شما در حال مطالعه‌ی راهنمای اخذ مجوز تولید هستید.

چگونه در ایران مجوز تولید بگیریم؟ راهنمای کامل جواز تاسیس، پروانه بهره برداری و قوانین استقرار

اخذ مجوز تولید با ثبت شرکت و پروانه‌ی کسب واحدهای تجاری متفاوت است و چون منابع محدودی فرآیند آن را توضیح داده‌اند هنوز ابهامات زیادی برای متقاضیان وجود دارد، لذا تصمیم گرفتیم راهنمای کاملی آماده کنیم و تمام مراحل و نکات آن را به اشتراک بگذاریم.

ضمنا‍ً پیام‌های زیادی از کاربران داشتیم که در مورد تولید بدون مجوز و ضرورت آن پرسیدند و لازم به ذکر است که دریافت وام، اخذ نشان‌استاندارد، همکاری با شبکه‌های توزیع معتبر، دریافت یارانه‌های انرژی، تسهیلات تأمین مواد اولیه، وارد کردن منابع از سایر کشورها، تهیه‌ی زمین در شهرک صنعتی،‌ جذب سرمایه‌گذار، شرکت در نمایشگاه‌ها و بسیاری از موارد دیگر نیازمند مجوز هستند.

همچنین مطابق قانون، نهادهای مربوطه در صورت شناسایی واحدهای غیرقانونی (بدون مجوز تولید) برای تعطیل کردن و پلمپ آن اقدام می‌کنند و با این اوصاف، بدون مجوز شانس زیادی برای موفقیت و درآمدزایی وجود نخواهد داشت.

با توجه به حجم زیاد مطالب، این راهنما یک فایل صوتی دارد که شنیدن آن به درک کلیّت فرآیند کمک می‌کند اما برای آشنایی با نکات هر بخش به مطالب نوشتاری مراجعه کنید.

 به اطلاع دوستان قدیمی‌تر ویکی‌تولید می‌رسانیم که فایل صوتی این راهنما به روزرسانی شده‌است و سعی کردیم با بیان ساده‌تر در مورد فرآیند اخذ مجوز صحبت کنیم؛ ضمناً دسترسی به آن برای تمامی کاربران آزاد است.

گام اول: یافتن نواحی مجاز برای اخذ مجوز تولید

شاید مهم‌ترین سوال برای اخذ مجوز تولید این است که واحد شما چقدر آلایندگی دارد؟ چون اگر کارتان برای محیط زیست و مردم خطرناک باشد باید جایی کار کنید که از مناطق مسکونی (شهرها و روستاها) و نواحی حساس محیط زیست (مثل رودخانه‌ها، جنگل، دریا و …) دور باشد.

برای این‌که روند اخذ مجوز تولید از اصول مشخصی پیروی کند و مبتنی بر نظرات شخصی و سلیقه‌ی افراد نباشد، تمام فعالیت‌های مختلف (شامل هزاران فعالیت تولیدی و خدماتی) را بر اساس آلایندگی در هفت رده‌ی مختلف زیست محیطی طبقه‌بندی کرده‌اند که پاک‌ترین‌ها (مثل تولید لباس در تیراژ کم) در رده‌ی اول و آلاینده‌ترین‌ها در رده‌ی هفتم قرار می‌گیرند.

مثلاً در حوزه‌ی فعالیت‌های سلولوزی، تولید جعبه‌ی مقوایی (کد فعالیت: ۴۱۰۰۱) پاک است و در رده‌ی ۱ قرار می‌گیرد اما تولید خمیر کاغذ از ضایعات (کد فعالیت: ۴۶۰۰۱) آلودگی زیادی دارد و در رده‌ی ۶ طبقه‌بندی می‌شود.

پس در قدم اول باید رده‌ی زیست محیطی کارتان را پیدا کنید و بدانید که در کدام نواحی جغرافیایی اجازه‌ی فعالیت دارید؛ توجه کنید که هنوز نیازی به سوله و تجهیزات و کارگر ندارید و صرفاً می‌خواهیم شرایط را ارزیابی کنید.

فعالیت واحد تولیدی شما در چه رده ای قرار می‌گیرد؟

همان‌طور که گفتیم، مسئولان برای قانون‌مند شدن مجوز تولید، جدولی برای رده‌بندی زیست محیطی و اماکن مجاز فعالیت‌شان تهیه کرده‌اند که برای شما آپلود کردیم و می‌توانید دانلود کنید:

دانلود ضوایط استقرار (PDF)

البته با توجه به ناپایداری قوانین باید زمانی که تصمیم به اخذ مجوز تولید گرفتید، شخصاً آخرین ضوابط استقرار را از سایت‌های رسمی (مثل سایت اداره‌ی محیط زیست یا سایت صنعت و معدن) دانلود کنید اما فعلاً برای یادگیری همین فایل پاسخگوی نیازتان خواهد بود.


برای ساده‌تر شدن یادگیری، فقط رده‌ی زیست محیطی را پیدا کنید و ادامه‌ی توضیحات را در همین مقاله بخوانید.


اگر چند فعالیت مختلف انجام می‌دهید، رده‌ی تمامِ آن‌ها را بررسی کنید و بالاترین رده به واحد تولیدی شما تعلق می‌گیرد، مثلاً اگر یک فعالیت در رده‌ی اول و دیگری در رده‌ی هفتم باشد، واحد تولیدی شما از نظر آلایندگی در رده‌ی هفتم است.

در چه مناطقی مجاز به تاسیس کارخانه (کارگاه) هستید ؟

کارگاه‌ها و کارخانجات رده‌ی اول کاملاً پاک هستند و می‌توانند در مناطق شهری مستقر شوند، به‌شرطی که کاربری زمین مربوطه با کارشان هم‌خوانی داشته باشد. (قاعدتاً در حاشیه و خارج از شهر هم اجازه‌ی دایر شدن دارند)

از رده‌ی دوم و بالاتر، اجازه‌ی فعالیت داخل شهرها را ندارند؛ واحدهای رده‌ی دوم و سوم می‌توانند در شهرک‌ها و نواحی و اماکن صنعتی حاشیه‌ی شهرها و رده‌های بالاتر باید بیرون از حاشیه‌ی شهرها مستقر شوند.

حریم استقرار مجاز برای شرکت های دانش بنیان

جدول زیر، قوانین استقرار هر یک از رده‌های زیست محیطی را نشان می‌دهد:

حریم های مجاز استقرار

موارد جدول برای کسانی اهمیت دارد که امکان حضور در شهرک‌های صنعتی را ندارند، چون موقعیت شهرک‌های صنعتی بر اساس همین قوانین انتخاب شده است و از قبل مشخص می‌کنند که برای چه فعالیت‌هایی مجاز است.

نکته‌ی دیگر این است که مجوز تولید فقط به مناطقی داده می‌شود که کاربری صنعتی داشته باشند، مثلاً زمینی که مطابق جدول بالا برای رده‌ی اول تا چهارم مناسب است به شرطی قابل استفاده خواهد بود که کاربری آن صنعتی باشد.


با توجه به این‌که دوستان زیادی در مورد کاربری زمین سوال داشتند، یک مطلب تکمیلی در مورد آن ضمیمه کردیم که قبل از شروع گام دوم می‌توانید بخوانید.

منع استقرار در ۱۲۰ کیلومتری استان تهران

در ۲۰ خرداد سال ۱۳۴۶ قانونی تصویب شد که به موجب آن هیچ صنعتی اجازه ندارد تا شعاع ۱۲۰ کیلومتری  شهر تهران دایر شود مگر با اجازه‌ی هیئت دولت و بعداً بخش‌هایی از ممنوعیت آن برداشته شد، مثلاً مطابق مصوبه ۴۰۵۸۴ در سال ۱۳۵۳، استقرار واحدهای کشت و صنعت و مجتمع‌های شیر و گوشت و صنایع غذایی مجاز اعلام شد،‌ یا طبق مصوبه ۳۰۹۰۰ در سال ۱۳۶۵ برای حمایت از صنایع کوچک روستایی، احداث واحدهای صنایع غذایی و کشاورزی و بسته‌بندی آن‌ها، قالی‌بافی، پارچه بافی، پشم شویی، ابریشم ریسی، موزاییک و لوله، آسفالت و شن و ماسه در محدود ۲۰ تا ۱۲۰ کیلومتری تهران مجاز شد. (کمی جلوتر این موارد را به صورت‌کامل‌تر فهرست کردیم)

این قانون امروز هم دایر است، ضمن اینکه شبیهِ آن برای شهرهایی مثلِ اصفهان و اراک و مشهد و … هم وضع شده است اما یکی از اشتباهات رایج در اخذ مجوز تولید این است که بعضی‌ها به گمان گذشته‌های دور، فکر می‌کنند که برای همه‌ی واحدهای تولیدی برقرار است اما کارگاه‌های خدماتی (مثل تراشکاری‌ها و ریخته‌گری سفارشی و …) و کارخانجات رده‌های اول و دوم شامل آن نیستند.

ضمناً برای بعضی فعالیت‌ها (در رده‌های بالاتر) معافیت‌هایی در نظر گرفته شده است و راهکارهایی وجود دارد که در مطلب تکمیلی (کمی پایین‌تر) بررسی کردیم.

مطلب تکمیلی گام اول (۱): معافیت‌های شعاع ۱۲۰ کیلومتر

برای اطلاع از آخرین مصوبات ممنوعیت استقرار می‌توانید به لینک زیر مراجعه کنید (البته گاهی سایت‌ مربوطه در دسترس نیست) :

http://isipo.ir/index.jsp?fkeyid=&siteid=1&pageid=321

موارد استثنای قانون استقرار در خارج از شعاع ۱۲۰ کیلومتر

واحدهای خدماتی همچون ارائه دهندگان خدمات ماشینکاری یا ریخته گری (در حد نمونه سازی یا تولید آزمایشی) شامل قانون ۱۲۰ کیلومتر نمی شوند. (دوستان زیادی سوال پرسیده بودند) همچنین واحدهای تولیدی پوشاک، بعضی صنایع غذایی، صنایع نوین و شرکت های دانش بنیان می توانند از این قانون معاف شوند.

بعنوان مثال برای شرکت های دانش بنیانی که آلودگی زیست محیطی ایجاد می کنند امکان استقرار در شهر تهران وجود ندارد و بنا به میزان آلودگی ممکن است مجاز به استقرار در حاشیه ی تهران یا نواحی دورتر باشند. بعبارتی برای فعالیت های دانش بنیان نیز رده بندی وجود دارد و تنها فعالیت های رده ی ۱ قابل استقرار در شهر تهران هستند.

صنایع غذایی شامل مجتمع های شیر و گوشت، سردخانه های تولید یخ، کشتارگاه ها، مراکز دامداری، تولیدکنندگان خوراک دام و طیور، تولیدکنندگان و مراکز بسته بندی خشکبار، تولیدکنندگان پودر سبزیجات، بسته بندی مواد غذایی همچون گوشت، مرغ، ماهی، مواد لبنی، چای، عسل و غیره، آردسازی و نان ماشینی و تولیدکنندگان انواع غذای آماده می توانند از قانون ممنوعیت استقرار معاف شوند.

ضمناً برای واحدهای دانش بنیان و صنایع نوین یا پیشرفته شامل تولید تجهیزات الکترونیکی و ارتباطی پیشرفته، مواد نو (مثل سرامیک ها یا پلیمرهای پیشرفته یا مواد ابر رسانا) ، بیوفناوری (مثل کیت های تشخیصی و داروهای پیشرفته یا کودهای بیولوژیک)، اپتیک و لیزر (مثل فیبر نوری، لنزهای اپتیک و کریستال ها)، اتوماسیون و سیستم های هوشمند (تولید تجهیزات مربوطه مثل کنترلر و سنسور)، تولیدکنندگان مرتبط با فناوری نانو، تولیدکنندگان حوزه ی فناوری اطلاعات (مثل تولید سامانه های اطلاعاتی)، صنایع هوافضا، انرژی های نو (مثل مبدل های خورشیدی یا پیل سوختی) و … معافیت‌هایی وجود دارد می‌توانید از نهادهای مربوطه (ترجیحاً با مراجعه‌ی حضوری) پیگیری کنید.


چرا معافیت‌های صنایع نوین را در این راهنما مطرح نکردیم؟ چون هر یک از این عناوین، شامل تعداد زیادی فعالیت مختلف هستند که فقط بخشی از آن‌ها مشمول معافیت می‌شوند و فهرست‌شان متغیر است، پس باید آخرین موارد را از نهاد مربوطه استعلام بگیرید.

ضمناً همان‌طور که بالاتر گفتیم، برای حمایت از مناطق روستایی، دولت به بعضی واحدهای تولیدی اجازه می‌دهد که در موضوعات بسته بندی انواع میوه و سبزیجات، خشک کردن سبزیجات، تولید و بسته بندی سرکه، تولید ماست، دوغ، کشک، پنیر، کره و خامه، تولید و بسته بندی قارچ خوراکی، چوب بری و جعبه سازی، پشم شویی و پشم ریسی، قالیبافی، تولید دار قالی، تولید پارچه‌ی دستباف، ابریشم ریسی، تولید و بسته بندی عسل، تولید و تخمیر کودهای حاصل از زوائد حیوانی و گیاهی و تولید خوراک دام از ضایعات کشاورزی، سوار کردن ادوات کشاورزی، موزائیک، لوله و تیر سیمانی، آسفالت، شن و ماسه در شعاع ۱۲۰ کیلومتری مستقر شوند.

همچنین مطابق مصوبه مورخ ۱۱/۵/۱۳۸۴ هیئت وزیران احداث واحدهای تولید بتن آماده، تصفیه خانه‌های آب و فاضلاب، بازیافت نخاله ساختمانی، نیروگاه‌های تولید برق و کارگاه‌های موقت تولید آسفالت و شن و ماسه (برای طرح های عمرانی در حال اجرا) در داخل شعاع ۱۲۰ کیلومتری تهران مجاز است.

یک راهکار : خریدن کارت شناسایی کارگاه یا گواهی فعالیت صنعتی

تا سال ۱۳۷۳ برای واحدهای فعالی که در شعاع ۱۲۰ کیلومتری شهر تهران قرار داشتند و فعالیت خود را پیش از ۱۳۶۴ آغاز کرده بودند مجوزی به نام “کارت شناسایی کارگاه”  و همچنین از سال ۱۳۶۴ تا ۱۳۸۱ برای تولیدکنندگانی که آلایندگی چندانی نداشتند (همچون صنایع تراشکاری، ماشین سازی، قالب سازی و …) “گواهی فعالیت صنعتی” صادر شده است.

هر دو مجوز در حال حاضر معتبر هستند و با واگذاری آن ها به سرمایه گذار جدید طی ضوابط خاصی امکان ادامه‌ی فعالیت در محدوده ی ۱۲۰ کیلومتری تهران وجود خواهد داشت.

البته چنین کارخانجاتی برای اضافه کردن محصولات جدید، افزایش تیراژ و توسعه‌ی کارخانه محدودیت دارند که مسأله‌ی قابل توجهی است.

مطلب تکمیلی گام اول (۲): آشنایی با مفهوم کاربری اراضی

جمعیت و میانگین سن و خواسته‌های مردم عوض می‌شود و متناسب با آن شهرها و روستاها و جاده‌ها توسعه پیدا می‌کنند، هر چند اکثر فعالیت‌های عمرانی مثلِ عریض کردن آزادراه‌ها، احداثِ پل‌ها و خیابان‌ها، ایجاد پارک‌ها و کمربند سبز و … به سال‌ها زمان و برنامه‌‌ها و طرح‌های بلندمدت نیاز دارند.

در این میان، تعیین کاربری نواحی و زمین‌های مختلف یکی از فعالیت‌های مهم برای کنترل قیمت زمین، جلوگیری از تخریب محیط زیست، تسهیل خدمت‌رسانی، ایجاد شغل، ارتقای رفاه عمومی و … است که در دو طرح‌ِ جامع و تفصیلی انجام می‌شود.

در طرحِ‌ جامع، کاربری نواحی مختلف تعیین و به منطقه‌های مسکونی، صنعتی، تاسیسات، اداری، کشاورزی و …  انجام می‌شود که به آن نقشه‌ی جامع هم می‌گویند (مثلاً نقشه‌ی جامع تهران، اصفهان) و در طرح تفصیلی، بر اساس طرح جامع، نحوه‌ی استفاده از زمین‌های مختلف شهری، مساحتِ آن‌ها، دسترسی به راه‌های ارتباطی، تراکم ساختمانی، اولویت‌های بهسازی و نوسازی و … تعیین می‌شود.

طبقه‌بندی کلی اراضی (پهنه‌بندی)

به مرز‌بندی محدوده‌های مختلف شهر برای کارهای مختلف، پهنه‌بندی می‌گویند که مثلاً در طرح تفصیلی شهر تهران از چهار پهنه‌ی زیر استفاده کرده‌اند:

پهنه‌ی سکونت : محدوده‌هایی که برای سکونت هستند و شامل قطعات زمین، دسترسی‌ها، شبکه معابر و خدمات پشتیبانی و … است؛ خیلی از فعالیت‌ها برای تامین آرامش و امنیت مردم در این مناطق ممنوع یا مشروط است اما متناسب با نیاز مردم، انجام بعضی فعالیت‌های خدماتی (مثل آموزش) و فعالیت‌های تجاری مجاز است.

پهنه‌ی فعالیت: محدوده‌هایی هستند که برای کار و فعالیت استفاده می‌شوند و واحدهای تولیدی هم در این قسمت قرار می‌گیرند.

پهنه‌ی مختلط: محدوده‌هایی که هم برای کار و فعالیت و هم برای سکونت مناسب هستند.

پهنه حفاظت: محدوده‌هایی که باید حفاظت شوند و ساخت و ساز ممنوع یا بسیار محدود است، مثل باغ‌های، زمین‌های زراعی، پارک‌ها،‌ فضای سبز و باز عمومی و خصوصی و …

 هر کدام از این پهنه‌ها شامل کاربری‌های مختلفی می‌شود اما مواردی که برای تولید بررسی می‌کنیم، پهنه‌های فعالیت و مختلط هستند؛ طبق دستورالعمل فعلی شهرداری، تمام کارگاه‌های پاک و غیرآلاینده (مثلاً تراشکاری ساده یا جوشکاری معمولی)، جواهرسازی، تولید عروسک و اسباب‌بازی و ساز، لوازم دفتری و ساخت تابلو می‌توانند در پهنه‌های فعالیت و داخل شهر تهران مستقر شوند.

پس برای گرفتن مجوز تولید ابتدا طرح تفصیلی شهر مورد نظرتان را در گوگل جست و جو و دانلود می‌کنید، سپس برای منطقه مورد نظرتان باید نوع پهنه و کاربری زمین را استعلام بگیرید و در ادامه‌ی درس بررسی کنید که با نوع فعالیت شما سازگار باشد.

گام دوم: اخذ جواز تاسیس (یا موافقت اصولی)

اولین مرحله‌ی قانونی در فرآیند اخذ مجوز تولید، اجازه گرفتن برای احداث واحد تولیدی است که به آن جواز تاسیس گفته می‌شود؛ یعنی بدون این‌که سوله‌ای بخرید و تجهیزاتی تهیه کنید، طرح توجیهی می‌نویسید و آن را به نهاد مربوطه ارائه می‌کنید تا بررسی کنند و در صورت تأیید برای خرید زمین و سوله و ماشین‌آلات و … اقدام کنید.

در طرح توجیهی متراژ سوله‌ و تعداد نفرات و تیراژ تولید و تعداد ماشین‌آلات و … دقیقاً مشخص شده است و برمبنای آن‌ها نوع فعالیت و میزان آلایندگی کارتان مشخص می‌شود، ضمنا‍ً بعد از دریافت جواز تأسیس موظف هستید که دقیقاً مطابق طرح توجیهی عمل کنید تا به مرحله‌ی بهره‌برداری و شروع کارتان برسید.

اما نهاد صادرکننده‌ی جواز تأسیس کجاست؟ این موضوع دقیقاً به نوع فعالیت شما بستگی دارد؛ بیشتر طرح‌های تولیدی با وزارت صنعت و معدن و تجارت سر و کار دارند اما مثلاً برای محصولات کشاورزی باید از طریق وزارت جهاد و کشاورزی و برای مصنوعات دستی از طریق وزارت صنایع دستی و گردشگری اقدام کنید.

اگر برای جواز تأسیس به نهاد اشتباه مراجعه کنم چه می‌شود؟

اخذ مجوز تولید آنقدرها هم ترسناک و عجیب و غریب نیست! زمانی که پروسه‌ی اخذ مجوز شروع می‌شود تمام ابهامات را فراموش می‌کنید و مسیر روشنی پیش رویتان قرار می‌گیرد.

اگر برای کارتان اشتباهاً به نهاد دیگری مراجعه کنید (البتهً معمولاً این فرآیند اینترنتی انجام می‌شود) شما را به مسیر درست و نهاد مربوطه هدایت می‌کنند و مشکل خاصی وجود نخواهد داشت.

من پروانه اتحادیه دارم، باز هم به جواز تأسیس نیاز است؟

اتحادیه‌ها زیر مجموعه‌ی وزارت‌خانه‌ی مربوطه هستند و نهادهای جداگانه‌ای محسوب نمی‌شوند؛ اگر اتحادیه‌ای به شما مجوز تولید داد از نظر وزارت‌خانه مورد قبول است و می‌توانید با همان پروانه برای تولید اقدام کنید و به جواز تأسیس نیازی ندارید؛ اما تأکید می‌کنیم که مجوز اتحادیه باید در خصوص تولید باشد وگرنه کارایی ندارد.

آیا برای جواز تأسیس به مجوزهای دیگری هم نیاز است؟

بله! اگر فعالیت شما به چند وزارت‌خانه مربوط باشد باید از همه‌ی آن‌ها مجوز بگیرید، البته جواز تأسیس فقط توسط یکی از آن‌ها صادر می‌شود اما از شما خواسته می‌شود که مجوزهای مربوط به نهادهای دیگر را برای صدور جواز تأسیس تهیه کنید.

البته خیلی‌ها گمان می‌کنند که مجوز گرفتن از نهادهای دیگر فرآیند دشواری است اما خوشبختانه تمام شرایط و ضوابط مربوطه مشخص است و می‌توانید با مراجعه به آن‌ها از شرایط اخذ مجوز مطلع شوید.

اگر طرح توجیهی پذیرفته نشود چه اتفاقی خواهد افتاد ؟

در صورتی که مدارک یا طرح توجیهی ارائه شده دارای مشکلات ساختاری، فنی، نقص، اشتباه یا ابهام باشد پس از بررسی به اطلاع شما خواهد رسید و پس از اصلاح موارد درج شده می‌توانید برای کارشناسی مجدد آن اقدام نمایید.

آیا می‌توانم برای مکان دلخواه مجوز تولید بگیرم؟

بله! زمان ثبت درخواست می‌توانید مکان دلخواه‌تان را مشخص کنید و در صورتی که از نظر زیست محیطی و سایر محدوده‌های قانونی مشکلی نباشد، جواز تاسیس صادر می‌شود.

برای درخواست جواز تاسیس به چه مدارکی نیاز دارم؟

برای جواز تاسیس لازم نیست حتماً شرکت ثبت کنید و شخصیت حقوقی باشید.

اشخاص حقیقی می‌توانند با مدارک شناسنامه و کارت ملی و پایان خدمت برای جواز تاسیس اقدام کنند و اشخاص حقوقی به تصویر شناسنامه و کارت ملی مدیر عامل، تصویر روزنامه تاسیس شرکت، تصویر اساسنامه  و اظهارنامه شرکت، کارت پایان خدمت مدیر عامل و مهر شرکت نیاز خواهند داشت.

ضمناً همان‌طور که گفته شد باید طرح توجیهی داشته باشید و ظرفیت تولید و نوع و تعداد ماشین‌آلات و متراژ سوله و … مشخص باشد.

تفاوت شخصیت های حقیقی و حقوقی در اخذ جواز تاسیس چیست ؟

فرقی نمی کند اما شاید بعضی بانک‌ها برای اعطای تسهیلات به اشخاص حقوقی اعتماد بیشتری داشته باشند؛ با این حال می‌توانید به‌صورت حقیقی اقدام کنید و بعداً آن را به حقوقی تبدیل کنید.

فرآیند اخذ جواز تاسیس چقدر زمان می برد؟

از آن‌جایی که مجوز تولید و جواز تاسیس توسط نهادهای مختلفی اعطا می‌شود، نمی‌توانیم زمان دقیقی را اعلام کنیم.

حدود یکی دو سال قبل می‌گفتیم این روند در صنعت و معدن حدود یک تا سه هفته و در جهاد کشاورزی حدود دو تا چهار هفته و در سازمان میراث فرهنگی به یک الی دو ماه زمان نیاز دارد اما در حال حاضر این بازه‌های زمانی دقت کافی ندارند و روی آن‌ها برنامه‌ریزی نکنید. (می‌تواند سریع‌تر یا کندتر باشد)

گام سوم: احداث زیرساخت‌ها

جواز تاسیس از تاریخ صدور به مدت یکسال اعتبار دارد و متقاضی موظف است در این مدت نسبت به تهیه زمین، خرید تجهیزات، برقراری انشعاب آب و برق، استخدام بعضی نفرات و … اقدام کند؛ کارشناسان هم به‌صورت منظم وضعیت پیشرفت را رصد کرده و گزارش می‌دهند.

معمولاً تهیه‌ی سوله‌ی آماده در مکان دلخواه و با متراژ مناسب مقدور نیست و به همین علت صاحبان طرح تصمیم به تهیه‌ی زمین و ساخت سوله می‌گیرند و ذکر این نکته ضروریست که تهیه‌ی زمین در شهرک‌های صنعتی به جواز تأسیس نیاز دارد.

گاهی شرایط تهیه‌ی اقساطی زمین وجود دارد و متقاضی می‌تواند با ارائه‌ی جواز، زمین را در قالب پیش پرداخت و اقساط بلند مدت خریداری کند؛ همچنین بعضی بانک‌ها تسهیلاتی برای خرید ماشین‌آلات دارند و معمولاً به این شکل هستند که بخشی از تجهیزات را می‌خرید (مثلاً ۴۰ درصد) و مبلغ خرید سایر تجهیزات به‌صورت وام اعطا می‌شود.


توجه کنید که اعداد ذکر شده مثال بودند و باید شرایط و ضوابط مربوطه را از بانک‌ها بپرسید، ضمن اینکه این تسهیلات همیشگی نیستند.

ممکن است فرآیند خرید ماشین‌آلات یا احداث سوله و … با مشکل روبه‌رو شود و در بازه‌ی یک‌ساله به پایان نرسد؛ در این حالت می‌توانید برای تمدید فرصت یکساله درخواست کتبی ارسال کنید و در صورت موافقت از شش ماه‌ تا یک‌سال فرضت اضافه برخوردار می‌شوید.

  موافقت با این درخواست بر اساس گزارش‌های ثبت شده از روند پیشرفت واحد تولیدی است و باید دلیل قابل قبولی برای این تأخیر وجود داشته باشد (که معمولاً وجود دارد).

گام چهارم: پروانه بهره برداری (مجوز تولید)

وقتی همه‌ی کارهای گام سوم انجام شد یعنی کارخانه برای شروع کار آماده است و می‌تواند مجوز تولید یا پروانه‌ی بهره‌برداری داشته باشد، پس در قالب تولید آزمایشی، تجهیزات و عملکردشان را می‌سنجید و برای صدور پروانه بهره برداری درخواست می‌کنید.

اگر در کارخانه‌ی شما محصولات مختلفی تولید می‌شود، فرآیند تولید هر کدام به‌صورت جداگانه بررسی شده و برای همان قسمت پروانه‌ی بهره‌ی برداری صادر می‌شود.

نمونه ای از پروانه بهره برداری

مراحل درخواست پروانه بهره برداری

برای درخواست پروانه کافیست به وبسایت بهین یاب، قسمت سرمایه گذاری و صدور پروانه ی بهره برداری مراجعه کنید.

برای پروانه‌ بهره‌بردای به مدارکی نیاز دارید که ثابت می‌کند موارد درج شده در طرح توجیهی را رعایت کردید و شامل جواز تاسیس، تصویر قراردادهای امتیاز آب و برق، فاکتور خرید ماشین آلات و تجهیزات، تصویر پایان کار ساختمانی، اسناد مالکیت یا اجاره نامه و اقرارنامه‌ی محل تولید، فاکتور خرید مواد اولیه، فاکتورهای خرید و اجرای سوله، فایل اکسل مربوط به اطلاعات پرسنل، رسید پرداخت صدور پروانه و حق تمبر است.

البته نیازی نیست تمام نفرات مشخص شده در طرح توجیهی را استخدام کرده باشید، اما حضور بخشی از آن‌ها ضروری است.

در وبسایت صنعت و معدن، حداكثر زمان صدور پروانه بهره برداري ۱۵ روز بعد از ارسال مدارک تعیین شده است.

صدور پروانه بهره برداری برای دارندگان کارت شناسایی یا گواهی صنعتی چگونه است؟

همانطور که گفتیم، کارت شناسایی کارگاه یا گواهی فعالیت صنعتی نسخه‌ی قدیمی‌تر مجوز تولید در ایران هستند؛ دارندگان این مجوزها اجازه‌ی فعالیت دارند اما زمانی برای آن‌ها پروانه‌ی بهره‌برداری صادر می‌شود که به نواحی مجاز (از نظر رده‌بندی) نقل مکان کنند.

مجوزهای استاندارد هم در کنار مجوز تولید مهم هستند، برای کسب اطلاعات بیشتر روی دکمه زیر کلیک کنید.

 برای تولیدکننده بودن ابهام دارید؟ روی دکمه زیر کلیک کنید.

112 پاسخ
 1. مریم یعقوبخانی
  مریم یعقوبخانی گفته:

  سلام.من مجوز مشاغل خانگی جهادکشاورزی دارم،در زمینه چیپس خرما و کره مغزیجات فعالیت میکنم،چطور باید مجوز تولید بگیرم،منظورم برای تاسیس کارگاه،باید از کجا شروع کنم،چقدر سرمایه لازمه؟تشکر

  پاسخ
  • wikitolid
   wikitolid گفته:

   سلام بر شما
   برای مجوز، پس از تهیه‌ی طرح توجیهی به اتحادیه مربوطه مراجعه کنید.
   برای راه‌اندازی کارگاه، ابتدا میزان تقاضای بازار و فروشتان را پیش‌بینی کنید تا ظرفیت تولید مشحص شود (هزینه‌ی مطالعات بازار)،
   سپس بر مبنای ظرفیت باید فرآیند تولید محصولاتتان را طراحی کنید (هزینه‌ی طراحی فرآیند)،
   بر اساس فرآیند تولید، تعداد و چیدمان ماشین‌آلات و تجهیزات مورد نیاز را انتخاب ‌کنید (هزینه‌ی ماشین‌آلات + هزینه‌ی نصب و راه‌اندازی)،
   بر اساس نوع ماشین‌آلات و چیدمان، فضای مورد نیاز برای سوله را محاسبه و موقعیت مکانی سوله را انتخاب کنید (هزینه‌ی احذاث یا اجاره‌ی سوله)،
   بر اساس نوع ماشین آلات، تعداد نیروی انسانی مورد نیاز را محاسبه کنید (هزینه‌ی منابع انسانی)،
   روش توزیع خود را مشخص کنید (برای دسترسی به کانال‌های توزیع + هزینه‌های بازاریابی)،
   نوع و حجم مواد اولیه مورد نیاز برای شروع تولید را تعیین کنید (هزینه‌های مواد اولیه برای شروع تولید)
   اگر تجربه‌ی کافی ندارید، این مبالغ را محاسبه و جمع کنید و نهایتاً در ۲ ضرب کنید (هزینه‌های یادگیری و …)

   البته در ویکی‌تولید آموزش‌های مربوط به تمام این مراحل را آماده کردیم و انشالله به زودی از آبان ماه منتشر خواهد شد.

   پاسخ
   • محمد
    محمد گفته:

    سلام وقت بخیر
    بنده می‌خوام یک کارگاه ماشین سازی(ماشین آلات نانوایی) راه اندازی کنم، برای این کار به کجا باید مراجعه کنم، و آیا میتوانم کار مونتاژ انجام بدم یا حتما باید ماشین آلات خودم رو ثبت اختراع کنم؟

    پاسخ
    • wikitolid
     wikitolid گفته:

     با سلام
     اگر طرح برای خودتون هست باید اونو ثبت کنید تا از حقوق معنویتون حمایت بشه، اگر دقیقاً طرح یک شرکت دیگه رو می‌خواین کار کنید باید ازشون اجازه بگیرید. (لایسنسی)
     توصیه می‌کنم اگر در کارتون جدی هستید و می‌خواین با کارخانجات این حوزه رقابت کنید قبل از هر کاری استاندارد ملی ایران برای تولید ماشین‌آلات و تجهیزات پخت نان رو بررسی بفرمائید تا دقیقاً بدونین چه الزاماتی باید رعایت بشه.
     ضمن این‌که کارتون صنفی هست و می‌تونید به صنف سازندگان ماشین‌آلات پخت نان و شیرینی مراجعه بفرمائید تا برای شروع راهنمایی‌تون کنند.

     پاسخ
 2. Taranom
  Taranom گفته:

  سلام من دیپلم کابینت سازی دارم حدودا ۳ ساله دارم کار میکنم در کارگاهی میخام برای خودم کارگاه ام دی اف بزنم میشه راهنمایم کنید از کجا شروع کنم و با چقدر سرمایه؟

  پاسخ
  • wikitolid
   wikitolid گفته:

   سلام، سوال شما بسیار کلی بود.
   توصیه می‌کنیم از کمپین ویکی‌تولید استفاده کنید تا در یک بازه‌ی دو سه ماهه به جواب اکثر سوالاتتان برسید، اما گام اول تهیه‌ی طرح توجیهی و تعیین دقیق خدمات و محصولات است.
   موفق باشید و از حضور شما در ویکی‌تولید خوشحالیم

   پاسخ
  • میلاد اسمعیلی
   میلاد اسمعیلی گفته:

   در یکی از درس‌های آینده (که فایل صوتی از قبل ضبط شده) دقیقاً به چنین سوالاتی اشاره می‌کنم و توضیح میدم که طرحشون می‌تونه زمینه‌ی سوءاستفاده توسط مشاورنماهارو فراهم کنه.

   شما باید از این‌جا شروع کنید که دقیقاً خواسته خودتون رو بدونین؛ چه خدمتی رو برای چه افرادی و با چه‌شیوه‌ای می‌خواین ارائه کنین؟ خدمات شما چجوری به مشتری معرفی می‌شن؟ و وقتی جواب این سؤالاتو پیدا کردین باید ببینیم که چه منابعی برای هر کدوم نیازه و چه هزینه‌ای دارند.

   الان مشخص نیست که قصدتون تولید کابینت‌ِ آماده‌س یا کار سفارشی؟ می‌خواین در کدوم شهر و برای چه قشری کار کنید؟ قراره در اینستا کارتون تبلیغ بشه یا دفتر کار داشته باشین و برای سازنده‌ها کاتالوگ بفرستید؟

   و چون اینا معلوم نیست، ممکنه یک نفر شمارو خیلی ساده به مسیری هدایت کنه که برای شما خطرناکه اما برای خودش منفعت داره

   پاسخ
 3. میلاد اسمعیلی
  میلاد اسمعیلی گفته:

  سلام و وقتتون بخیر …

  اون بیست و چند نفر دوست فعالی که در کمپین پاییز داریم اگر سوالی داشتند حتماً مطرح کنند در این سه روز و پاسخگوی سوالاتشون هستم.
  ضمناً میتونین پیگیری پیام رو فعال کنید تا وقتی جواب ارسال شد از طریق ایمیل با خبر بشین.

  پاسخ
 4. saress72
  saress72 گفته:

  سلام، جواب خیلی از سوالامو گرفتم واقعا دمتون گرم

  فقط یک سوال برام مونده که میشه وقتی یه شرکت داریم کارخونه هم به نام شرکت بزنیم؟ چجوری؟

  خیلی زیاد ممنونم ویکی تولید

  پاسخ
  • میلاد اسمعیلی
   میلاد اسمعیلی گفته:

   سلام

   جواز تأسیس رو می‌تونین به نام شخص بگیرین یا شرکت؛ وقتی از شخصیت حقوقی استفاده می‌کنید یعنی اون کارخونه بخشی از دارایی‌های شرکته.

   ممنون از حضور شما

   پاسخ
 5. pedi2020
  pedi2020 گفته:

  درود بر آقای اسمعیلی
  فقط خواستم احسنت گفته باشم چون پیش موسسات حقوقی بارها رفتم و همین اطلاعات هم نداشتند.
  با اجازه‌ ی شما فابل صوتی را با گوشی موبایل ضبط کردم تا همراهم باشد اما فقط برای استفاده شخصی خواهد بود.
  سپاس از زحمات شما

  پاسخ
  • میلاد اسمعیلی
   میلاد اسمعیلی گفته:

   سلام
   کالاهایی که به نوعی با فرهنگ کشورمون در ارتباط هستند زیرمجموعه‌ی صنایع دستی مربوط میشن؛ شما برای محصولتون اقدام کنید اگه مشکلی باشه بهتون اطلاع‌رسانی می‌کنن و ارجاعتون می‌دن به نهاد مربوطه

   پاسخ
 6. احمد دردقه
  احمد دردقه گفته:

  سلام.من میخواستم یک کارگاه ساخت تیر برق راه بندارم.میخواستم بدونم گرفتن مجوز از صنایع توزیع نیرو برق یاهمون استانداردشماره … چه شرایطی لازم داره؟
  وخیلی ممنونم بابت فایل صوتی وتوضیحات کامل یاستتون.

  پاسخ
  • wikitolid
   wikitolid گفته:

   سلام به مهندس عزیز
   متأسفانه در این حوزه پروژه‌ای نداشتیم تا حالا و اطلاع دقیقی ندارم.
   خوشحالیم که رضایت داشتید

   پاسخ
 7. سید علی احمدی
  سید علی احمدی گفته:

  سلام
  دوستان من نمی دونستم که با اسم شرکت می شه جوازکسب گرفت اما به تازگی متوجه شدم که می شه این کار را کرد حسنش اینکه یک مالیات می دی ومجوزهم داری

  پاسخ
 8. enali-ahmadi
  enali-ahmadi گفته:

  دوستان من نمی دونستم که با اسم شرکت می شه جوازکسب گرفت اما به تازگی متوجه شدم که می شه این کار را کرد حسنش اینکه یک مالیات می دی ومجوزهم داری

  پاسخ
 9. نرگس کوچک زاده
  نرگس کوچک زاده گفته:

  باسلام و عرض ادب:من مجوز مشاعل خانگی دارم وحدود ده سال است در روستا ۳۵کیلومتری کرمان در زمینه تولید رشته آشی و پلویی فعالیت می کنم قصد دارم با اخذ مجوز میزان تولید و اشتغال زایی را افزایش دهم لیکن به صنعت معدن مراجعه کردم گفتن باید فقط در شهرک صنعتی فعالیت کنی تا بتوانی مجوز بگیری ،در حالیکه روستا که شهرک صنعتی ندارد و کاربری املاک نامشخص است خواهشا مرا راهنمایی بفرمایید در ضمن کارگاه من یک باب منزل نوساز با متراژ ۲۰۰متر اعیانی و۵۰۰متر زمین می باشد

  پاسخ
  • wikitolid
   wikitolid گفته:

   سلام
   شهرک صنعتی لازم نیست در روستا باشه، حتی اگر در استان محل فعالیت شما،‌ شهرک یا نواحی صنعتی قابل اسکان وجود داشته باشه مکلّف هستید از همون‌جا استفاده کنید.
   ضمناً اگر تیراژ تولید شما بالای ۳۰۰ تن در سال باشه کلاً در روستا اجازه‌ی فعالیت ندارید (رده‌ی ۲ هستید) اما اگر ظرفیت در حد رده‌ی یک باشه، کاربری زمین هم در طرح روستایی مشخص نباشه و … میتونین برای تعیین کاربری زمین اقدام کنید تا بهتون مجوز بدن

   پاسخ
   • سید امید سلیمانی
    سید امید سلیمانی گفته:

    سلام خسته نباشید و ممنون بابت اطلاعات دقیق و بیان زیبا و ساده شما
    من ۱۰۰ میلیون تومان سرمایه دارم و میخواستم یک دستگاه خط تولید دستمال کاغذی رولی بزنم. یه مغازه زیر خونه خودمون هست که حدودا۳۰ متر مربعه.
    من چطوری میتونم یه کارگاه خانگی کوچک تولیدی دستمال کاغذی راه بندازم آیا با ۱۰۰ میلیون تومان میتونم شروع بکار کنم و تولیداتم رو به بازار عرضه کنم‌؟

    پاسخ
    • wikitolid
     wikitolid گفته:

     با سلام خدمت امیر عزیز؛

     افرادی بودند که با سرمایه‌ی ناچیز و حتی صفر کاری رو آغاز کردند و موفق شدند، اما به‌صورت کلّی توجه داشته باشید که تأسیس کارگاه و تهیه‌ی ماشین‌آلات به تنهایی کافی نیست و باید سرمایه‌ی در گردش مورد نیاز برای پا گرفتن کارگاه را داشته باشید (مثلاً برای خریدن مواد اولیه، تعمیر ماشین‌آلات و پخش محصول) که ۱۰۰ میلیون تومان کافی به‌نظر نمی‌رسد و احتمالاً به سرمایه‌ی بیشتری نیاز خواهید داشت که می‌تواند از طریق تسهیلات بانکی و شراکت و امثالهم تأمین شود.

     البته شرکت‌هایی هستند که ماشین‌آلات محصولاتی مثل دستمال کاغذی را در اختیارتان قرار می‌دهند و محصولات‌تان را از شما می‌خرند که در این حالت می‌توانید بخشی از هزینه‌ها (مثل هزینه‌های بازاریابی) را کاهش دهید، اما انعقاد قرارداد با این شرکت‌ها الزاماً سودآور نیست و باید قبل از آن جزئیات زیادی را در نظر بگیرید که در مجموعه‌های “تصمیم برای تولید” و “مدل کسب‌وکار” بررسی کردیم.

     برای شما آرزوی موفقیت می‌کنیم.

     پاسخ
  • ذوالقدر بذرگر
   ذوالقدر بذرگر گفته:

   سلام
   من ميخام از ادغام چند تركيب و كود ،يه محصول برا استفاده تو كشاورزي توليد كنم .بايد از كجا شروع كنم بزا مجوز؟
   ممنون

   پاسخ
   • wikitolid
    wikitolid گفته:

    با سلام و وقت بخیر
    یک طرح توجیهی بنویسید و مشخص کنید که فرمول محصولتون چیه، در چه ظرفیتی قصد تولید دارید، چه تجهیزاتی لازم دارین و … و برای جواز تأسیس از طریق وزارت جهاد و کشاورزی اقدام بفرمایید.

    پاسخ
 10. علی دهقان
  علی دهقان گفته:

  سلام جناب اقای اسعیلی لطفا در صورت امکان فایل صوتی بروز شده راه اندازی واحد تولیدی را برای اینجانب ارسال کنید.
  ممنون

  پاسخ
  • میلاد اسمعیلی
   میلاد اسمعیلی گفته:

   سلام
   متأسفانه محتوای صوتی درس‌های پریمیوم (با نماد قفل بسته) قابل دانلود نیست و صرفاً به‌صورت آنلاین ارائه می‌شود، امیدوارم عذرخواهی من را بپذیرید و این توضیح را اضافه می‌کنم که محدودیت فوق صرفاً برای حمایت از ناشران آتی کتاب‌های ویکی‌تولید وضع شده است.

   پاسخ
 11. مهدي خليلي
  مهدي خليلي گفته:

  سلام
  من نیازی رو شناسایی کردم مانند دکمه های لباس که از چین وارد میشوند
  من میخوام این دکمه هارو طراحی کنم و بسازم و بفروشم
  اما نکته اینجاست که من کارگاه تولیدی ندارم درواقع از ظرفیت های موجود در شهرک های صنعتی استفاده میکنم من دکمه رو طراحی میکنم و میسپارم به کارگاه های تولیدی و بعد از تولید کار رو تحویل میگیرم و میفروشم
  اگر کارگاه تولیدی مجوز تولید داشته باشد ایا من که پخش کننده هستم بایست مجوز پخش اخذ نمایم؟

  پاسخ
  • wikitolid
   wikitolid گفته:

   سلام

   متغیرهای زیادی برای پاسخ به این سوال مطرح است که ارتباطی با موضوع این راهنما ندارند و پاسخگویی به آن‌ها در صلاحیت ما نیست.

   مثلاً باید بدانیم که محصولات به چه شیوه‌ای تأمین و توزیع می‌شوند؛ اگر صرفاً سفارش می‌گیرید و سفارش به تولیدکننده ابلاغ و از آنجا مستقیماً به خریدار ارسال می‌شود می‌توانید در قالب نمایندگی فروش باشید، اگر محصولات را می‌خرید، انبار می‌کنید و در اختیار فروشندگان قرار می‌دهید می‌تواند در قالب شرکت پخش باشد، اگر حجم انبار کم است می‌توانید در قالب یک واحد تجاری فعالیت کنید و حالت‌های دیگری که باید با کمک یک مشاور حقوقی (در حوزه‌ی تجارت) در مورد آن تصمیم بگیرید.
   ضمناً باید راهکاری برای ثبت طرح محصولات (مالکیت معنوی) و اعطای موقت آن به کارگاه‌ها اتخاذ کنید تا از مشکلات آینده جلوگیری شود.

   پاسخ
 12. ایت
  ایت گفته:

  سلام
  اگر مجوز تاسیس و مجوز بهره برداری برای کارگاه تولیدی مصنوعات چوبی و ام دی اف داشته باشیم باز هم باید پروانه کسب از اتحادیه درودگران بگیریم یا صرفا مجوز های صادره از صنعت و معدن( بدون نیاز به پروانه کسب ) برای فعالیت کافی می‌باشد
  چون اتحادیه گفته اند بنده با داشتن مجوز تاسیس و جواز بهره برداری باز هم باید پروانه کسب از اتحادیه داشته باشم
  لطفا جواب بدید خیلی ضروری است
  ممنون

  پاسخ
  • wikitolid
   wikitolid گفته:

   سلام
   برای جواب قطعی به مشاور حقوقی مراجعه کنید، اما بصورت کلی اینطور به نظرم میاد که مطابق ماده ۹۱ قوانین نظام صنفی، اگر زیرمجموعه یه اتحادیه محسوب بشین و با خرده فروش‌ها یا مصرف‌کنندگان در ارتباط باشین -که هستین- مجوز صمت کافی نیست و مکلف به اخذ پروانه کسب از اتحادیه خواهید بود.

   پاسخ
 13. پریسا
  پریسا گفته:

  سلام، وقت شما بخیر
  یک محصول در زمینه کالای پزشکی به ثبت اختراع رسانده ام؛ قصد دارم برای تولید این محصول آن را به کارخانه تولیدات کالای پزشکی تحویل دهم سپس محصول را با نام تجاری خودم در اختیار فروشندگان قرار دهم. در این صورت نیازی به داشتن شرکت، موسسه و سوله نخواهم داشت. چگونه می توانم برند (شخصی) دریافت کنم؟ شخصا به چه مجوزهایی نیاز دارم؟ و چه مراحلی را باید طی کنم؟
  سپاسگزارم

  پاسخ
  • wikitolid
   wikitolid گفته:

   با سلام و وقت بخیر
   اگر اختراع را ثبت کرده‌اید باید با تولیدکنندگان قراردادی برای اعطای امتیاز عقد کنید که بسیار حساس است و حتماً قرارداد را زیرنظر یک وکیل مجرب جلو ببرید تا خدایی نکرده دچار مشکل نشوید اما در مورد برند، شما چگونه می‌توانید بدون شخصیت حقوقی برندسازی کنید ؟! برای هر محصول باید نام سازنده و تاریخ ساخت و … مشخص باشد و حرف شما شبیه این است که من یک فرمول جدید برای ماست پیدا کنم و آن را به کاله بفروشم و کاله روی ماست‌های تولید شده آدرس منزل بنده را درج کند.

   اگر می‌خواهید با نام و برند شخصی‌تان آن را به فروش برسانید لازم است که شخصاً برای ثبت شرکت و اخذ مجوزها اقدام فرمایید، اما با توجه به این‌که راهکارها و شرایط حقوقی مختلفی ذر این مورد وجود دارد لازم است که برای انتخاب گزینه‌ی مناسب به وکیل مراجعه کنید.

   در آخر اگر منظورتان این بود که یک نفر بسازد و شما هم با نام خودتان بفروشید و مجوز بهداشت تهیه نکنید و استاندارد نگیرید و … اصلاً این کار را توصیه نمی‌کنم چون کالای پزشکی بدون تأییدیه به جایی نمی‌رسد.

   پاسخ
 14. علیرضا کلهر
  علیرضا کلهر گفته:

  سلام خسته نباشید
  من میخوام یه کارگاه متوسط تولیدی بزنم
  تولید لامپ هالوژن و پنل (مونتاژ ، تمام مواد جا های دیگه تهیه و درست میشه فقط داخل کارگاه مونتاژ میشه)
  میخوام بدونم گرفتن مجوز الزامی هست
  و واسه ثبت برند باید چکار کنم
  اگه گرفتن مجوز الزامی هست راهنمایی کنید لطفا

  پاسخ
  • wikitolid
   wikitolid گفته:

   سلام و وقت بخیر

   مطابق قانون تمام فعالیت‌های تجاری باید ثبت شده باشند تا در مورد مالیات یا ورشکستگی اون‌ها اقدام بشه، پس حتی یک کارگاه کوچک هم به مجوز نیاز خواهد داشت و الزامی هست.
   شما کاری که می‌خواین انجام بدین صنفی هست و باید به دفتر صنف الکتریک محل اقامتتون مراجعه کنید تا شرایط و ضوابط رو بهتون بگن، چند ساعت کلاس آموزشی شرکت کنید و به امید خدا مجور بگیرید.

   موفق و موید باشید

   پاسخ
 15. علیرضا کلهر
  علیرضا کلهر گفته:

  سلام خسته نباشید
  قصد دارم یه کارگاه مونتاژ لامپ هالوژن و پنل led
  راه اندازی کنم
  خواستم بدونم برای انجام این کار گرفتن مجوز الزامی است
  یا باید برند رو جای خاص ثبت نام کنم
  لطفا راهنمایی کنید

  پاسخ
 16. farid
  farid گفته:

  سلام و خسته نباشید
  بنده قصد دارم خط تولید تنباکو (معسل )راه اندازی کنم و نیاز به مشاوره داشتم اگه امکانش هست بنده رو راهنمایی کنین .ممنون

  پاسخ
  • wikitolid
   wikitolid گفته:

   با سلام، ویکی‌تولید مشاوره‌ی فردی نداره و سؤالاتی که به‌صورت عمومی مطرح میشن جواب میدیم تا برای تعداد بیشتری از عزیزان مفید باشه.
   شما هم اگر تمایل دارین می‌تونین اینجا سؤالتون رو مطرح کنین و تا حد توان در خدمت شما خواهیم بود

   پاسخ
  • wikitolid
   wikitolid گفته:

   بستگی به نوع کارتون داره دوست من
   تولید بعضی محصولات به مجوزهای جانبی هم نیاز داره که از نهادهای مختلف صادر میشن، پس اول باید دید چه مجوزهایی برای کارتون نیازه و بعدا جواب داد
   اما به صورت کلی لازم نداره، یا برای بعضی مجوزها نهایتا یک دوره آموزشی چند ساعته میگذرونین مگر این‌که مورد خاصی تو ذهنتون باشه

   پاسخ
   • سعید
    سعید گفته:

    با سلام من یک کارگاه تزریق پلاستک دارم کار خدماتی میکنم الان میخوام برم در کار تولید چند تا سوال یکی این که من میتوانم محل را اجاره کنم..دوم برای سهمیه مواد چیکار کنم سوم هیچ مدرکی ندارم نه جواز نه پروانه از کجا وچطوری شروع به کار بکنم..

    پاسخ
    • wikitolid
     wikitolid گفته:

     مشکلی برای اجاره ندارید و لازم نیست ملک حتما برای خودتون باشه و برای موارد دوم و سوم به اتحادیه‌ مراجعه کنید.

     پاسخ
 17. khalijfars
  khalijfars گفته:

  با سلام
  در زمینه مانیتورهای خودرو و لوازم جانبی قصد تولید داخلی در مراحل اول بصورت مونتاژ دارم ، در حال حاضر جواز صوتی تصویری و کارت بازرگانی دارم .
  لطفا راهنمایی بفرمایید جهت اخذ پروانه تولید چه کارهایی باید انجم بدهم ؟

  پاسخ
  • wikitolid
   wikitolid گفته:

   سلام دوست عزیز
   اگر خط مونتاژ قراره داشته باشین و بصورت صنعتی تولید کنید، مشمول مقررات صنعت و معدن هستید؛ پیشنهاد میکنم اول به اتحادیه مراجعه کنید برای دریافت پروانه تولید بصورت صنفی
   اگر گفتن کارتون در اون حیطه نیست باید مسیر جواز تاسیس رو جلو ببرید.
   ضمنا کارتون میتونه در زمره‌ی تولید بدون کارخانه هم باشه، اگر قصد تولید قطعات رو ندارین و صرفا مونتاژ میکنین حتما در طرحتون بهش اشاره کنید و فقط تجهیزات مونتاژ رو در طرح توجیهی قید کنید.

   کلا مسیر هیچکدومشون سخت نیست، منتها برای پیدا کردن مسیر دقیق باید اطلاعات کاملی از شیوه کارتون داشته باشیم که از طریق بررسی طرح امکان‌پذیره

   موفق باشید

   پاسخ
   • khalijfars
    khalijfars گفته:

    با سلام
    امروز به اتحادیه صنف تولید کنندگان تحهیزات الکترونیکی مراجعه کردم به ما گفتند مدارک رو جهت گرفتن جواز اماده و ارائه کنید به اتحادیه ، خط تولید هم احداث کنید تا بازرسی .
    یک مورد مبهوم هست ، اول باید خط تولید احداث بشه بعد بازرس بیاد برای بازرسی جهت اخذ پروانه تولید یا اول باید پروانه تولید داشته باشیم جهت احداث خط تولید ؟
    چون ما ۷۰ درصد قطعاتمون باید وارداتی وارد بشه تا تولید انجام بشه و اگر وارد نشه ما به چه صورت تولید رو باید شروع کنیم ؟

    پاسخ
    • wikitolid
     wikitolid گفته:

     سلام دوست من
     این‌طوری نیست که الان کارگاه رو راه‌اندازی کنید بعدا کارای مجوز رو انجام بدین
     هر اتحادیه فرایند مشخصی برای صدور مجوز داره، اما به هر حال همشون زیر نظر قوانین صنفی هستند.
     شما حتما قوانین صنفی رو در گوگل جست و جو کنید تا از ضوابط کلی مطلع باشید، اما بصورت کلی اول باید درخواستتون بصورت کتبی در اتحادیه ثبت بشه؛ اکثر اتحادیه ها یک سایت دارند که اونجا درخواست رو وارد میکنین و خودشون برای مجوزهایی که نیاز دارید از نهادهای مختلف استعلام میگیرن و نهایتا درخواستتون رو تایید میکنن
     وقتی درخواست تایید شد، حالا میتونین مراحل دیگه رو انجام بدین.
     برای واردات کالا، اتحادیه میتونه بهتون نامه بده و از طریق اون ثبت سفارش میکنید اما برای اطمینان خاطر، از الان بپرسید که از چه زمانی و در چه شرایطی این نامه رو بهتون میدن؟
     برای اینکه شاید ضوابط خاصی داشته باشند و بعدا دچار مشکل نشین

     پاسخ
  • محسن
   محسن گفته:

   با سلام میخواستم بپرسم جهت تولید جعبه شیرینی وجعبه پیتزا البته بصورت یه کاگاه کوچک نه همه خط تولید رو بسازم فقط جعبه پیتزا و شیرینی باید به کجا مراجعه کنم ممنون

   پاسخ
   • wikitolid
    wikitolid گفته:

    با سلام و وقت بخیر
    تولید جعبه‌های مواد غذایی از مواردی است که به مجوز بهداشتی-کارگاهی از سازمان غذا و دارو (زیرمجموعه‌ی وزارت بهداشت) نیاز دارد، برای آگاهی از حدأقل ضروریات آن می‌توانید به سایت رسمی این سازمان مراجعه کنید یا این عبارت را در گوگل جست‌وجو کنید: “حداقل ضوابط تاسيس و بهره برداري كارخانجات توليد كننده مقوا جهت بسته بندي مواد خوراكي”

    پاسخ
 18. رامین
  رامین گفته:

  سلام . من قصد راه اندازی یک کارخوته برای تولید قطعات خودرو دارم و برای جواز اقدم کردم و اعلام کردند که شهرکهای صنعتی استان تهران ظرفیت ندارند . چطور میتونم بدونم که کدوم شهرک الان زمین برای واگذاری داره اطراف استان تهران ؟ آیا لیستی وجود داره که بشه از اون لیست انتخابکرد . ممنون

  پاسخ
 19. مهسا عسگری
  مهسا عسگری گفته:

  سلام وقتتون بخیر ، در خصوص راه اندازی واحدهای سیار سوال داشتم شما از نحوه دریافت مجوز برای این واحدها اطلاعاتی و یا منبعی دارید؟

  پاسخ
  • wikitolid
   wikitolid گفته:

   با سلام

   اگر منظورتان استقرار پروژه‌ای است، معمولاً در قالب قرارداد پیمانکاری با شرکت‌های مهندسی انجام می‌شود (مثل واحدهای تولیدی که موقتاً در کنار پروژه‌های سد‌سازی و پل‌سازی مستقر می‌شوند).
   در حقیقت این تولیدی‌ها ارائه دهندگان خدمات هستند و محصول مشخصی ندارند اما با کمک تجهیزات و نیروی کارشان (که شاید اجاره‌ای هم باشد) در کنار پروژه‌های دیگر مستقر شده و خدمت‌رسانی می‌کنند.
   اگر قصد ارائه‌ی چنین خدماتی دارید باید در خصوص ثبت شرکت مهندسی و مجوزهای مربوطه (متناسب با نوع کارتان) اقدام بفرمایید؛ اما اگر منظورتان چیز دیگری است طرح بفرمایید تا هم‌فکری کنیم.

   پاسخ
  • محمد
   محمد گفته:

   با سلام
   من میخواستم یه کارگاه ساخت قفس پرنده راه اندازی کنم
   ینی مواد مورد نیازش رو بخرم و با یکی دوتا دستگاه شکل دهی مونتاژشون کنم
   آیا به مجوز تولید نیاز داره ؟
   ممنون از سایت خوبتون

   پاسخ
   • wikitolid
    wikitolid گفته:

    سلام
    سوالتون رو فکر کنم درست متوجه نشدم،
    به‌صورت کلّی شما برای انجام هر فعالیت تجاری (و بسیاری از فعالیت‌های غیرتجاری) نیازمند مجوز هستید.

    انشالله در کارتون موفق باشید

    پاسخ
 20. محمد احمدی
  محمد احمدی گفته:

  سلام.وقت بخیر.ممنون از سایت خوبتون.من یک کارگاه تولید بستنی سنتی میخوام بخرم.الان در شهر فعالیت داره و فقط جواز کسب از اصناف گرفته.میخوام قانونی پیش برم و همه مجوز ها که نیازه بگیرم.اما نمیدونم از کجا باید شروع کنم.ممنون مبشم راهنمایی کنید

  پاسخ
  • wikitolid
   wikitolid گفته:

   سلام، نظر لطف شماست

   از اتحادیه پیگیری بفرمایید، وقتی از اون‌ها مجوز بگیرید تمام موارد مورد نیازو اعلام می‌کنن خدمتتون

   پاسخ
 21. فرشید پناهی
  فرشید پناهی گفته:

  سلام من میخوام یه کارگاه تولیدی کوچک دستمال کاغذی بزنم میخوام همه کارهام قانونی باشه از کجا شروع کنم؟

  پاسخ
 22. علیرضا انصارین
  علیرضا انصارین گفته:

  سلام راهنماییتون میخواستم در ضمینه راه اندازی خط تولید فراوری حبوبات ،خشکبار و میوه های خشک مممنون میشم

  پاسخ
  • wikitolid
   wikitolid گفته:

   سلام به شما

   سؤالتون به موضوع خاصی اشاره نمی‌کنه، در مورد مجوز از همین مقاله استفاده کنید و سوالات سایر دوستان را بخوانید؛
   در مورد مراحل راه‌اندازی کارخانه هم مقالات زیادی در ویکی‌تولید هست که می‌توانید مطالعه کنید؛
   اگر هم به‌صورت کلی در مورد ورود به حوزه‌ی تولید ابهام دارید، از دوره‌ی تصمیم‌گیری برای ورود به تولید استفاده کنید که فعلاً رایگان هست؛

   موفق باشید

   پاسخ
 23. وحید
  وحید گفته:

  سلام. من قصد راه اندازی کارگاه تولیدی کوچک برای تولید موزاییک پلیمری رو دارم. لیست اتحادیه ها رو نگاه کردم اتحادیه ای در رابطه با تولید مواد ساختمانی پلیمری وجود نداره. لطفا میشه راهنمایی کنید که من به چه اتحادیه ای مراجعه کنم؟
  سوال دومم این هست که از چه زمانی مشمول مالیات دادن برای واحد تولیدیون میشویم؟

  پاسخ
  • wikitolid
   wikitolid گفته:

   با سلام
   اتحادیه سازندگان و فروشندگان مصنوعات پلاستیکی

   موضوع مالیات در چهارچوب این مقاله نیست، باید قوانین مالیات مستقیم رو مطالعه بفرمایید، اما به محض شروع کارتون باید دفاتر تجاری تنظیم کنید و در موعد قانونی برای ارسال اظهارنامه اقدام بفرمایید.
   قاعدتا اگر مطابق دفاتر و اظهارنامه درآمدی نداشته باشین، مالیات بردرآمد منظور نمیکنن براتون.

   موفق باشید

   پاسخ
   • علی
    علی گفته:

    سلام من میخوام دستکش کارگری تولید کنم البته فعلا فقط روکش میزنیم بعدا کار بافتش رو انجام میدیم الان باید از صنعت معدن اقدام کنم یا به اتحادیه خاصی باید مراجعه کنم

    پاسخ
 24. حسن
  حسن گفته:

  ضمن عرض سلام
  من ی زمین دارام میخوام محصولات روشنایی تولید کنم ولی زمین من کابریش زراعیه و صنایع معادن نمیتونه برا اونجا مجوز بده جهاد برا بسته بندی خشکبار مجوز میده ولی اونم از غذا و دارو به مشکل میخوره الان برا انیکه من اون واحد رو احداث کنم چیکار کنم؟ اگه من بسته بندی هم بگیرم توش صنایع روشنایی میزنم و اکثرا هم این کارو کردن، مجوزهای کارخونه های اطراف من یکش ترشیه یکیش لواشک ولی همشون تو کاره صنعتی کار میکنن
  ممنون از راهنماییتون

  پاسخ
 25. صالحی
  صالحی گفته:

  سلام تشکر از اطلاعات ارزنده ای که در اختیار بازدیدکنندگان گذاشتید. سئوالی داشتم ، اگر من بخوام یک درواحد اجاره ایی کوچک برای تولید یک شوینده با تجیهزات اولیه و دستی ایجاد کنم ، تا بتوانم باز خوردی از بازار داشته باشم ، و فعلا درگیر نصب و راه اندازی نشوم ، لازمه مراحل جواز تاسیس… طی کنم ؟ چون اگر هم ادامه پیدا کنه خیلی طول خواهد کشید تا به نصب تجهزات صنعتی برسم . و زمین و احداث اصولی …

  پاسخ
  • wikitolid
   wikitolid گفته:

   با سلام، نظر لطف شماست.

   ببینید مجوزها یک مسأله‌ی قانونی هستند و مطابق قانون برای فعالیت تجاری باید از نهاد یا صنف مربوطه مجوز بگیرید و فرقی نمی‌کنه برای ارزیابی بازار باشه یا تولید واقعی.
   (توجه کنید که ما فقط از جنبه‌ی حقوقی جواب میدیم و اگر راهکاری مطابق قوانین نباشه به اون کاری نداریم)
   ضمناً برای طی مسیر قانونی به اتحادیه مراجعه کنید.

   پاسخ
 26. میعاد
  میعاد گفته:

  سلام من میخواستم مجوز بگیرم برای کارخانه شالیکوبی برنج ولی شنیدم مجوز نمیدن میشه کاری کرد؟

  پاسخ
 27. علي
  علي گفته:

  با سلام و تشكر از محتواي مفيدتون، براي دريافت مجوز ريخته گري سرب كدام شهرك هاي صنعتي امكان فعاليت دارند ممنون ميشم اگر راهنمايي كنيد

  پاسخ
 28. غلامی
  غلامی گفته:

  سلام
  مدتی است در مغازه ای که دارم مدلی از شومینه را تولید می کنم میخواستم بدونم برای گرفتن مجوز میتوانم در همین مکان که مغازه زیر منزل هست کار را انجام بدهم یا که باید به مکان دیگری برویم

  پاسخ
  • wikitolid
   wikitolid گفته:

   با سلام؛
   خیلی از واحدهای تجاری بعضی اقلام را در مقدار کم و در حد نمونه‌سازی تولید می‌کنند، مثلاً یک خیاط گاهی کت و شلوار می‌دوزد و به این معنا نیست که یک واحد تولیدی پوشاک راه‌اندازی کرده است یا بسیاری از واحدهای کوچک تراش‌کاری به‌عنوان مشاغل خدماتی در اماکن تجاری فعالیت می‌کنند.

   با این حال در مورد حدود کار شما اطلاعی ندارم که تا چه حد عرف است و چگونه انجام می‌شود، لذا اطلاعات دقیق‌تر را از اتحادیه‌ای که برای شما جواز صادر کرده است پرس‌‌وجو کنید، اما به‌صورت کلّی به خاطر داشته باشید که واحد تجاری مجاز نیست که آلایندگی داشته باشد یا تولید صنعتی داشته باشد.

   پاسخ
 29. پویا
  پویا گفته:

  سلام وقت بخیر بنده میخوام یه محصولیو بسته بندی کنم ولی سوله میخوام اجاره کنم. البته شرایطی که باید داشته باشه رو میدونم و طبق اون پیدا کردم.محصول کشاورزیه میخواستم ببینم واسه گرفتن جواز تاسیس چه اقدامی باید انجام بدم و چون هنوز واسه گرفتن برند اقدام نکردم میخوام بدونم که تو کدوم مرحله اجباریه داشتن برند چون روی آدرس برندو میدن.ممنون میشم راهنماییم کنید

  پاسخ
  • wikitolid
   wikitolid گفته:

   سلام پویای عزیز،
   در مورد جواز تأسیس که در همین مقاله کاملاً توضیح دادیم و تنها نکته‌ای که برای شما مطرحه اینه که باید از طریق جهاد کشاورزی اقدام کنید.
   وقتی جواز تأسیس رو گرفتین میتونین برای ثبت برند اقدام کنید و فقط زمانی اجباریه که محصولتون در یک ظرف خاصی عرضه بشه و خوراکی باشه (در مورد کار شما) اما اگر فله‌ای می‌فروشید ثبت برند اجباری نیست.
   با توجه به این‌که ثبت برند اصلاً کار سختی نیست و شرایط خاصی هم نداره، بهتره همون موقع که جواز تأسیس گرفتین و سوله رو تهیه کردین برای ثبت برندتون هم اقدام کنین.

   یادتون باشه که با جواز تأسیس نمی‌تونین فعالیت کنید و زمان می‌بره تا همه چیزو آماده کنید و پروانه‌ی فعالیت صادر بشه پس همین برهه‌ی زمانی بهترین فرصت برای ثبت برندتونه.

   موفق و مؤید باشید

   پاسخ
 30. عماد شهامت
  عماد شهامت گفته:

  سلام، تشکر بابت اطلاعات خوبتون
  من یه کارگاه خیاطی دارم، البته نه تولید پوشاک، سرویسجات اشپزخانه، مثل دمکنی،دستگیره و…
  میخواستم جواز بگیرم، اما چون کالام مربوط به اشپزخانه هست و درنمایشگاه بین المللی پلاستیک باید شرکت کنم میخوام از اتحادیه پلاستیک یا اصناف مربوطه باشه
  اما اتحادیه میگن باید از اتحادیه خیاطان جواز بگیری
  ایا میشه با جواز خیاطی تو نمایشگاه پلاستیک شرکت کرد؟
  ممنون اگر راهنماییم کنید

  پاسخ
  • wikitolid
   wikitolid گفته:

   با سلام؛
   خب حقیقتاً محصولات شما از نوع منسوجات پلاستیکی نیست که از چنین اتحادیه‌هایی مجوز بگیرید و عدم همکاریشون منطقی هست.

   در مورد نمایشگاه‌ها نمی‌تونیم حکم کلّی ضادر کنیم چون کاملاً بستگی به برگزارکنندگان داره که چه شرایطی برای شرکت‌کنندگان در نظر گرفته باشند و معمولاً مقررات و شرایط ثبت‌نام را در یک سایت جداگانه یا از طریق ستاد برگزاری در اختیارتون قرار می‌دهند.

   پاسخ
 31. ابوالفضل محبی
  ابوالفضل محبی گفته:

  سلام برای راه‌اندازی کارگاه تولید خودکار کار چه مجوز هایی لازم است و این مجوز ها رو باید از کجا بگیریم

  پاسخ
 32. پوریا
  پوریا گفته:

  سلام
  میخاستم با توجه به قانون تولید بدون کارخانه . خیار شور رو با فرمول خودم در یک واحد تولیدی ثالث به تولید برسونم برای شروع دریافت مجوز از چه نهادی باید شروع کنم

  پاسخ
  • wikitolid
   wikitolid گفته:

   مشابه این سؤال رو دوستان دیگری هم در این برگه مطرح کردند؛ با توجه به این‌که قراردادهای کاری مختلفی می‌تونه بین شما و تولیدکننده‌ی ثالث منعقد بشه باید حتماً از یک مشاور حقوقی کمک بگیرین اما در مورد مجوزتون به سایت بهین‌یاب مراجعه کنید.

   پاسخ
 33. سعید
  سعید گفته:

  با سلام
  ممنون میشم راهنماییم کنید .
  رشته تحصیلی بنده حقوق هست و الان ۵ سال هست که بیمه شرکت آسانسوری برای من رد میشه .
  * قصد ساخت و تولید تابلوفرمان آسانسور دارم ممنون میشم راهنماییم کنید که :
  ۱- مراحل اخذ جواز درکل روند کار به چه صورت هست و باید از کجا شروع کنم ؟ و به چه چیزهایی نیاز دارم ؟
  ۲- آیا نیاز به گذراندن این مهارت در دانشکده های فنی و گرفتن گواهی هستم ؟ یا نیازی به دادن مدرک تحصیلی مرتبط نیست ؟
  ۳- اگر نیاز به گرفتن گواهی هست باید چه رشته ای و در دانشکده انتخاب کنم ؟

  با تشکر از شما

  پاسخ
  • wikitolid
   wikitolid گفته:

   سلام سعید عزیز؛

   ۱- برای جواز کسب از اتحادیه‌ی آسانسور اقدام کنید که با توجه به تغییرات احتمالی باید آیین‌نامه‌ی مربوطه رو از سایت اتحادیه دریافت کنید و طبیعتاً در چهارچوب قوانین نظام صنفی هست و به جز اون مواردی مثل حدأقل فضای مورد نیاز (با توجه به رسته‌ی فعالیتتون) رو باید از آیین‌نامه مطالعه بفرمایید.

   ۲- بله، یا باید مدرک تحصیلی مرتبط داشته باشین یا دوره‌هایی مربوطه رو در مراکز فنی‌ و حرفه‌ای گذرونده باشین، اما در مورد این‌که دقیقاً کدام رشته‌ها و دوره‌هارو از شما قبول می‌کنن اطلاعی ندارم و بهتره از خود اتحادیه بپرسین.

   در آخر فراموش نکنید که اگر از دوستانتون کسی هست که در رشته‌ی تحصیلی مرتبط تحصیل کرده یا مدارک مربوط به دوره‌های فنی و حرفه‌ای رو داره می‌تونین در قالب شرکت تجاری پروانه بگیرین.

   پاسخ
 34. محمدسجاد سجادپور
  محمدسجاد سجادپور گفته:

  سلام وقت بخیر
  بنده میخوام یک کارگاه تولید سیگار بزنم.امکانش هست توضیح بدید چطور میشه این رویه رو طی کرد؟

  پاسخ
  • wikitolid
   wikitolid گفته:

   سلام
   به صنعت‌ومعدن مراجعه کنید اونجا کارشناس دخانیات حضور داره و راهنماییتون می‌کنه؛ اما به صورت کلی مجوز تولید مواد دخانی به سختی و خیلی محدود صادر میشه، فکر تولید بدون مجوز هم نباشین چون تو این موضوع خاص به منزله‌ی قاچاقه.

   پاسخ
   • امیر
    امیر گفته:

    سلام
    ممنون از راهنمایی شما به وسیله فایل صوتی
    من اگر بخوام کارگاه تولیدی دستمال کاغذی راه بندازم چکار باید بکنم

    پاسخ
    • wikitolid
     wikitolid گفته:

     سلام، خوشحالیم که براتون مفید بوده.
     سؤال شما بسیار کلی مطرح شده و می‌تونیم به اون از جنبه‌های مختلفی مثل طراحی محصول (نوع بسته‌بندی و فرایند ساخت و ویژگی‌های محصول)، طرح‌ریزی کارگاه (نوع ماشین‌آلات و فضای مورد نیاز و چیدمان) و موضوعات حقوقی (مثل مجوز و ثبت طرح صنعتی) پاسخ بدیم.
     توصیه می‌کنم از مجموعه‌هایی که در این موضوعات تألیف کردیم حسب نیازتون استفاده کنید تا به جواب جامع‌تر و کاربردی‌تری برسین.

     پاسخ
 35. Iliaz
  Iliaz گفته:

  باسلام آیا با ثبت شرکت تولیدی دیگر نیاز به گرفتن جواز کسب یا پروانه بهره برداری نیست؟

  پاسخ
  • میلاد اسمعیلی
   میلاد اسمعیلی گفته:

   با سلام، ثبت شرکت مقوله‌ای جداست تا چند شخصیت حقیقی، یک شخصیت حقوقی ایجاد کنند. اما مجوز همان اجازه‌ی انجام کار است، برای هر کار باید از متولیان آن اجازه بگیرید که به آن مجوز می‌گویند، مثلاً پزشکان از وزارت بهداشت اجازه‌ی طبابت می‌گیرند و تراشکاران از اتحادیه‌‌ی مربوطه.

   لذا چه یک شخص حقیقی (مثل من و شما) و چه یک شخص حقوقی (مثل شرکت الف) باید برای انجام کارهایشان از متولیان آن مجوز بگیرند و ثبت شرکت به معنای کسب اجازه نیست.

   پاسخ
 36. شیوا علیخانی
  شیوا علیخانی گفته:

  با سلام،من میتونم برای ۴ محصول مشابه یک جواز تاسیس بگیرم؟
  و اینک من برای یک محصول جدید تو سایت جواز تاسیس درخواست فرستادم اما الان دو هفته اس زده بررسی توسط کارشناس استان،چرا تایید نمیشه؟
  و اینک یه با قبلا واس یه محصول دیگکاشناس بازگردانی زده علت بازگردانی ام زده مدارک مدیرعامل بارگذاری شود،تو خود سایت جواز تاسیس ک مکانی برای بارگذاری من ندیدم
  ممنون

  پاسخ
  • میلاد اسمعیلی
   میلاد اسمعیلی گفته:

   سلام و وقت‌بخیر،

   بله در جوازتان نام هر محصول را به همراه ظرفیت تولید درج می‌کنند.
   در مورد وقفه‌ای که داشته‌اند (کارشناس استان)، به نظرتان ماجرای عجیبی است؟ حسب تجربیات‌مان از امور اداری (حالا نه این بحث خاص) اگر همه چیز به موقع انجام شود عجیب‌تر است.

   دقیقاً خاطرم نیست که کجای سامانه مدارک مرتبط با شرکت ثبت می‌شود اما این را می‌دانم که ارائه‌ی مدارک هویتی متقاضی جواز (که همان شرکت مورد نظر شماست) کاملاً ضروری است، لذا اگر مدارکتان را آپلود نکرده‌اید، موضوع را پیگیری فرمائید.

   پاسخ
 37. mahmood
  mahmood گفته:

  اگه بخوایم تو شرکت بازرگانی تولید هم داشته باشیم چیکار باید بکنیم روی بسته بندی نیازس هست اسم شرکتمون رو بزنیم یا فقط نام برند باشه کافیه

  پاسخ
  • میلاد اسمعیلی
   میلاد اسمعیلی گفته:

   باید برای شرکت‌تان، مجوزهای مربوط به تولید محصولات مورد نظر را از متولیان مربوطه اخذ کنید. (مثلاً اگر محصول‌تان کشاورزی است باید از وزارتخانه‌ی مربوطه مجوز بگیرید یا اگر محصول‌تان ورق فلزی است از اتحادیه‌ی مربوطه یا صنعت و معدن مجوز بگیرید)

   پاسخ سؤال دوم هم بستگی به نوع محصول دارد که مشمول چه استانداردهایی باشد و در چه بازارهایی عرضه شود، مثلاً در مورد مندرجاتی که روی بسته‌ی محصولات غذایی ثبت می‌شود باید شکل خاصی را رعایت کنید اما برای بسته‌بندی یک گونی ضایعات چنین حساسیتی وجود ندارد.

   پاسخ
 38. داود
  داود گفته:

  با سلام
  برای تولید یک نوع رب گوجه و چاشنی جات مانند خیارشور و ترشیجات و اطلاع از نحوه طی مراحل و تهیه مدارک لازم باید به کجا مراجعه کنم
  ممنون

  پاسخ
  • میلاد اسمعیلی
   میلاد اسمعیلی گفته:

   سلام و وقت‌بخیر، بستگی به نوع دقیق تولیدات و ظرفیت تولید هر کدام از آن‌ها دارد.

   اگر فعالیت‌ شما صنفی محسوب می‌شود (در گوگل جستجو کنید) به اتحادیه‌ی مربوطه مراجعه بفرمائید، پروانه‌ی کسب از طریق اتحادیه صادر می‌شود و در مورد سایر مجوز‌ها (مثل بهداشت و اماکن و استاندارد) به شما راهنمایی می‌کنند.

   پاسخ
 39. مهدی
  مهدی گفته:

  سلام و عرض ادب
  اول که واقعا عالی هستین
  بعد اعضای فعال کمپین یعنی چی؟ و چگونه اند؟
  آیا وقتی یک کارگاه به بهره برداری میرسه، مثلا بسته بندی نخود، آیا نام آن هم ثبت میشه؟ مثلا نخود احمد، یا اینکه اون یک پروسه ی جدا است؟ سوالمو این طوری هم بپرسم که: من یک کارگاه بسته بندی نخود به نام نخود احمد راه اندازی کردم، آیا نخود احمد دیکه ثبت شده است و بعنوان برند شناخته می شود و آیا می توان برایش نشان استاندارد و سیب سلامت گرفت و تاریخ تولید و انقضا قرار داد یا اینکه هر کدام از این ها یک پروسه ی جداگانه دارند؟

  پاسخ
  • میلاد اسمعیلی
   میلاد اسمعیلی گفته:

   با عرض سلام، از نظر لطف شما خوشحالم.

   گاهاً در ویکی‌تولید کمپین‌هایی ایجاد میشه و با همراهی دوستان بعضی موضوعات را به صورت فشرده مطالعه می‌کنیم؛ انشالله کمپین بعدی در زمستان خواهد بود.

   هر کدام از موضوعاتی که گفتین جدا هستن؛

   نام تجاری (همون نخود احمد) و نشان تجاری (لوگویی که انتخاب می‌کنین و روی محصول می‌زنید) در شمول مقررات مالکیت معنوی قرار می‌گیرن، یعنی نوعی دارایی معنوی محسوب میشن که می‌تونین ثبت کنید (در کشور ما با عنوان ثبت برند به این موضوع اشاره می‌کنن)؛ وقتی نام و نشان تجاری‌تون ثبت شد دیگه کسی اجازه‌ی استفاده از اونو نداره. همچنین اگر محصول‌تون از حیث طرح (مثلاً ظاهرش یا بسته‌بندیش) شکل خاصی داره،‌ میتونین برای ثبت طرح صنعتی اقدام کنین یا اگر از حیث فنّی نوآوری داشتین،‌ می‌تونین براش گواهی ثبت اختراع بگیرین (که البته هیچ کدوم این‌ها اجباری نیست).

   مجوز کارتون که همون پروانه‌ی کسبه باید از اتحادیه بگیرین که واسطه‌ی شما و وزارت صمته و اگر هم کارتون صنفی نیست و اتحادیه نداره باید مستقیماً از وزارت صمت پیگیری کنید و جواز تأسیس بگیرد. (البته حتی اگر کارتون صنفی باشه باز هم می‌تونین از صنعت و معدن اقدام کنین، ولی پیشنهاد من مراجعه به اتحادیه‌س)

   اگر محصول‌تون مشمول استاندارد اجباری باشه، باید ضوابطشو مطالعه کنید، بعد از اداره‌ی استاندارد برای دریافت نشان استاندارد اقدام کنین. (بسته به محصول‌تون شاید بخواین سیب سلامت بگیرین)

   اگر در منزل کار می‌کنین، باید مجوز مشاغل خانگی بگیرین و منزلتون هم به عنوان کارگاه خانوادگی در اداره‌ی کار ثبت کنید تا مشمول بیمه و امثالهم نشه (مورد دوم به شرطیه که جز همسر و فرزندان و پدر و مادرتون، کسی در کارگاه کار نکنه، وگرنه همون اولی کافیه)

   اگر هم می‌خواین شرکت داشته باشین، یعنی شریک دارید و می‌خواین سود و زیان و وظایفو بین خودتون تقسیم کنید، باید اول شرکتتونو تأسیس و ثبت کنید، سپس مجوزها رو برای اون شرکت بگیرید؛ توجه هم داشته باشید که اسم شرکت شما همون نام تجاری یا برندتون نیست، دو تا مقوله‌ی جدا از هم هستند.

   موفق باشید

   پاسخ
 40. بهزاد
  بهزاد گفته:

  سلام وقت بخیر
  میخواستم یه واحد تولیدی در زمینه تولید انواع نایلون و
  پت راه اندازی کنم و بودجه آن را ندارم کارخانه تاسیس کنم
  ولی یک کیلومتری شهر یک شهرک کارگاهی هست که اکثرا مصالح ساختمان میفروشن
  آیا میتونم در این شهرک فعالیتم را انجام بدم؟
  و جهت اخذ مجوز از اداره اصناف شهر میتونم دریافت کنم ؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید
  باتشکر

  پاسخ
  • میلاد اسمعیلی
   میلاد اسمعیلی گفته:

   سلام، وقت شما هم بخیر

   هر جایی که کاربریش صنعتی باشه، با استانداردهای کارتون منافاتی نداشته باشه و مطابق رده‌ی زیست محیطی فعالیت‌تون باشه می‌تونین کار کنین؛ اجازه بدین همه رو بررسی کنیم:

   – اگر منظورتون از شهرک کارگاهی، همون شهرک صنعتیه، از حیث کاربری مشکلی نداره، اما از اونجایی که میگین اونجا مصالح ساختمانی می‌فروشن، به نظرم میاد که شاید یه جای تجاریه، پس این موضوع رو بررسی کنید. (تجاری با صنعتی فرق می‌کنه)
   – من دقیقاً مشخصات محصول شمارو نمی‌دونم، آیین‌نامه‌های حفاظت‌ فنی و استانداردها رو بررسی کنید (تو حیطه‌ی کارتون) و ببینید که آیا الزاماتی در خصوص حدأقل متراژ یا نحوه‌ی دفع ضایعات داره یا خیر؛ اگر چنین مواردی وجود داشت باید بررسی کنید که آیا مکان مورد نظر شما با این الزامات هم‌خوانی داره یا نه.
   – برای تعیین رده‌ی زیست محیطی باید به فایلی مراجعه کنید که در متن راهنما گذاشتیم. رده‌ی زیست محیطی بر اساس نوع محصول‌تون و ظرفیت تولیدش مشخص میشه، یعنی شاید وقتی روزی ۱ تن تولید می‌کنین در رده‌ی ۲ باشین اما وقتی تولیدتون روزی ۱۰ تن باشه، رده‌ی زیست محیطی کارتون ۳ باشه (همه‌ی این‌ها در جداول هست)؛ حالا اگر جایی که گفتین شهرک صنعتیه، تماس بگیرین و بپرسین چه رده‌هایی رو پذیرش می‌کنن و آیا صرفاً برای تولید مصالحه یا می‌تونین فعالیت دیگه‌ای هم داشته باشین؟

   بله، پروانه‌ی کسب رو می‌تونین از اتحادیه‌ی مربوط به کارتون بگیرین.

   موفق باشید

   پاسخ
 41. شیوا علیخانی
  شیوا علیخانی گفته:

  سلام واقعا ممنون از سایت بسیار خوبتون
  برای گرفتن جواز بسته بندی زعفران از جهاد کشاورزی
  باید ابتدا زمین یا کارگاه داشته باشیم تا جواز بسته بندی بهمون بدن یا اول جواز بسته بندی رو میگیریم ک بهمون زمین تعلق بگیره؟
  مراحل جواز بسته بندی زعفران صنعتی را میشه بفرمایید.
  سپاس فراوان از شما

  پاسخ
  • میلاد اسمعیلی
   میلاد اسمعیلی گفته:

   با سلام و وقت‌بخیر؛

   از محبت شما ممنونم.

   ببینید خیلی از دوستان مثل شما فکر می‌کنن که برای دریافت مجوز باید همه چیز از همون اول تمام و کمال وجود داشته باشه، در حالی که این طوری نیست و شما وقتی برای دریافت جواز اقدام می‌کنین، همه چیز مرحله به مرحله جلو میره.

   در مورد جهاد کشاورزی هم شما اول باید جواز تاسیس بگیرین و بعد از اون با تهیه‌ی ماشین‌آلات و استخدام کارگرها و آماده‌سازی کارگاه برای اخذ پروانه اقدام کنید.

   برای دریافت جواز تاسیس، همون مدارک عادی شما (به عنوان شخص حقیقی) کفایت میکنه بعلاوه‌ی یه طرح توجیهی که مشخص باشه میخواین چه کاری انجام بدین. اصلا هم نگران نباشید، شما پروسه رو شروع می‌کنید و خیلی شفاف مسیرتون مشخص میشه.

   اگر از قبل کارگاه یا زمین مناسبی دارید میتونین از همون اول معرفی کنین و برای همون جواز بگیرین.

   در مورد این که آیا بدون جواز بهتون زمین میدن یا نه؟ اگه میخواین تو یه منطقه‌ی غیردولتی زمین تهیه کنید (که البته باید کاربری مناسبی داشته باشه) اصلا برای فروشنده مهم نیست که شما جواز دارید یا ندارید، اما برای بعضی شهرک‌های صنعتی بهتون میگن اول جواز تاسیس بگیرین.

   بریم سراغ سوال آخرتون.

   اگر میخواین شراکتی کار کنین، اول از همه شرکت ثبت کنید تا مجوزا رو برای همون شرکت بگیرین، اگر خودتون میخواین کار کنید (حالا شایدم با دوستان قابل اعتمادی که نیازی به عقد شرکت احساس نمی‌کنن) مجوزا رو به نام خودتون بگیرین.

   اول یک طرح توجیهی بنویسین و برای جواز تاسیس اقدام کنید؛ انشالله اگر با طرح‌تون موفق شد و جواز تاسیس گرفتین باید برای مجوز بهداشت و نشان استاندارد هم اقدام کنید.

   موضوع مالکیت فکری ارتباطی با جواز نداره اما صرفا جهت اطلاع، در مورد فعالیت شما بهتره برای ثبت برند و نشان تجاری و طرح بسته‌بندیتون هم برنامه‌ریزی کنید تا نگرانی بابت کپی کردن طرح بسته‌هاتون وجود نداشته باشه.

   انشالله موفق باشید

   پاسخ
  • wikitolid
   wikitolid گفته:

   سلام، اگر منظور شما ساخت جواهراته به اتحادیه‌ی مربوطه مراجعه کنید و نیازی به ملک صنعتی و امثالهم نخواهید داشت اما اگر منظورتون ذوب‌ریزی طلاست، بسته به ظرفیت تولیدتون باید مطابق مطالب همین راهنما عمل کنید.

   پاسخ
 42. negar
  negar گفته:

  سلام ما می خوایم پروانه ساخت تجهیزات مخازن برج تقطیر بگیریم در ابتدای کار باید چی کار کنیم ؟ برای ساختمانی قصد اجاره کردنش را داریم مساحت باید به چه میزان باشد

  پاسخ
  • wikitolid
   wikitolid گفته:

   با سلام، پاسخ سؤال شما ارتباطی با این درس نداره؛

   برای بحث مساحت، مطالب طرح‌ریزی رو مطالعه بفرمایید.
   برای کارتون هم از تهیه‌ی طرح توجیهی شروع کنید.

   موفق باشید.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *