مراقب باشید کارتان را ندزدند !

سرقت

هر چقدر در کسب و کار خود با تجربه تر شوید زودتر به این نتیجه میرسید که به هر کسی نباید اعتماد کنید. در این مقاله نکاتی را خدمتتان عرض میکنیم تا از خسارات احتمالی پیشگیری نمایید.

آیا ثبت طرح یا ایده موثر است ؟

این پیشنهادی است که بسیاری از شرکت های ثبتی می دهند ولی آن چنان که باید بازدارنده نیست. مراحل ثبت طرح های صنعتی با کمی جست و جو در گوگل قابل دستیابی است. ثبت طرح در مقیاس های بزرگ ممکن است برای شما کارایی داشته و حق قانونی ایجاد کند، ولی واقعیت آن است که دیگران با ایجاد کمی تغییر در طرح شما میتوانند مجددا آن را ثبت کرده و با ایده ای مشابه، کسب و کار جدیدی را شروع کنند.

در حال حاضر هزاران فروشگاه اینترنتی مشابه مانند تاکسی های اینترنتی، محصولات خوراکی، فروشگاه های آنلاین و … را مشاهده میکنید که قطعا در هر حوزه یکی از آن ها قبل از دیگران  اقدام به ثبت طرح خود کرده است ، ولی نمونه های مشابه به زودی کار خود را آغاز کرده اند.

روش های پیشگیری از سرقت کسب و کارتان

در ادامه روش هایی را بررسی میکنیم که با رعایت آن ها میتوانید تاحد امکان از کسب و کار یا محصولتان مراقبت کنید.

۱٫ طراحی و ساخت ماژولار محصولات

اگر محصول یا نرم افزاری را با کمک یک مهندس طراح تولید کرده اید، او خواهد توانست در کمترین زمان ممکن، مشابه آن را بازطراحی یا تولید کند. بهترین حالت آن است که طراح و اجراکننده طرح هایتان خود یا شرکایتان باشید، کاری که متاسفانه در عمل غیر ممکن است.

بسیاری از تولیدکنندگان ترجیح میدهند پروژه های خود را به چند طراح معتمد و امین بسپارند، اقدامی که کاملا منطقی و کم خطر محسوب میشود. طراحانی را دیده ام که،در وبسایت ها یا کاتالوگ هایشان قالب های تهیه شده برای مشتریان قبلی را بعنوان نمونه کار  قرار میدهند و مشتریان جدید میتوانند بسادگی مالک جدید این محصولات شوند. حتی در صورت پربازده بودن محصول ممکن است طراح بصورت مستقل اقدام به بهره برداری از طرح کند. میزان اعتماد شما به امانت داری طراحانتان باید تا حد بسیار زیادی بالا باشد.

منطقی ترین روش آن است که پروژه یا محصول خود را به بخش های مختلفی تقسیم کرده و مسئولیت طراحی و ساخت هر بخش را به مجموعه یا کارشناسی متفاوت واگذاری کنید. بعنوان مثال اگر محصول نهایی شما از  قطعات متفاوتی تشکیل می شود هر کدام از آن ها را به تولیدکنندگان مختلف واگذار کرده و مونتاژ نهایی را در مجموعه ی خود و توسط اپراتورهایی با دید فنی نه چندان بالا انجام دهید.

در پروژه های حساس شاید لازم باشد تیم مونتاژ خود را در پریودهای زمانی تعریف شده جایگزین کرده و بخش تعمیرات و نگهداری خود را با قراردادهای سفت و محکم بصورت بلند مدت استخدام کنید.

این استراتژی در سایر حوزه های کسب و کار نیز قابل استفاده است. اگر خدمات شما در قالب اپلیکیشن ارائه میشوند، باید واحد بازاریابی را از واحد فنی و تولیدمحتوا مستقل کرده و مباحث فنی نیز صرفا با کامپیوترهای ایزوله که در شرکت شما مستقرند پشتیبانی شوند. (سیستم هایی که به اینترنت متصل نیستند و امکان خروج فایل برای آن ها مسدود شده است.)

۲٫ پذیرای مهمان نباشید!

بخش هایی از کسب و کار شما باید کاملا محرمانه بمانند. اکر کارگاه تولیدی دارید امکان ورود افراد متفرقه را مسدود نمایید. شاید از نظر شما نکته ی  مهمی در کارگاهتان وجود نداشته باشد ولی یک مهندس کارکشته میتواند تنها در چند دقیقه با مشاهده فرآیندهایتان تمامی دانشی که برای آن زحمت کشیده اید در چند دقیقه بخاطر سپرده و الگوبرداری کند.

هنگام تهیه کاتالوگ محصولات یا خدماتتان از ارائه ی مواردی که موتور محرک کسب و کارتان محسوب میشوند جدا خودداری کنید. یکی از همکاران آماتور، در کاتالوگ خود تصاویر نمونه کارهایش را بهمراه قالب آن ها درج کرد، غافل از آنکه بسیاری از ایده های بکار رفته در فرآیندهای تولید قطعات براحتی در عکس ها قابل الگوبرداری و استفاده بود.

۳٫ به موقع محصولاتتان را ارتقاء دهید

هر چقدر هم که موارد بالا را رعایت کنید نهایتا طرح های شما کپی میشوند، با این تفاوت که زمان کافی خواهید داشت تا همواره در حوزه ی فعالیت خود پیشرو باشید. لازم است همواره محصولات و خدماتتان را ارتقا دهید تا با کپی شدن محصولات قدیمی مزیت رقابتی خود را از دست ندهید. بعنوان مثال اگر تولید کننده نوع خاصی از درب نوشابه هستید، در بازه های زمانی از پیش تعریف شده ظاهر و جنس طرح خود را اصلاح و بهینه کنید تا کپی شدن نسل قبلی محصولاتتان به برند شما لطمه نزند.

۴٫ طرح خود را تله گذاری کنید

تعداد کمی از افراد باید از ماهیت اصلی کسب و کار شما آگاه باشند. این نکته در بسیاری از شرکت های بزرگ تولید کننده یا ارائه دهنده ی خدمات مورد استفاده قرار میگیرد. آن ها اطلاعات عجیبی از فرآیندهای خود منتشر میکنند که ممکن است صحت نداشته باشند. بعنوان مثال ممکن است حین تحقیق در خصوص عملکرد یک نرم افزار با الگوریتم های بسیار پیچیده ای مواجه شوید که فکر مهندسی معکوس را از سرتان بیرون کند ولی در حقیقت این الگوریتم ها صرفا ماژول های مجازی و غیرکاربردی هستند که برای منحرف کردن سارقان طرح بکار بسته شده اند.

اگر تولید کننده محصولات خاص با تکنولوژی سطح بالا هستید میتوانید طراحی را بگونه ای پیش ببرید که دسترسی به محتویات اصلی محصولات شما تنها با تخریب آن امکان پذیر باشد آن چنان که که ماژول های اصلی قابل شناسایی دقیق نباشند. بعنوان مثال در یک سامانه ضدسرقت محتویات کامپیوتر مادر در صورت گشودن درب محفظه حذف شوند و …

شاید عناوین زیر برای شما مفید باشند:

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *