# مفاهیم پایه تولید

مفاهیم پایه تولید

در این بخش به تدریج با مفاهیم تولید آشنا می‌شوید که در سایر حوزه‌ها مثل طرح‌ریزی صنعتی، مدیریت زنجیره‌ی تامین، طراحی محصول و … نیاز خواهید داشت؛ در حال حاضر فقط پیش‌نیازهای دوره‌ی تصمیم‌گیری برای تولید به‌صورت عمومی نمایش داده می‌شوند و با فعال شدن سایر دوره‌ها به محتویات دیگر دسترسی خواهید داشت.

کسب و کار چیست؟

هر مدیر کسب‌وکار یک کارآفرین نیست! و نکته اینجاست که اگر کارآفرین باشید به ملزومات خاصی نیاز دارید و مسیرتان فرق می‌کند. در این درس با مفاهیم کسب‌وکار، اشتغال‌زایی و کارآفرینی آشنا می‌شوید.  (مطالعه‌ی این درس)

تولید چیست؟

اگر در یک کلاس دانشگاه بپرسیم چه کسی می‌داند تولید چیست؟ دستان زیادی بالا می‌رود و اکثرا آن را فعالیتی می‌دانند که در کارخانجات و با حضور ماشین‌آلات و تجهیزات انجام می‌شود، اما مساله آنقدرها هم بدیهی نیست. (مطالعه‌ی این درس)

دوره‌ های زمانی مختلف تولید (ساخت)

در این درس از دوره های تولید و تحولات این حوزه صحبت می‌کنیم تا بدانیم الگوهای آن از کجا شکل گرفته‌ و امروز به کجا رسیده ‌اند، ضمناً بد نیست به این فکر کنیم که جایگاه تولید در کشورمان به کدام یک از دوره ‌های تولید نزدیک‌تر است؟  (مطالعه‌ی این درس)

انواع صنایع مختلف (صنعت )

به ماجراهای سهام و سود و ضررِ آن کاری نداریم اما حداقل فایده‌اش این است که بسیاری از مردم با مفهوم صنعت آشنا می‌شوند، البته بقیه‌ هم کلمه‌ی صنعت را بارها در روزنامه‌ها و کتب و مقالات و اخبار و رادیو و … دیده‌اند و شنیده‌اند اما گاهی به اشتباه آن را هم‌وزن و هم‌ردیفِ کارخانجات تولیدی می‌دانند. (مطالعه‌ی این درس)