تولیدکنندگان در نظر بگیرند، طبیعتاً زمانی به شما تعلق می‌گیرد که مجوزهای مربوطه را داشته باشید.

   اما در مورد این که خود وزارت صنعت به شما وام دهد، پاسخ منفی است.

   پاسخ
 73. sajjad
  sajjad گفته:

  سلام
  برای تولید چراغ ماشین هایی مثل نیسان و بنز۲۰۰۰و…نیاز به مجوز یا چه مجوز هایی است؟
  ممنون

  پاسخ
  • میلاد اسمعیلی
   میلاد اسمعیلی گفته:

   سلام،
   طرح توجیهی تهیه کنید و برای دریافت جواز تأسیس و پروانه‌ی بهره‌برداری از وزارت صمت اقدام بفرمائید.

   پاسخ
 74. علی
  علی گفته:

  سلام میخوام بسته بندی قند و شکر ۹۰۰ گرمی انجام بدم برند هم ثبت کردم و میخوام یه سوله اجاره کنم برا کارگاه بسته بندی برا مجوز از کجا باید شروع کنم و روندش چی هس؟

  پاسخ
 75. علی کنگری
  علی کنگری گفته:

  سلام و خسته نباشید برا کارگاه بسته بندی قند و شکر ۹۰۰ گرمی برا مجوز باید کجا برم و سوله چه شرایطی باید داشته باشه میخوام سوله اجاره کنم و برند هم ثبت کردم

  پاسخ
  • میلاد اسمعیلی
   میلاد اسمعیلی گفته:

   سلام،
   شما به مجوز بهداشت از وزارت بهداشت (سازمان غذا و دارو) نیاز دارید که متأسفانه‌ در حیطه‌ی تخصصی من نیست.

   پاسخ
 76. مهناز
  مهناز گفته:

  جناب اسمعیلی بزرگوار درود وقت خوش
  بنده در شرکت تولیدی کار میکنم که تولید پرده های نمایش و پایه هایی نگهدارنده و کیت های نوری مخصوص عکسبرداری و فیلم برداری تولید میکند.
  الان می خواهیم اقدام کنیم برای گرفتن جواز یا مجوز تولید دقیقا باید از کجا شروع کنیم؟
  در ضمن کارگاه تولیدی در کهریزک می باشد.
  سپاسگزار از پاسخگویی شما

  پاسخ
  • میلاد اسمعیلی
   میلاد اسمعیلی گفته:

   با سلام و وقت‌بخیر؛

   بستگی به نوع فعالیت‌تان دارد.

   اگر هنوز آماده‌ی تولید نیستید، رویه‌ی عمومی این است که ابتدا با ارائه‌ی طرح توجیهی (شامل همه‌ی محصولاتی که تولید می‌کنید) به وزارت صمت، جواز تأسیس دریافت کنید و بعد از تکمیل ماشین‌آلات و دریافت پایان‌کار (برای سوله‌ها) پروانه‌ی بهره‌برداری بگیرید.

   اگر تولید را شروع کرده‌اید یا آماده‌ی آن هستید، می‌توانید مستقیماً برای دریافت پروانه بهره‌برداری اقدام کنید.

   اگر قطعات از جای دیگری تأمین می‌شود و فقط مونتاژ می‌کنید، می‌توانید به تولید بدون کارخانه فکر کنید.

   اگر کارتان در حد انجام سفارش و به صورت محدود است، می‌توانید برای کارگاه‌‌تان حسب مورد پروانه‌ی صنفی بگیرد و درگیر مسیر طولانی پروانه‌ی بهره‌برداری نشوید.

   موفق و مؤید باشید.

   پاسخ
   • مهناز
    مهناز گفته:

    کارگاه تولید و فروش محصولات را دارد . دیروز که به وزارت صمت استان مراجعه کردیم نه جواز می دهند نه پروانه بهره برداری گویا یک سال هست که این قانون تصویب شده که فقط باید کارگاه یا کارخانه شما در شهرک های صنعتی باشد تا به شما جواز یا پروانه بدهند.
    در ضمن پروانه هم صادر نمی شود باید یک پروانه قدیمی با قیمت گزاف خریداری کنیم تا به ما جواز تولید بدهند.
    الان شرکت نیاز دارد به جواز تولید و شرایط جا به جایی را نداریم
    با توجه به این که تولید کننده داخلی هستیم اما متاسفانه هیچ حمایتی از ما نمی شود و واقعا در حل مشکل پیش آمده مانده ایم و راهی برای گرفتن مجوز تولید پیدا نمی کنیم.

    پاسخ
    • میلاد اسمعیلی
     میلاد اسمعیلی گفته:

     با سلام،

     توضیحات شما کمی مبهم به نظر می‌رسد و در چهارچوب مطالب اخیر نیست؛ با این حال جهت پاسخگویی به شما و تکمیل این راهنما به پاره‌ای از قواعد استقرار اشاره می‌کنم.

     موضوع خرید پروانه‌ی قدیمی (صادره قبل از سال ۷۲)، معمولاً مربوط به بحث ممنوعیت استقرار صنایع در شعاع ۱۲۰ کیلومتری تهران است که مطابق مصوبه ۱۳۸۸ هیأت وزیران، در مورد واحدهای صنعتی گروه الف و ب و ج (صنایع غیرآلاینده) موضوعیت ندارد و با توجه به نوع فعالیت شما، به نظر می‌رسد که مشمول آن نمی‌شوید و نیازی به آن ندارید. (همچنین اگر واحدی قبل از سال ۷۲ در منطقه‌ی نامناسبی تأسیس شده باشد، کماکان اجازه‌ی فعالیت دارد و از این حیث اگر پروانه‌ی مربوطه به شخص جدیدی منتقل شود، او هم می‌تواند به فعالیت در آن منطقه ادامه دهد)

     در خصوص الزام به حضور در «شهرک‌های صنعتی» باید «رده‌بندی زیست‌محیطی» فعالیت شما مبنا قرار بگیرد و این طور نیست که هیچ واحد تولیدی نتواند در خارج از شهرک‌های صنعتی مستقر شود. (در این خصوص می‌توانید به مقررات و ضوابط استقرار واحدهای تولیدی، صنعتی و معدنی مصوب ۱۳۹۷ مراجعه کنید)

     اظهار نظر دقیق در مورد موضوعات بالا نیازمند بررسی دقیق‌تر مکان و فعالیت‌ مورد نظر است تا آن را با مصوبات سازمان محیط زیست انطباق دهیم و به نتیجه‌ی دقیق‌تری برسیم. (گاهاً راه‌حل‌هایی مثل تلاش برای تغییر رده‌بندی زیست‌محیطی، درخواست از هیأت وزیران یا دریافت گواهی دانش‌بنیان می‌تواند مؤثر باشد)

     نکته‌ی دیگر کاربری زمین شما است که اگر صنعتی نباشد، مثلاً تجاری یا مسکونی یا کشاورزی باشد، امکان اخذ مجوز نخواهید داشت (مگر برای پاره‌ای از فعالیت‌های رده یک که می‌توانند در اماکن تجاری مستقر شوند، یا برای فعالیت‌های مربوط به کشاورزی در اراضی با کاربری کشاورزی).

     در هر حال، اگر زمین شما در پهنه‌ی صنعتی است و به هر دلیلی امکان دریافت جواز تأسیس ندارید (که البته باید علت آن را دقیق‌تر جویا شوید و بدانید ممنوعیت فوق ناشی از کدام بخشنامه، دستورالعمل، آیین‌نامه یا قانون است) می‌توانید موقتاً در صدد اخذ پروانه‌های صنفی باشید. در این حالت نیازی نیست به وزارت صمت (یا سامانه‌ی بهین‌یاب) مراجعه کنید، بلکه نزدیک‌ترین اتحادیه به نوع کارتان را شناسایی و مطابق ضوابط برای اخذ پروانه اقدام می‌کنید. با کمک پروانه‌ی صنفی کماکان می‌توانید از بسیاری تسهیلات و امکان ثبت سفارش (برای واردات) برخوردار شوید (مگر زمانی که فعالیت شما صنفی نباشد).

     پاسخ
     • مهناز
      مهناز گفته:

      جناب اسمعیلی بزرگوار درود وقت خوش
      سپاسگزار از توضیحات و وقت که برای پاسخگویی به کاربرها میگذارید. خدا قوت
      کاربری سوله ای که در آن مشغول هستیم انبار می باشد و تولیدات ما جزو رده ب است
      و فعالیت صنفی ما مربوط به صنف عکا سی و فیلم برداری می باشد.
      چنانچه شما فرمودید اگر پروانه کسب از صنف مربوطه بگیرم می توانم از بسیاری از تسهیلات بهره مند شوم
      که در دست اقدام می باشد
      و آیا امکان دارد سهیلاتی که با پروانه کسب به ما ارائه می شود را نام ببرید؟
      ما برای گرفتن بارکد کالا اقدام کردیم که فرمودند نیاز به جواز تولید دارید آیا با همان جواز کسب می شود کد یا بارکد کالا گرفت؟
      و هر بار که به اداره صمت مراجعه کردیم با این که نوع محصول تولیدی را توضیح دادیم اصرار به این دارند که به شهرک صنعتی منتقل بشیم حالا یا زمین تهیه کنیم و پروانه خریداری کنیم یا سوله ای را اجاره کنیم و پروانه بخریم تا بتوانیم جواز تولید بگیریم که هر دوی این راه ها مشمول هزینه های زیادی می شود.
      و واقعا درمانده شدیم چون راهنمایی درستی نمیکنند که بتوانیم مشکلاتمان را رفع کنیم.

     • میلاد اسمعیلی
      میلاد اسمعیلی گفته:

      با سلام،

      در کاربری انبار، با این که ایجاد کارگاه‌های کاملاً ساده و غیرآلاینده بلااشکال است، امکان صدور مجوز برای فعالیت‌های تولیدی جدی‌تر وجود ندارد. لذا خودداری متولیان از صدور مجوز، چندان دور از انتظار نیست.

      در خصوص گرفتن بارکد کالا، هر گونه مجوزی که دال بر مجاز بودن فعالیت‌های تولیدی شما باشد، اعم از پروانه‌ی بهره‌برداری از صنعت و معدن یا پروانه‌ی کسب از اصناف، کفایت می‌کند. حتی اگر مجوزی هم نداشته باشید، با تعهد نسبت به این که «به زودی مجوز می‌گیرید» امکان اخذ بارکد وجود دارد.

      تسهیلات ناشی از پروانه، حسب مورد می‌توانند مواردی مثل اخذ وام، ثبت سفارش برای واردات بعضی اقلام، دریافت از بعضی یارانه‌ها و جلوگیری از واردات بعضی اقلام (با اثبات این که می‌توانید پاسخگوی نیاز کشور باشید) باشد.

 77. نیک رفتار
  نیک رفتار گفته:

  سلام به بچه های ویکی تولید خیلی کارتون خوب وب سایت عالی دارید می خواستم بپرسم آیا شما را دارید که ازتون بگیرم برای جواز تاسیس کارگاه تولیدی وصیتش ماه یه کاره گاه بزرگ با ۸۰ نفر نیرو داریم ولی اونجا بودم الان شهرک صنعتی مجوز غذایی باید بیاریم جواز تاسیس غذایی بستنی خشکباری چیزی بگیریم اگه بتونید بهتون کمک کنید ممنون میشم جواب بدید عزیزای دل خیلی دوستون دار

  پاسخ
  • میلاد اسمعیلی
   میلاد اسمعیلی گفته:

   با سلام، از محبت شما سپاسگزارم؛
   در حال حاضر در ویکی‌تولید صرفاً به «سوالات عمومی» کاربران با هدف «ارتقای سطح دانش علاقمندان تولید» پاسخ می‌دهیم؛ لذا امکان همراهی اختصاصی با شما مقدور نیست. انشالله به زودی با راه‌اندازی سرویس «همراه تولید» ارتباط نزدیک‌تری با شما و سایر دوستان خواهیم داشت.
   موفق و مؤید باشید.

   پاسخ
 78. زارعیان
  زارعیان گفته:

  سلام و ارادت
  پروانه تولیدی داریم به نام پدر که مرحوم شدن میخواستیم انتقال به نام خودمون و بعد هم تغییر آدرس بدیم آیا امکان پذیر هست ؟

  پاسخ
  • میلاد اسمعیلی
   میلاد اسمعیلی گفته:

   با سلام،

   اول از همه تسلیت من را پذیرا باشید.

   در بیشتر موارد پروانه‌‌هایی که برای کسب‌وکار اعطا می‌شوند، جزء حقوق مالی به حساب می‌آیند و در صورت فوت مالک، مشاعاً به وراث می‌رسند. با این حال، لازم است پروانه‌ی مربوطه به اسم پدر شما (و نه مثلاً به اسم یک شرکت مسئولیت محدود یا سهامی) صادر شده باشد. لذا در این حالت می‌توانید با مراجعه به همان نهادی که مجوز را صادر کرده است، اقدامات قانونی لازم را انجام دهید.

   اما موضوع دیگری که طرح کردید، تغییر مکان مجوز است. به صورت کلّی از آن جا که مکان فعالیت‌های تولیدی باید از سوی سازمان محیط زیست تأیید شود، نمی‌توانیم برای مکان الف مجوز بگیریم و بعداً با همان مجوز در مکان ب کار کنیم. به عبارتی با تغییر مکان، باید مجوزهایمان هم اصلاح شود و تغییر کند. البته در خصوص این موضوع، شما تفاوتی با صاحب اصلی مجوز ندارید. یعنی فرقی نمی‌کند که خودتان مجوز را دریافت کرده باشید، یا حقوق پروانه به صورت قهری به شما منتقل شده باشد، در هر صورت با تغییر مکان کارخانه باید مجوزهای قبلی را اصلاح کنید.

   پاسخ
 79. محسنی زادگان
  محسنی زادگان گفته:

  جناب آقای اسمعیلی سلام
  سوالم این هست که میبینیم خیلی از کارخانه ها مثل دلوسه یا بهروز، اسامی کوتاه و ساده دارن. اما وقتی به ثبت شرکتها مراجعه میکنیم، فقط اسامی چند کلمه ای ثبت میکنن. دلیل چیه و چطور میتونیم یک اسم کوتاهتر و مناسبتر برای محصولات داشته باشیم؟

  پاسخ
  • میلاد اسمعیلی
   میلاد اسمعیلی گفته:

   با سلام،

   دلوسه و بهروز، نام تجاری نیستند،‌ بلکه علامت تجاری (یا اصطلاحاً برند) هستند. شما هم می‌توانید برای محصولات یا خدمات خود، علامت تجاری دلخواهتان را ثبت کنید. مثلاً اگر نام تجاری شرکت شما «بهگامان الف جیم نون» است، می‌توانید یکی از محصولات‌تان را تحت علامت «آرامش» و دیگری را تحت علامت «حال خوب» عرضه کنید. البته به شرطی که قبلاً کسی این علامت‌ها یا شبیه آن‌ها را برای محصولات مشابه ثبت نکرده باشد.

   برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص، از بخش مباحث حقوقی، حقوق مالکیت فکری را انتخاب کنید و مباحث مربوط به علامت تجاری را بخوانید.

   پاسخ
 80. مهناز
  مهناز گفته:

  بسیار سپاسگزار جناب اسمعیلی بزرگوار از راهنمایی های ارزشمند و پاسخگویی صبورانه امیدوارم در تمام مراحل زندگی موفق و پیروز باشید.چنانچه رخصت بفرمایید مجددا اگر سوال و مشکلی داشتیم مزاحم اوقات شما برادر گرامی شویم و کسب راهنمایی کنیم. روز و عاقبتتان خوش

  پاسخ
 81. آرزو
  آرزو گفته:

  سلام وقت بخیر .فوق لیسانس شیمی هستم .برای تولید یک محصول ارایشی نیاز به چه مجوزهایی هست؟ و گام اول چیست ؟میشه راهنماییم کنید
  ممنونم

  پاسخ
  • میلاد اسمعیلی
   میلاد اسمعیلی گفته:

   با سلام و وقت‌بخیر؛
   گام اول شناسایی و انتخاب محصولاتی است که تولیدشان برای شما توجیه‌پذیر است.
   بسته به ظرفیت و نوع محصولات‌تان ممکن است به مجوزهای مختلفی نیاز داشته باشید که شامل «پروانه‌های بهداشتی» نیز می‌شود.

   پاسخ
 82. محمد رضایی
  محمد رضایی گفته:

  سلام
  وقت بخیر
  من میخواستم یه خط تولید و بسته بندی دستمال کاغذی بخرم ،ولی نمیدونم مجوز میخواد یا نه ،چون با برند معروفی که مجوز تولید داره می‌خوام کار بکنم و از بسته بندی و مشخصات اون برند می‌خوام استفاده کنم ،ایا این کار شدنیه ؟
  آیا اگر بخوام مجوز بگیرم ،داخل منطقه شهری و داخل یه مغازه به من مجوز میدن ؟

  پاسخ
  • میلاد اسمعیلی
   میلاد اسمعیلی گفته:

   با سلام،
   هر فعالیتی به مجوز نیاز دارد. شما قرار است به عنوان شریک با شرکت مزبور فعالیت کنید و به مجوز جداگانه نیاز دارید. (آیا لزوماً باید مجوز بگیرید؟ بله! اما آیا همه مجوز می‌گیرند؟ خیر)
   اماکن تجاری صرفاً در مورد پاره‌ای از فعالیت‌های رده یک (از حیث زیست محیطی) قابل استفاده هستند، لذا بحث استقرار در مغازه منتفی است.
   برای اظهار نظر دقیق‌تر باید نوع ماشین‌آلات و ظرفیت تولید شما لحاظ شود که شرکت ارائه‌ کننده‌ی ماشین‌آلات، حسب تجربه‌ای که در مورد فروش آن‌‌ها و طرح‌ریزی واحدهای صنعتی دارد، می‌تواند به شما راهنمایی کند.
   ضمناً اگر قرار است محصولات‌تان را تحت برند ایشان تولید و عرضه کنید، برای پیشگیری از مشکلات احتمالی، حتماً مجوز کتبی و قرارداد شرایط استفاده از علامت مربوطه را در سازمان مالکیت فکری ثبت کنید.

   پاسخ
 83. رضا
  رضا گفته:

  سلام و عرض ادب
  من مجوز تاسیس گلخانه دارم اما شهرداری با احداث گلخانه مخالفت می‌کنه با آنکه زمین من در حریم شهر است و خارج از محدوده خدماتی است
  لطفا ارشاد فرمایید

  پاسخ
  • میلاد اسمعیلی
   میلاد اسمعیلی گفته:

   با سلام؛
   لازمه‌ی پاسخگویی به سؤال شما این است که دقیقاً «منطقه‌ی فعالیت شما» و «دلیل مخالفت شهرداری» را بدانیم.

   پاسخ
 84. محمد علي
  محمد علي گفته:

  با سلام من ميخوام يك كارگاه توليد وبسته بندي شيره خرما پزي بزم از كدوم ارگان مجوزشو بگيرم ضمناً من خودم كارمند هستم ميتونم به نام خودم مجوز بگيرم يا ن؟؟؟ممنون ميشم راهنمايي كنيد با سپاس فراوان

  پاسخ
  • میلاد اسمعیلی
   میلاد اسمعیلی گفته:

   سلام، با مراجعه به درگاه مجوزها جهت دریافت پروانه‌ی صنفی اقدام کنید. ضمناً این پروانه زمانی صادر می‌شود که مکان فعالیت و افراد فعال، مورد تأیید وزارت بهداشت باشند. در مورد بخش دوم سؤال‌تان، اصولاً منظور از «کارمند» کسی است که در اداره‌جات دولتی مشغول باشد؛ در این صورت ممکن است برای دریافت پروانه‌ی کسب با محدودیت روبه‌رو شوید (البته می‌توانید شرکت ثبت کنید و بدون این که حق امضا داشته باشید، یا بیشتر از ۲۰% سهام شرکت به نام شما باشد، فعالیت مورد نطرتان را جلو ببرید).

   پاسخ
 85. انور
  انور گفته:

  باسلام خدمتان ماپروانه زنبورداری داریم چه طورپروانه فعالیت بگیریم براصادراتش لازمه.دامپزشکی میخواد میشه راهنمایی کنید

  پاسخ
  • میلاد اسمعیلی
   میلاد اسمعیلی گفته:

   با سلام، موضوع فعالیت شما در قلمرو مطالب ویکی‌تولید و تجربیات من و همکارانم نیست.
   موفق باشید.

   پاسخ
 86. محمد
  محمد گفته:

  سلام وقت بخیر ، کارخانه ای خالی در منطقه شهرک صنعتی قسمت آرایشی بهداشتی اجاره کردم ولی به اداره صنعت معدن مراجعه کردم گفتن که صاحب کارخانه باید مجوز باطل کنه بعد یکسال توانستیم که شرکت بتونه مجوز را باطل کنه ولی الان صنعت معدن میگه نمی تونید جای ک مستاجر هستید مجوز بگیرید مگر بنام شخص صاحب کارخانه ک به صورت شرکت تعاونی است
  ایا این درست است ؟ پس این همه مستاجر که مجوز دارن چیست؟

  پاسخ
  • میلاد اسمعیلی
   میلاد اسمعیلی گفته:

   با سلام، متأسفانه نتوانستم سؤال شما، مخصوصاً منظور از «صاحب کارخانه» را بفهمم. اما به صورت کلّی مطابق ماده ۱۰ دستورالعمل صدور جواز تأسیس و پروانه‌ی بهره‌برداری (…) مصوب ۱۳۹۲: «صدور پروانه بهره برداری برای واحدهای تولیدی که در محل استیجاری با حداقل اجاره یک ساله مستقر می باشند، بلامانع است». همچنین مطابق ماده ۱۶ همین دستورالعمل: «تغییر نام دارنده پروانه بهره برداری براساس درخواست متقاضی و ارائه گواهی رسمی بلامانع است». بنابراین شما می‌توانستید طی قرارداد، اولاً صاحب پروانه‌ی بهره‌برداری را مکلّف به تغییر نام کنید (تا اسم شما در پروانه درج شود، نه این که کلاً پروانه را باطل کنید) و ثانیاً تسهیلات موجود را برای مدتی بیش از یک سال اجاره کنید.

   موفق و مؤید باشید

   پاسخ
 87. مهرابی
  مهرابی گفته:

  با درود، وقت بخیر
  ضمن قدر دانی از زحمات و مطالب ارزنده شما🙏🙏🙏

  یک سوال در خصوص مجوز
  بنده یک کارگاه تولید فرغون و بالابر ساختمانی دارم (البته در ابتدا جهت تست بدون مجوز شروع کردیم)

  حالا میخواهم جهت اخذ مجوز اقدام کنم، با توجه به تجربیات شما بهتر است که ابتدا مجوز کارگاه جوشکاری (خدماتی) بگیرم و سپس جهت مجوز تولید اقدام کنم یا اینکه از همان ابتدا پیگیر مجوز تولید باشم (با توجه به دارایی، تامین اجتماعی و زمان اخذ).؟
  سپاسگزاری میکنم اگر راهنمایی بفرمائید.🙏🙏🙏

  پاسخ
  • میلاد اسمعیلی
   میلاد اسمعیلی گفته:

   با سلام و احترام؛

   اگر قرار است نهایتاً پروانه‌ی بهره‌برداری دریافت کنید، صرف زمان و انرژی برای دریافت مجوز کارگاه جوشکاری چه فایده‌ای دارد؟ فارغ از بحث قانونی بودن یا نبودن، از آن جایی که گاهاً دریافت پروانه‌ی بهره‌برداری دشوار است، اشخاص زیر سایه‌ی پروانه‌ی صنفی (مثل جوشکاری فلزات) به تولید بعضی محصولات مرتبط اقدام می‌کنند. در ادامه به بعضی از مهم‌ترین تفاوت‌ها اشاره می‌کنم:

   ۱- وقتی پروانه‌ی تولید دریافت می‌کنید، احتمال برخورداری از تخفیف‌های مالیاتی (مثلاً محاسبه‌ی مالیات با نرخ صفر در سال‌های نخست) بیشتر است. البته باید به تبصره‌های ماده‌ی ۱۳۲ قانون مالیات‌های مستقیم توجه کنید، زیرا مثلاً واحدهای مستقر در شعاع ۱۲۰ کیلومتری استان تهران وضعیت متفاوتی دارند. حال آن که عملاً بسیاری از این تخفیف‌ها در مورد مشاغل خدماتی اعمال نمی‌شود.

   ۲- وقتی پروانه‌ی تولید دریافت می‌کنید، حیطه‌ی کارتان محدود به تولید محصولاتی خواهد بود که در مجوز به آن‌ها اشاره شده است. همچنین ظرفیت تولیدتان محدود به ظرفیت اعلام شده در مجوز است. در مورد پروانه‌های خدماتی عملاً فرض بر این است که «مبتنی بر سفارش مشتریان» فعالیت می‌کنید و لذا گستره‌ی فعالیت‌های وسیع‌تر است. اما طبیعتاً وقتی قرار به تولید محصولی مشخص در ظرفیت بالا است (مثلاً ۲۵۰۰۰ دستگاه فرغون در سال)، چنین مجوزی پاسخگوی نوع فعالیت‌تان نیست.

   ۳- به صورت کلّی وقتی پروانه‌ی تولید یک محصول خاص را دارید، اعتبارتان نزد مشتریان بیشتر است و حساب بیشتری روی شما باز می‌کنند. این موضوع در مورد تولیدکنندگانی که قصد همکاری با نهادهای دولتی یا شرکت‌های بزرگ را دارند، می‌تواند حائز اهمیت باشد.

   ۴- سخت‌گیری بیشتری در مورد صدور پروانه‌ی بهره‌برداری وجود دارد و به صورت کلّی دریافت پروانه‌های صنفی آسان‌تر است.

   موفق و مؤید باشید

   پاسخ
 88. رضا بختیاری
  رضا بختیاری گفته:

  درود
  من به تازگی میخوام که تولید زغال صنعتی راه بندازم.
  دستگاهشم خریدم.
  زغالی که میخوام تولید کنم از ضایعات چوب به دست میاد مثل میز و در و پنجره و …
  بعضا هم از شاخه هرس شده درختان باغی
  دستگاه تولید زغالم هم هیچگونه آلایندگی و بویی نداره
  حتی تو پارکینگ خونه هم میشه استفادش کرد
  میخواستم بدونم میتونم جواز کسب بگیرم؟

  پاسخ
  • میلاد اسمعیلی
   میلاد اسمعیلی گفته:

   با سلام؛
   اخذ مجوز الزامی است و با انتخاب محل مناسب، می‌توانید برای آن اقدام فرمائید. ضمناً فرایند تولید محصول شما آلاینده است (مثل مرحله‌ی قرارگیری براکت‌ در کوره‌ها و بسته‌بندی ذغال‌ها)، اما در هر حال امکان دریافت مجوز برای تولید ذغال صنعتی در پارکینگ امکان‌پذیر نیست.
   موفق باشید.

   پاسخ
 89. نبی زاده
  نبی زاده گفته:

  سلام و خدا قوت
  شرکت ما بصورت داخلی کارگاه تست هیدرو استاتیک برای تست سیلندرهایی مثل اطفاءحریق ، اکسیژن و … راه اندازی کرده اما برای اینکه بتونه بصورت قانونی این تست ها را انجام بده و مجوز سلامت معتبر برای سیلندرها صادر کنه بفکر اجرا و اخذ استاندارهای لازم برای اینکار افتاده.
  حالا سوال اینکه ۱- برای اینکار باید چه استانداردهایی پاس کنیم؟ و ۲-آیا داشتن استاندارد ۱۷۰۲۵ هم برای این کارگاه تست لازمه؟ با تشکر

  پاسخ
 90. علی
  علی گفته:

  سلام میلا عزیز از اینکه این مطالب رو در اختیار ما گذاشتی و مانع از خرج های اضافی برای مشاورنماها شدی بسیار ممنونم

  یک سوال سوال داشتم ؟ یک زمین کشاورزی داریم حدود ۲۰۰۰ متر که اطرافش هم تعدادی خونه هست خواستم بدونم برای ساخت سوله و احداث یک کارگاه تولید کیک و کلوچه مناسبه ؟ معمولا زمین های اونجا مناسب ساخت و ساز هستن و اطرافش خون هست برای برق کشی و اب و گاز به نظرم مناسب ساخت و ساز هم هست و داخل روستاست به نظر شما بهم مجوز میدن اگه بخوام تو این مکان سوله بسازم یا باید اجاره کنم

  پاسخ
  • میلاد اسمعیلی
   میلاد اسمعیلی گفته:

   با سلام و احترام؛

   خوشحالم که از مطالب رضایت داشتید.

   با توجه به این که کاربری زمین شما از نوع کشاورزی است، قانوناً برای اخذ مجوز جهت تولید محصولات غیرکشاورزی -از جمله کلوچه- مناسب نیست و جهت اخذ مجوز، با محدودیت روبه‌رو خواهید شد. به عنوان یک قاعده‌ی کلّی: فعالیت صنعتی باید در نواحی مجاز صنعتی انجام شود.

   موفق باشید.

   پاسخ
  • میلاد اسمعیلی
   میلاد اسمعیلی گفته:

   با سلام؛

   برای پاسخ دقیق به این سؤال باید به جزئیات بیشتری اشاره می‌کردید.

   یک کارگاه مونتاژی ساده، مثل نرده‌سازی، می‌تواند از پروانه‌های صنفی استفاده کند و اساساً چون محصول مشخص و استانداردی تولید نمی‌کند، جواز تأسیس و پروانه‌ی بهره‌برداری وزارت صمت در مورد آن موضوعیت ندارد. اما مثلاً خودروسازانی داریم که مجموعه‌های مونتاژی خودرو را در ایران مونتاژ می‌کنند و باید جهت اخذ پروانه‌ی بهره‌برداری -که معمولاً مرحله‌ی مقدماتی آن، اخذ جواز تأسیس است- اقدام کرده باشند.

   پاسخ
 91. یاشا نجاتی
  یاشا نجاتی گفته:

  سلام وقتتون بخیر.می خواستم بدونم برای راه اندازی یه کارگاه کوچیک برای تولید اسباب بازیهایی مثل اسلایم یا نمونه های مشابه که معروف به ضد استرس هستن جواز کار میدن؟ و اینکه باید براشون شرکت ثبت کنیم؟

  پاسخ
  • میلاد اسمعیلی
   میلاد اسمعیلی گفته:

   با سلام، محدودیتی برای اخذ مجوز وجود ندارد. ثبت شرکت و داشتن شخصیت حقوقی الزامی نیست.

   پاسخ
 92. یاشا نجاتی
  یاشا نجاتی گفته:

  برای فروش شیرینی خانگی هم باید جواز گرفت؟اصلا جواز برای این کار میدن؟چون به من گفتن مواد غذایی حتما باید با دستگاه درست بشه و اجازه نداریم که با دست و از طریق آشپز این کار رو انجام بدیم. در حالیکه تو ایران هنوز خیلی ها که ثبت برند کردن دارن شیرینی سنتی شهرشون را با آشپز و بدون دستگاههای مکانیکی میپزند و میفروشند

  پاسخ
  • میلاد اسمعیلی
   میلاد اسمعیلی گفته:

   بعضی فعالیت‌ها با عنوان «مشاغل خانگی» مورد تأیید وزارت کار هستند و می‌توانید بدون تجهیزات صنعتی، در محیط منزل، به آن‌ها اشتغال داشته باشید. بسته‌بندی شیرینی‌جات خانگی نیز یکی از این فعالیت‌ها است. پیشنهاد می‌کنم فهرست کامل این فعالیت‌ها را مرور کنید.

   پاسخ
 93. آوا
  آوا گفته:

  سلام برای راه اندازي شرکت تولید لوله و اتصالات پلی اتیلن مدرک تحصیلی موسس چه رشته هایی میتواند باشد،؟؟؟ایا با رشته عمران یا پرستاری یا معماری امکانش هست؟؟؟

  پاسخ
  • میلاد اسمعیلی
   میلاد اسمعیلی گفته:

   با سلام؛
   قبل از هر چیز، «ثبت شرکت» و «اخذ مجوز» موضوعات متفاوتی هستند.
   طبیعتاً «ثبت شرکت» نیازی به مدرک تحصیلی ندارد.
   در مورد اخذ مجوز، گاهاً دریافت بعضی مجوزها مستلزم داشتن یک مدرک تحصیلی، سابقه‌ی کار یا گذراندن دوره‌ی آموزشی است. اما در مورد «تولید لوله و اتصالات پلی‌اتیلن» و به صورت کلّی برای اخذ جواز تأسیس و پروانه‌ی بهره‌برداری از وزارت صنعت و معدن، نیازی به داشتن مدرک تحصیلی مرتبط نیست.

   پاسخ
 94. افشین
  افشین گفته:

  باسلام.
  بنده میخام یه تولیدی کوچیک نوشمک وژله راه اندازی کنم لطفا بفرمایید چقدر هزینه داره وراحت ترین مراحل گرفتن مجوزش چیه؟؟؟؟؟

  پاسخ
  • میلاد اسمعیلی
   میلاد اسمعیلی گفته:

   با سلام؛
   هزینه باید متناسب با بازارهای مورد نظر و ظرفیت تولید شما تعیین شود و عملاً بدون این اطلاعات، امکان تخمین زدن وجود ندارد.
   برای شناسایی ساده‌ترین راه اخذ مجوز، باید اطلاعات بیشتری در مورد نوع فعالیت‌های شما داشته باشیم، اما اصولاً باید پروانه‌ی بهره‌برداری و مجوز بهداشت دریافت کنید.

   پاسخ
 95. حیدر
  حیدر گفته:

  سلام
  من میخواستم یه کارگاه تولید سنگ مصنویی راه بندازم باید از کجا شروع کنم این جواز کسب میخواد یا جواز تاسیس

  پاسخ
  • میلاد اسمعیلی
   میلاد اسمعیلی گفته:

   با سلام، اگر قرار است در مقیاس صنعتی فعالیت کنید، طرح توجیهی بنویسید و برای اخذ جواز تأسیس و پروانه‌ی بهره‌برداری اقدام فرمائید.

   پاسخ
 96. مصطفی
  مصطفی گفته:

  سلام به استاد عزیز و ممنون از این همه صبر و حوصله در پاسخگویی
  بنده قصد خرید سوله با مجوز فلز توی شهرک صنعتی برای تولید کابین و درب آسانسور رو دارم سابقه یا مجوزی توی این کار ندارم چه مجوزهایی به ترتیب باید اخذ کنم ممنون از راهنمایی شما

  پاسخ
  • میلاد اسمعیلی
   میلاد اسمعیلی گفته:

   با عرض سلام و احترام؛
   برای تهیه‌ی زمین در شهرک‌های صنعتی، ابتدائاً جهت اخذ «جواز تأسیس» اقدام فرمائید. با ارائه‌ی این جواز -که صرفاً به منزله‌ی مجوز شما جهت آماده‌سازی مقدمات تأسیس کارخانه است- می‌توانید زمین یا سوله‌ی مربوطه را در شهرک صنعتی مورد نظر تهیه کنید.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *