چگونه مشتریان را جذب کنید ؟ (روش های تبلیغات)

فایل صوتی مقاله :

دوره آموزشی ایجاد مراکز تولیدی
انواع روش های تبلیغاتی

اصلی ترین هدف از شروع کسب و کار رسیدن به سود مناسب است که  بدون شکل گیری صحیح فرآیندهای بازاریابی میسر نبوده و منتهی به شکست می شود. بازاریابی صرفا روشی برای  فروش محصولات و خدمات نیست، بلکه تفکری برای بهینه سازی فرآیندهای فروش است که در کنار خلق ارزش ها و پاسخگویی به نیاز مشتریان، سودآوری می کند. ناگفته نماند که تعاریف زیادی برای بازاریابی وجود دارد که می توانید از وبسایت متمم با آن ها  آشنا شوید.

بازاریابی، بدنه ای جذاب و ساده با باطنی عمیق و پیچیده دارد که ایده پردازی در خصوص روش های آن آسان ولی اجرای ایده ها دشوار و گاها غیرممکن است. در صورتی که تمایل دارید با کلیت این بدنه آشنا شوید منابع و کتاب های زیادی شما را یاری خواهند کرد، همچنین مشاوران و بازاریابان زیادی پاسخگوی نیازهای شما خواهند بود.

تبلیغات یکی از زیر مجموعه های اصلی بازاریابی محسوب می شود و تاثیرگذاری آن به حدی است که بسیاری به اشتباه مفهوم بازاریابی را همان استفاده از روش های مختلف تبلیغاتی می دانند.

مطالب زیادی در خصوص تبلیغات شنیده ایم، از ضرب المثل ها تا داستان ها و درس ها و تجربیاتی که هر یک به طریقی اهمیت آن را یادآوری می کنند. امروز همه می دانند قدرت اصلی در قیمت عالی و کیفیت بالای محصولات و خدمات نیست بلکه مهم ترین شاخصه،  آگاهی مردم از وجود چنین محصولاتی است. تبلیغات واسطه ی میان شما و مشتریانتان خواهد بود، ابزاری که به نمایندگی از شما محصولاتتان را معرفی کرده، برند شما را ارزشمند می کند و ذهنیت خوبی از آن بوجود می آورد.

در این مقاله روش های مختلف تبلیغات مورد بررسی قرار گرفته اند. این روش ها بر مبنای خلاقیت صاحبان کسب و کارها رواج پیدا کرده و مورد استفاده ی عموم قرار گرفته اند. هدف آن است با مطالعه ی این مقاله ملاک های انتخاب روش های تبلیغاتی را یافته و با ایجاد نگاه فرآیندی در این حوزه بهترین  چیدمان تبلیغاتی را انتخاب نماییم، توسعه ی این توانمندی می تواند به نوآوری و خلاقیت در این حوزه منجر شود.

با روش های مختلف تبلیغات آشنا شوید …

تبلیغات یک اقدام موقت نبوده و لازم است به صورت پیوسته و به موازات توسعه ی کسب و کار بهینه سازی و تکرار شود. از طرفی گران قیمت بودن یک روش تبلیغاتی به معنای تاثیرگذاری بیشتر آن نیست و لازم است روش انتخاب شده با حوزه ی فعالیت شما همخوانی داشته باشد. برای دستیابی به نتیجه ی مطلوب، سعی کنید همواره خود را در جایگاه  مشتریان قرار داده و راهکاری انتخاب نمایید که با کمترین هزینه حداکثر بهره روی را داشته باشد.

هدف از تبلیغات لزوما معرفی محصولات (یا خدمات) و افزایش فروش نیست. بسیاری از روش های تبلیغاتی مانند تبلیغات محیطی (بیلبوردها، تلویزیون های شهری و استندهای تبلیغاتی) بر مبنای اصول برندسازی و تاثیر بر ذهن مشتریان بنا شده و مورد استفاده قرار می گیرند. معمولا اصول برندسازی در شروع کسب و کار اهمیت کمتری داشته و تمرکز اصلی بر افزایش فروش است، با این حال استراتژی های تبلیغاتی بر مبنای هدف گذاری شما تنظیم می شوند و باید اهداف کوتاه مدت و بلند مدت خود را تعیین کرده باشید.

میزان اثرگذاری هر یک از روش های تبلیغاتی باید مشخص باشد، لذا در نقطه ی آغازین تبلیغات، هر یک از روش ها به تنهایی مورد استفاده قرار گرفته و تاثیرات آن ارزیابی می شوند. با این کار ضریب اثرگذاری هر روش به نسبت قیمت تمام شده ی آن تعیین شده و در برنامه های تبلیغاتی آینده مورد استفاده قرار خواهد گرفت. در گام دوم ترکیب روش های مختلف در کنار یکدیگر و میزان اثربخشی آن ها مورد ارزیابی قرار می گیرد. ممکن است  دستیابی به بهترین ترکیب تبلیغاتی زمان و هزینه ی زیادی نیاز داشته باشد.

۱٫ تبلیغات چاپی، کلاسیک و تاثیرگذار

تقریبا در طول روز ده ها تبلیغ گوناگون چاپی را مشاهده میکنیم، تراکت ها، بنرها، کارت های ویزیت، نامه های تبلیغاتی و … نمونه هایی از این تبلیغات هستند. در صورتی که تمایل به استفاده از چنین ابزارهایی دارید، فرآیند کار مشخص و ساده است. کافیست با مراجعه به چاپخانه ها (در تهران منطقه ی بهارستان مرکز اصلی چاپخانه هاست) تبلیغات خود را سفارش داده و آن ها را در بازه ی زمانی سه الی ده روز دریافت نمایید.

جلوه های بصری تاثیر زیادی در برندسازی و ایجاد ذهنیت مثبت دارند لذا پیشنهاد میکنیم  از جنس مناسب کاغذ و طراحی با کیفیت و چشم نواز استفاده نمایید. پیش از سفارش تبلیغات رنگ پیش فرض برند خود را انتخاب کرده و لوگوی مناسبی داشته باشید (شما تولید کننده هستید و برند شما عامل موثری در جذب مشتری است). در حالت ایده آل تبلیغات شما باید بگونه ای طراحی و برنامه ریزی شوند که بدون ذکر نام برای مخاطبان قابل شناسایی باشند.

شعارها را فراموش نکنید ! کلمات و جملات زیبا و تاثیرگذار برای مدت زیادی در ذهن مخاطب ثبت خواهند شد. نیازی نیست محصولات خاص و فوق العاده ای داشته باشید، با استفاده از تصاویر و جملات خاص تبلیغاتتانفوق العاده خواهند بود. سمبل های نوستالژیک، تصاویر شوکه کننده، جملات انگیزشی و … ابزارهای مناسبی در خلق یک تبلیغ تاثیرگذار هستند.

به هیچ عنوان حجم زیادی از مطالب را در یک تبلیغ چاپی جای ندهید،  بلکه سعی کنید با به کارگیری از جملات ساده و تاثیرگذار حس کنجاوی مشتریان را تحریک کرده و آن ها را برای ایجاد ارتباط  ترغیب نمایید. تبلیغات شما باید جذاب، ساده و هیجان انگیز باشند.

در اغلب موارد بهتر است از درج قیمت خودداری شود، چرا که این کار عمر تبلیغات را کاهش خواهد داد. همچنین مشتریان تحت تاثیر قیمت بالا یا پایین محصولات (قیمت پایین تصور کم بودن کیفیت را القا خواهد کرد) اقدام به ایجاد ارتباط نکرده و فرصت متقاعدسازی فراهم نخواهد شد. ( با این حال اگر مزیت رقابتی شما، پایین بودن قیمت محصولات است می توانید از این نکته عبور کنید)

تا حد امکان روش های مختلف ارتباطی را در اختیار مشتریان قرار دهید. بسیاری از افراد علاقمند به برقراری تماس تلفنی نیستد یا در ساعاتی تراکت را مشاهده می کنند که امکان آن نیست، پس بهتر است علاوه بر شماره تماس و آدرس ، مشخصات صفحات اجتماعی، پست الکترونیکی و وبسایت خود را نیز قرار دهید.

در لینک زیر اطلاعات بیشتری در خصوص ویژگی های یک تراکت جذاب کسب نمایید :

https://korosheh.com/blog/advertising/flyer-design-ideas-inspiration.html

نوع دیگر تبلیغات چاپی، انتشار آگهی در روزنامه ها و مجلات است که با وجود قدمت طولانی هنوز هم به کار گرفته می شود. تبلیغ در مجلات، بر خلاف روزنامه ها، ماندگاری بالایی دارد و بهتر است بگونه ای طراحی شود که منحصر به زمان خاصی نباشد.

تبلیغات در نشریات تخصصی منجر به افزایش اعتبار برند خواهد شد، و این در حالیست که ابزار مناسبی برای رشد میزان فروش آنی محسوب نمی شود چرا که خوانندگان مجلات تنها بخشی از بازار هدف هستند و تعداد آن ها به مراتب کمتر از سایر رسانه ها (بخصوص رسانه های آنلاین) است.  برای اثرگذاری بهتر در فرآیند برندسازی لازم است تبلیغات بصورت مکرر و در شماره های مختلف نشریات منتشر شوند، همچنین اندازه تبلیغات بزرگتر از متوسط باشند (ترجیحا تمام صفحه) و در پشت جلد یا صفحات ابتدایی قرار گیرند. (صفحات میانی وضعیت بهتری نسبت به صفحات پایانی دارند)

برخلاف ماندگاری بالای تبلیغات در مجلات، تبلیغات روزنامه ای عمر بسیار کوتاهی داشته و تنها بخشی از مخاطبان را درگیر خواهند کرد، از طرفی کیفیت چاپ تبلیغات پایین است و جذابیت کمتری برای خوانندگان دارد.

حقیقت آن است که در گذشته مخاطبان زیادی از روزنامه ها به عنوان مرجع اصلی کسب خبر استفاده می کردند و چاپ تبلیغات روزنامه ای یکی از معدود راه حل های تاثیرگذار و مناسب بود.  امروزه ابزارهای آنلاین و شبکه های اجتماعی حجم بسیار بالاتری از مخاطبان را در اختیار دارند و گوی رقابت را از مطبوعات ربوده اند. علت ماندگاری تبلیغات روزنامه ای هزینه ی کمتر آن ها نسبت به اکثر روش های دیگر است.

تبلیغات چاپی

۲٫ ارسال پیامک تبلیغاتی

با وجود غیرفعال شدن بسیاری از سامانه های ارسال پیامک، هنوز هم پیام های تبلیغاتی زیادی برای مشترکین ارسال می شود. راهکاری که در عصر تکنولوژی و در میان روش های نوین تبلیغات، قابلیت استفاده از جلوه های بصری را ندارد، ظرفیت آن در ارائه ی توضیحات متنی محدود است و حجم زیادی از مخاطبین نسبت به آن نظر مساعدی ندارند.

ارسال انبوه پیامک  زمانی توجیه پذیر است که محصولات یا خدمات مزیت رقابتی چشمگیری داشته باشند یا نوآوری محسوب شوند. فرهنگ جدید استفاده از رسانه  اقتضا می کند تنها محتویاتی برای مخاطبین ارسال شود که خود خواستار دریافت  آن بوده اند. اینستاگرام، پینترست و سایر شبکه های اجتماعی بر مبنای همین اصل پلتفورم های خود را تنظیم کرده اند، و این شاخصه ی مهم در پیامک های تبلیغاتی وجود ندارد.

چنان چه علاقمند به  استفاده از پیامک های تبلیغاتی  هستید، با اجاره یا خرید یک خط تلفن تبلیغاتی (با یک جست و جوی ساده در گوگل گزینه های زیادی را مشاهده خواهید کرد) می توانید اقدام به شارژ حساب  کاربری کرده و محتویات متنی خود را بصورت انبوه برای مخاطبین ارسال نمایید. در سامانه های پیامکی،  آرشیوی از شماره تلفن های افراد مختلف جامعه بر اساس شغل، محل سکونت، زمینه ی کاری و …  وجود دارد که ضمن هدفمندتر کردن ارسال پیامک ها، شما را از جست و جو برای شماره تلفن افراد فارغ خواهد کرد. (آرایشگران، مشاورین امکلاک، پزشکان و …)

یکی دیگر از کاربردهای سامانه های پیامکی، اطلاع رسانی به مشتریان و مخاطبانی  است که بگونه ای در سامانه ثبت نام کرده یا مشتری آن ها بوده اند. (سیستم اطلاع رسانی بانک، انجمن ها و …) خلاف تبلیغات ارسال انبوه پیامک، تبلیغات در پیام های اطلاع رسانی می تواند تاثیر مثبتی در حفظ مشتریان، برندسازی و افزایش فروش داشته باشد، مخاطبان شما پیش تر تجربه ی خرید از شما را داشته اند و تبلیغات شما مزاحمت و بی احترامی به آن ها محسوب نمی شود.

پیامک های تبلیغاتی

۳٫ تبلیغات آنلاین

کسب و کارهای زیادی تنها با کمک تبلیغات آنلاین به سطح بالایی از فروش و ارزشمندی برند رسیده اند. بزرگترین رسانه ی حال حاضر جهان اینترنت است، جایگاهی که زمانی در اختیار نشریات و بعدها در اختیار رادیو و تلویزیون بوده است. تبلیغات بواسطه  چنین  رسانه ای تاثیر قابل توجهی در شناخته شدن برند و معرفی محصولاتتان خواهد داشت.

تبلیغات آنلاین منحصر به چند روش خاص نیست و با پیشرفت شگفت آور فناوری و پلتفورم های آنلاین روش های بسیار متعددی برای تبلیغات بوجود آمده که تعدادی از آن ها مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

تبلیغ در صفحات اجتماعی

اینستاگرام، فیس بوک، پینترست، توئییتر و … ابزارهایی هستند که با فعالیت در آن ها مخاطبان زیادی را جذب خواهید کرد. در حال حاضر اینستاگرام محوبیت بیشتری میان کاربران ایرانی داشته و به عنوان یکی از اصلی ترین ابزارهای تبلیغات آنلاین مورد استفاده قرار می گیرد. (به همین خاطربرای مثال های این قسمت اینستاگرام را مبنا قرار داده ایم)

راه اندازی صفحات اجتماعی یک انتخاب تبلیغاتی نیست، بلکه یکی از ضروریات بقای کسب و کار است و امکان معرفی محصولات و خدمات، ایجاد ارتباط با مشتریان و پاسخگویی به سوالات و ابهامات آن ها را فراهم میکند. راه اندازی و ارتقای مخاطبین صفحات اجتماعی شامل نکات متفاوتی است که مطالعه ی مقالات زیر خالی از لطف نیست :

ده روش خلاقانه برای افزایش فالوور اینستاگرام :

http://hamyareweb.co/10-innovative-ways-to-increase-the-instagram-follower/

۱۲ روش افزایش فالوور اینستاگرام :

https://behtarinideh.com/12-ways-to-increase-instagram-followers/

بصورت کلی این تبلیغات در دو حالت انجام می شوند. در حالت اول صفحه ی اختصاصی شما مرجعی برای معرفی محصولات و خدمات و ارتباط با مشتریان است و مستقیما برند خود را تبلیغ خواهید کرد. در حالت دوم تبلیغات مستقیم و غیرمستقیم شما در سایر صفحات اجتماعی قرار گرفته و بخشی از مخاطبان آن ها به فهرست مشتریان و مخاطبانتان اضافه خواهند شد.

برای حالت دوم روش ها و نکات زیادی حائز اهمیت هستند، به عنوان مثال برای یک بودجه ی ثابت،  تبلیغات درچند صفحه ی اجتماعی با تعداد مخاطبین متوسط تاثیرگذارتر از تبلیغ در یک صفحه ی اجتماعی با تعداد مخاطبین زیاد است.

نکته ی دیگر نوع تبلیغات است که می تواند بصورت متن، تصویر یا ویدئو باشد. به خاطر داشته باشید در اینستاگرام مدت زمان مشاهده ی یک پست در ارزش گذاری آن  تاثیر زیادی دارد و احتمال ورود آن به بخش اکسپلور را افزایش می دهد. پست های ویدئویی زمان بیشتری برای مشاهده شدن نیاز دارند و ارزش بالاتری در جذب مخاطب خواهند داشت.

توصیه می کنیم برای تبلیغات هدفمند در سایر صفحات اجتماعی از مقالات زیر استفاده نمایید :

چطور در پیج‌های بزرگ اینستاگرام تبلیغ کنیم؟

https://www.didogram.com/blog/advertising-on-instagram/

تبلیغات اینستاگرام چیست و چگونه در اینستاگرام تبلیغ کنیم؟

https://g-ads.org/blog/instagram-advertising/

تبلیغ در وبسایت ها

بنرهای تبلیغاتی، رپورتاژ آگهی ها، تبلیغات متنی و … در وبسایت های فعال و پرمخاطب نتایج بسیار خوبی خواهند داشت. این تبلیغات می توانند در قالب متن، ویدئو، صوت،  تصویر، بنر و .. برای  مخاطبان وبسایت ها و اپلیکیشن ها نمایش داده شده و گزارش دقیقی از میزان مشاهده، افزایش فروش، هدایت به لینک مرجع و … در اختیار شما قرار دهند.

امروزه به لطف ارتقای فناوری، نمایش تبلیغات متناسب با علایق کاربران انجام می شود، بعنوان مثال برای کاربران حاضر در بخش خرید موبایل دیجی کالا،  تبلیغ اپل استور نمایش داده می شود یا  کاربران وبسایت دکوراسیون داخلی تبلیغات سنگ های کامپوزیتی را مشاهده خواهند کرد. آغازگر چنین تحولی بخش تبلیغاتی سایت گوگل  (Google Ads)  بوده است که در ازای پرداخت پورسانت به دارندگان وبسایت، اقدام به انتشار خودکار تبلیغات میکند، امکانی که در حال حاضر برای سایت های ایرانی فراهم نیست.

با این حال این فرصت با کمک شرکت های تبلیغاتی وطنی فراهم شده است، برای استفاده از تبلیغات هوشمند در وبسایت های ایرانی می توانید از لینک زیر استفاده نمایید، اینتورک با بهترین سایت های ایرانی (از جمله دیجی کالا) برای تبلیغ محصولات و خدمات شما همکاری می کند :

https://anetwork.ir/

تبلیغ در پلتفورم های تخقیف و خرید و فروش

نیازی به معرفی وبسایت هایی همچون نت برگ، دیوار، تخفیفان، شیپور، دیجی کالا و … نیست، این پلتفورم ها امروزه بخش زیادی از نیاز بازار را برطرف کرده اند و برای عموم جامعه شناخته شده هستند. محصولات شما می توانند با بهره گیری از ترافیک بالای چنین پلتفورم هایی به تعداد بسیار زیادی از مخاطبان معرفی و فروخته شوند، کافیست مطابق با ضوابط وبسایت های فروشگاهی، محصولات خود را بواسطه ی آن ها فروخته یا با اعمال تخفیف های چشمگیر مخاطبان زیادی را برای آشنایی با محصولات و خرید آن ها  ترغیب نمایید.

وبسایت های واسطه ی فروش همچون دیوار و شیپور، نسبت به وبسایت های فروشگاهی  در برندسازی کارایی مناسبی ندارند، با این حال روش ارزانی برای ایجاد آگهی های فروش محسوب می شوند و با وجود هزینه های ناچیز به نسبت بسیاری از روش های دیگر (همچون روزنامه ها و مجلات) مخاطبان بیشتری را جذب خواهند کرد.

تبلیغ در اپلیکیشن های پیام رسان

کانال ها و گروه های تخصصی  زیادی در تلگرام، واتس اپ و سایر نرم افزارهای پیام رسان بوجود آمده که با تولید محتوای مناسب مخاطبان زیادی به دست آورده اند. با توجه به تخصصی بودن موضوع کانال ها و گروه ها و ارتباط نسبتا صمیمانه میان مخاطبان و مدیریت آن ها، تبلیغات در این گروه ها تاثیر زیادی در افزایش فروش آنی خواهد داشت.

بهتر آن است برای هدایت صحیح مخاطبان علاوه بر ابزارهای عمومی ارتباط همچون تلفن یا ایمیل، از اکانت همان پیام رسان و واسطه ی  پرداخت آنلاین استفاده نمایید. تجربه نشان می دهد اکثر مخاطبان آنلاین تمایل بیشتری به برقراری ارتباط متنی دارند و وجود وبسایت با واسطه ی پرداخت، شماره ی تماس و آدرس فروشگاه حس اعتماد آن ها را تقویت خواهد کرد.

گزینه ی پرداخت وجه در محل تا حد زیادی برای متقاعد کردن مشتریان تاثیر گذار است.

تبلیغات آنلاین

۴٫ تبلیغات حضوری (ویزیتور، فروشنده و بازاریاب)

در فرآیند بازاریابی هر کدام از مفاهیم بازاریاب، ویزیتور و فروشنده معانی متفاوتی دارند. در تبلیغات حضوری، فارغ از تفاوت های معنایی، هدف اصلی معرفی یا فروش محصولات و خدمات از طریق مراجه ی نماینده شرکت به بخش های مختلف بازار هدف است.  بازار هدف می تواند شامل فروشگاه ها، نمایندگی ها، شرکت ها، منازل مسکونی، مدارس و … باشد و هریک از آن ها استراتژی و راه حل خاص خود را نیاز دارند.

چنان چه سرمایه ی کافی برای استخدام بازاریاب های حرفه ای ندارید، می توانید با آگهی در روزنامه یا پلتفورم هایی همچون دیوار و شیپور اقدام به استخدام ویزیتورهای آماتور کنید. همچنین می توانید در ازای پرداخت پورسانت بخشی از فرآیند فروش را به شرکت های های بازاریابی واگذار نمایید.

تهدید اصلی در به کار گیری ویزیتورهای غیرحرفه ای آن است که بخش زیادی از پتانسیل فروش به علت ناتوانی آن ها تحت تاثیر قرار گرفته و نتایج حاصل از ارزیابی فروش قابل اعتماد نخواهد بود، همچنین رفتار غیر حرفه ای ویزتورها می تواند تاثیر مخربی براعتبار برند و اعتماد مشتریان داشته باشد.

جهت کاهش هزینه و حل این مشکل بهتر است در کنار ویزیتور های کم تجربه، از افراد  مجرب برای آموزش و مدیریت آن ها استفاده کنید و هر گروه بازاریابی را تحت نظارت یک بازاریاب حرفه ای قرار دهید. با این راهکار علاوه بر پیشگیری از خطاهای بازاریابی، حس رقابت و تمایل به پیشرفت تشدید شده و سیستم پویاتری خواهید داشت.

روش ها و نکات متنوعی در خصوص بازاریابی حضوری وجود دارد که می توانید از طریق لینک های زیر اطلاعات بیشتری به دست آورید.

بازاریابی حضوری :

https://javidmoghaddam.com/%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%A7%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D8%A8%DB%8C-%D8%AD%D8%B6%D9%88%D8%B1%DB%8C/

آموزش فروش حرفه ای حضوری :

http://denako.ir/post/%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4-%D9%81%D8%B1%D9%88%D8%B4-%D8%AD%D8%B6%D9%88%D8%B1%DB%8C-%D8%AD%D8%B1%D9%81%D9%87-%D8%A7%DB%8C/

تبلیغات حضوری

۵٫ استفاده از مشتری برای جذب مشتری

احتمالا شما هم  تعداد زیادی از ایمیل های ارسال شده توسط افراد غریبه را باز نمی کنید.  در الگویی قرینه بیشتر افراد علاقمند به گشودن نامه های دوستان و نزدیکان خود هستند.  این نکته ی ساده  الگویی بود که سال ها قبل هکرها برای افزایش تعداد قربانیان خود مورد استفاده قرار می دادند. استفاده از قربانی برای قربانی کردن سایرین … آن ها پس از نفوذ به اولین سیستم، به دوستان و آشنایان او ایمیل زده و از آن ها دعوت می کردند روی لینک ارسال شده کلیک کنند، در نتیجه و به واسطه ی اعتمادی که میان دوستان و آشنایان وجود داشت تعداد بسیار زیادی از افراد قربانی این تکنیک ساده می شدند.

می توان همین روش را بصورت برنده – برنده استفاده کرد و میزان فروش را بصورت چشمگیری افزایش داد. فرض کنید فروشگاه های یک پاساژ بخشی از بازار هدف شما باشند. چند فروشگاه را انتخاب کرده و بواسطه ی بازاریابی، آن ها را در سود فروش خود شریک نمایید.

در این روش لازم است نمایندگان شما انگیزه ی بالایی برای فروش داشته باشند، می توانید برای آن ها تسهیلاتی در نظر گرفته و ارتباط خود را تقویت نمایید. در مثالی واقعی، برای فروشندگان شریک، تبلت ویژه ای تهیه کردیم که از طریق آن می توانستند میزان فروش خود را در سامانه ی شرکت ثبت کرده و میزان سود حاصل از آن را مشاهده نمایند، اینکار علاوه بر ایجاد ارزش مشترک، امکان ثبت رویدادهای بازاریابی را فراهم می کرد.

در کنار مزایای این روش، اصلی ترین محدودیت، ارتباط ضعیف شما با بازار هدف است. امکان بررسی دقیق نقاط بازاریابی وجود ندارد و ممکن است بخش زیادی از مشتریان شناسایی نشوند.

استفاده از مشتری برای جذب مشتری

۶٫ پیام های بازرگانی صدا و سیما

تلویزیون و رادیو در شمار پرمخاطب ترین رسانه های حال حاضر جهان هستند و تبلیغات در آن ها پرهزینه ولی تاثیرگذار است. بصورت میانگین رسانه های آنلاین مخاطبان بیشتری نسبت به تلویزیون و رادیو دارند، ولی تبلیغات در زمان رویدادهای خاص صدا و سیما، مانند مسابقات ورزشی، سخنرانی های مهم و … نسبت به هر رسانه ی دیگری پربازدیدترو موثرتر خواهد بود. بهینه ترین فرآیند تبلیغات در ساعات معمولی شبانه روز، استفاده از رسانه های آنلاین و در زمان های طلایی و روایدادهای خاص تبلیغات در صدا و سیما است.

مهم ترین شاخص موفقیت یک تبلیغ تلویزیونی یا رادیویی تاثیرگذاری و ماندگاری آن در ذهن مخاطبان است. پیام های بازرگانی زیادی را دیده ایم که اجرای تصنعی و ضعیف بازیگران آن کاملا مشهود است و پیام خاصی را منتقل نمی کنند. در حالت ایده آل پیام تنها از طریق سناریوی به کار گرفته شده (و نه با بیان مستقیم) به مخاطبان القا می شود.

تبلیغاتی هستند که پس از سال ها هنوز در ذهن مخاطبان جایگاه خود را حفظ کرده اند، شامپو گلرنگ، چی توز موتوری و … با استفاده از موسیقی خاص، کاراکترهای دوست داشتنی و نکته سنجی تولیدکنندگان توانسته اند پیام اصلی را بصورت تاثیرگذار و ماندگار منتقل نمایند. بسیاری از اوقات استفاده از تصاویر شوکه کننده، خاطره انگیز، اشخاص مشهور، رویدادهای تاریخی و … گرینه های مناسبی برای رسیدن به نتیجه ی مطلوب هستند.

اگر هدف شما از تبلیغ افزایش فروش است، باید آن را به روش های دریافت خدمات یا کالا منتهی کنید. استفاده از سامانه های پیامکی، معرفی وبسایت یا نمایش آدرس فروشگاه با تصاویری از نمای بیرونی و داخلی آن، مخاطبان را به ایجاد ارتباط ترغیب خواهند کرد.

صدا و سیما

۷٫ بازاریابی تلفنی

بازاریابی تلفنی یکی از قدیمی ترین روش های تبلیغات از گذشته تا به امروز است که در صورت اجرای صحیح نتایج خوبی به همراه خواهد داشت. اصول کلی بازاریابی تلفنی تهیه ی لیستی از شماره تلفن های هدف، انتخاب فرمت مناسب مکالمات، ترغیب و تشویق مخاطبان و تبدیل آن ها به مشتریان قطعی است.

ممکن است تهیه ی لیست مخاطبان نیازمند هزینه و صرف زمان زیادی باشد. به عنوان مثال اگر تولیدکننده ی دوربین های مداربسته هستید می توانید شماره تماس های فروشندگان آن در دیوار، شیپور، آگهی های روزنامه،  نتایج گوگل و … را ثبت نمایید یا برای فروش ماشین حساب های مهندسی، اطلاعات تماس دانشجویان مهندسی را خریداری نمایید.

در تماس تلفنی جنس صدای بازاریاب، لحن ، کلمات بکار رفته، نحوه ی پاسخگویی به سوالات و … تاثیر زیادی در موفقیت یا شکست فرآیند بازاریابی خواهند داشت، لذا لازم است برای شناسایی نقاط ضعف و برطرف کردن آن ها مکالمات بصورت پیوسته ارزیابی شوند.

تبلیغات تلفنی

۸٫ تبلیغات محیطی

تبلیغات محیطی از عناصر فیزیکی موجود در محل عبور و مرور یا تجمع افراد برای انتقال پیام استفاده می کنند و شامل استندها، بنرها، بیلبوردها، تصاویر روی دیوارها، وسایل نقلیه، نمایشگرها و  … می شوند. جذابیت استفاده از این تبلیغات آن است که مشتریان خواسته یا ناخواسته تبلیغات را مشاهده کرده و استفاده از تکنیک های جلب توجه می تواند منجر به انتقال پیام و دستیبابی به اهداف مورد نظر شود.

تبلیغات محیطی عموما برای ارائه ی توضیحات و معرفی محصولات مورد استفاده قرار نمی گیرند، چرا که  معمولاافراد در حین مشاهده ی آن ها به فعالیت دیگری اشتغال دارند (رانندگی، راه رفتن، خرید و …) و تمرکز و فرصت کافی برای مطالعه ی متن نخواهند داشت.

بیلبوردها یکی از پرکاربردترین تبلیغات مهمی هستند. مدت زمان مشاهده ی یک بیلبورد بزرگراهی حدود شش ثانیه است و فرصت اندکی برای انتقال پیام متنی محسوب می شود.  به علت این محدودیت زمانی، به چند جمله ی کوتاه و ساده بسنده کرده و حداکثر از ۷ کلمه استفاده نمایید. همچنین تا حد امکان از درج شماره تلفن یا آدرس دقیق و طولانی پرهیز کنید، قطعا شما هم تا کنون برای ثبت اطلاعات تماس یک بیلبورد توقف نکرده اید.

پرچم داران جهانی تبلیغات محیطی با استفاده از وسایل حمل و نقل، کوکالا و مک دونالد هستند و با وجود سال ها تجربه و تعداد بسیار زیادی از مشتریان وفادار، برای برندسازی و تاثیر مثبت در ذهن مشتریان هزینه می کنند. فراوانی این تبلیغات در کشورهای مختلف، ضمن ایجاد اعتماد ، به  جهانی شدن آن ها کمک زیادی کرده است.

مخاطبان می دانند برندی که برای افزایش اعتبار خود هزینه های زیادی پرداخت می کند، از اصلی ترین روش جذب مخاطب که ارتقای کیفیت محصولات و رضایت مشتریان است به سادگی عبور نخواهد کرد. تبلیغات محیطی فاکتور مهمی در ابراز قدرت مالی یک برند برای تاثیرگذاری بیشتر و احترام به مشتریان هستند.

تبلیغات محیطی

۹٫ حضور در نمایشگاه های تخصصی

در اکثر روش های تبلیغاتی برای جلب توجه مخاطبان، مطرح کردن نیاز، ارائه ی راه حل و ایجاد شرایط فروش برنامه ریزی می شود، در حالیکه نمایشگاه ها بخش زیادی از فرآیند پیچیده ی جذب مشتری را شامل نمی شوند. مخاطبان نمایشگاه ها با میل شخصی خود برای آشنایی با محصولات یا خدمات شرکت ها و خرید آن ها مراجعه کرده اند و این فرصت فوق العاده می تواند منجر به اطلاع رسانی هر چه بیشتر و توسعه ی فروش شود.

در عموم موارد برندهای قدیمی اولویت مخاطبان هستند، اعتماد به آن ها بیشتر است و جواب کار خود را پس داده اند. اصل ساده ای که در نمایشگاه ها صادق نیست و مراجعه کنندگان تمایل زیادی به آشنایی با برندهای جدید و نوآوری در حوزه های تخصصی دارند. حضور در چنین تجمعاتی می تواند سرعت رشد برند و فروش شما را به طرز اعجاب آوری افزایش دهد، بشرطیکه برنامه ی مناسبی برای ایجاد اشتیاق در آن ها داشته باشید و جلوه ی باشکوهی از کسب و کار خود به نمایش بگذارید.

نمایشگاه ها تنها برای برندسازی مفید نیستند، بلکه با کمی خلاقیت و پیشنهاد تسهیلات جذاب می توانید واسطه ها را حذف کرده و بصورت مستقیم محصولات خود را بفروش برسانید. بسیاری از شرکت ها در زمان برگزاری نمایشگاه  سودی معادل کارکرد  تمام سال کسب می کنند، کافیست مشتریان را شناسایی کرده و اطلاعات تماس آن ها را ثبت کنید تا در آینده برای معرفی محصولات جدید از این پتانسیل بهره مند باشید.

حضور در نمایشگاه های تخصصی

در آخر …

تبلیغات چهارچوب خاصی ندارد، روش های متعدد دیگری وجود دارند که در این مقاله عنوان نشده و می توانند راهکار مناسبی برای شما باشند. الگو برداری از روش های تبلیغاتی دیگران در بسیاری از مواقع شما را یاری خواهد کرد، با این حال بخاطر داشته باشید هنر اصلی فروش در خلاقیت و نوآوری است. لازم است مخاطبان شما را بشناسند، و بیشترین تاثیرگذاری زمانی است که این کار توسط فرد یا مجموعه ای غیر از شما اتفاق بیفتد.

شرکت های زیادی تنها بواسطه ی شایعاتی عجیب و گاها منفی شناخته شده و بواسطه ی آن مخاطبان زیادی بدست آورده اند که به مرور زمان به مشتریان وفادار آن ها تبدیل شده اند. بسیاری از تولیدکنندگان برای مطرح شدن محصولات خود را با تخفیف های باورنکردنی یا حتی رایگان به فروش رسانده اند. طرح های ایرانسل، تماس های رایگان بین شبکه ای و پیامک های رایگان آن در زمان شروع فعالیت را بیاد بیاورید.

لازم نیست بهترین محصولات یا بهترین کیفیت را ارائه کنید، تمامی این خدمات ارزشمند زمانی برای شما سودآور خواهند بود که مخاطبان از وجود آن آها گاه باشند. تبلیغات را دست کم نگیرید، بخش بزرگی از موفقیت شما در گروی تبلیغات مفید و هدفمند است.

شاید عناوین زیر برای شما مفید باشند:

4 پاسخ
  1. چچیلاس
    چچیلاس گفته:

    با توجه به اینکه شبکه های اجتماعی توی سال های اخیر محبوبیت زیادی پیدا کردن، تبلیغات توی این شبکه ها بخصوص اینستاگرام خیلی میتونه موثر باشه. البته به نظر من هنوز تبلیغات بنری سطح شهر بیشترین بازدهی رو داره

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *