شما در حال خواندن درس دلایل شروع کسب و کار از دوره ی تصمیم گیری برای ورود به کار تولید هستید.

دلایل شروع کسب و کار

اگر تعارف را کنار بگذاریم، تعداد زیادی از ما عاشق آن هستیم که روزها در عمارت مجلل شرکت خود به دیگران دستور بدهیم و آخر هفته را در بهترین هتلها و رستورانها سپری کنیم.

یا ممکن است به این فکر کنیم که چرا باید ساعت ۱۲ شب از زور خستگی خوابمان ببرد و صبح خروس خوان برای غیبت نخوردن از خواب دلچسبمان بگذریم و ترافیک را تحمل کنیم !؟

همه دوست داریم محبوب و قدرتمند و موفق باشیم.

آیا وقتش نرسیده که همسرمان به ما افتخار کند؟ یا فرزندمان بداند که پدر یا مادر باهوشی دارد؟

حتی اگر چنین مسائلی برایمان مهم نباشد باز هم قابل انکار نیست که برای بعضی انسانها شروع یک کسب و کار بهترین راه ممکن است، مثلا بیل گیتس یا زاکربرگ هیچوقت نمیتوانستند با کارمند بودن به این حد از شکوفایی برسند.

بخشی از مطالب این درس ترجمه مفهومی از کتاب The Entrepreneur’s Guide to Building a Successful Business نوشته جوناتان اسکات است که نگاهی تجربی به مسائل کسب و کار دارد. (دانلود کتاب)

چرا بررسی دلایل شروع یک کسب و کار مهم است؟

تقریبا همه میدانیم که بیش از ۹۰ درصد کسب و کارها در سه تا پنج سال آغاز کارشان تعطیل میشوند اما آیا کسی هست که با این هدف کارش را شروع کرده باشد؟

مقالات زیادی در مورد نداشتن تجربه و دانش، تحقیق نکردن، عملکرد و اجرای ضعیف، رکود اقتصادی و … به عنوان دلایل توقف این کسب و کارها منتشر شد اما جالب است که افراد زیادی با همه ی این مشکلات ادامه دادند و امروز برند موفقی دارند.

بعضی محققان اعتقاد دارند که یکی از مهمترین دلایل شکست زودهنگام کسب و کار آن است که صاحبانش پول بدست آمده را متناسب با سختی کارشان نمیدانند.

اگر کسب و کاری با انگیزه های اشتباه آغاز شود، مواجهه با حقیقت ادامه دادن آن را دشوار میکند! آن وقت است که مشکلات مالی، وضعیت خراب بازار یا قدرت رقبا تاثیرشان را گذاشته و برنامه ها را تغییر میدهد ولی اگر انگیزه های به درستی انتخاب شده بود عبور از شرایط سخت آسانتر بود.

خواندن این درس آسان است اما زمانی مفید خواهد بود که صادقانه انگیزه هایتان را محک بزنید.

دلایل قابل قبول برای شروع کسب و کار جدید

هر یک از ما برای شروع کسب و کار جدید دلایلی داریم که میتواند از نظر بقیه منطقی نباشد.

دلایلی که در این بخش میگوییم، حاصل تجربه تعدادی از مدیران کسب و کار است و اعتقاد دارند دلایل قابل قبولی برای شروع کسب و کار هستند.

دلیل اول) میخواهید خودتان تصمیم گیرنده باشید

اگر علاقه دارید رئیس خودتان باشید راه اندازی کسب و کار شما را به مقصودتان میرساند.

آینده کسب و کار به تصمیمات شما وابسته است، مسیر آن را خودتان تعیین میکنید و اگر هم در برنامه ریزی و اجرا اشتباه کرده باشید کسی جز شما جوابگو نیست.

دلیل دوم ) علاقمند به هیجان و چالش هستید

بخش زیادی از زمان زندگی صرف حرفه و کار میشود، پس با داشتن یک شغل خوب احتمالا انسان شادتری هستیم و  اگر نوع کار مناسبمان نباشد به مرور در حال و هوایمان اثر منفی میگذارد.

اینکه یک شغل مناسب احوال کسی باشد یا نه، وابسته به ویژگی های روانی و خلق و خوی اوست.

بعضی هستند که از استرسهای چک و شکایت و پلمپ و مالیات و سود و زیانشان به سختی میخوابند اما دقیقا در نقطه ی مقابل آنها کسانی هم هستند که از کار یکنواخت خسته میشوند.

شروع کسب و کار در بسیاری از حوزه ها، بخصوص اگر نوعی کارآفرینی هم باشد، مترادف است با هیجان و ریسک و احتمالا پاسخ مناسبی هستند به افرادی که هیجان را دوست دارند.

دلیل سوم) قصد سرمایه گذاری دارید

شاید جای تعجب دارد که مگر شروع کسب و کار میتواند سرمایه گذاری باشد !؟ آن هم زمانیکه در سالهای نخستین بیش از ۹۰ درصد احتمال تعطیلی وجود دارد و هیچ تضمینی هم برای سالهای بعدی نیست.

جواب کاملا مثبت است! اولا سرمایه گذاری با دانش و تجربه انجام میشود، بدین معنا که منطقی نیست در حوزه ای که اطلاعات کافی ندارید ریسک کنید اما همیشه در تمام سرمایه گذاری ها مقداری ریسک هم وجود دارد.

دوما بعضی انواع کسب و کار احتمال موفقیت بیشتری دارند که نمونه هایی از آن عبارتند از:

  • نمایندگی شرکتهای معتبر ایرانی و خارجی (مثل ایرانخودرو، نوتلا و …)
  • خرده فروشی اقلام پرمصرف (مثل خواربار، پوشاک، لوازم یدکی و …)
  • خرید یک کسب و کار آماده و موفق (مثلا خرید امتیاز یک کارخانه فعال)
  • صادرات کالاهایی که بازار مناسبی در خارج از ایران دارند

معمولا سرمایه گذاری در حوزه ی تولید زمانی مفید است که مبلغ سرمایه قابل توجه باشد، همچنین گاها سرمایه گذاران با افراد شاخص یک حوزه برای اجرای یک پروژه ی سودآور شریک میشوند که معمولا ریسک قابل قبولی دارد. (مثل سرمایه گذاری برای تولید یک داروی خاص)

دلیل چهارم) یک فرصت خوب برای شروع کسب و کار دارید

یکی از مهارتهای مهم تشخیص دادن و استفاده کردن از فرصتها است.

گاهی شرایط گرفتن یک پروژه ی بزرگ، شراکت در یک مجموعه ی موفق، اخذ نمایندگی از یک کمپانی معتبر، وجود شرایط اخذ وام برای نوع خاصی از کارآفرینی، دسترسی به منابع دانش یا اطلاعات مفید و … میتواند فرصت مناسبی برای شروع کسب و کار باشد.

دقت کنیم که در موارد زیادی ارزیابی ما اشتباه است! لذا بهتر است در مسائلی فرصت شناس باشیم که دانش و تجربه کافی داریم.

بسیاری از کسانی که ایده ای در ذهنشان شکل میگیرد همه چیز را تمام شده میبینند و فکر میکنند فرصتی فوق العاده ایجاد شده است! اما به مرور زمان و با کسب تجربه، فعالان این حوزه میتوانند کنترل بیشتری بر احساسات فریبنده خود داشته باشند.

دلیل پنجم) به دنبال تغییر هستید!

خیلی ها دوست دارند مسائل را تغییر دهند! آنها مغازه ها را اینترنتی میکنند، پرداخت را الکترونیکی، تولید را دیجیتال و خلاصه در حوزه های مختلف نوآوری میکنند تا زندگی را آسان کنند و روحیه ی تغییر طلبی شان ارضا شود.

اصولا چنین افرادی به ایجاد کسب و کار قانع نمیشوند، آنها میخواهند کارآفرینی کنند و چون انگیزه بالایی دارند و مناسب این کار هستند به این زودی ها هم خسته نمیشوند.

پس اگر خود را در تغییر کارها و روشها و محصولات و … توانمند میدانید دلیل خوبی دارید که برای کارآفرینی آماده شوید.

از دلیل پنجم میتوان برداشت دیگری هم کرد، بعضی میخواهند زندگی خود را تغییر دهند.

در این حالت دیگر روحیه کارآفرینی مساله ی اصلی نیست، بلکه شخص تولدی دوباره میخواهد و شروع کسب و کار جدید این فرصت دوباره را به او میدهد، البته با ریسک فوق العاده زیاد!

دلیل ششم) میخواهید توانمندی و قدرتتان را اثبات کنید

عموم مردم خود را از حد متوسط جامعه بهتر میدانند و دوست دارند که قدرت و استعدادهایشان دیده شود.

همین انگیزه میتواند عاملی برای یادگیری و توسعه ی مهارتهای فردی باشد، چه بسا بسیاری از صاحبان موفق کسب و کار زمانی در موقعیتهای سخت و دشوار بوده و رشد یک کسب و کار را برای اثبات خود مناسب دیدند.

پس بر خلاف باور عمومی، انگیزه ی دیده شدن توسط سایرین، میتواند نیروی محرک قدرتمندی برای شروع کسب و کار باشد.

دلایل غیرقابل قبول برای شروع کسب و کار جدید

کارشناسان اعتقاد دارند که بعضی دلایل شروع کسب و کار غیرمنطقی هستند یعنی معمولا در چهارچوب کسب و کار به نتیجه نمیرسند.

تاکید میکنیم که این موارد تجربی هستند و حتما نمونه هایی با نتایج متفاوت وجود دارد اما اگر عمده ی دلایل شما در فهرست زیر است باید خیلی بیشتر احتیاط کنید.

دلیل اول) علاقمند به شروع کسب و کار هستید چون راه دیگری نیست

اگر خواسته اصلی شما داشتن یک کسب و کار نیست بهتر است آرامش خود را به خطر ننداخته و مسیرهای دیگری پیدا کنید.

ممکن است فکر کنید که مگر میشود چاره ای جز داشتن یک کسب و کار نباشد ؟!

اگر کسی سوءپیشینه دارد، یا تحصیلات دانشگاهی ندارد ممکن است نتواند شغل دلخواهش را پیدا کند، حتی بسیاری از فارغ التحصیلان دانشگاههای معتبر نهایتا شغل مطلوبشان را پیدا نمیکنند و پس از ماهها تلاش ممکن است در موقعیتی قرار بگیرند که تنها راه حلشان شروع کسب و کار جدید باشد.

کسب و کار جدید این افراد ممکن است در قالب یک فروشگاه کوچک، یا یک شرکت دانش بنیان و … باشد اما هر چه هست متناسب با خواسته ها و اهدافشان نیست! اگر فردی هیچ یک از دلایل قابل قبول (در بخش قبل) را نداشته باشد بعید است بتواند یک کسب و کار را به شکوفایی برساند.

دلیل دوم) چون وضعیت مالی خوبی ندارید به شروع کسب و کار فکر میکنید

اگر وضعیت مالی شما در حال حاضر مساعد نیست، و برای بهبود آن میخواهید کسب و کار جدید را شروع کنید احتمالا مشکلاتتان بیشتر میشود.

یک کسب و کار زمانی سریعا درآمدزا میشود که سرمایه مناسبی داشته باشد یا زمان کافی از شروع آن گذشته باشد.

حتی ساده ترین نوع کسب و کار هم برای پاگرفتن زمان میخواهد و چون مشکلات مالی دارید و پولی هم برای تسریع فرآیند وجود ندارد احتمالا در زمانی کوتاه به کمبود نقدینگی میرسید و چاره ای ندارید جز آنکه هر چه هست به پول تبدیل کنید.

دلیل سوم) فکر میکنید با شروع کسب و کار وقت خالی بیشتری دارید

یک کسب و کار جدید تلاش و زمان زیادی برای رسیدن به ثبات و سود میخواهد.

اگر شغل فعلی شما درآمد مناسبی دارد، برای رسیدن به همین سود ماهیانه لازم است ساعات بیشتری وقت بگذارید و با مشکلاتی کنار بیایید که بخشی از ماهیت کسب و کار است.

بهترین گزینه برای افرادی که آرامش میخواهند کار کردن در مشاغلیست که صاحب آن نیستند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *