قبل از بررسی چگونگی ورود به حوزه ی تولید باید ببینیم برای کار تولید مناسب هستیم یا احتمالا راهکار بهتری برای موفقیتمان وجود دارد؟

در شرایط کنونی و با توقف واردات بسیاری از کالاها، فرصت مناسبی برای کسب و کارهای تولیدی فراهم شده بطوریکه مردم بیش از هر زمان دیگری  در جست و جوی زمینه ی کاری مناسب، خرید تجهیزات و احداث یک مرکز تولیدی هستند.

اکثر آنها بی توجه به ضرورت دانش و تجربیات تخصصی، دل را به دریا زده و کار خود را آغاز میکنند و نهایتا بخشی از سرمایه و زمان خود را به بهای ساده انگاری از دست میدهند.

از سوی دیگر دوره های آموزشی زیادی برای ایجاد مراکز تولیدی برگزار نمیشود و هزینه ی جلسات مشاوره زیاد است! البته معمولا دردی هم دوا نمیکنند چون صرفا با توضیحات سطحی نمیتوانید به دریای پرتلاطم تولید وارد شوید و سربلند به مقصد برسید، به همین علت در ویکی تولید تصمیم گرفتیم مشکل را بصورت ریشه ای حل کنیم و شما را با تمامی مباحث کارآفرینی در حوزه ی تولید آشنا کنیم.

در مقاله زیر کاملا توضیح داده ام که چرا مشاوره تولید میتواند گمراه کننده باشد:

# چرا معمولا مشاوره تولید به کارتان نمیاید ؟ (مقاله)

البته برای هدایت صحیح شما دوستان کمی رک تر از همیشه گام اول را تدوین کردم، چون دلخوری و ناراحتی شما بهتر از ورشکستگی و تعطیلی کسب و کاریست که اشتباها شروع کردید!

در مجموعه مقالات درس اول از دوره ایجاد مراکز تولیدی به یک سوال مهم پاسخ میدهیم، آیا مناسب کسب و کار تولیدی هستید!؟

صادقانه ارزیابی خواهید شد و اگر برای احداث یک مرکز تولیدی مناسب نبودید، خوشحال از اینکه میلیونها تومان در جیبتان مانده است اهداف جدیدی را انتخاب کنید.

کارگاه تولیدی

قبل از ادامه ی مباحث، این فایل صوتی مربوط به توضیحات کلی درس اول است و توصیه میکنیم برای ثبت بهتر مطالب در ذهنتان آن را گوش کنید:

چند درصد تولیدی ها موفق میشوند ؟!

ممکن است انگیزه بسیار بالایی داشته باشید و آینده ایده ی خود را درخشان و فوق العاده تجسم کنید اما متاسفانه سازمان SBA ادعا میکند ۵۰ درصد کسب و کارهای کوچک و متوسط آمریکایی در اولین سال  و ۹۰ درصد آن ها در ۵ سال اول فعالیتشان شکست میخورند! و بدیهی است که تمامی آنها برای فتح آینده و پیروزی های بزرگ کار خود را آغاز کرده بودند. (این آمار در ایران نیز شرایط مشابهی دارد)

پارامترهای زیادی در کسب و کار شما تاثیرگذارند، تمامی آن ها در دوره ایجاد مراکز تولیدی بررسی خواهند شد اما جالب است که مهمترین آن خود شما هستید.

تیپ شخصیتی، طرز فکر و نحوه ی رویارویی شما با مسائل به شدت در موفقیت تولیدی و کسب و کار شما اثرگذار است! پارامترهایی که لزوما اکتسابی نیستند.

سه ویژگی ضروری برای کارآفرینی در حوزه ی تولید

کمی سخت است اما این ویژگی ها را جدی بگیرید! هر یک از آنها میتواند به تنهایی مرکز تولیدی شما را تحت تاثیر قرار دهد.

سوالی که معمولا مطرح میشود آن است که اگر یک یا دو ویژگی نباشد اما تجربه یا ایده ی تولیدی در حد مزیت رقابتی محسوب شود تکلیف چیست؟

و در پاسخ باز هم تاکید میکنیم، هر سه ویژگی را نیاز خواهید داشت  اما در شرایط خاص میتوانید با یک شراکت عاقلانه تا حدی آنها را جبران نمایید؛  شراکتی که از جنس اعتماد باشد و مدیریت بخشی از کار را بر عهده بگیرد.

و اما این سه ویژگی چیست!؟

۱٫ جسارت و مدیریت بحران

اتفاقات عجیب بخشی از ماهیت تولید است! در کمال ناباوری بعلت قطعی مداوم برق یا خرابی یک دستگاه و حتی قهر یا آسیب نیروی کار، ممکن است در تامین سفارشات ناکام مانده و ضرر زیادی گریبان گیرتان شود … تنشهایی که برای شخصیت مضطرب کاملا آزار دهنده است!

در مرتبه ی نخست، هدف اصلی از راه اندازی تولیدی و ورود به حوزه ی تولید، کسب درآمد برای رفاه بیشتر است که با این فلسفه اشتغال یک شخصیت مضطرب در حوزه ی تولید کاملا غیر منطقی است.

صادقانه راجع به شرایط بحرانی زندگی خود فکر کتید! آیا مدیر خوبی بوده اید؟

اگر میتوانید با وجود مطالبات بسیار و بدهی های عقب افتاده آرامش خود را حفظ کرده، تصمیمات درستی اتخاد کنید و از زندگی خود لذت ببرید تبریک میگوییم! شما اولین ویژگی برای ایجاد یک مرکز تولیدی را دارا هستید.

نکته: اگر استرس و اضطرابتان آزار دهنده است توصیه میکنیم مقاله ی “مدیریت استرس و اضطراب” را مطالعه نمایید، البته بعد از خواندن این نوشتار.

۲٫ تصمیم گیری فوری و قاطعانه

اگر سخت انتخاب میکنید برای احداث تولیدی مناسب نیستید! در حوزه ی تولید لازم است در کمترین زمان بهترین تصمیمات را بگیرید و روی آنها پافشاری کنید …

موفقیت کسب و کار وابسته به فرصتهاست! گاها یک فرصت مناسب میتواند آینده ی یک کسب و کار را تضمین نماید و استفاده از آنها نیازمند تصمیم گیری سریع و به هنگام است. بسیاری از آنها ریسک بالایی دارند که تصمیمگیری را دشوار میکند، ممکن است مواد اولیه ی بسیار ارزان قیمت به شما پیشنهاد شود اما فرصتی برای کنترل کیفیت نباشد.

۳٫ صبر

معمولا در یک بازه ی زمانی طولانی، مراکز تولیدی سودآورتر از کسب و کارهای خدماتی هستند و اعتبار بیشتری کسب خواهند کرد، البته مشاغل خدماتی زود بازده تر بوده و منطقیست که حوزه ی تولید برای افراد صبور و استراتژیست و حوزه ی خدمات برای افراد هیجانی و جوان مناسبتر باشد.

ساده ترین ایده های تولید ممکن است به زمان زیادی برای سوددهی نیاز داشته باشند وصبور نبودن شما را به ترک کسب و کارتان وادار خواهد کرذ.

افسانه تولید بی پول

هر سه ویژگی را داشتید ؟ به شما تبریک میگوییم. شخصیت لازم برای کارآفرینی در حوزه ی تولید را دارید. البته موارد بسیار زیادی را باید لحاظ کنید که در دروس بعدی با شما در میان خواهیم گذاشت، اما هنوز یک پارامتر باقی مانده که ارتباطی با شخصیت شما ندارد و اکتسابیست.

افسانه های جذابی شنیده اید اما بر اساس آنها برنامه ریزی نکنید!

برای احداث ساده ترین مراکز تولیدی حداقل به صدها میلیون تومان سرمایه نیاز است و این در حالیست که میان سرمایه اولیه و سود آن نیز ارتباط محکمی برقرار است.

یکی از افسانه های رایج تبلیغاتی با این مضمون است : “دستگاه ما را با مبلغ کم خریداری کنید، محصولات شما را خریداریم” اما بخاطر داشته باشید که هیچ نتیجه ی درخشانی با اقدام ساده ای که نیازمند دانش و تجربه نیست امکان پذیر نخواهد بود.

نکته ی آخر آن است که بعنوان یک رابطه ی تجربی، هزینه های تولید معمولا دو تا پنج برابر آنچه محاسبه میکنید آب میخورند و این در حالیست که حوزه هایی جون تجارت الکترونیک، پژوهشی، خدماتی و … میتوانند با هزینه های بسیار کمتر راه اندازی شده و سود مناسبی داشته باشند.

هنوز هم قرار است تولیدی بزنید!؟

جوابتیان مثبت است؟ عالیست … ما همراه شما خواهیم بود.

دوره ی ایجاد مراکزی معادل ساعتها مشاوره و دوره های حضوریست که بصورت رایگان در اختیارتان قرار میگیرد و بخشی از تجربیات تولیدکنندگان را آموزش خواهد داد.

تجربه ای از تولید …

طی تجربیاتی که با دوستان کارآفرینمان داشته ایم به کرات دیده ایم که توجه چندانی به نکات بالا نمیکنند.

در مرحله ی ایده پردازی همه چیز جذاب و هیجان انگیز است!  آینده کاملا روشن و رویایی بنظر میرسد و حتی گاها حسی از غرور و خود بزرگ بینی بوجود میاید که مبنای درستی ندارند و تحت تاثیر آن بسیاری از افراد با وجود آگاهی از مشکلات، کمبودهای اساسی و حتی ضعف ایده، این ریسک عجیب را میپذیرند.

آنها برای توجیه خود (که همه چیز را سنجیده ایم) به شکست هم فکر میکنند، اما بدون ارزیابی صحیح و منطقی! سناریویی تکراری و مشابه ..

برنامه ی آنها برای جلوگیری از شکست آن است که پیش از افزایش ضرر جلوی آن را گرفته و کسب و کار دیگری را آغاز میکنیم!  یا تزریق سرمایه به حدی خواهد بود که اهمیت زیادی برایمان نداشته باشد و … اما متاسفانه مشاعل تولیدی شما را تا حد زیادی درگیر میکند و خروج لحظه ای از آنها امکان پذیر نیست، پس حجم ضرر افزایش یافته و زمان زیادی را از دست خواهید داد.

پس لطفا هر چهار شرط را کنار هم گذاشته و تصمیم نهایی خود را بگیرید! البته این موارد صرفا مجوز ورود شما هستند و موفقیت شما را تضمین نمیکنند.

سخن آخر آن که برای واجدان شرایط حوزه ی تولید سرشار از هیجان، حس خوب و کمک به جامعه است و میتوانید با پاسخگویی به بخشی از نیازهای جامعه، علاوه بر خدمت رسانی شرایط رشد و توسعه ی برند خود را فراهم نمایید.

شاید عناوین زیر برای شما مفید باشند:

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *