اپیزود دوم رادیو ویکی تولید :

در اپیزود دوم رادیو ویکی تولید در خصوص دلایل شکست استارتاپ ها صحبت کردیم، مبنای مطالبی که خدمتتون عرض کردیم مقاله ای بود از آقای Nosek با نام A short story on the factors of Why start-ups fails که خیلی نویسنده ی شناخته شده ای نیست اما از محتویات یک بررسی معتبر با نام Startup failure post mortem (منتشر شده در CBinsights) استفاده کرده و این مقاله ی دوم نه تنها مقاله ی معتبری محسوب میشود که مرجع بسیاری از تحقیقات دیگر نیز بوده است.

در Startup failure post mortem اظهارات ۳۱۱ (و در حال حاضر ۳۲۲) موسس و بنیان گذار شکست خورده جمع آوری شده که میتواند ما را برای دستیابی به دلایل کلی شکست استارتاپ ها راهنمایی کند.

دو اصلاحیه برای اپیزود دوم

ما در هنگام ضبط این برنامه دو اشتباه داشتیم که در نتایج تاثیرگذار نبودن اما بهر حال اشتباه بودند و پیش از ارائه ی مستندات لازم است از این دو اشتباه آگاه شوید :

اشتباه اول : نحوه ی جمع آوری اطلاعات ۳۱۱ کسب و کار شکست خورده بصورت پرسش و پاسخ نبوده، بلکه با بررسی دلایلی که صاحبان این کسب و کارها به طرق مختلف منتشر کردند بدست آمده است.

اشتباه دوم : ما اشتباها از واژه ی مقاله برای Startup failure post mortem استفاده کردیم ولی در حقیقت یک جمع آوری اطلاعات محسوب میشود.

تصاویر مربوط به اپیزود دوم

مرجع این تصاویر مقاله ی اول است که از نسخه ی منتشر شده در وبسایت Medium قابل دریافت و بررسی مجدد میباشد.

ابر کلمات در توصیف علت شکست استارتاپها

در زیر دلایل عنوان شده برای شکست استارتاپها بصورت ابری از کلمات مشاهده میشود، فونت های بزرگتر برای دلایلی در نظر گرفته شده که بیشترین تکرار را داشته اند. لازم به ذکر است در این تصویر هیچگونه گروه بندی برای کلمات هم خانواده انجام نشده و بر مبنای اطلاعات خام میباشد.

ابر کلمات تاثیرگذار در شکست استارتاپعا

میزان تکرار هر یک از کلمات در توصیف علت شکست استارتاپها

در این تصویر میزان دقیق تکرار هر یک از کلمات نشان داده شده است.

میزان استفاده هر یک از کلمات بصورت عددی

گروه بندی عبارات هم خانواده

همانطور که گفتیم برای بررسی داده ها لازم است کلمات مترادف و هم خانواده گروه بندی شوند تا اصلی ترین دلایل شکست کسب و کار قابل شناسایی باشند، گروه بندی انجام شده مطابق با تصویر زیر بوده است.

گروه بندی کلمات هم خانواده

اصلی ترین دلایل شکست استارتاپها

منابع مالی، محصول، زمان و بازار به تنهایی بیش از ۵۰ درصد دلایل شکست استارتاپ ها را به خود اختصاص میدهند.

چهار دلیل اصلی شکست استارتاپها

عمر کسب و کارها

نمودار زیر نشان دهنده ی آن است که استارتاپ ها در چند سالگی فروکش کرده اند. رنگ آبی برای کسب و کارهایی است که بدون واگذاری تعطیل شده اند و رنگ سبز کسب و کارهایی هستند که پیش از این به شرکتهای دیگر واگذار شده اما نهایتا شکست خورده اند.  این نتایج مربوط به بررسی ۳۱۱ استارتاپ نیست، بلکه برگرفته از مقاله ی دیگری است که بیشتر از ۴۰۰۰ کسب و کار را مورد بررسی قرار داده و در مقاله ی آقای Nosek ضمیمه شده است.

عمر استارتاپها

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *