راهنمای تولید پیچ و مهره

تولید پیچ و مهره کسب و کاری پر سود با دورنمایی قدرتمند و تاثیرگذار است! به شرطیکه مبتنی بر دانش و آگاهی و شناخت از بازار باشد و محصولاتی انتخاب شوند که تولیدشان چندان ساده نیست و تامین کنندگان کمتری دارند تا علاوه بر رقابت آسان در بازار داخل، امکان صادرات و ورود به بازار بین المللی نیز وجود داشته باشد.

اگر تصمیم به تولید پیچ و مهره گرفته اید، ویکی تولید همراه شماست … از مقدماتی ترین مباحث تا حوزه های فنی و تخصصی را با یکدیگر مرور میکنیم تا به عنوان اولین مرجع ارائه دهنده ی پروسه ی تولید محصولات، سهمی در ارتقای شما داشته باشیم.

توصیه میکنیم با توجه به حجم زیاد مطالب از مطالعه ی پراکنده خودداری کرده و گام به گام راهنما را دنبال کنید تا نهایتا پس از مطالعه به درک خوبی از فرآیند تولید پیچ و مهره رسیده باشید.

همه چیز به سمت توازن و آرامش بیشتر در جریان است، همانند سقوط یک سیب که نهایتا به سکون آن میانجامد و جالب است که کسب و کارها نیز شدیدا پیرو همین اصل هستند؛ پس چنانچه تولید یک محصول سود بالایی داشته باشد از نگاه تیزبین سرمایه گذاران پنهان نمانده و به زودی نفرات زیادی برای آن اقدام میکنند تا زمانیکه میزان عرضه محصول زیاد و قیمت آن کم میشود و بعبارتی دیگر سودآوری اولبه را نداشه باشد.

حالت عکس این پدیده نیز در جریان است، یعنی تعداد کسب و کارهای حوزه هایی که میزان عرضه بیشتر از تقاضاست به مرور کاهش میبابد تا دوباره  قیمت و سود فروش محصول بیشتر میشود.

بعبارتی همیشه کسب و کارها در یک تعادل و توازن هستند مگر در مواردی که موضوغ کسب و کار برای بسیاری از افراد قابل انجام نباشد که رایج ترین آنها موارد زیر میباشند:

 • تولید آن محصول دارای محدودیتهای قانونی یا در انحصار نهادهای خاص باشد.
 • نیاز به دانش فنی بالایی داشته باشد. (مانند تولید فولادهای آلیاژی)
 • مزیت رقابتی بسیار ویژه ای داشته باشد. (قیمت پایین، کیفیت بالا و …)
 • به سرمایه اولیه زیادی نیاز داشته باشند که از توان بسیاری از شرکتها فراتر است. (مانند خودرو سازی)
 • متناسب با تکنولوژی فعلی نباشد. (مثل تولید چراغهای رشته ای)

با توجه به قوانین بالا، تولید پیچ و مهره های رایج مانند ساختمانی، چوب، MDF با آلیاژهای متداول ورود به دنیای پر رقابتیست که سود کاملا متوازن شده ای دارد ! اما با تولید پیچهای خاص، یا با کیفیت و ارزان قیمت، میتوان سهم زیادی از بازار پرفروش پیچ و مهره را بدست آورد و حتی نگاهی به صادرات محصولات به کشورهای در حال توسعه ی منطقه داشت.

قصد تولید به موفقیت در تولید منتهی نمیشود، بلکه یک استراتژی هدفمند و مطالعه ی کامل میتواند شما را به یک برند پرفروش در حوزه ی اتصالات تبدیل کند! با کمی دانش و تلاش بیشتر برای انجام کاری که دیگران معمولاانجام نمیدهند.

# برای آشنایی بیشتر با فرآیند راه اندازی یک کسب و کار دوره ی زیر را بصورت رایگان در اختیارتان قرار میدهیم:

از صفر تا صد ایجاد یک مرکز یا کارخانه تولیدی! 

درسهای اول تا سوم به نوعی پیش نیاز راه اندازی کارخانه تولید پیچ هستند.

تولید پیچ و مهره فقط محدود به پیچهای ساختمانی و ماشین ساده نمیشود، بلکه صدها پیچ مختلف از شکلها و جنسهای مختلف برای صنایع مختلف استفاده میشوند که باید قبل از هر چیزی با آنها آشنا شوید.

هدف از آشنایی شما با انواع پیچ و مهره چیست !؟

لطفا اهمیت این موارد را جدی بگیرید، شما برای خریدن یک گوشی ساده بارها مقالات نقد و بررسی مختلف را مرور میکنید اما اینجا صحبت از تولید پیچ و مهره، کسب و کار و تهیه تجهیزات و آینده مالی شما است، پس به دلایل زیر لازم است تمامی انواع پیچ و مهره را بشناسید:

 • بدانید که مشتریان شما در کدام حوزه های کسب و کار فعالیت میکنند.
 • سبد تولید هوشمندانه تری داشته باشید.
 • بتوانید پیچهای هم خانواده را به درستی تشخیص دهید.
 • پیش نیاز دانش تولید پیچ و مهره آشنایی با این قطعات اتصال است

منظور از پیچ و مهره های هم خانواده چیست !؟

هم خانواده بودن اتصالات میتواند معانی مختلفی داشته باشد، مثلا تمامی پیچهای MDF، الوار،  نئوپان، کله کروی و … در خانواده پیچهای چوب هستند اما منظور ما خانواده ی فرآیندهای تولید است، مثلا تمام پیچهای بزرگ با فورج گرم یا ماشینکاری تولید میشوند و بهتر است در صورت تهیه تجهیزات آن طیف وسیعتری از پیچهایی که توان تولید دارید مد نظر قرار دهید، مثلا در این حالت پیچهای U، پیچهای L، پیچهای چشمی، پیچهای متری و … میتوانند در سبد تولید شما قرار گرفته باشند.

در بخش فروش استراتژی های مختلف ورود به بازار را بررسی میکنیم اما بخاطر داشته باشید که در عموم موارد بهتر است بدانید که توانمندی کارخانه ی شما برای کدام پیچها مناسب است و آمادگی تولید تمامی آنها را داشته باشید.

چگونه با تمام انواع پیچ و مهره آشنا شویم ؟

کار سختی نیست، ما کاملترین آرشیو انواع پیچ و مهره را برایتان تهیه کرده ایم که در زیر میتوانید به آنها دسترسی داشته باشید.

راهنمای انتخاب پیچ

در این راهنما با تمامی طبقه بندی پیچ از نظر درایو، کلگی و عملکرد آشنا میشوید که تلاش کرده ایم تمامی پیچهای رایج و استاندارد را شامل شود، توصیه میکنیم برای انتخاب سبد محصولاتتان حتما تمامی آنها را بررسی فرمایید.

بنر مقاله ی طبقه بندی انواع مهره

در این راهنما با مهره های مختلف شامل معمولی چهار گوش و شش گوش، قفل شونده ی نایلونی و فلزی، مهره های قفل شونده ی موقت و … آشنا میشوید تا ضمن تکمیل اطلاعات بتوانید بهترین اتصالات مورد نظر خود برای تولید انتخاب کنید.

پیچها قطعات بسیار متنوعی هستند که هر یک میتوانند فرآیند تولید جداگانه ای داشته باشند، همچنین تولید مهره نیازمند ایجاد رزوه های داخلی است که تجهیزات جداگانه ای نیاز دارد و انواع خاص آن نیازمند فعالیتهای دانش بنیان برای کشف بهترین فرآیند تولید میباشند با این حال فرآیند تولید پیچ و مهره های معمولی تا حد زیادی مشابه است و در این بخش با آنها آشنا خواهیم شد.

مراحل تولید پیچ چیست ؟!

در یک نگاه کلی، تولید پیچ شامل مراحل زیر است:

 • برش قطعه کار
 • ساخت بدنه پیچ (شنک و کلگی)
 • رزوه زنی سطح خارجی

مراحل تولید مهره چیست ؟!

تولید مهره در مراحل زیر انجام میشود و تفاوت اصلی در نوع رزوه است:

 • برش قطعه کار
 • ساخت بدنه مهره
 • ایجاد حفره میانی
 • رزوه زنی سطح داخلی سوراخ

قدیمی ترین روش تولید پیچ و مهره (سنتی)

تمامی پیچها میتوانند با روش ماشینکاری ساخته شوند، فرآیندی پرهزینه که زمان زیادی میخواهد و برای عموم پیچها بصرفه نیست.

در این حالت ابتدا بدنه پیچ و مهره ماشینکاری میشود که کیفیت سطحی و استحکام آن قابل قیاس با آهنگری نیست، سپس رزوه تراشی روی بخشی از شنک یا سوراخ مهره انجام میشود.

در تولید انبوه میتوان از دستگاههای پیچ تراش یا سری تراش برای افزایش تیراژ تولید استفاده کرد.

بصورت کلی در مقیاس صنعتی تولید پیچ در شرایط زیر از ماشینکاری استفاده میکنند:

در موارد زیر روشهای ماشینکاری میتواند برای تولید صنعتی پیچ و مهره استفاده شود:

 • تولید پیچها یا مهره های بسیار بزرگ که قسمت بالایی دارند و لذا زمان زیاد تولید قابل صرفه نظر کردن باشد.
 • تولید پیچه مهره های سخت که امکان آهنگری سرد و گرم ندارند.
 • تولید پیچهای سفارشی غیر استاندارد که در تیراژ کم تولید میشوند.

روش فورج در تولید پیچ و مهره

بیشترین تیراژ تولید با روش آهنگری (فورج) است که میتواند ده تا بیست برابر فرآیند ماشینکاری باشد، همچنین کارسرد یا کارگرم قطعات باعث میشود که ریز ساختار مستحکمتری داشته باشند و کیفیت سطحی بطور قابل توجی بهتر باشد.

در این روش برای پیچ و مهره های کوچک و متوسط از مواد نرم (فولاد کم کربن، متوسط کرین، آلیاژهای آلومینیوم، مس، برنج و …) از فورج سرد استفاده میشود که هزینه ی تولید کمتر، دقت بالاتر و ریزساختار بهتری خواهد داشت و برای تولید مهره یا پیچهای بزرگ یا پیچیده از فورج گرم استفاده میکنند.

پس از ایجاد بدنه رزوه زنی هم به روش شکلدهی انجام میشود.

 فورج و ماشینکاری در تولید پیچ و مهره

یکی از روشهای تولید پیچ و مهره آن است که بدنه ی آنها با فرآیند فورج شکلدهی  و رزوه (بخصوص رزوه ی مهره ها) بصورت ماشینکاری تراشیده شود، در مواردی مانند پیچ U بخشی از بدنه بصورت ماشینکاری سایز شده و نهایتا با روش های فورج رزوه زنی میشود.

در این حالت هدینگ سرد برای پیچهای کوچک و ساده و آهنگری گرم قالب باز (Open Die) برای قطعات بلند و ساده و آهنگری گرم قالب بسته (Closed-Die) برای قطعات کوچک و متوسط یا پیچیده بکار میرود.

دستگاه پیچ

با این فرآیند تولید پیچ و مهره با یک دستگاه انجام شده و رزوه نیز ایجاد میشود، اما برای پیچهای کوچک و متوسط با جنس نه چندان سخت بکار میرود.

در صورتی که سبد تولید شما از این نوع محصولات است باید این راهنما را مطالعه کنید.

فرآیند آهنگری قالب بسته

با این فرآیند پیچ و مهره های پیچیده و سخت با ابعاد مختلف ساخته میشوند، امکان ایجاد رزوه هم توسط قالبهای آهنگری وجود دارد اما بعضی ترجیح میدهند که رزوه را نهایتا بصورت ماشینکاری یا با فرآیندهای شکلدهی رزوه ایجاد کنند.

اگر میخواهید پیچ و مهره های پیچیده یا سخت تولید کنید، راهنمای  آهنگری گرم قالب بسته را مطالعه کنید.

آهنگری قالب باز یا فورج قالب باز

با این فرآیند هزینه تولید پیچ و مهره کمتر است اما تنها برای انواع ساده قابل استفاده است، معمولا قابلیت ایجاد رزوه ندارد و لازم است در مراحل بعدی انجام شود.

فرآیند قالب باز بسیار مناسب ایجاد بدنه پیچ و مهره های سخت، بسیار ضخیم یا بلند (حتی چند متر) است و اگر در سبد تولید شما چنین قطعاتی وجود دارد لازم است این راهنما را با دقت مرور کنید.

راهنمای فرآیندهای شکلدهی رزوه

اگر بدنه پیچ با ماشینکاری، فورج باز یا بسته ایجاد شده باشد رزوه میتواند در قالبی مجزا شکلدهی شود.

رزوه های شکلدهی به مراتب دقیقتر و محکمتر از ماشینکاری هستند، اگر از ماشین هدینگ سرد استفاده نمیکنید باید با انواع شکلدهی رزوه آشنا شده و راهکار مناسبی برای رزوه های سبد تولیدتان پیدا کنید، در اینصورت راهنمای فوق را مطالعه فرمایید.

نکات مهم:

 • اگر هنوز سبد محصولات خود را نمیدانید بهتر است تمامی چهار راهنمای تهیه شده را مطالعه کنید، این محتویات به زبانی کاملا ساده منتشر شده و هیچ نمونه مشابهی ندارند.
 • در صورتی که در خصوص فرآیندها سوال دارید میتوانید با عضویت در پنل کاربری سوال خود را ارسال نمایید.
 • منابع دیگری نیز در پایان هر راهنما معرفی شده که میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر آنها را مطالعه فرمایید.
 • تولید انبوه پیچ و مهره تقریبا در تمامی موارد به یکی از چهار روش شکلدهی انجام میشود.

لزوما برای تولید پیچ و مهره به یک خط تولید کاملا پیشرفته نیاز ندارید و میتوانید متناسب با میزان فروش خود فرآیند خودکارسازی فرآیندها را به تدریج برنامه ریزی کنید.

دیاگرامهای زیر مروری بر خط تولید پیچ و مهره هستند که در مراکز تولیدی استاندارد استفاده میشوند.

تولید پیچ و مهره

برای مشاهده بزرگتر تصویر روی آن کلیک کنید

راهنمای تولید مهره

برای مشاهده بزرگتر تصویر روی آن کلیک کنید

انواع روشهای تولید پیچ و مهره را ببینید!

پس از یادگیری مباحث فنی تولید پیچ، دید خوبی داریم برای مرور خط تولید چند کارخانه تولید پیچ و مهره.

در این قسمت با ما همراه شوید تا فرآیند تولید پیچ و مهره ی چند تولیدکننده را ببینیم و مروری داشته باشیم بر انواع مختلف فرآیندهای تولید پیچ و مهره.

در این ویدئو خط تولید پیچ متوسط و بزرگ دقیق نمایش داده میشود و شامل بسیاری از مراحلی است که راهنمایشان را مطالعه کردید، تماشای این ویدئو را اکیدا توصیه میکنیم.

خط تولید این ویدئو هم از روش فورج قالب بسته استفاده میکند، و فرآیند تولید صنعتی هر دو اتصال پیچ و مهره را مشاهده خواهید کرد.

در این ویدئو اول بدنه و نهایتا رزوه های پیچ ایجاد میشوند، در بسیاری از ماشینهای هدینگ سرد هر دو فرآیند در یک ماشین انجام میشود.

بصورت کلی بهترین و آسانترین فرآیند تولید پیچهای ساده، فورج سرد است.

در تولید پیچ U ابتدا قطعه ی استوانه ای بریده شده، سپس دو طرف آن ماشینکاری و با روس غلتکی (یا سایر روشها) رزوه زنی میشود تا با قرار گیری در قالب فرم به شکل U تغییر شکل داشته باشد.

در این ویدئو یک خط تولید متوسط پیچ Anchor را مشاهده میکنید.

این ویدئو تیزر تبلیغاتی US BOLTS است که شامل بسیاری از ماشین آلات و تجهیزات تولید پیچ میشود و دیدن آن خالی از لطق نیست.