به راهنمای کمپین پاییزی ویکی‌تولید خوش آمدید.

کمپین پاییز ویکی‌تولید برای شروع تولید

خیلی از کارهای خدماتی مثل فروشگاه‌های اینترنتی و خرده‌فروشی و کافی‌شاپ و… دیوار ورودشان کوتاه است و افراد زیادی روی آن‌ها دست می‌گذارند، پس صنعتی فشرده و متمرکز و رقابتی دارند که باعث شده عمدتاً به سود نرسند مگر این‌که پشتوانه‌ی مالی یا تخصصی درست و درمان داشته باشند.

در سوی دیگر، بخش بزرگی از صنایع تولیدی با دیوارهای بلند و رفیع‌شان، بکر و دست نخورده مانده‌ و با وجود نوسانات قیمت دلار و تحریم‌ها و محدودیت‌های واردات و … یک فرصت طلایی برای تولیدکنندگان هستند تا بیش از پیش رشد کنند و سهم بزرگتری از بازار داشته باشند؛ اما چرا دیوار ورودشان بلند است؟

به جز بازدهی دیرهنگام طرح‌های تولید و نیاز به جذب سرمایه و موارد دیگری که به زودی اشاره خواهیم کرد، یکی از اصلی‌ترین مشکلات، عدم دسترسی یا فقدان اطلاعات ضروری است و قاعدتاً در چنین شرایطی امکانِ تصمیم‌گیری وجود ندارد.


بسیاری از شما بارها به‌صورت خواسته و ناخواسته در مورد کسب درآمد از شبکه‌های اجتماعی و فروشگاه‌های اینترنتی و بازاریابی بیمه‌ و … مطالبی را خوانده‌اید اما در مورد چگونگی اخذ مجوز تولید و انتخاب ماشین‌آلات و سوله و روش پخش و بسیاری از ابهامات دیگر باید ساعت‌ها در سایت‌ها و کتاب‌های مختلف جست‌و‌جو کنید؛ اصولاً ویکی‌تولید هم برای پر کردن این خلاء ایجاد شد (در مورد ویکی‌تولید بخوانید) و بالاخره پس از چندین سال این فرصت فراهم است که بیشتر همراهتان باشیم.

تمام سرفصل‌ها و زمان و شیوه‌ی ارائه‌ی آن‌ها برنامه‌ریزی شده است و کمی پایین‌تر فهرست‌شان را مشاهده می‌کنید؛ البته قرار نیست یک شبه و بی‌زحمت به نتیجه‌ برسید بلکه حدوداً یک‌سال و با چهار کمپین مختلف (پاییز، زمستان، بهار، تابستان) در کنارتان هستیم تا با مفاهیم و ابزارها و فرآیندهای مختلف تولید آشنا شوید و بعد از سپری شدنِ کمپین‌های پاییز و زمستان می‌توانید برای دریافت جواز تاسیس و راه‌اندازی کارخانه‌تان اقدام کنید.

کمپین پاییزی ویکی‌تولید نقطه‌ی شروع این همراهی یک‌ساله است و امکاناتی را فراهم کردیم تا حتی‌المقدور یک تجربه‌ی لذت‌بخش باشد، در این برگه با تمام قوانین و امکانات دوره آشنا می‌شوید.

کمپین رایگان است یا هزینه دارد؟

جواب این سوال بستگی به خودتان دارد! برای دو دسته از کاربران، تمام درس‌ها رایگان است:

  • آن‌هایی که به موقع در کمپین شرکت می‌کنند و در بازه‌های تعیین شده درس‌ها را می‌خوانند.
  • آن‌هایی که فعال و پرتلاش هستند و در تمرین‌ها و آزمون‌ها نتایج خوبی به‌دست می‌آورند و امتیاز تعامل بالایی دارند.

در کمپین پاییز حدوداً ۳۰ درس را می‌خوانیم که بخشی از آن‌ها رایگان و بقیه پولی هستند اما برای خواندن هر درس و حل تمرینات سه روز در نظر گرفتیم که اگر در درس‌های قبلی فعال بوده باشید به محتویات درسِ جدید به‌صورت رایگان دسترسی خواهید داشت.

اما اگر دیرتر به کمپین ملحق شده‌اید و به فرصت سه روزه‌ی درس‌های نمی‌رسید؛ با کسبِ امتیاز سطح تعامل، به تمامِ درس‌های دوره‌ی فعال دسترسی خواهید داشت اما مطالعه‌ی دور‌ه‌های کامل شده مقدور نیست؛ کمی پایین‌تر در مورد دوره‌های فعال و غیر فعال توضیح دادیم.

به‌صورت کلی پس از پایان کمپین‌های چهارگانه و تکمیلِ تمام دوره‌ها، دسترسی به تمام محتویات‌شان حدوداً دو میلیون تومان هزینه دارد اما در طول کمپین‌ها با مشارکت و برنامه‌ریزی به همه‌ی آن‌ها دسترسی رایگان خواهید داشت.

دوره‌های فعال و غیرفعال

کمپین پاییز شاملِ سه دوره‌ی مختلف می‌شود که مطالبِ آن‌ها ربطی به هم ندارند:

در طول کمپین، دوره‌ها به ترتیب فعال می‌شوند و درس‌هایشان منتشر و به‌روزرسانی می‌شوند و پس از تکمیل درس‌های آن به حالت تکمیل شده تغییر وضعیت می‌دهد و دوره‌ی جدید فعال خواهد شد.

اولین دوره‌ای که شروع می‌کنیم، ورود به تولید است و بعد از تکمیل شدن به ایده‌پردازی و مدل کسب و کار می‌رسیم؛ دوستانی که دیرتر به جمع‌مان اضافه می‌شوند به درس‌های پولی دوره‌های تکمیل شده دسترسی ندارند اما با توجه به مستقل بودن دوره‌ها مشکلی برای خواندن درس‌های جدید ندارند.

چگونه عضو کمپین شوید؟

باید در سایت حساب کاربری داشته باشید (که رایگان است) و پس از اولین مشارکت در تمرین‌ها یا آزمون‌ها به فهرست اعضای کمپین اضافه می‌شوید؛ بعد از این مرحله سیستم اطلاع‌رسانی و ارزیابی تمرین‌ها و آزمون‌ها به‌صورت خودکار فعال می‌شود و ارتباط نزدیک‌تری خواهیم داشت.

چگونه از کمپین استفاده کنید؟

در صفحه‌ی اول سایت یا برگه‌ی اطلاع‌رسانی کمپین پاییز، دقیقاً مشخص می‌شود که چه درس‌هایی را بخوانید و بر این مبنا است که هر درس را سه روز پشتیبانی می‌کنیم و در این مدت به سوالات شما (در مورد همان درس) در بخش کامنت‌ها (پیام‌ها) پاسخ خواهیم داد.

البته بیشتر شما بعد از شروع کمپین به ما ملحق می‌شوید و باید ابتدا در برگه‌ی اطلاع‌رسانی کمپین، فهرست درس‌های قبلی را مشاهده کنید و آن‌ها را به‌صورت فشرده بخوانید تا به درس فعلی برسید، اما به دوره‌های تکمیل شده دسترسی نخواهید داشت. (بالاتر در مورد دوره‌های فعال و غیرفعال گفتیم)

در حساب کاربری شما، امتیازی با نام سطح تعامل درج می‌شود که بر اساس مشارکت و فعالیت شما محاسبه شده است و برای استفاده از درس‌های غیررایگان باید به حد نصاب برسد اما لازم نیست نگران باشید، چون با مشارکت در تمرین‌ها و تایید آن‌ها توسط پشتیبان به حد نصاب می‌رسید.

محیط کمپین زنده و فعال است و می‌توانید با مراجعه‌ی منظم به برگه‌ی اطلاع‌رسانی از آخرین اخبار، نفرات برتر، تغییراتِ دوره و … مطلع شوید؛ ضمناً برگه‌ی اطلاع‌رسانی توسط مدرس کمیپین (میلاد اسمعیلی) به‌روزرسانی می‌شود و بر اساس عملکرد واقعی کاربران خواهد بود.

سرفصل‌ مطالب

در ادامه فهرست سرفصل‌ها را می‌بینید که موارد نارنجی برای کمپین پاییز هستند؛ دو درسِ ایده‌پردازی برای محصول و ایده‌پردازی برای کسب و کار را کم‌رنگ‌تر کردیم چون در دوره‌های طراحی محصول و بازاریابی کامل می‌شوند و اخذ مجوز هم کمرنگ است چون به طرح توجیهی نیاز دارد و برای نوشتنِ آن باید درس‌های آبی‌رنگ (کمپین زمستان) را یاد گرفته باشید.

البته خیلی‌ها ترجیح می‌دهند که تهیه‌ی طرح توجیهی را به شرکت‌های دیگر واگذار کنند و به همین علت موضوع اخذ مجوز را در کمپین پاییز بررسی کردیم.

خیلی از مطالب قبلاً در سایت قرار گرفته‌اند (مثل اخذ مجوز) اما کامل نیستند، پس در شرایط غیرضروری بهتر است که آن‌ها را در زمان تعیین شده مطالعه کنید تا نیازی به دوباره‌خوانی نباشد و پیش‌نیازهای آن را بدانید.

سرفصل‌های دوره تولید - ویکی‌تولید

چقدر باید وقت بگذارید؟

سرفصل‌ها و حجم مطالب را طوری انتخاب کردیم که با حداکثر ۳۰ دقیقه زمان روزانه (معادل گوش دادن هفت آهنگ) آن‌ها را یاد بگیرید و در تمرین‌ها و گفت‌و‌گوها مشارکت کنید.

اگر دنبال روش‌های زودبازده و سریع هستید این دوره برای شما مناسب نخواهد بود، اما با صرفِ این زمان می‌توانید در کمتر از یک‌سال به حد خوبی از مهارت و آگاهی برسید و در عرصه‌ی تولید حرفی برای گفتن داشته باشید؛ هر چند تا حدود عید ۱۴۰۰ ضروریات راه‌اندازی کارگاه یا کارخانه‌تان را یاد می‌گیرید و در کمپین‌های بعدی روی مسائل اجرایی کار می‌کنیم.

قوانین ارسال پیام (حل تمرین‌ها، مشارکت در گفت‌وگو، طرح سوال)

تمامِ پیام‌ها قبل از نمایش عمومی باید توسط پشتیبان تایید شوند تا از سوالات تکراری جلوگیری شود و موارد زیر تایید نمی‌شوند:

  • پیام‌های غیر مرتبط با موضوع درس مثل تشکر، تحسین یا نقد سایر کاربران، تبلیغات و … یا حتی مطالب تخصصی و مفیدی که ربطی به موضوع درس ندارند.
  • سوالات تکراری که قبلاً پرسیده شده‌اند.
  • پیام‌هایی که حاوی شماره تماس یا مضامین تبلیغاتی هستند.

سعی کنید که در دادن امتیاز به پیام‌های دوستانتان همکاری کنید تا ترتیب نمایشِ آن‌ها بهینه‌سازی شود، ضمناً با فعال کردن گزینه‌ی پیگیری، هم‌زمان با ارسال پاسخ سوالتان از طریق ایمیل اطلاع‌رسانی می‌کنیم.

اکیداً از ارسال پیام‌های غیرمرتبط مثل تشکر و انتقاد و شوخی و .. خودداری و صرفاً در موضوع درس مشارکت کنید (در غیر این‌صورت کامنت شما تایید نمی‌شود). برای ارتقای کیفیت آموزش، با استفاده از کلیدهای مثبت و منفی بقیه را لایک یا دیس‌لایک کنید تا پیام‌هایی که امتیاز بیشتری دارند در صدر فهرست قرار بگیرند.

ضمناً برای کامنت‌ها می‌توانید از سیستم پیگیری استفاده کنید تا پس از ارسال پاسخ به سوالاتتان از طریق ایمیل اطلاع‌رسانی شود، یا حتی می‌توانید کامنت‌های دوستانتان را پیگیری کنید و از طریق ایمیل از آخرین پیام‌های ارسالی با خبر شوید.

توجه کنید که مشارکت در موضوعات درس بخش مهمی از یادگیری است و تاثیر زیادی روی امتیاز سطح تعامل دارد.