به برگه‌ی چالش‌های تولید خوش آمدید.

This content is for registered users only. Please login.

در حال حاضر شما به عنوان مهمان در ویکی‌تولید حضور دارید. برای شرکت در چالش‌ها لطفاً عضو یا وارد سیستم شوید.

اگر عضو ویکی‌تولید نیستید، برای عضویت کلیک کنید.

اگر قبلاً عضو شده‌اید، برای ورود کلیک کنید.

بعد از عضویت یا ورود، می‌توانید با کلیک روی گزینه‌ی چالش‌های تولید (از منوی سایت) به همین صفحه مراجعه کنید.

چالش‌های ویکی‌تولید، بهانه‌ای برای تفکّر، گفت‌وگو و یادگیری هستند.

چالش‌های مقدماتی

ده چالش اول به پرتکرارین سؤالات کاربران در حوزه‌ی تولید اختصاص دارد و حلّ آن‌ها کلید ورود به مراحل دشوارتر و پیچیده‌تر است. بر خلاف ظاهر سؤالات، پیدا کردن جواب چالش‌های مقدماتی نیاز چندانی به اطلاعات تخصصی ندارد و با کمی دقت و احیاناً اندکی جست‌وجو در اینترنت، می‌توانید پاسخ مناسب را پیدا کنید.

توضیحات و مقررات چالش‌ها

چالش‌های ویکی‌تولید کمک می‌کنند تا با پرتکرارترین سوالات و ابهامات علاقمندان تولید درگیر شوید و برای حل آن‌ها تلاش کنید تا وقنی در دنیای واقعی با آن‌ها مواجهه شدید، آمادگی بیشتری داشته باشید.

۱. اکثر چالش‌ها بیش از یک جواب صحیح دارند، آن‌ها را با آزمون‌های چند گزینه‌ای و تک‌جوابی اشتباه نگیرید.

۲٫ تا زمانی که همه‌ی جواب‌های درست را انتخاب نکرده باشید، رمز عبور به مرحله‌ی بعد نمایش داده نمی‌شود.

۳٫ در چالش‌ها محدودیتی برای آزمون و خطا ندارید و می‌توانید بارها جواب‌هایتان را تغییر دهید.

۴٫ چالش‌ها مثل سؤالات امتحانی نیستند که همه‌ی آن‌ها را به سرعت حل کنید، بلکه متناسب با سطح اطلاعات و تجربیات‌تان، حلّ بعضی از آن‌ها به صرف زمان و مطالعه و تحقیق نیاز دارد.

۵٫ شاید در نگاه اول به نظر برسد که بعضی چالش‌ها کاملاً تخصصی هستند و برای عبور از آن‌ها باید دانش‌آموخته‌ی بعضی رشته‌های خاص (مثل حقوق یا مدیریت کسب‌وکار یا مکانیک) باشید، در حالی‌ که چالش‌ها صرفاً بر اساس موضوعاتی تنظیم شده‌اند که آگاهی از آن‌ها برای تمام کارآفرینان حوزه‌ی تولید ضروری است و با کمی خلاقیت و بدون اطلاعات آن‌ چنانی می‌توانید از آن‌ها عبور کنید.

از چالش اول‌. اگر اطلاعات یا تجربه‌ی کافی داشته باشید، به سرعت از چالش‌های اولیه عبور می‌کنید و به جایی می‌رسید که واقعا شما را به چالش بکشد و برایتان مفید باشد.

چالش اول که نقطه‌ی شروع کارتان است نیازی به رمز ورود ندارد و زمانی که آن را به درستی حل کنید، رمز عبور چالش دوم در اختیارتان قرار می‌گیرد و به همین ترتیب، رمز ورود به هر چالش با حلّ چالش قبلی به دست می‌آید.

می‌توانستیم رمز عبور را حذف کنیم تا هر کس چالشی را حل کرد، مجوز دسترسی او به چالش‌ بعدی به‌صورت خودکار لحاظ شود اما به دو علت این کار را نکردیم:

۱. در این حالت فقط اعضای سایت فرصت حضور در چالش‌ها را داشتند، اما دوست داشتیم مهمانان ویکی‌تولید هم محدودیتی نداشته باشند.

۲. در این حالت اگر کسی چالشی را حل نکند نمی‌تواند به چالش‌های دیگر دسترسی داشته باشد، اما با کمک رمز عبور می‌توانیم کسانی که یک موضوع خاص را دنبال می‌کنند، مثل فرایندهای تولید یا مباحث حقوقی، مستقیما به چالش‌های مربوطه هدایت کنیم تا خودشان را محک بزنند. برای چنین مواردی رمز عبور به چالش‌های مربوطه را در اختیار این افراد قرار می‌دهیم.

چالش‌ها طوری طراحی شده‌اند که ثبت پاسخ‌هایتان در ویکی‌تولید ضروری نیست، به این معنا که وقتی رمز عبور در اختیارتان قرار گرفت می‌توانید بدون اطلاع به ویکی‌تولید وارد چالش بعدی شوید، با این حال ثبت پاسخ‌تان مزایای زیر را دارد:

۱- اگر از چالش‌های دشوار عبور کرده باشید، اسم‌تان را به عنوان فاتحان آن چالش اعلام می‌کنیم.

۲- چالش‌ها به سطوح مختلفی تقسیم شده‌اند، مثلاً چالش‌های اول تا دهم را مرحله‌ی مقدماتی نام‌گذاری کرده‌ایم. اگر پاسخ‌تان را ثبت کنید، با عبور از هر سطح (مثلاً سطح مقدماتی یا متوسط) مدالی در پروفایل کاربری‌تان نمایش داده می‌شود. این مدال‌ها به خودی خود ارزشی ندارند، اما اولاً کمک می‌کنند که کاربران حرفه‌ای‌تر را ساده‌تر شناسایی کنیم و دوماً گاهی مزایا یا جوایزی برای آن‌ها در نظر می‌گیریم. (مثلاً شاید به کاربرانی که در بازه‌ی زمانی تعیین شده به مدال سوم برسند، اشتراک رایگان تقدیم کنیم)

۳- اگر حق اشتراک ویکی‌تولید را دارید، حتماً پاسخ‌هایتان را ثبت کنید، این کار سه مزیت دارد: اولاً هر چند وقت یک‌بار پاسخ مفصل چالش‌هایی که حل کرده‌اید را ارسال می‌کنیم، دوماً سیستم ارتباطی ققنوس می‌تواند سطح مهارت‌هایتان را بسنجد و پاسخ‌های دقیق‌تری ارسال کند و سوماً اگر در حل یک چالش موفق نبوده باشید و زمان نسبتاً زیادی گذشته باشد (یک هفته)، به شما برای عبور از چالش کمک می‌کنیم.

دوست داشتیم به همه‌ی کاربران برای عبور از چالش‌ها کمک کنیم، اما عملاً منابع کافی برای پاسخگویی به تمام عزیزان نداریم و این موضوع را به کاربران ویژه اختصاص دادیم. کمک در حل چالش‌ها برای دوستانی که حق اشتراک دارند به دو طریق زیر است:

۱- امکان پرسش سؤال در مورد چالش‌ها (حتی چالش‌هایی که با موفقیت حل کرده‌اند)

از آن‌جایی که هدف از چالش‌ها یادگیری است و بخش زیادی از یادگیری به‌واسطه‌ی درگیر شدن با مسأله و تحقیق و جست‌وجو حاصل می‌شود،کاربران ویژه می‌توانند در هر هفته فقط برای یکی از چالش‌ها کمک بگیرند.

۲- ارائه‌ی توضیحات بیشتر در مورد چالش‌های حل شده

بدون محدودیت، وقتی کاربران ویژه از یک چالش عبور می‌کنند، پاسخ مفصل آن به همراه اطلاعات تکمیلی از طریق ایمیل به آن‌ها ارسال می‌شود؛ البته ارسال ایمیل‌ها متناسب با زمان‌بندی ویکی‌تولید ممکن است چند ساعت بعد از عبور از چالش انجام شود. (ضمناً فقط زمانی این پیام ارسال خواهد شد که پاسخ‌هایتان را ثبت و عبورتان از چالش را اطلاع داده باشید.

فعلاً تعداد مشخصی برای آن‌ها انتخاب نکردیم، اما در هر هفته یک چالش جدید به این مجموعه اضافه می‌کنیم و این رویه تا زمانی که تمام سؤالات پرتکرار کاربران را شامل شود، ادامه خواهد داشت.